Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Mahalle meclislerine ilk adım - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Mahalle meclislerine ilk adım 7.10.2019 - 10:48:49
Edirne Kent Konseyi, kent merkezindeki mahallelerde halk meclislerinin kurulması amacıyla ilk adımı attı. Türkiye’de mahalle meclisleri oluşumunu gerçekleştiren Bursa Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş ile Eskişehir Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru konuşmacı olarak katıldığı panelde, Edirne’de de mahalle meclislerinin kurulması amacıyla mahalle meclislerinin ilkeleri, oluşumu ve işleyişi anlatıldı. Mahalle meclislerinin kurulması halinde Edirne’de bir ilke imza atılacak.Mahalle meclislerine ilk adım

Edirne Kent Konseyi, ‘Kentin Sahibi Olmak için Mahalle Meclisleri’ panelini gerçekleştirdi. Edirne Tarihi Elektrik Fabrikası ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele; Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Edirne Başkanlar Kurulu Üyesi Nevzat Çolak, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldılar.

                Bursa Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş ile Eskişehir Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru konuşmacı olarak katıldığı panel, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, kent konseylerinin, çağdaş yönetim anlayışının en önemli ayağı olduğunu belirtirken; “Bugüne kadar Edirne’de mahalle meclislerinin kurulmasını istedik. Fakat bir türlü olmadı. Olmamasının sebebi ne biziz, ne de kentlimizdir. Bu tamamen talep meselesidir. Şu anda böyle bir talep var. Bütün siyasi partilerimiz de artık yönetimin yerelden başlaması gerektiğini talep ettiler. Dolayısıyla biz de bundan cesaret alarak yıllardır yapamadığımızı yaparak bir adım atmaya kadar verdik. Bu panel, birinci adımımızdır. Hiçbirimiz, bir şey bilmiyoruz mantığıyla burada oturduk. Hepimizin bilgisi var ama önemli olan bunu hayata geçirmektir. Türkiye’de mahalle meclislerini kurmayı başarak 2 tane belediyemiz var; Nilüfer Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi. Etkinliğimize onları davet ettik. Onların açacağı yoldan biz kendi fikirlerimizi ve yerel özelliklerimizi olacağız, ikinci adım olarak buraya katılanlarla, delegelerimizle, muhtarlarımızla, belediyemizle oturup ikinci adımı atacağız. Orada ne yapacağımıza karar vereceğiz. Şu anda biz bir adım atıp mahalle meclislerine kapı açıyoruz” ifadelerine yer verdi.

                Mahalle meclislerinin, yerel yönetimlere çok büyük katkısı olduğunu söyleyen Gökerküçük; “Bütün siyasi partiler yerel katılım, katılımcı demokrasi istiyor. Çünkü kendi işlerinin de kolaylaşmasını istiyor. Edirne Kent Konseyi olarak Nilüfer ve Odunpazarı Kent Konseyleri ile Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nda yıllardır tanışıyoruz. Her toplantıda mahalle meclislerini anlatıyorlar. Belediye Başkanları da işlerinin azaldığını anlatıyor. Çünkü mahalle meclisleri bu işleri başarıyor. Mahalle kendi içinde örgütlüyor, ne yapacağına karar veriyor, mahallenin sorunlarını tespit ediyor ve ortaklaştıkları mahalle sorumlusu veya heyeti, belediyeye gerekli bilgileri veriyorlar. Belediye de daha rahat çalışıyor. Hem bürokratik olarak azalma oluyor, hem de sürekli belediyeye gidip gelen olmuyor. Böylece bireysel çıkarlar öne çıkmıyor. Bizim için önemli olan mahallenin çıkarlarıdır. Bireysel çıkarlarda, belediye bireysel çıkar olduğu için reddedebilir ama mahallenin çıkarı olunca birinci sıraya koymak zorundadır. Yönetim de böyle bir şeydir, olması gereken budur. Dileriz bunu Edirne’de başaracağız” dedi.

