Edirne 4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tܒye turizm tepkisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tܒye turizm tepkisi 4.10.2019 - 11:30:22
Edirne İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu, Aralık ve Mart aylarında kent merkezinde çeşitli festivaller düzenlenmesini önerdi. Komisyon Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, esnafların fiyat listelerini paylaşmaması nedeniyle Yunan ve Bulgar turistlerin çevre ilçe ve illeri tercih etmeye başladığını açıkladı. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş de esnaflara liste çağrısı yaparken; Trakya Üniversitesi’ne tepki gösterdi. Geçmiş; “Trakya Üniversitesi’nin, topluma ve Edirne’ye sosyal anlamda hiçbir katkısı yok” dedi. Raporda kamu, üniversite, STK ve özel sektörün birleşiminden oluşan kurumsal bir Turizm Planlama Komisyonu kurulması gerektiği belirtildi.Tܒye turizm tepkisi

Edirne İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu, Edirne’de kış turizminin canlandırılması ve geliştirilmesi için kurumlar tarafından yapılan programlar hakkındaki raporunu açıkladı. Komisyon Başkanı Çiğdem Gegeoğlu tarafından okunan raporda; Edirne’nin turizm gelirleri, potansiyeli ve yapılması gerekenlere dikkat çekilirken; özellikle fiyat etiketi sorunu dile getirildi.

Gegeoğlu, sunumunda Edirne’nin en önemli gelir kaynaklarının başında bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmin geldiğini söylerken; “Sektörün aktörleri şehrimize başta katma değer olmak üzere genç istihdam noktasında da önemli katkılar sağlamaktadırlar. Sektörün en önemli yerel kazanım sağlayan kurumlarının başında konaklama, onları takiben yiyecek sektörü, tekstil perakende ve diğer sektörler takip etmektedir. Sadece konaklama sektörü kendi içinde 40 ayrı sektöre kaynak sağlamaktadır. Konaklama sektörünün il ekonomisine yıllık katkısı yaklaşık 50 milyon TL’dir ve bu rakam potansiyelin sadece yüzde 30’udur” ifadelerine yer verdi.

Edirne’deki turizm hareketliliğinin dönemsel olarak değişiklik gösterdiğine dikkat çeken Gegeoğlu; “Nisan ayında öğrenci turları, günü birlik hafta sonu yerli turlar ve son bir yıldır da Bulgaristan ve Yunanistan alışveriş turları, Kakava Şenlikleri ile başlayan sezon Haziran ortalarında yurt dışında yaşayan gurbetçilerimiz ve Kırkpınar Festivali’nin ardından Ağustos ayının sonuna kadar yoğun bir dönem yaşamaktadır. Daha sonrasında düşüş eğilimine giren sektör, geçtiğimiz 2018 Eylül ayından itibaren Bulgaristan ve Yunanistan’dan hafta sonları alışveriş için gelen turistler ve spor organizasyonları ile doluluklarını artırmıştır” dedi.

“Doluluk oranı yüzde 10’a düşüyor”

Gegeoğlu, sezonun en düşük döneminin Aralık ve Mart ayları arasında yaşandığını açıklarken; “Bu dönemde konaklama tesislerinin doluluk oranı yüzde 10’lara kadar düşmektedir. İnsanların çevreyle ilgisi giderek artan bir duyarlılığa dönüşmektedir. Bu yüzden turistlerin tatil anlayışı ve beklentilerinde de değişmeler olmuş, ana unsurunu insanların oluşturduğu turizm, geçmişteki basit tanımının, yani seyahat ve konaklamanın çok dışına taşmış karşılıklı tamamlayıcı niteliklerini içeren yepyeni bir kimliğe bürünmüştür. Bireysellik, yani turistin özellikle kendisine hazırlanmış bir ürünün sunulduğunu görme arzusu, ön plana geçmeye başlamıştır. Bu bağlamda konulu seyahatler kişilere geniş seçim olanağı tanıyan çok alternatifli ürün tipleri ve çeşitlilik önem kazanmıştır” sözlerine yer verdi.

Festivaller önerildi

Turizm sektörünü kış aylarında da hareketli hale getirebilmek amacıyla yapılması gerekenlere dikkat çeken Gegeoğlu; “Balkan coğrafyasını içine alacak Edirne ve Keşan ilçemizi içine alan yerel, ulusal ve uluslararası, ilimizde faaliyet gösteren firmaların sponsorluğunda organizasyon ve tanıtımlarının yapıldığı Aralık ve Mart ayları arasından uzun süreli ve kapsamlı bir alışveriş festivali düzenlenebilir. Hatta bu festivalin içine gıda, eğlence ve ticaret festivalleri de katılarak durgun dönemlere hareketlilik kazandırılabilir. Uzun vadede ise kongre ve spor turizminin ilimizde yapılabilmesi için gerekli mekansal yatırımlar yapılarak ilimize katkı sağlanabilir. Kongre turizminden elde edilen kişi başı gelir, deniz turizminden 3 kat daha fazladır. Ayrıca ilimizin turizmi ile ilgili kamu, üniversite, STK ve özel sektörün bileşiminden oluşan kurumsal bir Turizm Planlama Komisyonu kurularak kapsamlı bir rapor hazırlanarak eylem planı yapılması, sektörün gelişmesi ve ilimizde daha fazla katkı sağlanması açısından önem arz etmektedir” dedi.

