Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Darbe sabahı Demirel’le görüştüm - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Darbe sabahı Demirel’le görüştüm 13.9.2019 - 10:36:23
12 Eylül darbesi sırasında Adalet Partisi Edirne İl Başkanı olan avukat İbrahim Karakoç, darbenin 39’uncu yıl dönümünde, gözaltındaki Başbakan Süleyman Demirel ile darbe sabahında gerçekleştirdiği telefon görüşmesini GÜNDEM’e anlattı. Gözaltına alınarak Gelibolu Hamzakoy’daki askeri dinlenme tesislerine götürülen Demirel’e telefonla ulaştığını belirten Av. Karakoç “Süleyman Bey, büyük devlet adamlığı bu olsa gerek gülerek; ‘İbrahim, sana komşu geldik’ dedi. Karakoç, Demirel’in, ‘12 Eylül 1980 sabahı koca Türkiye’de beni bir İbrahim Karakoç aradı’ dediğini de sözlerine ekledi.Darbe sabahı Demirel’le görüştüm

Edirne’den 52 yıldan bugüne avukatlık mesleğine devam eden İbrahim Karakoç, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin 39’uncu yıl dönümünde dönemin Adalet Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel ile darbe sabahında yaşadığı anıları GÜNDEM’e anlattı. Dönemin Adalet Partisi Edirne İl Başkanı da olan Av. Karakoç, milli iradeye yapılan en büyük darbe olarak adlandırılan 1980 darbesinin sabahında Demirel Ailesiyle telefonda konuştuğunu açıkladı.

Darbe haberi Karaağaç’tan

Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak geçen darbeyi, Karaağaç Mahallesi’nde yaşayan bir dostunun telefonu sonucunda öğrendiğini söyleyen Av. Karakoç; “12 Eylül 1980, Cuma sabahıydı. Karaağaç’tan bir tanıdığım telefon etti ve radyoyu dinlememi söyledi. Radyoyu açtım, Hasan Mutlucan türküler söylüyordu. Daha sonra Kenan Evren bildirisini okudu. Birkaç anonstan sonra saat 13.00’de radyo televizyon konuşması yapılacağını öğrendim. Konuşmayı dinledim ve sokağa çıkma yasağı olduğunu öğrendim. Ben de tanıdıklarıma telefon ederek radyoyu dinlemelerini söyledim. O sırada Süleyman Demirel’i aradım ama cevap vermedi” dedi.

“Nahit Menteşe’yi aradım”

Demirel’den cevap alamaması üzerine Adalet Partisi Aydın Milletvekili Nahit Menteşe’yi aradığını açıklayan Av. Karakoç; “Nahit Menteşe, komutanın kendisini uyandırdığını ve Süleyman Demirel’in evine beraber gideceklerini söylediğini; bunun üzerine Süleyman Demirel’in evine gittiklerini ve kapı zilini kendisinin çaldığını söyledi. Nahit Menteşe, Süleyman Demirel’in kapıyı açmasıyla eşi Nazmiye Demirel ile birlikte aldığını, havaalanına kadar birlikte gittiklerini, fakat nereye götürüldüklerini bilmediğini söyledi. Kenan Evren ise radyo televizyon konuşmasında Demirel ailesinin Gelibolu Hamzakoy’daki askeri dinlenme tesislerine güvenlik için götürüldüğünü söyledi. Saat 13.00’te başlayan konuşma 20 dakika sonra bitti” ifadelerine yer verdi.

Hamzakoy’e telefon bağlantısı

Evren’in konuşmasının ardından şehirler arası hattı arayarak Demirel ile görüşme isteğini bildirdiğini açıklayan Av. Karakoç; “Görevliyle konuştum ve Süleyman Demirel ile görüşmem için telefon bağlamasını söyledim. Ben böyle deyince görevli şaşırdı ve ne konuşacağımı sordu. Şehirlerarası hattaki bir görevli, sana ne konuşacağını sorar mı? Telefonu bağlar ya da bağlayamaz. Bana ne konuşacağımı sorunca anladım ki, başında bir komutan var. Bir süre durduk ve bana telefonu kapatmamı, bir süre sonra Süleyman Demirel ile görüştürüleceğimi söyledi. Telefon çaldı ve görüşebileceğimi söyleyerek bağladılar” dedi.

“Sana komşu geldik” dedi

Telefonun bağlanmasının ardından Demirel ile gerçekleştirdiği görüşmeyi anlatan Av. Karakoç; “Süleyman Bey, büyük devlet adamlığı bu olsa gerek gülerek; ‘İbrahim, sana komşu geldik’ dedi. Ben de; ‘Hoş geldiniz’ diyerek nasıl olduklarını merak ettiğimi söyledim. O sırada telefonu dinliyorlar tabi. Devletin güvenliği açısından dinleyebilirler. Sonuçta Süleyman Demirel benim partilim ve büyüğüm. Hatır sordum, eşim de Nazmiye Hanım ile konuşmak istedi. Süleyman Bey, Nazmiye Hanım’ın yanında olduğunu söyledi. Sabaha karşı alınmışlar. Eşim de Nazmiye Hanım ile konuştu. Ben, onları her gün aradım” sözlerine yer verdi.

Türkiye’de sadece Karakoç aramış

                Demirel’in, darbe sabahı gerçekleştirdikleri telefon görüşmesini hiç unutmadığını açıklayan Av. Karakoç; “Nahit Menteşe, bir gün dedi ki; (Süleyman Demirel, etrafının kalabalık olduğu bir gün, ‘12 Eylül 1980 sabahı koca Türkiye’de bir İbrahim Karakoç beni aradı. Siz neredeydiniz beyler?’ demiş. Hiçbiri de başını kaldıramamış. Süleyman Bey’i vefat ettiği güne kadar ziyaret ettim. Benim, kendisine olan yakınlığım, ona olan sevgim ve sempatim, büyük devlet adamı olmasının farkında olmam sayesinde bu kadar yakındım. Bugün değeri daha iyi anlaşılıyor. Keşke insanların ölmeden evvel kıymeti bilinse. Bugün partiler, ‘Demirel büyük adammış’ diye söylüyorlar. Ama bana ve ona yaptıkları hiç de hoş değildi” dedi.

Av. Karakoç, Demirel ile son görüşmesini ise Ankara’da 17 Haziran 2015 tarihindeki vefatından bir buçuk ay önce gerçekleştirdiğini söyledi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 695 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 4 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İzmir marşlı kapanış İzmir marşlı kapanış 15.10.2019
Çizginin ustasına son görev Çizginin ustasına son görev 15.10.2019
Harekâta Bulgarca destek Harekâta Bulgarca destek 15.10.2019
EYT’lilerin umutlu bekleyişi EYT’lilerin umutlu bekleyişi 15.10.2019
Bravo gençler! Bravo gençler! 15.10.2019
Bisiklet tutkunu baba-oğul Bisiklet tutkunu baba-oğul 15.10.2019
Boccede hedef şampiyonluk Boccede hedef şampiyonluk 14.10.2019
Yalpalamanın bedelini ödüyoruz Yalpalamanın bedelini ödüyoruz 14.10.2019
Fatih’in torunları Edirne’de birinci Fatih’in torunları Edirne’de birinci 14.10.2019
Yılın Enlerine plaket Yılın Enlerine plaket 14.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 84
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 259 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bravo EDOSK! Sıra kimde?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak: 2
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.