Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Ay: Kırkpınar’ı küçümseyemezsiniz - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Ay: Kırkpınar’ı küçümseyemezsiniz 11.9.2019 - 09:43:21
Edirne Belediye Başkanlığı döneminde Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin gelişmesi amacıyla önemli katkılar sağlayan İbrahim Ay, Antalya'nın Elmalı ilçesinde düzenlenen 667. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri’nde özel bir televizyon kanalında sunuculuk yapan Bilgehan Demir’e tepki gösterdi. Ay, Demir’in güreşten anlamadığını söylerken; “Cümlelerinin arasında; ‘Elmalı birinci, Kırkpınar ikincidir’ dedi. Güreşleri mukayese edemezsin” dedi. Ay, Kırkpınar’ı kimsenin küçümseyemeceğini belirtirken; “Kırkpınar’daki bütün dereceler, Türkiye’nin derecesidir” ifadelerine yer verdi.Ay: Kırkpınar’ı küçümseyemezsiniz

Edirne Belediye Başkanlığı döneminde Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin gelişmesi amacıyla önemli katkılar sağlayan İbrahim Ay, Antalya'nın Elmalı ilçesinde düzenlenen ve Kırkpınar başpehlivanı Ali Gürbüz’ün kazandığı 667. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Elmalı Yağlı Güreşleri’ni canlı yayınlayan özel bir televizyon kanalının program sunucusu Bilgehan Demir’e tepki gösteren İbrahim Ay, Demir’in Elmalı güreşleri ile Kırkpınar yağlı güreşlerini mukayese ettiğini söyledi.

Demir’in canlı yayın sırasında; ‘Elmalı birinci, Kırkpınar ikincidir’ dediğini söyleyen Ay, ‘Asrın güreşçisi’ unvanlı Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya’nın da Balıkesir’de gerçekleştirilen bir toplantıda; ‘Burası Kırkpınar’ı gölgede bıraktı’ ifadelerine yer verdiğine dikkat çekti. Ay, Balıkesir ve Elmalı’da düzenlenen yağlı güreşlere maddi destek yapılmasına rağmen Edirne’deki Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne hiçbir maddi destek verilmediğini söyledi.

Ay, basın mensuplarına yaptığı açıklama 75 yaşında olduğunu ve 5 yaşından beri Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni izlemeye devam ettiğini söylerken; “Ben, 75 yaşındayım. 5 yaşından beri Kırkpınar’a giderim. Rahmetli babam, beni kolumdan tuttu, 5 yaşından beri Kırkpınar’a götürdü ve bana yağlı güreşi sevdirdi. Bizde yağlı güreş hastalık oldu. Yağlı güreşlerde Edirne’nin üzerine çok gidiliyor. ‘Edirne’den güreşçi çıkmıyor’ diyerek Edirne’nin üzerine gidiliyor. Türkiye’nin çeşitli yörelerinden gelen güreşçiler ve güreşseverler Edirne’ye geliyorlar, Kırkpınar’ı yaşıyor ve yaşatıyorlar. Böyle olunca ve Edirne’den de güreşçi çıkmayınca, bunlar kıpırdanmaya başladılar” dedi.

Bilgehan Demir’e tepki gösterdi

Edirne Belediye Başkanlığı görevine seçildiği dönemde Adapazarı’nda başlatılan Ayşecik güreşlerini hatırlatan Ay; “Benim dönemimde Zülküf Karabulut’lar, Adil Atan’lar, İrfan Atan’lar, bütün Adapazarı grubu, Adapazarı’nda Ayşecik güreşleri diye güreş yaptılar. Bunların gayesi, Edirne’den güreşçi çıkmadığı için Kırkpınar’ı o tarafa çekmekti. Ben, bunlarla çok mücadele ettim ve Kırkpınar’ı kurtardık. O zamanki Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler’e; ‘Türkiye başpehlivanı Kırkpınar’dan çıkar diyeceksin’ dedim. O da beni kırmadı. Artık her yerde böyledir. Elmalı’da da Türkiye’nin başpehlivanı Ali Gürbüz dediler. Bu çok güzel bir olay. Bu hafta sonunda ilk defa Elmalı güreşlerini seyrettim. Çok merak ediyordum ama gidemedim. Yöre güreşlerine gidiyorum ama ilk defa da televizyondan güreş seyrettim. Dörtlü görüntü verdiler, güzeldi. Ancak oradaki spiker Bilgehan Demir, güreşten anlamıyor ve o cümlelerinin arasında; ‘Elmalı birinci, Kırkpınar ikincidir’ dedi. Böyle olunca o cümle benim canımı sıktı. O an kendisine mesaj atamadım. Elmalı, Anadolu’da güreş, güreşçiler tamam ancak bizim bir tarihimiz var. Karakucak güreşi Anadolu’da doğmuş olabilir. Yağlı güreş, Balkanlar’da doğdu. Orasının tarihini, Türklerin Anadolu’ya girişi olarak kabul ediyorlar. Güreşlerle ilgili hiçbir belge yok. Benim Kırkpınar’ım efsanelere dayanıyor, 561’den beri var. Sen bunları mukayese edemezsin” ifadelerine yer verdi.

“Kırkpınar’ı niye gölgede bıraktırıyorsun?”

