Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yapma ilaçta alkol sıkıntısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yapma ilaçta alkol sıkıntısı 13.9.2019 - 10:41:56
Eczacı Şükrü Civaroğlu, Sağlık Bakanlığı’nın 4 Eylül 2019 tarihli yazısında eczanelere, ecza depoları tarafından aylık 2 litre etil alkol verilmesi kararıyla yapma ilaç sıkıntısının yaşanacağını söyledi. Türk Eczacıları Birliği tarafından tüm eczanelere bildirilen karara itiraz edeceğini açıklayan Ciravoğlu, eczanesinde bir yıl içerisinde toplam bin 766 ilaç yaptığını ve ilaç yapımı için eczacıların ihtiyaçları kadar etil alkol kullanmaları gerektiğini ifade etti.Yapma ilaçta alkol sıkıntısı

39. Bölge Edirne Eczacı Odası Kurucu Başkanı ve Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Civaroğlu, Sağlık Bakanlığı’nın 4 Eylül 2019 tarihli yazısıyla açıklanan eczanelere, ecza depoları tarafından aylık 2 litre etil alkol verilmesi kararına itiraz etti. Ciravoğlu, işletme sahibi olduğu Şifa Eczanesi’nde etil alkol kullanarak bir yıl içinde bin 766 adet yapma ilaç hazırladığını belirtirken; uygulamanın ilaç sıkıntısını beraberinde getireceğini söyledi. Ciravoğlu, konuyla ilgili hazırladığı dilekçeyi Türk Eczacıları Birliği’ne ileteceğini açıklarken; “Eczanelerde kullanılan etil alkol ile ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından kısıtlama getirildi. Ecza depoları tarafından eczanelere aylık 2 litre etil alkol verilmesi karar altına alınıp bir yazı ile eczanelere bildirildi. Sağlık Bakanlığı’nın 4 Eylül tarihli yazısı, 10 Eylül tarihinde de Eczacılar Birliği tarafından eczanelere intikal ettirildi. Bunun çıkış nedeni ise alkol fiyatlarının artması oldu. Vergilerin yüksek olması sonucu bazı vatandaşların alkol yapma çabası olmasını önlemek amacıyla bu şekilde bir yol izlendi. Etil alkolün de eczanelerden temin edildiği düşüncesinden yola çıkılarak Sağlık Bakanlığı tarafından bu kararın alındığını düşünüyoruz. Kaçak içki yapımının önüne geçilebilmek amacıyla her eczane ayda 2 litre etil alkol temin edebilecek” dedi.

Etil alkol uygulamasının sakıncalı olacağını söyleyen Ciravoğlu; “Bunun içinde yapma ilaçlar var. Bunları yapan eczane var, yapmayan var. Biz kendi eczanemizin tetkikinden çıkardığımız sonuç son 1 yıl içerisinde bin 766 adet yapma ilaç yapmışız. Bu ortalama iş günü hesabıyla her gün 6 adet yapma ilaca tekabül eder. Bu ilaçların önemli bir bölümünde etil alkol kullandığımız gibi, laboratuvarların temizliği ve dezenfeksiyon işlerinde de çok sık kullandığımız bir maddedir. Etil alkol, laboratuvarcının eli ayağı gibidir. Burada bir kısıtlamaya gidilmesi bizim işimizi ve halk sağlığı hizmetimizi sıkıntıya sokacaktır” ifadelerine yer verdi.

“Yapma ilaç sıkıntısı olacak”

Etil alkolde 2 litre kısıtlamasının yapma ilaç sıkıntısını da beraberinde getireceğini belirten Ciravoğlu; “Gelen reçeteye ‘madde yok yapamıyoruz’ demek durumunda kalacağız. Dezenfeksiyon ve temizlik işine başka çözüm bulsak bile yapma ilaç konusuna nasıl bir çözüm bulacağız? Formülün içinde olan etil alkolü koyamadığımız zaman sıkıntı yaşayacağız. Bu da halkımızın sağlığını doğrudan etkilemiş olacak. İşin başka bir boyutu da alkol senelerce tekel özelleştirilmeden önce karne ile dağıtılmıştı. Her eczanenin ayda 20 litre alkol alma hakkı vardı. Tekel döneminde karne ile alkol satılan dönemlerden, bugün onun 10’da 1’i durumuna geldik” dedi.

“İhtiyacımız kadar alabiliyorduk”

Sağlık Bakanlığı’nın uygulamasına kadar etil alkol dağıtımı ile ilgili bir kısıtlamanın yaşanmadığını söyleyen Ciravoğlu; “Ne kadar ihtiyacımız varsa alabiliyorduk. Aldığımız alkolü de satmıyoruz. Sadece kendi laboratuvarımızın temizliği ve ilaçların yapımındaki madde olarak kullanıyorduk. Zaten başka kullanım alanı da yok. Sanayide ya da başka alanlarda kullanılan alkollerin satışı zaten ayrıdır. Bize gelen tıbbi etil alkol, sadece ilaç üretiminde kullanılmak üzere yapılan etil alkoldür. Eczanelerden dışarıya satıldığını düşünüyorlar herhalde. Kısıtlama için belirlenmiş bir şey ya da ortada bir belge yok” sözlerine yer verdi. Ciravoğlu, etil alkol dağıtımının kısıtlanması uygulaması yerine farklı formüllerle çözüm bulunabileceğini söyledi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 301 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Boccede hedef şampiyonluk Boccede hedef şampiyonluk 14.10.2019
Yalpalamanın bedelini ödüyoruz Yalpalamanın bedelini ödüyoruz 14.10.2019
Fatih’in torunları Edirne’de birinci Fatih’in torunları Edirne’de birinci 14.10.2019
Yılın Enlerine plaket Yılın Enlerine plaket 14.10.2019
Trump’a Şükrü Paşalı cevap Trump’a Şükrü Paşalı cevap 14.10.2019
Aydın’dan harekata tam destek Aydın’dan harekata tam destek 14.10.2019
Son Gulyabani’den imza günü Son Gulyabani’den imza günü 14.10.2019
Çizgilerin ustasına veda Çizgilerin ustasına veda 14.10.2019
Barış Pınarı’na veteran selamı Barış Pınarı’na veteran selamı 14.10.2019
Gürkan: Kendileri bilir Gürkan: Kendileri bilir 11.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 84
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 259 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bravo EDOSK! Sıra kimde?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak: 2
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.