Edirne 3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Casusluk yok, sınır ihlali var - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Casusluk yok, sınır ihlali var 19.9.2019 - 11:24:32
İki Yunan askerinin Türk topraklarına geçtikten sonra yakalanmaları üzerine Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “askeri casusluk” iddiasıyla başlatılan soruşturmada iki asker hakkında kovuşturmaya gerek olmadığına karar verildi. Yunan askerler “askeri yasak bölge” ihlali nedeniyle ise yargılanacaklar.Casusluk yok, sınır ihlali var

Türk – Yunan sınırında devriye gezerken Türk topraklarına geçtikleri için gözaltına alınan Yunanistan’ın Kastanies sınır karakolunda görevli Teğmen Aggelos Mitretodis ile Astsubay Çavuş Dimitros Kouklatzis hakkında yürütülen soruşturma sonucunda “siyasi ve askeri casusluk” konusunda kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Yunan askerlerin üzerinde ele geçirilen dijital materyal, cep telefonu, flaş belleklerde yapılan aramada askeri casusluk bulgularına rastlanmamıştı.

Edirne Cumhuriyet Başsavcı Vekili Eşref Çağdaş Bal imzalı kararda “Kriptolu cep telefonunun Yunanistan ordusu tarafından kapalı sistem iletişim mekanizması kurmak amacıyla yüklenen HARP GR isimli uygulamayı ihtiva ettiği, ele geçirilen telefonlar içerisinde sınır hattının görüntülerinin yer aldığı ve yine Türkiye - Yunanistan sınırı olduğu değerlendirilen alanda Türkiye Cumhuriyetine ait sınır taşı olduğu değerlendirilen mekanın fotoğrafının bulunduğu tespit edilmiştir. Tüm dosya içeriği incelendiğinde, Yunanistan kara kuvvetleri mensubu ve askeri olan şüphelilerin, görev yaptıkları süre ve görev alanlarıyla askeri tecrübeleri göz önüne alındığında, sınır hattını hataen ihlal ettikleri yönündeki savunmalarının inandırıcı olmaktan uzak olduğu, buna karşın dosya kapsamında incelenen deliller göz önüne alındığında şüphelilerin üzerlerine atılı askeri casusluk suçunu işlediklerine dair kamu davası açılmasını gerektirir yeterli ve somut delil bulunmadığı anlaşıldığından şüpheliler hakkında (devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme) suçuna ilişkin kamu adına kavuşturmaya yer olmadığına karar verildi” ifadelerine yer verildi.

Sınırı ihlalden iddianame düzenlendi

İki Yunan asker ilk ifadelerinde, arazinin karla kaplı olması nedeniyle sınırı hataen geçtiklerini söylemelerine rağmen daha sonra avukatlarının da katıldığı ifadelerinde sınırdaki ayak izlerini takip ettiklerini söylemesi çelişkili bulundu. İki Yunan asker hakkında “askeri yasak bölgeye girmek” suçlamasıyla düzenlenen iddianamenin Asliye Ceza Mahkemesine gönderildiği bildirildi.

Ne olmuştu?

Edirne'de 1 Mart 2018 tarihinde 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı askerlerdevriye görevi yaptıkları sırada Pazarkule gümrük kapısı yakınlarında Yunan ordusunda görevli bir teğmen ve astsubay çavuşu askeri yasak bölgede yakalayarak gözaltına almıştı. Jandarmada yetkililerine teslim edilen iki asker, savcılıktaki ifadelerinin ardından, “askeri casusluğa teşebbüs” ve “askeri yasak bölgeye girmek” suçlaması ve tutuklanma talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi. Teğmen Aggelos Mitretodis ve astsubay çavuş Dimitros Kouklatzis hakimlikçe tutuklanarak cezaevine kondu. Yunan askerler savunmalarında casusluk suçlamasını reddederken karla kaplı zeminde ayak izlerini takip ederken yanlışlıkla Türk topraklarına girdiklerini söylemişlerdi. İki asker bir süre tutuklu kaldıktan sonra 14 Ağustos 2018 tarihinde serbest bırakılmışlardı. 

 Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 420 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yusuf Güney Edirne’den duyurdu Yusuf Güney Edirne’den duyurdu 21.2.2020
Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı 21.2.2020
Yapmadıklarını bırakmadılar Yapmadıklarını bırakmadılar 21.2.2020
Amatör spora mali destek Amatör spora mali destek 21.2.2020
Akşener’e Edirne Kırmızısı şal Akşener’e Edirne Kırmızısı şal 21.2.2020
Ergene’de yüzsünler Ergene’de yüzsünler 21.2.2020
Giyik: İddialar asılsız Giyik: İddialar asılsız 21.2.2020
İşte o rapor! İşte o rapor! 21.2.2020
Osmanlı eseri kavşağa hapsoldu Osmanlı eseri kavşağa hapsoldu 20.2.2020
Edirne’ye Anne Dostu Hastane Edirne’ye Anne Dostu Hastane 20.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.