Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Vekilsiz kokteyl - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Vekilsiz kokteyl 11.9.2019 - 09:47:31
CHP Edirne İl Örgütü, 9 Eylül 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan CHP’nin 96’ncı kuruluş yıl dönümünü kokteyl ile kutladı. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun yer almaması ile dikkat çeken kokteylde, CHP Edirne eski milletvekilleri Rasim Çakır ve Kemal Değirmendereli birer konuşma gerçekleştirdiler. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kokteylde yaptığı konuşmada 2 kamuoyu araştırma şirketinin yaptığı son anketlere dikkat çekti. Gürkan; “Her ikisinde de CHP çok uzun bir süre sonra bütün Türkiye’de birinci parti olarak görünüyor” dedi.Vekilsiz kokteyl

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Örgütü, 9 Eylül 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan CHP’nin 96’ncı kuruluş yıl dönümünü kokteyl ile kutladı. Buzhane Davet Bahçesi’nde düzenlenen kokteyle CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Nedim İşcan, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran, Kırcasalih Belediye Başkanı Hüseyin Tütüncü, Beğendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, CHP Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, belediye ve il genel meclislerinin CHP’li üyeleri, CHP Edirne eski milletvekilleri Rasim Çakır ve Kemal Değirmendereli ve partililer katıldılar.

Katılımcılara çeşitli ikramların sunulduğu kokteylin açılış konuşmasını İl Başkanı Fevzi Pekcanlı yaptı. Pekcanlı, konuşmasında CHP’nin 96’ncı kuruluş yıl dönümünü kutlarken; “CHP, kurulduğu günden bugüne, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri olan devrimlerin ve cumhuriyetin koruyucusu ve teminatıdır. Partimizin en yeni üyesinden en eski üyesine kadar biz CHP’liler, dünyada ve bölgemizdeki tüm olumsuz gelişmelere rağmen; laiklikten ödün vermeden, Atatürkçü düşünceden ayrılmadan, hukukun üstünlüğünden vazgeçmeden, ulusal birliğimizi ve cumhuriyetimizi koruyacağız, çağdaş uygarlık yolunda yürümeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Pekcanlı, CHP’nin zor günlerin partisi olduğunu vurgularken; “Bu zor günlerde, halkımızın, CHP'ye ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu bilinçle, yılmadan, vatanımız için her türlü fedakârlığı yaparak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kazanımlarının korunması için çalışacağız. Teröre karşı, emperyalizme karşı, haksızlıklara karşı, omuz omuza, adım adım durmadan ilerleyeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle; Partimizin 96’ncı kuruluş yıldönümü kutladığımız bugün de, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını şükranla anıyor ve 9 Eylül ruhunu bugüne taşıyan tüm CHP’lilere saygı ve selamlarımı sunuyorum” dedi.

“149 tane kadın belediye başkanı olmuş”

Pekcanlı’nın konuşmasının ardından kokteylde bir konuşma da Beğendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek yaptı. Örnek, CHP’nin 96’ncı kuruluş yıl dönümünü kutlarken; “Cumhuriyetimizi kuran, ülkemize demokrasiyi getiren, ülkemizin aydınlık yarınlara gelişmesini hedefleyen, ezilenlerin yanında olan, halkımızın yanında olmaya devam edecek olan partimizin, 96’ncı yıl dönümünü bir kez daha kutluyorum” sözlerine yer verdi. Örnek’in konuşmasının ardından kokteylde bir konuşma da Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan yaptı. Becan, konuşmasında Türkiye’de seçilen kadın belediye başkanlarının sayısına dikkat çekerken; “Bu akşam aranızda bulunmaktan onur duyuyorum. CHP, cumhuriyet ile yaşıt bir partidir. Neredeyse 100 yıllık cumhuriyet tarihinde 34 bin erkek belediye başkanına karşılık 149 tane kadın belediye başkanı olmuş. Bir tanesi de benim. Bu onuru ve gururu ömrümün sonuna kadar yaşayacağım. Bu, benim çocuklarıma bırakacağım en büyük miras olacak. Ulu çınarın gölgesinde, altı okun ışığında, Ata’mızın izinde nice 96 yıllar diliyorum. Sağlıkla, sıhhatle, hep birlikte omuz omuza değerli yol arkadaşlarım” dedi.

