Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Dikkatli öğrenme üzerine… - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar »

Dikkatli öğrenme üzerine… 30.12.2017 - 12:54:43
Merhaba sevgili okur; Beynimizin anlam arayışı doğuştan gelen bir özelliktir. Baktığımız, dokunduğumuz, hedeflediğimiz ya da okuduğumuz her şeyde beynimiz kendiliğinden anlam arayışına girer.Eğer bir anlam bulamazsa dikkatini o uyaran (bilgi) üzerinden alıp, başka uyaranlara (bilgilere) yöneltir. Bu durum özellikle çocukları okul çağındaki ailelerin “çocuk dikkatini hiçbir şeye veremiyor” tarzında yakınmalarına neden olur. Bu durum özellikle çocukları okul çağındaki ailelerin “çocuk dikkatini hiçbir şeye veremiyor” tarzında yakınmalarına neden olur. Bu yakınmaların kronik hal alması durumunda da aileler çocuklarında dikkat eksikliği olduğunu ileri sürerek bir psikiyatra başvuruyorlar. Bu süreç bir yığın yanlışın da zincirleme olarak başlamasına neden oluyor.
Beynimiz günlük yaşamda da akademik öğrenmelerin gerçekleştiği okul ortamında da anlamlı bulduğu bilgilere yüksek düzeyde odaklanır ve hiçbir dikkat sorunu yaşamayız. Bilgilerin kalıcı ve kullanılabilir şekilde öğrenilebilmesi için şu esaslara mutlaka dikkat edilmelidir:
• Bilgiler bizim için anlamlı olacak. Yani bize kısa ve orta vadede bir yarar sağlayacak nitelikleri taşıyacak.
• Bilgiler birbirleri ile ilişkili bir şekilde ve bir düzen içerisinde öğrenilecek. 
Öğrenilen bir bilginin hangi konularla ilişkisinin olduğu ve hangi konularla farklılıklarının olduğu göz önünde tutulacak.
• Bilgi beyne çeşitli çağrışım kodları ile kaydedilmeli. Her bilginin günlük yaşamdaki kullanımı veya öğrenildiği koşullara dikkat edilmeli. Çünkü o bilgiyi hatırlarken bunlara ihtiyacımız olacak.
• Bilgileri kaydederken, mutlaka onları görselleştirerek kaydetmeliyiz. Bunu, bilgileri kendi el yazımızla yazma yoluyla da yapabiliriz, o bilgi ile ilgili çeşitli somut malzemeleri kullanarak da.
• Bilgileri bilinçli bir dikkat seviyesi oluşturarak kaydetmeye çalışmalıyız. Bilinçli dikkatin oluşmasında, o derse çalışarak gitmenin çok büyük bir katkısı olacaktır.
Öğrencilerin, dinledikleri dersi ya da okudukları bir kitabı hafızalarına güçlü bir şekilde kaydetmeleri için bilgiye anlam yüklemeleri gerekir demiştik. Bunu başarmak için de; iç dünyaları ve hayallerinden gelen, erişilebilir bir hedeflerinin olması şarttır.
Yani “hedef” öğrendiğimiz konulara anlam katar ve onların güçlü bir şekilde aklımıza yerleşmesine neden olur. Bilgiyi anlamlı hale getiren diğer bir etken de yaşamdaki kullanma alanlarının bilinmesidir. Bu durum özellikle matematik gibi soyut gözüken derslerin anlaşılabilmesi için zorunludur.
Matematik en basit konusundan en zor konusuna kadar, yaşamda kullanılan bilgilerden oluşur. Örneğin, türev; kullandığımız bütün ürünlerin üretiminde işe yarar. Petrolden, sentetik ürünler (plastik malzemeler, kumaş vs.) elde etmek türev sayesinde mümkün olur. İntegral, farklılıkları birleştirme ve düzenlemede kullanılır. Yani integral, var olanı değiştirmede işe yarar. Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkündür. Sonuç olarak, bizim için anlamlı olanı hiç unutmayız. Dün yediğimiz yemeği unuturuz da, geçen yıl doğum günü, evlenme yıldönümü gibi günlerdeki yediklerimizden, giydiklerimize ve konuştuklarımıza kadar hiçbir şeyi unutmayız. Neden? Çünkü bütün bunlar anlam yüklediğimiz bilgilerdir. Sevgiyle kalın…Kaynak: Arzu Gülsün 613 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu yazıya toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 1 ) yorum

Pisliğin aşkımmmm 13.1.2018 11:25:44
Pişikkkk lik üzerine
Maşşallah pişik bu gün son yazınız olan modern anneleri okudum gerçekten çok güzel pişmiş olmuş tebrikler efendim de sen KİME YAZIYON 😀

Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
BİR ANNENİN DUYGULARI 11.5.2018
Dilekler hazır mı? 4.5.2018
ÇOCUKLARIMIZA HAYATI ÖĞRETELİM 27.4.2018
Onlar bizim çocuklarımız 20.4.2018
Zamanla öğreniyoruz 15.4.2018
Önyargılarımız 8.4.2018
Ah o keşkelerimiz 2.4.2018
Engel fizikte değil, zihindedir 26.3.2018
Bazen kaçmak istersiniz 19.3.2018
Her kadın bir annedir 12.3.2018
Laf sokma sanatı 5.3.2018
Tik – Tak 26.2.2018
Çocukluğumu özledim 18.2.2018
Sevginin gücü 10.2.2018
Temizle temizle bitmez 3.2.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 30
Web Siteleri 36
Facebook 63
Twitter 4
Instagram 1
Youtube 3


Ankete 137 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BEN KAZANDIM, CHP KAYBETTİ
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK…
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
BUNUN AŞKLA BİR İLGİSİ VAR
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.