Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Satrancı kızından öğrendi, kızına rakip oldu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Satrancı kızından öğrendi, kızına rakip oldu 5.9.2019 - 10:14:53
Edirne Satranç Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübü bünyesinde satranç eğitimi alan Dilara Topçu, evde annesine satranç öğretti. Annesi, kendisini bu spora teşvik eden kızı Dilara’ya rakip oldu. Birlikte turnuvalara katılan anne - kız, zaman zaman karşı karşıya gelerek birbirlerine karşı mücadele de veriyor.Satrancı kızından öğrendi, kızına rakip oldu

Satrançta artık Edirne’nin de adının yer almasını amaçlayan Edirne Satranç Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübü, Edirne’de bir ilki gerçekleştirdi. Bünyesindeki eski ve yeni sporcuları bir araya getiren kulüp, yenilerin eskilerin deneyimlerinden faydalanması için ödüllü bir kapalı satranç turnuvası düzenledi.

                Turnuvada yarışan sporcular arasında bir anne kızın olması da turnuvada renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu. Kulüp bünyesinde eğitim alan Dilara Topçu, annesi Nilgün Topçu’ya evde satranç oynamasını öğretti. Annesini satranç oynamaya teşvik eden Dilara ile annesi Nilgün Topçu, daha sonra katıldıkları turnuvalarda birbirlerine rakip olmaya başladılar.

                Kızı Dilara’nın 6 yaşından beri satranç oynadığını ifade eden anne Nilgün Topçu, “Kızım Dilara ana sınıfındayken satranca başladı. Ben de ortaokula giderken arkadaşlar arasında satranç kolları oluyordu, o şekilde oynamaya başladım. Tabi o zamanlar şimdiki çocuklar kadar kurallarını bilmiyorduk. Dilara kursta hocamız İlker Beyden öğrendiğini evde bana öğretiyordu. Bu sayede beni tekrar teşvik etti. Ben de onun kendisini geliştirmesi açısından evde ona destek olabilme adına onunla birlikte oynayan biri olması için kendimi geliştirmeye çalıştım. Anne - kız turnuvalarımız oldu. Edirne’de, Babaeski’de, Enez’de birlikte turnuvalara katıldık. Bundan sonra da devamlı katılacağız. Anne kız birlikte derecelerimiz de var. Benim asıl amacım onu desteklemek. Beyin gelişimi açısından, kişilik gelişimi açısından kaliteli vakit geçirmesini istiyorum. Ellerindeki tabletten, telefondan uzak bir şekilde burada arkadaşlık ve dostluk kazansın istiyorum. Kulübün buna çok faydası ve etkisi oldu. Burada çok güzel bir kaynaşma oldu. Birlik ve beraberliği öğreniyorlar. Şehir dışındaki turnuvalara katıldıklarında birbirlerini her koşulda destekliyorlar. Diğer velilerimiz de aynı şekilde birbirimize çocuklarımızı emanet edebiliyoruz. Ama anne kız sporcu olmanın tadı çok farklı” dedi.

                Dilara Topçu ise, “Annemle satranç oynamak çok güzel. Hatta turnuvalarda rakip de oluyoruz. Bazen o yeniyor bazen ben yeniyorum. Evde annemle satranç oynarken yanlış oynadığı zaman ona daha başka bir hamle yapması gerektiğini söylüyorum. Bilmediklerini öğretiyorum. Satranç çok güzel bir spor. Tüm çocuklar aileleriyle satranç oynasın” diye konuştu.

“Bir ilki gerçekleştirdik”

Satrançta Edirne’nin adının da yer alması için çaba sarf ettiklerini belirten Edirne Satranç Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübü Başkanı Hatice Demir, “İki oğlum var, küçük yaşta satranç oynamaya başladılar. Satrancın onların üzerindeki etkisini ve faydasını çok gördüm. Veli olarak kendilerine satranç oynamaları konusunda her türlü desteğimi verdim. Bu sporu bana tanıştıran arkadaşım Dilek Beştepe ile birlikte çok güzel işler yaptık. Daha sonra Edirne’de ilk defa İlker Sarıtekin hocamızın da vasıtasıyla Edirne Satranç Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübü’nü kurduk. Şu an eski sporcularla yeni sporcuları kaynaştırmak için bir program içerisinde Edirne’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Edirne’de ilk kez bir kapalı turnuva düzenleyerek kulübün ilk sporcuları ile yeni katılan sporcuları eskilerin deneyimlerinden yararlansınlar diye bir araya getirdik” ifadelerini kullandı.