“Kentlinin yapması önemli”

                Gökerküçük, panelin ardından gönüllülerden koordinasyon kurulu kurmak istediklerini açıklarken; “Çünkü bu işi yürütmedeki 7 – 8 kişinin yapması önemli değil, kentlinin kendi yapması önemlidir. Girerken imzada dikkat ederseniz katılımcılardan hangi mahallede oturdukları bilgisini de alıyoruz. Dolayısıyla koordinasyon kurulu kurmaya başladığımızda o mahalleye gideceğiz, oradaki arkadaşları toplayacağız ve bu bir deneme olacak. Bu şekilde 2 – 3 yıl içerisinde tüm mahalleleri örgütlemeyi hedefliyoruz, umarım başarırız” sözlerine yer verdi.

“Toplumsal argümanlar ihtiyaçtan doğar”

                Gökerküçük’ün konuşmasının ardından törende bir konuşma da Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu yaptı. Tanrıkulu, konuşmasında Edirne’de mahalle meclislerinin temelinin 2003 yılında kent meclisinin kurulmasıyla atıldığını hatırlatırken; “Biz mahalle meclislerini daha kent konseyinin yönetmeliği çıkmadan önce 2003’te kent meclisi diye bir oluşum kurmuştuk ve Salı toplantıları yapıyorduk. O dönemden de, kent meclisi kuruluşunda da yine buradaki dostlarla beraberdim. Bu bağlamda biz o dönemden zaten kent konseyi içerisinde mahalle meclislerini çok önemsemiştik. O dönemde de çok çalıştık. Ama bunun demek ki bir oluşma süreci gerekiyordu. Demek ki ihtiyaç var. Bazen toplumsal argümanlar ihtiyaçtan doğar. Halk ve yöneticiler bunu arzu etmeye, desteklemeye ve istemeye başlar. Aslında bu daha iyidir. Böylelikle de aslında olgunlaşma sürecini 13 – 15 senede yaşamış olduk. Daha önce kent meclisi vardı ve yönetmeliği çıkınca kent konseyine evrildik” dedi.

“Her yerelin kendine özgü durumu var”

                Tanrıkulu, Edirne Belediyesi’nin sosyal bir belediyecilik yapmaya çalıştığını söylerken; “Bunu da her zaman gündeme getiriyoruz. Belediye Başkanımız Recep Gürkan da yönetişimin çok önemli olduğunu söylüyor ve halkla beraber yönetmek noktasında gündeme getiriyoruz. O nedenle şu an Odunpazarı Kent Konseyi de, Nilüfer Kent Konseyi de çok önemli deneyimlerini anlatacak. Çünkü onlar bir yol almışlar ama her yerelin de kendine özel durumları var. Bazı konularda özellikle toplumsal ve sosyolojik açıdan şablon oluşturmak çok zordur. Biz şimdi onların deneyiminden yola çıkarak kendi yolumuzu bulacağız. Bunu çok önemsiyorum. Çünkü neredeyse 30 yıldır sivil toplum örgütlerinin içerisindeyim. 10 yıldır da belediyede çalışan bir insan olarak çok önemsiyorum ve heyecanlandım. Demek ki Edirne’de de insanlar mahalle meclislerinin kurulmasını önemsiyorlar” ifadelerine yer verdi.

Mahalle meclislerini anlattılar

                Tanrıkulu’nun konuşmasının ardından panelde Bursa Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş ile Eskişehir Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, mahalle meclislerinin ilkeleri, oluşumu ve işleyişi hakkında sunumlarını gerçekleştirdiler. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 197 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İzmir marşlı kapanış İzmir marşlı kapanış 15.10.2019
Çizginin ustasına son görev Çizginin ustasına son görev 15.10.2019
Harekâta Bulgarca destek Harekâta Bulgarca destek 15.10.2019
EYT’lilerin umutlu bekleyişi EYT’lilerin umutlu bekleyişi 15.10.2019
Bravo gençler! Bravo gençler! 15.10.2019
Bisiklet tutkunu baba-oğul Bisiklet tutkunu baba-oğul 15.10.2019
Boccede hedef şampiyonluk Boccede hedef şampiyonluk 14.10.2019
Yalpalamanın bedelini ödüyoruz Yalpalamanın bedelini ödüyoruz 14.10.2019
Fatih’in torunları Edirne’de birinci Fatih’in torunları Edirne’de birinci 14.10.2019
Yılın Enlerine plaket Yılın Enlerine plaket 14.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 84
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 259 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bravo EDOSK! Sıra kimde?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak: 2
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.