Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne çok yol aldı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirne çok yol aldı 24.9.2019 - 10:01:19
Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde hayata geçirilen “Roman Eylem Planı” kapsamında Edirne çok yol aldı. Edirne’de tüm kurumların ve Roman sivil toplum kuruluşlarının dahil edildiği çalışmaların ardından düzenlenen “Roman Çalıştayı” sonucunda hazırlanan eylem planı ilk kez Edirne’de somut olarak uygulamaya konuldu.Edirne çok yol aldı

Türkiye’de 2000’li yıllarda ilk Roman sivil toplum kuruluşunun kurulduğu Edirne’de, Roman vatandaşlara yönelik hizmetlerin oluşturulmasında kurumlara öncü olma misyonu yükledi. Bu kapsamda Edirne Valiliği öncülüğünde diğer kamu kurum ve sivil toplum örgütleriyle birlikte bugüne kadar birçok proje hayata geçirildi. Romanlara yönelik çalışmaları gazetemize değerlendiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Edirne İl Müdürü Bilgin Özbaş, 2019-2021 Roman Strateji Eylem Planı’nın ikinci aşamasının uygulamaya konulduğunu belirtti.

Birinci aşama tamamlandı 

Gelinen süreç hakkında bilgiler veren Özbaş, “2000 yılından sonra devletimizin Roman vatandaşlarımız ile ilgili konularda proje ve kanun çalışmaları oldu. 2006 yılında yapılan kanuni değişiklikle 1934 yılı İmar ve İskan Kanunu 4. Maddesinde yer alan uygunsuz ifadeler değiştirildi. 14 Mart 2010 yılında zamanın başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile İstanbul ilinde ilk Roman buluşması gerçekleştirildi. Bu çalışmalar akabinde 23 Mart 2014 tarihinde ilimizde Trakya Üniversitesi Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü kuruldu. 30 Nisan 2016 tarihinde 2016-2019 yıllarını kapsayan Roman Strateji Eylem Planının birinci aşaması Bakanlar Kurulunun kararı ile yürürlüğe girdi. Birinci aşamasını Edirne’de tamamladığımız Eylem Planı kapmasında şuan 2019-2021 Roman Strateji Eylem Planı ikinci aşaması yürütülüyor” dedi.

Örnek çalışmalar

2017 yılında dört bakanlığın katılımı ile Avrupa Birliğinin desteklediği SİROMA projesi hayata geçirildiğini anımsatan Özbaş, “Bu güne kadar yapılan çalışmaları çok önemsiyoruz. İlimiz Roman vatandaşların çok yoğun olarak yaşadığı yerlerden biri olduğu için her zaman yeni çalışmalar yapılması gerektiğinin de farkındayız. Yapacağımız çalışmalar ‘Türkiye'ye örnek olma durumundadır.’ Bizler de kentimizde yapılan çalışmaları derleyip, yeni bir il Eylem Planı oluşturduk. Strateji eylem belgesinin 2016-2021 yıllarını kapsayan, birinci aşamasında SİROMA Projesi kapsamında öncelikle Roman kardeşlerimizin yoğun olarak yaşadığı 12 ilde, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve yaklaşık bütçesi 11 milyon Euro olan, ‘Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Alanlarda Teknik Destek Projesi’ kısa adı SİROMA olan proje uygulandı. Sadece SİROMA Projesi kapsamında; 431 vatandaşımız mesleki eğitim kursundan geçti, 100 vatandaşımız KOSGEP destekli girişimcilik kursundan geçti. Roman Çocukların yoğun olduğu okullardaki 419 öğretmen eğitimden geçti. Okuma-Yazma kursları düzenlendi. Meslek kurslarına katılan kadınlarımızın çocuklarına gündüz bakım hizmeti verildi” diye konuştu.