Ay, Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya’nın da Balıkesir’de gerçekleştirilen bir toplantıda; ‘Burası Kırkpınar’ı gölgede bıraktı’ ifadelerine de tepki gösterirken; “Balıkesir’de toplantılar yapılıyor ve Hamza Yerlikaya diyor ki; ‘Burası Kırkpınar’ı gölgede bıraktı’. Niye gölgede bıraktırtıyorsun? Bana onu anlat. Devlet olarak Kırkpınar’a bir kuruş para vermiyorsun. Hükümet olarak Edirne’yi silmişsin, Balıkesir ve Elmalı’ya yağdırıyorsun, Kırkpınar’a yağdırmıyorsun. Niye? Edirne’nin belediye başkanı Galatasaraylı, Fenerbahçeli, Beşiktaşlı, Trabzonsporlu olabilir. Ama Edirne’nin belediye başkanıdır. Sen, Edirne’yi niye cezalandırıyorsun? Benim üzüldüğüm taraf budur. Ama burada ayrım yapmayacaksın. Kırkpınar, UNESCO’ya girmiştir. Kırkpınar ile mukayese edilebilir. Muhakkak herkes kendi organizasyonunun iyi olması için çalışıyor. Biz Kırkpınar için niye çalışıyoruz? Kırkpınar güzel olsun, Edirne’nin ismi yükselsin. Bir şeyi öveceksin diye diğerini zemmetmeyeceksin. Ötekini kötüleyerek bir yere gelemezsin” dedi.

“Kırkpınar’ın maneviyatına zarar verme”

Türkiye’nin birçok yöresinde güreş etkinliklerinin düzenlendiğini ve bugünlerde güreş düzenleyen kentlerin sayısında azalma olduğunu söyleyen Ay; “Artık belediyeler desteklerini kesmeye başladılar. Devletin belli organizasyonlara, belli oranlarda yardım etmesi lazım. Sarayiçi’nde kaç tane insan dolaşıyorsa hepsinin parası Belediye’den çıkıyor. Federasyon’dan çıkmıyor. Ama Federasyon, Edirne Belediyesi güreşi düzenlediği için güreş katılım parası alıyor. Kırkpınar, Türkiye’nin yüz akı; Edirne, Türkiye’nin penceresidir. Elmalı da çok güzel bir yöremizdir. Herkes Kırkpınar’ı merak ederken sen bunu içten kemirirsen, ikinci planda dersen olmaz. Organizasyon olarak sen daha iyisini yap. Buna karşı çıkmıyorum. Ben de Kırkpınar’ın organizasyonunun daha güzel olmasını isterim. Ama güreş olarak kıyaslama. Kırkpınar’ın maneviyatına zarar verme. Ona zarar verildiği anda; ardaktır, kurt yer içinden. Biz, zamanında bunu kurtardık. Ayşecik güreşlerini, Kırkpınar’dan daha üstün tutmaya çalıştılar. Edirne yöresinin güreşçisi olmayabilir. Gelin Türkiye’yi Edirne’de temsil edin. Kırkpınar budur. Benim atam bu işi, burada yapmış. Eğer adet, örf, geleneksel burada devam ettireceksin. Elmalı da devam eder. Biz de sana destek veririz. Güzel güreşler olsun” sözlerine yer verdi.

“Kırkpınar’ı kimse küçümseyemez”

Ay, Belediye Başkanlığı döneminde ulusal basının Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne daha çok ilgi gösterdiğini de belirtirken; “Basın, Edirne’nin Kırkpınar’ından çok fazla bahsetmedi. Basının çektiği fotoğrafları toplasan Edirne’den İstanbul’a kadar yol olur. Ama bir kare basılıyor. Yazık değil mi? Ulusal basın bir şey yapmıyor. Eskiden TRT, Edirne’ye Kırkpınar’dan bir hafta önce geliyordu. Benim şahsi misafirim oluyorlardı, Edirne Belediyesi’nin değil. Kırkpınar’ı kimse küçümseyemez. Kırkpınar’daki bütün dereceler, Türkiye’nin derecesidir. Burada derece yapan, diğer güreşlerde Kırkpınar güreşçisi olduğu için daha çok itibar görüyor. Eksik, hata her şeyde vardır. Bunları hep beraber düzelteceğiz. Devlet de gelecek, ‘hatayı beraber düzeltelim’ diyecek. Biz burada milli takımız. Kırkpınar bir milli hadisedir, yöresel değildir. Bilgehan Demir’in, ‘Elmalı birinci, Kırkpınar ikincidir’ sözüne çok üzüldüm” dedi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 136 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019
Payitahtların çizeri Payitahtların çizeri 13.9.2019
O tabelalar kaldırıldı mı? O tabelalar kaldırıldı mı? 13.9.2019
Köprü altında define aramışlar Köprü altında define aramışlar 13.9.2019
Yapma ilaçta alkol sıkıntısı Yapma ilaçta alkol sıkıntısı 13.9.2019
Çetin’den tezgah iddiası Çetin’den tezgah iddiası 13.9.2019
Darbe sabahı Demirel’le görüştüm Darbe sabahı Demirel’le görüştüm 13.9.2019
İtfaiye numarası da 112 oldu İtfaiye numarası da 112 oldu 12.9.2019
Yolun ortasında devrildi Yolun ortasında devrildi 12.9.2019
Ağalık müessesesi zarar görür Ağalık müessesesi zarar görür 12.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 82
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 256 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorular cevaplarını arıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.