Edirne 5°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hem okur hem yazar grubu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Hem okur hem yazar grubu 7.10.2019 - 10:53:05
Edirne’de okumayı yaşam biçimi haline getiren okuryazarları bir araya getiren Edirne Kitap Okur Grubu, Dinlenti Kafe’de düzenlediği toplantıda Ekim ayının kitabı olarak belirlediği Vladimir Bartol’un yazdığı Fedailerin Kalesi Alamut kitabını tartıştı. Toplantıda açıklamalarda bulunan grup kurucularından Nebahat Çavuş, uluslararası nitelikli kitaplar okuyarak, ülkelerin sosyal yaşamını, tarihini, coğrafyasını da tanıdıklarını söyledi. Grup üyelerinden Yanlış Adam kitabının yazarı Umut Çalışkan ise 2020 yılında ikinci kitabını okurlarla buluşturacağını açıkladı.Hem okur hem yazar grubu

Edirne’de okumayı yaşam biçimi haline getiren okuryazarları bir araya getiren Edirne Kitap Okur Grubu, her ayın ilk Cumartesi günü 10.00’da düzenlediği ayın kitabı toplantılarına devam ediyor. Ekim ayında Dinlenti Kafe’de düzenlenen toplantıda Vladimir Bartol’un yazdığı Fedailerin Kalesi Alamut kitabını tartışan grup üyeleri, yaklaşık 3 saat süren toplantıda kitapla ilgili olumlu ve olumsuz görüşlerini paylaştılar.

Edirne Kitap Okur Grubu’nun kurucusu Av. Nebahat Çavuş, grubun düzenlediği toplantılarda, üyelerin okuduğu kitaplar, yazarlar, kitaplarla bağlantılı olabilecek kitaplar ve filmler hakkında görüş alışverişinde bulunduğunu söylerken; “Toplantılarımız toplam 2-3 saat sürüyor. Genel olarak uluslararası nitelikli kitapları okuyoruz. Ülkeler edebiyatıyla da diğer ülkelerin sosyal yaşamını, tarihini, coğrafyasını da tanıma imkânı buluyoruz. Okuma sürecimizde çok sevdiğimiz kitaplar da oldu. Örneğin; Drina Köprüsü’nden çok etkilenmiştik. Oraya gitme arzusu da duyduk ama kısmet olmadı. Umarım bundan sonra gitme şansımız olur” ifadelerine yer verdi.

Çavuş, grubun Ekim ayı kitabı olarak Fedailerin Kalesi Alamut’u seçtiğini açıklarken; “Kitapta Hasan Sabbah’ın hayatı anlatılıyor. Hasan Sabbah, ilk siyasal İslamcı düşünür, aktivist ve aynı zamanda İslam’ı bir silahlı terör örgütü olarak kullanan kişidir. Hepimizin bildiği, şu anda bile devam eden Tapınak Şövalyeleri gibi grupların da iç içe olduğu, feyz aldığı ilk siyasi ve silahlı fedai örgütüdür. Okuduğumuz kitapta biz, hem Selçuklu, hem de İran tarihini bir parça öğrendik. Bunun yanı sıra dinlerin, siyasi çıkarlar için nasıl kullanılabildiğini, insanların adeta bir silah haline getirilebildiğini görmüş oluyoruz. Herkese bu kitabı okumalarını tavsiye ediyoruz. Son derece akıcı bir kitaptı” dedi.

Gün düzenleyen kadınlara örnek oldu

Edirne Kitap Okur Grubu’nun sosyal medya platformu Facebook üzerinden bir araya geldiğini açıklayan Çavuş; “Edirne Kitap Okur adlı bir Facebook sayfamız var. Bu sayfa üzerinden tanıdıklarla beraber bir araya gelmeye başladık. Ayın kitabını ve eleştirilerimizi burada yayınlıyoruz. Ayrıca okuduğumuz ve tavsiye ettiğimiz kitapları da burada paylaşıyoruz. İnsanlar kitap okumayı önemsemeye başlıyorlar. Hatta bu sayede apartmanlarında gün düzenleyen kadınlar bir araya gelerek okudukları kitabı tartışmaya başladılar. Ayrıca kütüphane ile de ilgimiz var. Çoğu zaman kütüphaneye gidiyor, kitap alıyor ve okuyoruz. Kütüphane günlerine katılıyoruz. 2018 yılında Kütüphane Haftası’nda en çok kitap okuyan 3 çocuğumuza kitap mührü hediye ettik. Bu tür grupların okumayı yaygınlaştıracağını, cazip kılacağını, okumanın yaşının olmadığını, boş vakit değerlendirmesi olmadığını, yaşam biçiminin bir parçası olduğunu göstermek istiyoruz. Kitap okumayı sevenleri grubumuza bekliyoruz. Toplantı tarihlerimizi Edirne Kitap Okur Facebook grubundan takip edebilirler” sözlerine yer verdi.

Grubun içinden dernek oluştu

Edirne Kitap Okur Grubu’nun oluşmasının ardından grubun içinden dernek de kurulduğunu açıklayan Çavuş; “Edirne Kitap Okur Grubu ile bir araya gelen insanlar zaman içinde birbirlerini çok daha fazla tanıma imkânı buluyorlar. Dolayısıyla bir müddet sonra Edirne Çocuk Hakları Derneği’ni kurduk. Dernek de birtakım farkındalık etkinlikleri yaptığı gibi yardım etkinlikleri de düzenliyor. En son Askıda Okul Giysisi kampanyası düzenlemiştik. Bu kampanyada birey olarak katkı yapıyoruz. Kampanyayı biz düşündük ama çocukları giydirenler Edirnelilerdi. Hemşeri dayanışmasını son derece önemsiyoruz. Edirnelilerin, komşu çocuklara da sahip çıkmasını istiyoruz. Kampanyanın sonucu ile ilgili açıklamayı önümüzdeki hafta yapacağız” dedi.

İkinci kitabı çıkacak

Grup üyelerinden Umut Çalışkan ise gruba üye olduğu sırada yazdığı Yanlış Adam adlı kitabını, grup üyelerinin katkılarıyla okuyucularla buluşturduğunu açıklarken; “2 yıldan bu yana Edirne Kitap Okur Grubundayım. Daha önce bazı dergilerde yazılarım çıkmıştı. Edirne Kitap Okur Grubu’nun içerisindeyken de ilerlettiğim bir kitabım vardı. Gruptan birkaç üyemiz kitabın ön okumasını yaptı. Onların olup olmadığına dair düşünceleriyle birlikte düzeltmeler yaptım. Kitabım 2018 yılının Şubat ayında çıktı. Yanlış Adam isimli kitabımın birinci baskısı tükendi. Edirne’de ilerleyen bir polisiye gerilim yazmaya çalıştım. Kitabımın ikinci baskısı da çıkacak. Kitabımın tanınması açısından Edirne Kitap Okur Grubu’nun da çok faydası oldu. Edirnelilerden de iyi geri dönüş aldık. Edirne’de geçiyor olması da dikkat çekti. 2020 yılı içerisinde de ikinci kitabım gelecek” ifadelerine yer verdi. Açıklamaların ardından toplantı, yazdığı Fedailerin Kalesi Alamut kitabının tartışılması ile devam etti.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 461 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.