Edirne 18°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Fransa’dan Edirne’ye kaynak - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Fransa’dan Edirne’ye kaynak 16.9.2019 - 10:15:30
Çeşitli tarih kitaplarının yanı sıra Gustave Cirilli’nin Edirne Kuşatması Günlüğü’nü Türkçe’ye çevirerek kitaplaştıran grafiker ve yazar Fazıl Bülent Kocamemi, Edirne ile ilgili önemli bir esere daha imza atmak amacıyla görüşmeler gerçekleştiriyor. Fransız Milli Kütüphanesi’nden edindiği Balkan Savaşları sırasında Teğmen Selim adlı bir Türk subayının kaleme aldığı ve Fransa’da bastırdığı kitabı, Türkçe’ye çevirdiğini açıklayan Kocamemi; ‘Bir Türk Subayının Defteri Ekim-Aralık 1912: Süloğlu’dan Çatalca’ya’ adını verdiği kitabı, Yerel Tarihçi Cengiz Bulut ile hazırladıklarını ve bastırmak için görüşmeler gerçekleştirdiklerini açıkladı.Fransa’dan Edirne’ye kaynak

‘Baba, Oğul, Torun’, ‘Bir Türk Ailesinin 450 Yıllık Öyküsü’, ‘Hüzünlü Kahramanlar Ülkesinde İki Devir’, ‘Urumelinin Gözyaşları’, ‘Yanyanın Gözyaşları’ gibi tarih kitaplarının yanı sıra Gustave Cirilli’nin Edirne Kuşatması Günlüğü’nü Türkçe’ye çevirerek kitaplaştıran grafiker ve yazar Fazıl Bülent Kocamemi, Edirne ile ilgili önemli bir esere daha imza atacak.

Kocamemi, ‘Bibliotheque nationale de France’ olarak bilinen Fransız Milli Kütüphanesi’nden edindiği Balkan Savaşları sırasında Teğmen Selim adlı bir Türk subayının kaleme aldığı ve Fransa’da bastırdığı kitabı, Türkçe’ye çevirdiğini açıkladı. Edirne Yerel Tarihçisi Cengiz Bulut’un da desteğiyle hazırlanan kitabın ismini ‘Bir Türk Subayının Defteri Ekim-Aralık 1912: Süloğlu’ndan Çatalca’ya’ olarak açıklayan Kocamemi, kitap taslağının hazırlanmasının ardından baskı aşaması için Edirne’de görüşmelere başladı.

                Bugüne kadar 5 adet kitap çevirisi gerçekleştirdiğini açıklayan Kocamemi; “Bir Türk Subayının Defteri Ekim-Aralık 1912: Süloğlu’ndan Çatalca’ya çevirisine gelecek olursak; tercüme ettiğim 5 kitap var ama basılmıyor. Aslında 1 kuruş dahi istemiyorum. Tek istediğim bu çevirilerimin basılarak paylaşılmasıdır. Kitapta Türkler aleyhine bazı satırlar olduğunu da söylüyorlar. Elbette olacak. Tarih böyledir. Bu çeviriyi Edirne ve Süloğlu ile ilgisi olduğu için yaptım ve Cengiz Bulut’a gönderdim. Cengiz Bulut da taslak haline getirmiş. Bu kitap, aslında Türkiye’de bastırılamadığı için Fransa’da yayınlanmış bir kitaptır. Ben de kitabı ilk defa Türkçe’ye çevirdim. Bu kitabı, ‘Bibliotheque nationale de France’ olarak bilinen Fransız Milli Kütüphanesi’nden indirdim. 70 yılı geçmiş, telif hakkı kalkmış bir kitaptır. Bu kitapta bir subay o kadar güzel anlatıyor ki. Almanları, komutanları, İstanbul’un durumunu, ufak muhabereleri bile anlatıyor. Bir manga askerin muharebesini, ordunun iaşede sıkıntı yaşadığını anlatıyor. Balkan Savaşları, büyük toprak kaybedilmiş bir savaştır. Nasıl böyle bir şey olduğunun öğrenilmesi lazım. Süvari alayından Teğmen Selim, bu defteri yazıyor ve Fransa’da bastırıyor. Çok önemli bir öz eleştiridir. Burada genel tarih kitabında anlatılmayan konular var. Örneğin; Süloğlu’na yakın bir kasabada 20 kişilik bir grup askerimiz bir kahramanlık yapmış. Tam tersine 300 kişilik bir grup askerimiz ise yanlış bir emir ile kaçmış ve Bulgar girmiş. Bulgar girdiği yerlerde neler yapmış? Bunlar önemli değil mi? Bunların anlatılması gerekiyor” dedi.