“Her şey daha da güzel olacak”

Becan’ın konuşmasının ardından kokteylde konuşma yapan Kırcasalih Belediye Başkanı Hüseyin Tütüncü ise CHP’nin 96’ncı kuruluş yıl dönümünü kutlarken; “CHP, Sivas Kongresi’nde temelleri atılmış, cumhuriyetten daha da yaşlı olan bir partidir. Her şey güzel oldu, daha da güzel olacak” ifadelerine yer verdi. Kokteylde Tütüncü’nün ardından konuşma yapan Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran ise Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Geldikleri gibi giderler’ sözüne dikkat çekerken; “Dediler ki, ‘Gemileri var, tankları var, tüfekleri var, uçakları var’. Mustafa Kemal Atatürk dedi ki; ‘Geldikleri gibi giderler’ ve 9 Eylül’de geldikleri gibi gittiler. Şu anda burada bulunuyorsak, bir yudum ekmek yiyebiliyorsak, bir nefes alabiliyorsak, birileri ‘Ezanları susturmaya çalışıyor’ deseler de 96 yıl değil; ebediyete kadar devam edecek. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu cumhuriyet ve onun sigortası olan CHP de sonsuza kadar devam edecektir” dedi.

Eski milletvekilleri konuştu

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun bulunmadığı kokteylde, CHP Edirne eski milletvekili Rasim Çakır ve CHP Edirne eski milletvekili Kemal Değirmendereli de birer konuşma yaptılar. Çakır, konuşmasında CHP’li olmanın ayrıcalık olduğunu belirtirken; “Herkes CHP’li olamaz. Ne mutlu sizler CHP’lisiniz. Türkiye’de siyaset evriliyor, değişiyor, dönüşüyor. Bunu belki sizler de görüyorsunuz. Yıllardır ezildik, üzüldük, muhalefette horlandık, çocuklarımız iş bulamadılar, yeteneklerine göre çalışamadılar, ikinci sınıf addedildik ama çok yakında CHP iktidar olacak. Her şey çok güzel olacak” sözlerine yer verdi. Değirmendereli ise CHP’nin iktidara koştuğunu söylerken; “Hava döndü, rüzgar döndü. Nasıl ki CHP’nin kuruluş dönemlerinde emperyalistler ülkeyi işgal ettiklerinde herkes umutsuzluk içindeyse ve yepyeni bir güneş doğduysa Samsun’dan, Sivas’tan, Ankara’dan; bugün her ne kadar karamsar olunsa da, umutsuzluğa karşı adalet yürüyüşü ile üzerimizdeki ölü toprağını attıysak, 31 Mart seçimleriyle, 23 Haziran seçimleriyle Türkiye yeni bir ufuğa doğru CHP’nin önderliğinde yol almaktadır. Çok uzun olmayan bir süre içerisinde bizden öncekilerin ve sizlerin yaptığı mücadelenin karşılığı aydınlık Türkiye’yi hep birlikte yaratacağız” dedi.

“Yılmayacağız”

Değirmendereli’nin konuşmasının ardından kokteylde bir konuşma da CHP Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu yaptı. Gegeoğlu, konuşmasında programdaki birlikteliğin kıymetli olduğunu belirtirken; “Birbirimizle konuşuyoruz, diyalog yapıyoruz, küçük siyasi kulisler yapıyoruz. Ama bu birlikteliğin en kıymetli tarafı kamuoyunda gösterdiğimiz bir bütün aile oluşumuzun güzel fotoğrafıdır. Ülke, değişik bir süreçten geçiyor. Son bir haftadır yaşadıklarımız ortadadır. Canan Kaftancıoğlu’na verilen ceza, Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na gösterilen gözdağı ve akabinde Genel Başkanımıza yapılan saldırı. Onlar, bizi yıldırmak için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Ama bizler, 100 yıldır olduğu gibi bundan sonra da yılmayarak mücadelemize hak, hukuk ve adalet yerini buluncaya kadar devam edeceğiz. Doğum günümüz kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

“İyi ki CHP’liyiz”

Gegeoğlu’nun konuşmasının ardından kokteyldeki son konuşmayı ise Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı. Nâzım Hikmet Ran’ın davet şiirini okuyarak konuşmasına başlayan Gürkan; “Viyana’dan sonra tam 238 yıl bu ülke savunmada kaldı. Ta ki Selanik’ten kalkan bir çift mavi göz ile ilk kez 238 yıl sonra taarruza geçti. 26 Ağustos 1071’de Alparslan, Anadolu’ya geldi ve ‘geldik’ dedi. Bundan 900 yıl sonra yine bir 26 Ağustos’ta, 1922’de o Türk’ün büyüğü, atası, kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk geldi ve Alparslan’ın ‘geldik’ dediğinin üzerine şunu koydu; ‘Gitmiyoruz, gitmeyeceğiz’ dedi. O günden bu yana ebedi Türk yurdu olan Türkiye Cumhuriyeti vatanı, bu topraklarda insanıyla, yaşlısıyla, genciyle, karısıyla, kızanıyla, erkeğiyle bu ülkenin onurlu birer yurttaşı oldu. Kendi el yazısıyla yazdığı ifade şu; ‘‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk halkına, Türk milleti denir’’. Bundan daha güzel, daha kapsayıcı, daha büyük bir tanım yok. Bizler, o büyük Türk milletinin birer ferdi olmaktan, bu cumhuriyeti kuran kadroların bir evladı olmaktan hep gurur, onur ve mutluluk duyduk. İyi ki CHP’liyiz diyoruz. Biz, CHP’li olduğumuz için cumhuriyetçi, demokrat, laik olmadık; biz, Atatürkçü olduğumuz için CHP’li olduk, olmaya da devam edeceğiz” dedi.