“Misafirlerimizi kaybedeceğiz”

Gegeoğlu, komisyon raporunu okumasının ardından Edirne’nin turizm potansiyelinin tam anlamıyla kullanılamadığını belirtirken; “Sadece 3 aya sıkışmış bir doluluk oranımız var. Buradan kazandığımız rakam 50 milyon TL civarındadır. Ama bunu yüzde 60’lara çıkardığımızda ya da özellikle Aralık ve Mart ayını kapsayacak şekilde kazandırdığımızda ortada 100 milyon TL gibi bir hedef var. Özellikle bir konuda sektör temsilcilerinin sıkıntısı var. Bulgaristan’dan ve Yunanistan’dan gelenleri önemsediğimizi söylüyoruz ama fiyat etiketlerindeki dengesizlikler ve yaşanan sıkıntılar sonrasında maalesef gelen misafirlerimizi Çorlu, Çerkezköy ve özellikle İstanbul bölgesine kaybetmeye başladığımız rakamlarda görünüyor. Bununla ilgili de belediye, özel idare ya da hangi kurum olursa biraz daha hassasiyet göstermeliyiz. Şehrimize gelen nakit akışını kaybedeceğiz gibi görünüyor” ifadelerine yer verdi.

“Fiyat listelerini koysunlar”

Gegeoğlu’nun konuşmasının ardından bir konuşma da Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yaptı. Geçmiş, konuşmasında fiyat etiketi problemine dikkat çekerken; “Sayın Belediye Başkanımız defalarca uyarıyor, Ticaret İl Müdürümüz bu konuda esnaflarımızı denetliyor, uyarıyor. Biz de buradan İl Genel Meclisi olarak rica ediyoruz. Mevcut potansiyeli sağlıklı kullanalım. Yıllar önce Alipaşa Çarşısı esnafının yaptığı hatalara düşmeyelim. 20-30 yıl o insanları aradık. Alipaşa esnafının yüzde 100’ü el değiştirdi. Mevcut potansiyeli elimizden kaçırdık. Avrupa’nın neresine gidersek gidelim fiyat listeleri var. Esnafımız da vatandaşların önüne fiyat listelerini koysunlar. Onlar da fiyatları görsünler, yedikleri yemeğin ya da aldıkları hizmetin karşılığını ödesinler” dedi.

“Üniversitenin hiçbir katkısı yok”

Geçmiş, konuşmasında Trakya Üniversitesi’ne de tepki gösterirken; “Trakya Üniversitesi’nin, topluma ve Edirne’ye sosyal anlamda hiçbir katkısı yok. Topluma entegre olamıyorlar. Sayın Rektörümüz ve akademisyenler artık kendi kabuklarını açsınlar. Edirne’de artık STK’lar ve toplumun sorunları ile ilgili araştırmalar ve incelemeler yapsınlar. Biraz da katkı versinler. Raporda da kamu, üniversite, STK ve özel sektörün birleşiminden oluşan kurumsal bir Turizm Planlama Komisyonu kurulması lazım. Edirne’de son 3 ayda açılan restoranlara Roman ya da Trakya geceleri koyun. İnsanlara müzikle çekici bir şey oluşturulsun. Artık esnafımız da artık belediyenin, özel idarenin, valiliğin katkı vermesini istemeyi bıraksın artık. Biraz da kendileri bir şeyler yapmanın çabası ve gayreti içerisinde olsunlar. Biz de onlara yardımcı olalım” sözlerine yer verdi. Konuşmaların ardından toplantı sona erdi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 592 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yusuf Güney Edirne’den duyurdu Yusuf Güney Edirne’den duyurdu 21.2.2020
Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı 21.2.2020
Yapmadıklarını bırakmadılar Yapmadıklarını bırakmadılar 21.2.2020
Amatör spora mali destek Amatör spora mali destek 21.2.2020
Akşener’e Edirne Kırmızısı şal Akşener’e Edirne Kırmızısı şal 21.2.2020
Ergene’de yüzsünler Ergene’de yüzsünler 21.2.2020
Giyik: İddialar asılsız Giyik: İddialar asılsız 21.2.2020
İşte o rapor! İşte o rapor! 21.2.2020
Osmanlı eseri kavşağa hapsoldu Osmanlı eseri kavşağa hapsoldu 20.2.2020
Edirne’ye Anne Dostu Hastane Edirne’ye Anne Dostu Hastane 20.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.