Edirne 3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Satrancı kızından öğrendi, kızına rakip oldu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Satrancı kızından öğrendi, kızına rakip oldu 5.9.2019 - 10:14:53
Edirne Satranç Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübü bünyesinde satranç eğitimi alan Dilara Topçu, evde annesine satranç öğretti. Annesi, kendisini bu spora teşvik eden kızı Dilara’ya rakip oldu. Birlikte turnuvalara katılan anne - kız, zaman zaman karşı karşıya gelerek birbirlerine karşı mücadele de veriyor.Satrancı kızından öğrendi, kızına rakip oldu

Satrançta artık Edirne’nin de adının yer almasını amaçlayan Edirne Satranç Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübü, Edirne’de bir ilki gerçekleştirdi. Bünyesindeki eski ve yeni sporcuları bir araya getiren kulüp, yenilerin eskilerin deneyimlerinden faydalanması için ödüllü bir kapalı satranç turnuvası düzenledi.

                Turnuvada yarışan sporcular arasında bir anne kızın olması da turnuvada renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu. Kulüp bünyesinde eğitim alan Dilara Topçu, annesi Nilgün Topçu’ya evde satranç oynamasını öğretti. Annesini satranç oynamaya teşvik eden Dilara ile annesi Nilgün Topçu, daha sonra katıldıkları turnuvalarda birbirlerine rakip olmaya başladılar.

                Kızı Dilara’nın 6 yaşından beri satranç oynadığını ifade eden anne Nilgün Topçu, “Kızım Dilara ana sınıfındayken satranca başladı. Ben de ortaokula giderken arkadaşlar arasında satranç kolları oluyordu, o şekilde oynamaya başladım. Tabi o zamanlar şimdiki çocuklar kadar kurallarını bilmiyorduk. Dilara kursta hocamız İlker Beyden öğrendiğini evde bana öğretiyordu. Bu sayede beni tekrar teşvik etti. Ben de onun kendisini geliştirmesi açısından evde ona destek olabilme adına onunla birlikte oynayan biri olması için kendimi geliştirmeye çalıştım. Anne - kız turnuvalarımız oldu. Edirne’de, Babaeski’de, Enez’de birlikte turnuvalara katıldık. Bundan sonra da devamlı katılacağız. Anne kız birlikte derecelerimiz de var. Benim asıl amacım onu desteklemek. Beyin gelişimi açısından, kişilik gelişimi açısından kaliteli vakit geçirmesini istiyorum. Ellerindeki tabletten, telefondan uzak bir şekilde burada arkadaşlık ve dostluk kazansın istiyorum. Kulübün buna çok faydası ve etkisi oldu. Burada çok güzel bir kaynaşma oldu. Birlik ve beraberliği öğreniyorlar. Şehir dışındaki turnuvalara katıldıklarında birbirlerini her koşulda destekliyorlar. Diğer velilerimiz de aynı şekilde birbirimize çocuklarımızı emanet edebiliyoruz. Ama anne kız sporcu olmanın tadı çok farklı” dedi.

                Dilara Topçu ise, “Annemle satranç oynamak çok güzel. Hatta turnuvalarda rakip de oluyoruz. Bazen o yeniyor bazen ben yeniyorum. Evde annemle satranç oynarken yanlış oynadığı zaman ona daha başka bir hamle yapması gerektiğini söylüyorum. Bilmediklerini öğretiyorum. Satranç çok güzel bir spor. Tüm çocuklar aileleriyle satranç oynasın” diye konuştu.

“Bir ilki gerçekleştirdik”

Satrançta Edirne’nin adının da yer alması için çaba sarf ettiklerini belirten Edirne Satranç Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübü Başkanı Hatice Demir, “İki oğlum var, küçük yaşta satranç oynamaya başladılar. Satrancın onların üzerindeki etkisini ve faydasını çok gördüm. Veli olarak kendilerine satranç oynamaları konusunda her türlü desteğimi verdim. Bu sporu bana tanıştıran arkadaşım Dilek Beştepe ile birlikte çok güzel işler yaptık. Daha sonra Edirne’de ilk defa İlker Sarıtekin hocamızın da vasıtasıyla Edirne Satranç Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübü’nü kurduk. Şu an eski sporcularla yeni sporcuları kaynaştırmak için bir program içerisinde Edirne’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Edirne’de ilk kez bir kapalı turnuva düzenleyerek kulübün ilk sporcuları ile yeni katılan sporcuları eskilerin deneyimlerinden yararlansınlar diye bir araya getirdik” ifadelerini kullandı.

