Edirne 3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Camisiz üniversite kalmadı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Camisiz üniversite kalmadı 4.10.2019 - 10:45:12
Trakya Üniversitesi’nin Balkan Yerleşkesinde yapımı planlanan 5 bin kişilik caminin temel atma töreni gerçekleştirildi. Edirne Valisi Ekrem Canalp, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun butona basmasıyla caminin temeli atılırken; Türkiye’deki üniversiteler arasında camisi bulunmayan tek üniversite olduğu ifade edilen Trakya Üniversitesi de camisine kavuştu.Camisiz üniversite kalmadı

Trakya Üniversitesi’nin Balkan Yerleşkesinde yapımı planlanan 5 bin kişilik caminin temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene; Edirne Valisi Ekrem Canalp, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İslami İlimler Araştırma Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Salih Tuğ, Karadağ Başmüftüsü Rifat Feyziç, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, akademisyenler, kamu kurumu müdürleri ve temsilcileri ile öğrenciler katıldılar.

Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan törenin açılış konuşmasını Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu yaptı. Tabakoğlu, konuşmasında ise inşa edilecek camiyle üniversitedeki büyük bir eksikliğin giderileceğini söylerken; “Üniversitemiz, kütüphanemiz ve öğrencilerimizle günde 50 bin kişinin girip çıktığı bu yere bir camimiz eksikti. Üniversitemizin kalbi hükmündeki bu yere inşallah camimizi de koyarak bu eksikliğimizi tamamlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Tabakoğlu’nun konuşmasının ardından törende bir konuşma da Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı yaptı. Tıraşçı, konuşmasında namazın en önemli ibadetlerden birisi olduğunu söylerken; ecdadın cami ve mescitleri sadece namaz kılınan, çok sade bir mekân olarak yapmadığını ve Selimiye gibi yapılan birçok eserin sanatsal yönüyle de ön plana çıktığını ifade etti. Tıraşçı; “Geçmişte başlangıçta eğitim, ibadethanelerin içindeydi. Şimdi mabetler, eğitim yuvalarının içinde anlayışıyla üniversitelerimizin kampüslerinde böylesine cami ve mescitler inşa edilmesi, gençler başta olmak üzere orada çalışanların ibadetlerini daha farklı sunmaları bakımından bu camilerin inşa edilmesi önemli aşamadır, diye düşünüyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak da bizler imkânlarımız dâhilinde 5- 6 yıldan bu yana üniversite camilerine ciddi anlamda ödenek ayırdık, katkı sunmaya çalıştık. Pek çok üniversitemizin kampüsünde camilerimiz gerçekten sanat eseri özelliği itibarıyla da öne çıkacak şekilde inşa edildi” dedi.

“Edirne camiler şehridir”

Tıraşçı’nın konuşmasının ardından törendeki son konuşmayı Edirne Valisi Ekrem Canalp yaptı. Canalp, konuşmasında camilerin, kentlerin yaşayan sembolleri olduğunu belirtirken; “Bursa denildiği zaman akla Ulu Cami gelir. Ulu Cami'siz bir Bursa'yı da kimse düşünemez. Sultan Ahmet denildiğinde de akla İstanbul gelir. Camiler kentlerimizin yaşayan sembolleridir. Kentin en odak noktasında olan camiler, sosyolojik olarak da insanların yollarının kesiştiği, toplandığı, insanları bir araya getiren yapılardır” sözlerine yer erdi. Canalp, Edirne’nin de camiler şehri olduğunu ifade etti. Canalp, Trakya Üniversitesi Camii’nin, Edirne’de yaşayanların desteğiyle en kısa zamanda tamamlanacağını söyledi.

Trakya Üniversitesi tekti

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Emrullah Üzüm’ün okuduğu dualarla kurban kesildi. Edirne Valisi Ekrem Canalp, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun butona basmasıyla caminin temeli atılırken; tören sona erdi. Törende, ayrıca Trakya Üniversitesi’nin, Türkiye’deki üniversiteler arasında camisi bulunmayan tek üniversite olduğu ifade edilirken; inşa edilecek cami ile önemli bir eksikliğin giderileceğini açıklandı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 452 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yusuf Güney Edirne’den duyurdu Yusuf Güney Edirne’den duyurdu 21.2.2020
Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı 21.2.2020
Yapmadıklarını bırakmadılar Yapmadıklarını bırakmadılar 21.2.2020
Amatör spora mali destek Amatör spora mali destek 21.2.2020
Akşener’e Edirne Kırmızısı şal Akşener’e Edirne Kırmızısı şal 21.2.2020
Ergene’de yüzsünler Ergene’de yüzsünler 21.2.2020
Giyik: İddialar asılsız Giyik: İddialar asılsız 21.2.2020
İşte o rapor! İşte o rapor! 21.2.2020
Osmanlı eseri kavşağa hapsoldu Osmanlı eseri kavşağa hapsoldu 20.2.2020
Edirne’ye Anne Dostu Hastane Edirne’ye Anne Dostu Hastane 20.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.