Edirne 6°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Korkan’dan tartışılacak öneri - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Korkan’dan tartışılacak öneri 25.9.2019 - 09:40:30
Edirne’nin Karaağaç Mahallesi’nde bugün temeli atılacak olan Halkalı-Çerkezköy-Kapıkule hızlı tren projesi kapsamında, Karaağaç Muhtarı Agah Korkan’dan tartışılacak bir öneri geldi. Projeyi incelediğini ifade eden Korkan, mevcut planlamada hızlı tren hattının tarihi eserlere zarar verebileceğini, şehir trafiğini arttıracağını ve bu nedenle projenin tekrar gözden geçirilerek, Ayşekadın Gar’ı yerine Tayakadın, Tatarköy ve Bosnaköy üzerinden geçerek Karaağaç İstasyonu’nun gar olarak revize edilmesini önerdi.Korkan’dan tartışılacak öneri

               Halkalı-Kapıkule arasında yapılacak olan hızlı tren projesinin temel atma töreni bugün gerçekleşecek. Projeyi incelediğini belirten Karaağaç Muhtarı Agah Korkan ise, planlanan güzergahın maliyet ve trafiği arttıracağını ve tarihi eserlere zarar verebileceğini kaydetti. Korkan, planlanan güzergahta revize yapılarak hızlı trenin; Tayakadın, Tatarköy ve Bosnaköy üzerinden geçerek Karaağaç İstasyonu’na gelmesi durumunda hem maliyet ve trafiğin azalacağını hem de tarihi eserlere zarar verilmeyeceğini ifade etti.  Korkan yaptığı açıklamada, “Hızlı tren Edirne’mize hayırlı uğurlu olsun. Bu tarz yatırımların yapılması Edirne’mizi her açıdan geliştirecektir. Bu nedenle oldukça mutluyum. Dün akşam hızlı tren güzergahları hakkında detaylı bilgi aldım ve çalışmalar yaptım. Şu anda planlanan projeye göre hızlı trenin; Tayakadın, Kirişhane, Abdurrahman, Talatpaşa, Bülbüladası, Kazanova ve Kartaltepe uzantısından geçerek eski tren hattına paralel olarak Kapıkule istikametine gideceği görülmektedir. Ama söz konusu bu hatta hızlı tren seferleri gerçekleştiğinde; hem maliyetin ve trafiğin artacağını hem de çevrede bulunan tarihi eserlerin zarar göreceğini düşünüyoruz. Mevcut tren yolu hattına paralel olarak geçecek bir hızlı tren istikameti çevresinde tarihi camilerimiz, kervansaraylarımız, tarihi köprülerimiz ve hatta ecdatlarımızın yattığı mezarlıklar var. Maliyet yönünü de açıklayacak olursak; çok sayıda planlanan hat üzerinde birçok kamulaştırma yapılması gerekecektir. Ben bir mühendis değilim ama konuyu görüştüğüm birçok mühendiste bu düşüncelerime destek verdi” açıklamasında bulundu.

Hayali Karaağaç’tan geçmesi

Korkan, güzergahın revize edilmesi konusundaki görüşlerini aktararak, “Karaağaç Muhtarı olarak benim hayalim olan şey ise; bu hızlı trenin Karaağaç’tan geçmesi. Tayakadın, Tatarköy ve Bosnaköy üzerinden geçerek Karaağaç’ta hali hazırda bulunan tren garına gelmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Bu güzergahın maliyeti de ciddi anlamda azaltacağını düşünüyorum. Çünkü Bosnaköy istikametinden gelen tren hattından seferler verilecek; direkt olarak Karaağaç İstasyonuna gelecek. Şu anda Karaağaç’ta bulunan istasyon binası; tam teşekküllü istasyon vaziyetinde. Hızlı tren Karaağaç İstasyonuna gelirse; buradan 2 kilometre geçince Yenikadın istikametinden Kapıkule’ye gidecek. Bu güzergahın kullanılması durumunda Edirne’nin trafiği ciddi anlamda rahatlayacaktır, tarihi dokularımız zarar görmeyecektir ve maliyet düşecektir. Güzergahın dediğim şekilde revize edilmesi durumunda; hem birçok açıdan iyi olacaktır hem de mahallem bu durumdan oldukça iyi anlamda etkilenecektir” ifadelerini kullandı. Kaynak: Ercan BİTTİ 764 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
72 yıllık öğretmenden tüyolar 72 yıllık öğretmenden tüyolar 22.11.2019
Köpekleri de yeni karakolda Köpekleri de yeni karakolda 22.11.2019
Ailesine ve ustasına teşekkürle başladı Ailesine ve ustasına teşekkürle başladı 22.11.2019
24 mahallede tek liste 24 mahallede tek liste 22.11.2019
45 yıla 46 vefa 45 yıla 46 vefa 22.11.2019
AK Parti’de İba dönemi AK Parti’de İba dönemi 22.11.2019
Ödevini mecliste yaptı Ödevini mecliste yaptı 22.11.2019
Skala değişti, suya zam geldi Skala değişti, suya zam geldi 22.11.2019
Karaağaç acısı reçel oldu Karaağaç acısı reçel oldu 22.11.2019
Beyaz perdeli farkındalık Beyaz perdeli farkındalık 21.11.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 107
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 270 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
İstifa niyetine görevden alma
Murat Savaş

Recep Duymaz
Türkçenin Ses Bayrağı
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.