Edirne’de 20 yıl önce başladı

Stratejik eylem planı 2016 yılında yürürlüğe girdiğini hatırlatan Özbaş, “Ancak ilimizde Roman Vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini arttırmaya yönelik çalışmalar çok öncesinde, yaklaşık 20 yıl önce başladı. 2000 - 2005 yılları arasında Menzilahir, Yıldırım, Kaleiçi ve Kirişhane semtlerimizde 4 toplum merkezi açıldı. Sonraki süreçte Sosyal Yardımlaşma Vakfı bünyesinde SODAM’lar açıldı” ifadelerine yer verdi.

Roman Çalıştayı

Eylem planı hazırlarken düzenlenen ‘Roman Çalıştayı’nda elde edilen sonuçlar, analizler daha sonra Roman vatandaşlar için yapılacak tüm çalışmalarda hem bir yön gösterici oldu, hem de nelerin yapılacağına ilişkin temel belirleyici unsurlardan birisi oldu. Bu yıl Nisan ayında düzenlenen Roman Çalıştayında il, ilçe, mahalle bazlı olarak, konunun tarafları bir araya getirildi. Çalıştayda sorunlar ve çözüm önerileri ortaya konuldu. Ardından ulusal düzeyde yayınlanan Strateji Eylem Belgesi, “İl Eylem Belgesi” haline getirildi. Bu kapsamda somutlaşan İl Eylem Planı, Edirne Valisi Ekrem Canalp tarafından onaylanarak uygulanmaya başlandı.

Amaç ve hedefler

Eylem planının faaliyetlerinin takibi ve raporlaştırılabilmesi için Valiliğin bünyesinde ‘İzleme Komisyonu’ oluşturulduğunu ifade eden Özbaş, temel politika alanları ve stratejik amaçları şu şekilde açıkladı: “Roman çocuklar için eğitimde eşit fırsatlara ve kaliteli eğitim hizmetlerine erişimin ve gençlerin en az zorunlu eğitimlerini başarıyla tamamlanmasının sağlanması. İşgücü piyasasına girişlerin kolaylaştırılması. Nitelikli ve güvenceli işlerde istihdamının arttırılması. Dezavantajlı bölgelerde yeterli barınma olanaklarına erişimin ve sağlıklı, yaşanılabilir fiziksel bir çevre ile gerekli alt yapı hizmetlerinin uygun hale getirilmesi. Sağlık hizmetlerinden etkin şekilde faydalanmalarının sağlanması. Dezavantajlı mahallelerde yaşayan vatandaşların kendilerini güvende hissetmelerinin sağlanması. Yoksullukla mücadele ve refahın arttırılması amacı ile ihtiyaç sahibi Roman vatandaşların sosyal hizmet ve yardımlarının etkin bir şekilde faydalanmalarının sağlanması.”

Eylem Planına yakın takip

Öte yandan Özbaş, “Edirne Roman Stratejik Eylem Planı Uygulaması” tablosu oluşturulduklarının altını çizerek, “Edirne Merkez, Keşan, Lalapaşa, Havsa, Süloğlu, Meriç, Enez, İpsala ve Uzunköprü’de sorunlar ve çözüm önerileri bu tabloda ortaya konuldu. Her ilçede mahalle mahalle sorunlar tespit edildi ve uygulama sonuçlarının tarihleri belirlendi. Bu sonuçlar Valimiz Ekrem Canalp tarafından yakından takip edilmekte” dedi. Kaynak: Ercan BİTTİ 1166 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda DEVA’nın il başkanı Kerem Arda 9.7.2020
AFAD Pardus'a geçti AFAD Pardus'a geçti 8.7.2020
Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor 8.7.2020
Online doçentlik sınavı Online doçentlik sınavı 8.7.2020
65 yaş üstü mağdur edildi 65 yaş üstü mağdur edildi 8.7.2020
POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI 8.7.2020
Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın 7.7.2020
Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı 7.7.2020
Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi 7.7.2020
Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı 7.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
Edirne’de bir dönem AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı gör..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.