Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019 - 11:01:10
Edirne Kadın Dayanışması, Edirne İl Müftülüğü tarafından Selimiye Camii’nde başlatılan kadın-erkek girişleri uygulamasına basın açıklaması düzenleyerek tepki gösterdi. Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şahide Ağaoğlu tarafından okunan basın açıklamasında Selimiye Camii’nin UNESCO dünya mirası olduğu vurgulanırken; “Ülke ve Edirne ekonomisi için de büyük önem arz eden Dünya Mirası bir eserde, İl Müftülüğünün yaptığı cinsiyetçi uygulama kabul edilemez” ifadelerine yer verildi.Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi

Edirne Kadın Dayanışması, Edirne İl Müftülüğü tarafından Selimiye Camii’nde başlatılan kadın-erkek girişleri uygulamasına Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması düzenleyerek tepki gösterdi. Edirne Belediye Başkanlığı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Kadın Kolları, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi, Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Edirne Çocuk Hakları Derneği, Türk Kadınlar Birliği Edirne Şubesi, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Edirne Şubesi Kadın Komisyonu, Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği (EKAME-DER), Tüm Yerel-Sen Edirne Şubesi Kadın Komisyonu, Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Edirne Şubesi, Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Demokrat Parti (DP) Edirne İl Kadın Kolları’nın bir araya gelerek oluşturduğu Edirne Kadın Dayanışmasının basın açıklamasına Emekli-Sen Edirne Şubesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi de destek verdiler.

Basın açıklamasını Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şahide Ağaoğlu okudu. Ağaoğlu, konuşmasında Selimiye Camii’nin UNESCO dünya mirası olduğunu belirtirken; “Edirne’de basında, ‘’Mimar Sinan’ın ‘Ustalık eserim’ dediği tarihi Selimiye Cami girişinde kadın ve erkek girişleri ayrıldı’’ şeklinde gördüğümüz uygulamayı kabul etmiyoruz. Dini uygulamalarınıza ‘Hanımefendiler rahat etsin diye’ söylemiyle karar verilmesi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini körükleyecek olan bu uygulama tüm kadınları, kadın-erkek toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için çalışan tüm kesimleri rahatsız etmiştir. Cami içinde birlikte olunması zorunlu olan bir mekâna girişlerin cinsiyete göre yapılması ‘talep var’ gerekçesine sığdırılamaz. Kaldı ki en kutsal Kâbe’de bile bu ayrımın olmadığını biliyoruz. Pembe otobüs uygulaması da kadınların iyiliği için diye önerilmişti. Bu tür ayrıştırıcı, kadınlar adına karar verici uygulamalar 149 ülkeden dünya sıralamasında 131’inci sırada yer aldığımız toplumsal cinsiyet eşitliğinde, eşitsizliği daha da arttıracaktır” dedi.

Ağaoğlu, Edirne’de kadınların yaşamına müdahale eden, engel koyan hiçbir uygulamanın kabul edilemez olduğunu söylerken; “Yapılmak istenen bu uygulamayı reddediyoruz. Kadınların hayatın tüm alanlarına eşit seviyede katılımı için toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik politikaların uygulanmasını istiyoruz. Kaynaklara ve fırsatlara ulaşmada eşitsizlik, şiddet ve temel hizmetlerden yararlanmada yetersizlik, çalışma yaşamı ve siyasette kadının sınırlı olarak yer alması ve kadın-erkek arasındaki güç dengesizliği yaratan her türlü uygulamayı ve kararı reddediyoruz. Tüm kurumları kadının eşit insan hakları ve cinsiyet eşitliği sağlanması yönünde çalışmalarını sürdürmeye davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Cinsiyetçi uygulama kabul edilemez”

Mimar Sinan’ın eserlerinin içinde doruğa ulaşan Selimiye Camii’nin ve külliyesinin evrensel değere sahip nadide bir eser olduğunu vurgulayan Ağaoğlu; “2011 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasına girmiştir. Edirne de; dünyada, somut ve somut olmayan iki miras alanını UNESCO’nun listelerine kaydettirmiş nadir kentlerden biridir. Bu avantajlarıyla kültür turizmi açısından cazibe merkezi haline gelen ve en fazla turist çeken 3 ilden biridir. Ülke ve Edirne ekonomisi için de büyük önem arz eden Dünya Mirası bir eserde, İl Müftülüğünün yaptığı cinsiyetçi uygulama kabul edilemez. Atatürk’ün kurmuş olduğu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da bu eşitsizliği hoş görmemesi gerekir. Türkiye için UNESCO dünya mirası listesine girmiş bir camide kadın-erkek eşitsizliğini gündeme koymak doğru değildir. Bugün itibariyle uygulamada tabelaların değiştirildiğini öğrendik. Ülkemiz ve ilimiz turizmi için bu kadar önemli olan dünya mirası bir eserde bu tür uygulamalara hiçbir zaman da yer verilmemelidir” dedi.

Basın açıklamasının ardından eyleme katılanlar bir süre alkış tutarak uygulamayı protesto ettiler. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 325 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Boccede hedef şampiyonluk Boccede hedef şampiyonluk 14.10.2019
Yalpalamanın bedelini ödüyoruz Yalpalamanın bedelini ödüyoruz 14.10.2019
Fatih’in torunları Edirne’de birinci Fatih’in torunları Edirne’de birinci 14.10.2019
Yılın Enlerine plaket Yılın Enlerine plaket 14.10.2019
Trump’a Şükrü Paşalı cevap Trump’a Şükrü Paşalı cevap 14.10.2019
Aydın’dan harekata tam destek Aydın’dan harekata tam destek 14.10.2019
Son Gulyabani’den imza günü Son Gulyabani’den imza günü 14.10.2019
Çizgilerin ustasına veda Çizgilerin ustasına veda 14.10.2019
Barış Pınarı’na veteran selamı Barış Pınarı’na veteran selamı 14.10.2019
Gürkan: Kendileri bilir Gürkan: Kendileri bilir 11.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 84
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 259 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bravo EDOSK! Sıra kimde?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak: 2
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.