“Emin olunuz ki iktidar çok yakın”

Gürkan, CHP’lilerin iktidar arzusuna dikkat çekerken; “Hepinizin, o bitmek tükenmek bilmeyen iktidar arzusunu biliyorum. Biliniz ki Edirne’den Ardahan’a, Hatay’dan Sinop’a kadar sadece CHP’lilerle değil; Türk milletinin bütün fertlerinde artık CHP’nin iktidar özlemi var. Bu özlem, bir kartopu gibi yuvarlandıkça büyüyor, devasa bir hale geliyor. Bütün gelişmeler bize şunu gösteriyor; biz, yerel yönetimlerde ne kadar başarılı olursak, iktidar olma olasılığımız da o kadar artıyor. Bugün bütün gazetelerde ve internet sitelerinde şu haber vardı; 2 kamuoyu araştırma şirketinin yaptığı son anketler, bugün yayınlandı. Her ikisinde de CHP çok uzun bir süre sonra bütün Türkiye’de birinci parti olarak görünüyor. Şimdi işimiz daha zor, görevimiz daha ağır, sorumluluğumuz daha büyük. Bu makası, oranı daha da büyütmek zorundayız. Büyütmek zorundayız ki anayasamızda da ifadesini bulan Türkiye Cumhuriyeti’ni gerçek anlamıyla demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti haline getirmek için. Büyütmek zorundayız; Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu cumhuriyeti tekrar demokratik parlamenter sisteme döndürmek için. Büyütmek zorundayız; bu ülkede gece hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için. Büyütmek zorundayız; bu ülkede hiç kimse açlıktan intihar etmesin diye. Hepimiz, kendi yerelimizden sorumluyuz. O yüzden Enez’den Süloğlu’na, Lalapaşa’dan Keşan’a, İpsala’dan Uzunköprü’ye ve Meriç’e, Edirne’den Havsa’ya bulunduğumuz her yerde CHP’nin ilkelerini, parti politikalarını ve seçim vaatlerini anlatmaya bıkmadan devam etmeliyiz. Emin olunuz ki iktidar çok yakın. Bu güzel ülke hak ettiği demokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri CHP ile karşılayacak ve onunla beraber yaşayacak. Seçimler, bir ülkenin geleceğinin en büyük güvencesidir. Biz, demokrasiye olan inancımız ile bugüne kadar yapılmış olan her seçim sonucuna, sandıktan çıkan her sonuca saygılı olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Ülkemizi, kurucularının, kurucu genel başkanımızın ve cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün dediği gibi muasır medeniyetler seviyesi üzerine çıkarana kadar demokrasi, özgürlükler, insan hakları mücadelemiz durmaksızın devam edecek. Ulu çınarın, CHP’nin 96’ncı yaşı kutlu ve mutlu olsun” sözlerine yer verdi.

Gürkan’ın konuşmasının ardından kokteylde Edirne Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu Eğitmeni Gürkan Güzelharcan, zeybek gösterisi sundu. Kokteyl, CHP’nin 96’ncı kuruluş yıl dönümü pastasının kesilmesi ve havai fişek gösterisi ile sona erdi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 655 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Çakırlar ve Akalın GİK’te Çakırlar ve Akalın GİK’te 22.9.2020
Kapıkule’de uyuşturucu ve kaçak eşya Kapıkule’de uyuşturucu ve kaçak eşya 22.9.2020
Maske çok ceza yok Maske çok ceza yok 22.9.2020
Gurbetçiden tesis isyanı Gurbetçiden tesis isyanı 22.9.2020
“Doğal olmayanlar var” “Doğal olmayanlar var” 22.9.2020
65 yaş üstüne kısıtlama 65 yaş üstüne kısıtlama 22.9.2020
4 FETÖ sanığına yeniden yargılama 4 FETÖ sanığına yeniden yargılama 22.9.2020
Gaziden anlamlı mesaj Gaziden anlamlı mesaj 22.9.2020
Gürkan, ‘böcekli oda' iddiasına el koydu Gürkan, ‘böcekli oda' iddiasına el koydu 22.9.2020
Gaziler Günü kutlandı Gaziler Günü kutlandı 21.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 71
Web Siteleri 115
Facebook 122
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 335 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Herkes işine baksın
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Edirne Bağcılık Kooperatifi
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.