Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Payitahtların çizeri - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Payitahtların çizeri 13.9.2019 - 10:55:58
5 yaşında başladığı karakalem çizimlerine 71 yıldır devam eden Ressam Tevfik Ayta, 2002 yılında başladığı Osmanlı başkentlerindeki tarihi eserlerin karakalem çizimleri projesinde İstanbul, Edirne ve İznik’i 17 yılda tamamladı. Edirne’de son 2 yılda 82 karakalem çizimi yapan Ayta, özellikle Mimar Sinan’ın eseri Selimiye’ye yoğunlaştığını açıkladı. Ayta, Bursa ve Bilecik’in Söğüt ilçesinde de tarihi eserlerin karakalem çizimlerinden bir katalog oluşturmak istediğini açıkladı.Payitahtların çizeri

Ailesinin gelen kültür mirasıyla 5 yaşında başladığı karakalem çizimlerine 71 yıldır devam eden Ressam Tevfik Ayta, Osmanlı Devleti’nin başkentlerini gezerek 2002 yılından bugüne tarihi değerlerini resmediyor. Ayta, 17 yıl önce Osmanlı Devleti’nin son başkenti İstanbul’da başladığı karakalem çizimlerine Edirne ve İznik’te devam ederken; Mimar Koca Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii başta olmak üzere çok sayıda tarihi eseri en ince ayrıntısına kadar çizdi.

Ayta, İstanbul’un ardından Edirne ve İznik’teki karakalem çizimlerini tamamlarken; hedefinin Bursa ve Osmanlı Devleti’nin kurulduğu Bilecik’in Söğüt ilçesi de tamamlayarak eserlerinden katalog oluşturmak istediğini açıkladı. Edirne’de toplam 82 karakalem çizimi gerçekleştirdiğini açıklayan Ayta, tarihi eserlerin dışında Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde de karakalem çizimler yaptığını ve bir albüm oluşturduğunu söyledi.

1943 yılında Konya’nın Akşehir ilçesinde doğduğunu söyleyen Ayta; “Aslen Lozan mübadiliyiz. Karakalem çizime ilgim ailemden geliyor. Ağabeyim çok güzel çizimler yapardı. Annem de çizerdi. Karakalem çizimlerine 5 yaşında başladım. O zamanlar materyal sıkıntısı da yaşardık. Çizim için mangalda kömür beklerdik ki resim yapalım. İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdim. Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldum” dedi.

2 yılda Edirne ve İznik’i çizdi

Osmanlı başkentlerindeki eserlerin karakalem çizimlerine 2002 yılında İstanbul ile başladığını söyleyen Ayta; “İstanbul’un tamamlanması çok uzun sürdü. Son 2 senede de İznik ile Edirne’yi çizdim ve bitirdim. Sadece Bursa kaldı. Bursa’yı da bir sene içinde bitiririm ve Osmanlı Devleti’nin kurulduğu Bilecik iline bağlı Söğüt ilçesi ile çizimlerimi tamamlamış oluruz. Ayrıca bu arada padişah türbelerinin çizimini de tamamlamış olacağım” ifadelerine yer verdi.

“Sinan damgasını vurmuş”

Osmanlı mimarisinin eşsiz bir güzelliği olduğunu belirten Ayta; “Bir yere gittiğinizde bir meydan, bir cami, bir çınar ağacı, bir hamam ve bir külliye gördüğünüz zaman orası Osmanlı’dır. Özellikle bir çınar ağacı gördüğünüz zaman Osmanlı’dır, Osmanlı’nın damgası vardır. Camiler, kalemtıraş ile açılmış gibiyse Osmanlı’dır. Dünyanın hiçbir yerinde Osmanlı’daki mimari tarzı yok. Özellikle Sinan, Osmanlı mimarisine damgasını vurmuştur. Resim olmadığı için tezhip ve hat sanatına ağırlık vermişler. Eşsiz eserler vermişler. Dünyanın en güzel çinileri bizdedir. Rüstempaşa Camii, Sultan Ahmet Camii eşsiz camilerdir. Edirne’de de Selimiye’de eşsiz bir hat vardır” dedi. 

“Edirne’de 82 çizim yaptım”

Edirne’deki çizimlerimde ise Selimiye Camii üzerinde yoğunlaştığını açıklayan Ayta; “Edirne’de 82 çizim yaptım. Edirne’de çizimlerime Selimiye’den başladım. Böyle güzel bir eseri çizmeden olmaz. Selimiye’nin de 10’da 1’ini çizdim. İçerisinde çizilebilecek çok daha fazla eser var. Selimiye’den sonra çeşmeler, hamamlar, Meriç Köprüsü ve birçok tarihi eseri çizdim. Hepsini bir takım haline getirdim. Osmanlı’nın son başkenti İstanbul’dan çizimlerime başladım, ilk başkentine doğru gidiyorum. Bursa ve Söğüt’ü tamamladıktan sonra da çizimlerimi bir katalog haline getireceğiz. Ayrı bir albüm halinde de Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni çizdim” sözlerine yer verdi. Ayta, Osmanlı başkentleri projesini tamamlamasının ardından karakalem çizimlerini bir katalogda bir araya getirmeyi hedefliyor.

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 325 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Boccede hedef şampiyonluk Boccede hedef şampiyonluk 14.10.2019
Yalpalamanın bedelini ödüyoruz Yalpalamanın bedelini ödüyoruz 14.10.2019
Fatih’in torunları Edirne’de birinci Fatih’in torunları Edirne’de birinci 14.10.2019
Yılın Enlerine plaket Yılın Enlerine plaket 14.10.2019
Trump’a Şükrü Paşalı cevap Trump’a Şükrü Paşalı cevap 14.10.2019
Aydın’dan harekata tam destek Aydın’dan harekata tam destek 14.10.2019
Son Gulyabani’den imza günü Son Gulyabani’den imza günü 14.10.2019
Çizgilerin ustasına veda Çizgilerin ustasına veda 14.10.2019
Barış Pınarı’na veteran selamı Barış Pınarı’na veteran selamı 14.10.2019
Gürkan: Kendileri bilir Gürkan: Kendileri bilir 11.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 84
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 259 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bravo EDOSK! Sıra kimde?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak: 2
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.