Edirne Gündem Gazetesi
Hava Durumu Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Dikkatli öğrenme üzerine… - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Arzu Gülsün
Arzu Gülsün Arzu Gülsün
arzu-gulsun@hotmail.com
Dikkatli öğrenme üzerine… 30.12.2017 - 12:54:43
Merhaba sevgili okur; Beynimizin anlam arayışı doğuştan gelen bir özelliktir. Baktığımız, dokunduğumuz, hedeflediğimiz ya da okuduğumuz her şeyde beynimiz kendiliğinden anlam arayışına girer.Eğer bir anlam bulamazsa dikkatini o uyaran (bilgi) üzerinden alıp, başka uyaranlara (bilgilere) yöneltir. Bu durum özellikle çocukları okul çağındaki ailelerin “çocuk dikkatini hiçbir şeye veremiyor” tarzında yakınmalarına neden olur. Bu durum özellikle çocukları okul çağındaki ailelerin “çocuk dikkatini hiçbir şeye veremiyor” tarzında yakınmalarına neden olur. Bu yakınmaların kronik hal alması durumunda da aileler çocuklarında dikkat eksikliği olduğunu ileri sürerek bir psikiyatra başvuruyorlar. Bu süreç bir yığın yanlışın da zincirleme olarak başlamasına neden oluyor.
Beynimiz günlük yaşamda da akademik öğrenmelerin gerçekleştiği okul ortamında da anlamlı bulduğu bilgilere yüksek düzeyde odaklanır ve hiçbir dikkat sorunu yaşamayız. Bilgilerin kalıcı ve kullanılabilir şekilde öğrenilebilmesi için şu esaslara mutlaka dikkat edilmelidir:
• Bilgiler bizim için anlamlı olacak. Yani bize kısa ve orta vadede bir yarar sağlayacak nitelikleri taşıyacak.
• Bilgiler birbirleri ile ilişkili bir şekilde ve bir düzen içerisinde öğrenilecek. 
Öğrenilen bir bilginin hangi konularla ilişkisinin olduğu ve hangi konularla farklılıklarının olduğu göz önünde tutulacak.
• Bilgi beyne çeşitli çağrışım kodları ile kaydedilmeli. Her bilginin günlük yaşamdaki kullanımı veya öğrenildiği koşullara dikkat edilmeli. Çünkü o bilgiyi hatırlarken bunlara ihtiyacımız olacak.
• Bilgileri kaydederken, mutlaka onları görselleştirerek kaydetmeliyiz. Bunu, bilgileri kendi el yazımızla yazma yoluyla da yapabiliriz, o bilgi ile ilgili çeşitli somut malzemeleri kullanarak da.
• Bilgileri bilinçli bir dikkat seviyesi oluşturarak kaydetmeye çalışmalıyız. Bilinçli dikkatin oluşmasında, o derse çalışarak gitmenin çok büyük bir katkısı olacaktır.
Öğrencilerin, dinledikleri dersi ya da okudukları bir kitabı hafızalarına güçlü bir şekilde kaydetmeleri için bilgiye anlam yüklemeleri gerekir demiştik. Bunu başarmak için de; iç dünyaları ve hayallerinden gelen, erişilebilir bir hedeflerinin olması şarttır.
Yani “hedef” öğrendiğimiz konulara anlam katar ve onların güçlü bir şekilde aklımıza yerleşmesine neden olur. Bilgiyi anlamlı hale getiren diğer bir etken de yaşamdaki kullanma alanlarının bilinmesidir. Bu durum özellikle matematik gibi soyut gözüken derslerin anlaşılabilmesi için zorunludur.
Matematik en basit konusundan en zor konusuna kadar, yaşamda kullanılan bilgilerden oluşur. Örneğin, türev; kullandığımız bütün ürünlerin üretiminde işe yarar. Petrolden, sentetik ürünler (plastik malzemeler, kumaş vs.) elde etmek türev sayesinde mümkün olur. İntegral, farklılıkları birleştirme ve düzenlemede kullanılır. Yani integral, var olanı değiştirmede işe yarar. Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkündür. Sonuç olarak, bizim için anlamlı olanı hiç unutmayız. Dün yediğimiz yemeği unuturuz da, geçen yıl doğum günü, evlenme yıldönümü gibi günlerdeki yediklerimizden, giydiklerimize ve konuştuklarımıza kadar hiçbir şeyi unutmayız. Neden? Çünkü bütün bunlar anlam yüklediğimiz bilgilerdir. Sevgiyle kalın…Kaynak: Arzu Gülsün 232 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu yazıya toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Dikkatli öğrenme üzerine… 30.12.2017
“Ömrümüzden bir yıl daha gidiyor” 25.12.2017
Aklımız insan olmamış 17.12.2017
Bugün ne oldum deme, yarın ne olacağım de! 11.12.2017
Hayat Bu Kadar Ucuz Değil 2.12.2017
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Edirne’ye yazık ediyorsunuz!
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Valinin treni viyadükten geçer
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
Samimi diyaloglar
Filiz Mandacı

Arzu Gülsün
Dikkatli öğrenme üzerine…
Arzu Gülsün
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.