Dedesi, Edirne Valiliği yapmış

Tarih ilgisinin aile köklerinden doğduğunu açıklayan Kocamemi; “Hem baba tarafım, hem de anne tarafım doğrudan doğruya Rumeli ile ilgili insanlardır. 500 sene öncesine gidersek; anne tarafım Özbek, baba tarafım Türkmen’dir. Kanımızda bir Türklük ve Rumelilik var. Baba tarafım; Mora İsyanı sırasında Mora bölgesinin baş şehri olan Tripoliçe’nin yönetimindedir. Buradan bir gemi ile Kahire’ye gidiyorlar. Kavalalı Mehmet Ali Paşa’ya vezirlik yapıyorlar. Sonra da Türkiye’ye intikal ediyorlar. Bu şekilde bana kadar geldiler. Anne tarafım ise bildiğim en eski kişi, II. Murat tarafından Yanya’ya yönetici olarak tayin ediliyor. Oradan ayrılışları ise Lozan Mübadelesi zamanı oluyor. Onun hikâyesini de Yanya’nın Gözyaşları adlı kitabımda anlattım. Yanyalıların Türkiye’deki hayatı aynıdır. Ama bütün bu hikâyeler sonucunda bu ailenin çocuğu olarak tarihe merak sarıyorum. O günleri yaşatmak istiyorum ve derken Edirne karşıma çıkıyor. Edirne’yi ve tarihi seviyorum. Edirne eski valisi Hasan Duruer ile tanışma ziyaretimde, büyük dedem Abdurrahman Sami Paşa’nın da Edirne Valiliği görevinde bulunduğunu öğrendim. Böylece Edirne’ye büyük bir sempatim doğdu” ifadelerine yer verdi.

Basımı için çalışmalara devam edecek

Edirne’yi Yerel Tarihçi Cengiz Bulut ile tanıdığını söyleyen Kocamemi; “Edirne’yi Cengiz Bulut’un sayesinde tanıdım. Çok sevdiğim bir insan ve gördüm ki kendisini Edirne’ye adamış. Her türlü fedakârlığı yapıyor. Bu kitapla ilgili gönderdiğim bilgilerle de ilgilendi ve çok çabuk kaynaştık. Artık onunla beraber çalışmaya başladık. Yanya’nın Gözyaşları kitabını yazdıktan sonra Urumeli’nin Gözyaşları kitabını yazdım. O kitapta Balkanlar’daki hadiseler var. Ondan sonra da Gustave Cirilli’nin kitabını buldum. Onu okurken, dikkatimi şu çekti; bir yabancı, Edirne kuşatması zamanı Edirne’nin içinde yaşamış, her şeye bire bir şahit olmuş ve her şeyi kaleme almış. Çok güzel bir de var; ilk defa birisi bizim aleyhimize değil, lehimize yazdığını gördüm. Bulgar’ın eziyetini yazmış. Bulgarlar, buradaki Rumlara da eziyet etmiş. Rumlar, kiliseye gitmek istiyorlar. Bulgarlar ise Bulgar Kilisesi’ne gitmelerini emrediyor. Daha da kötüsü var. Yunanları beşer beşer bağlayarak Meriç’e atıyorlar. Ben de bunların hepsini tercüme ettim” dedi.

Kocamemi, ‘Bir Türk Subayının Defteri Ekim-Aralık 1912: Süloğlu’dan Çatalca’ya’ adlı çevirisinin kitaplaştırılması amacıyla çalışmalarına devam edeceğini söyledi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 730 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda DEVA’nın il başkanı Kerem Arda 9.7.2020
AFAD Pardus'a geçti AFAD Pardus'a geçti 8.7.2020
Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor 8.7.2020
Online doçentlik sınavı Online doçentlik sınavı 8.7.2020
65 yaş üstü mağdur edildi 65 yaş üstü mağdur edildi 8.7.2020
POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI 8.7.2020
Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın 7.7.2020
Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı 7.7.2020
Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi 7.7.2020
Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı 7.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
Edirne’de bir dönem AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı gör..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.