“Edirne’den satranççı çıkmaz” deniyordu

                Kulüp kurucularından ve destekçilerinden Dilek Beştepe, “Edirne’de satranca ilk başlayanlardanız. Kimse yoktu, biz başladık. Nasıl olduğunu araştırdık ve bulduk. Şu an gördüğüm manzara o kadar güzel bir manzara ki, Edirne’de bayağı bir yol kat ettik. Sağ olsunlar, Hatice Hanım ve İlker Bey vasıtasıyla biz bir yerde bıraktık, onlar devraldı. Tekrar biz bu işe başlayanlarla birlikte satrancı daha ileriye götürmek için arkadaşlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Çünkü Edirne’deki çocuklarımız gerçekten çok zeki, velilerimiz de çok ilgili. Ama satrançta istediğimiz yerde değiliz çünkü çok geç başlıyoruz. Şimdi biz bu deneyimlerimizi el birliğiyle bir bütün olarak Edirne’de satrancı çok iyi yerlere getirmek istiyoruz. Biz neredeyse artık onlara torunlarımızla katılacağız. O aşamaya geldik. Çocuklarımız üniversiteden mezun oldu. Tekrar biz bu kulübe torunlarımızla birlikte üye olmaya başlayacağız. Ama bu sefer daha tecrübeli olacağız. Bize ilk zamanlar (Edirne’de satranççı çıkmaz) diyorlardı. Şu an Edirne’de bir sürü kulüp ve satranç oyuncusu oldu. Biz bu turnuvayı ilk önce arkadaşlar öğrensin ilk diye böyle kapalı yapıyoruz. Ama bunu bir sonraki yıl ödüllerimizi de artırarak diğer illeri de davet edeceğiz ve Edirne’de artık satrançta var diyeceğiz. Bunun temellerini atmaya çalışıyoruz” dedi.

“Başka bir kulüp yok”

                Edirne Satranç İl Temsilcisi ve kulüp hocası İlker Sarıtekin ise şunları söyledi: “Bugün burada eski kuşak ve yeni kuşak oyuncularımız bir arada. Ben de il temsilcisi ve hakem olarak burada katkı sağlayacağım. Bu kulübün temellerini birlikte atmamız bizim için bir gurur kaynağı. Bu turnuva kapalı bir turnuva olduğu için tüm kamuoyuna açık olmadığı için bir örnek olmasını istiyoruz. O yüzden burada sınırlı sayıda sporcumuz var. Burada amaç bir kıvılcım çakmak, bir şeyleri harekete geçirmek. Çünkü tüm illerde, bizim ilimizde de çok sayıda kulüp var. Spor kulübü derneği çok sayıda mevcut. İçerisinde satranç branşı olan kulüplerimiz de var. Kulüplerin gerçekten kitleleri harekete geçirmesi için bu yaptığımız etkinlik umarım onları da harekete geçirecektir. Bizim kulübümüz tamamen hizmet amaçlı olarak sporcularımızın ve velilerin önünü açmaya çalışıyoruz. Sadece kurs merkezi olarak hizmet veren kulüpler çok fazla şu an bizim kulübün yaptıklarını yapan başka bir kulüp bulamazsınız.”

“Ülkemiz kazanacak”

Satrancın çocukların üzerindeki etkisini anlatan velilerden Özay Tunçer, “Benim oğlum da kulüp kurulduğundan bu yana burada satranç oynuyor. 6 yaşında başladı, şimdi üniversiteye gidiyor. Çocuklarımız satranç oynamaya başladıktan sonra hayatlarında başarılı olmaya başladılar. Çocuklarımız televizyon başında dizi izlemektense, cep telefonuyla oynamaktansa burada sosyal bir aktivite olarak satranç oynamayı öğrendi ve birçok başarılara imza attı. Bunun karşılığında çok güzel bir üniversite kazanarak eğitim hayatına devam etti. Şimdi buradaki bir turnuvada üniversitede okuyan çocukla satranca yeni başlayan çocuk bir arada oluyor. Bu kaynaşma turnuvası zaten. Satrancın başarıyı ne kadar desteklediğini görüyoruz. Kulübümüzün kapalı turnuva yapmasındaki sebep bu kulüp geçmiş zamanda ulusal ve uluslararası turnuvada birçok başarı gösterdi. Ayrıca milli takımada sporcu gönderdi. Kulübümüze katılmak isteyenler ve satranca gönül verenler katılabilirler. Kimseden bir beklentimiz yok. Kazanırsa çocuklarımız kazanacak, kazanacaksa ülkemiz kazanacak” diye konuştu. 

 

 

 

 

 Kaynak: Umut POYRAZ 461 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019
Payitahtların çizeri Payitahtların çizeri 13.9.2019
O tabelalar kaldırıldı mı? O tabelalar kaldırıldı mı? 13.9.2019
Köprü altında define aramışlar Köprü altında define aramışlar 13.9.2019
Yapma ilaçta alkol sıkıntısı Yapma ilaçta alkol sıkıntısı 13.9.2019
Çetin’den tezgah iddiası Çetin’den tezgah iddiası 13.9.2019
Darbe sabahı Demirel’le görüştüm Darbe sabahı Demirel’le görüştüm 13.9.2019
İtfaiye numarası da 112 oldu İtfaiye numarası da 112 oldu 12.9.2019
Yolun ortasında devrildi Yolun ortasında devrildi 12.9.2019
Ağalık müessesesi zarar görür Ağalık müessesesi zarar görür 12.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 82
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 256 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorular cevaplarını arıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.