“Edirne’den satranççı çıkmaz” deniyordu

                Kulüp kurucularından ve destekçilerinden Dilek Beştepe, “Edirne’de satranca ilk başlayanlardanız. Kimse yoktu, biz başladık. Nasıl olduğunu araştırdık ve bulduk. Şu an gördüğüm manzara o kadar güzel bir manzara ki, Edirne’de bayağı bir yol kat ettik. Sağ olsunlar, Hatice Hanım ve İlker Bey vasıtasıyla biz bir yerde bıraktık, onlar devraldı. Tekrar biz bu işe başlayanlarla birlikte satrancı daha ileriye götürmek için arkadaşlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Çünkü Edirne’deki çocuklarımız gerçekten çok zeki, velilerimiz de çok ilgili. Ama satrançta istediğimiz yerde değiliz çünkü çok geç başlıyoruz. Şimdi biz bu deneyimlerimizi el birliğiyle bir bütün olarak Edirne’de satrancı çok iyi yerlere getirmek istiyoruz. Biz neredeyse artık onlara torunlarımızla katılacağız. O aşamaya geldik. Çocuklarımız üniversiteden mezun oldu. Tekrar biz bu kulübe torunlarımızla birlikte üye olmaya başlayacağız. Ama bu sefer daha tecrübeli olacağız. Bize ilk zamanlar (Edirne’de satranççı çıkmaz) diyorlardı. Şu an Edirne’de bir sürü kulüp ve satranç oyuncusu oldu. Biz bu turnuvayı ilk önce arkadaşlar öğrensin ilk diye böyle kapalı yapıyoruz. Ama bunu bir sonraki yıl ödüllerimizi de artırarak diğer illeri de davet edeceğiz ve Edirne’de artık satrançta var diyeceğiz. Bunun temellerini atmaya çalışıyoruz” dedi.

“Başka bir kulüp yok”

                Edirne Satranç İl Temsilcisi ve kulüp hocası İlker Sarıtekin ise şunları söyledi: “Bugün burada eski kuşak ve yeni kuşak oyuncularımız bir arada. Ben de il temsilcisi ve hakem olarak burada katkı sağlayacağım. Bu kulübün temellerini birlikte atmamız bizim için bir gurur kaynağı. Bu turnuva kapalı bir turnuva olduğu için tüm kamuoyuna açık olmadığı için bir örnek olmasını istiyoruz. O yüzden burada sınırlı sayıda sporcumuz var. Burada amaç bir kıvılcım çakmak, bir şeyleri harekete geçirmek. Çünkü tüm illerde, bizim ilimizde de çok sayıda kulüp var. Spor kulübü derneği çok sayıda mevcut. İçerisinde satranç branşı olan kulüplerimiz de var. Kulüplerin gerçekten kitleleri harekete geçirmesi için bu yaptığımız etkinlik umarım onları da harekete geçirecektir. Bizim kulübümüz tamamen hizmet amaçlı olarak sporcularımızın ve velilerin önünü açmaya çalışıyoruz. Sadece kurs merkezi olarak hizmet veren kulüpler çok fazla şu an bizim kulübün yaptıklarını yapan başka bir kulüp bulamazsınız.”

“Ülkemiz kazanacak”

Satrancın çocukların üzerindeki etkisini anlatan velilerden Özay Tunçer, “Benim oğlum da kulüp kurulduğundan bu yana burada satranç oynuyor. 6 yaşında başladı, şimdi üniversiteye gidiyor. Çocuklarımız satranç oynamaya başladıktan sonra hayatlarında başarılı olmaya başladılar. Çocuklarımız televizyon başında dizi izlemektense, cep telefonuyla oynamaktansa burada sosyal bir aktivite olarak satranç oynamayı öğrendi ve birçok başarılara imza attı. Bunun karşılığında çok güzel bir üniversite kazanarak eğitim hayatına devam etti. Şimdi buradaki bir turnuvada üniversitede okuyan çocukla satranca yeni başlayan çocuk bir arada oluyor. Bu kaynaşma turnuvası zaten. Satrancın başarıyı ne kadar desteklediğini görüyoruz. Kulübümüzün kapalı turnuva yapmasındaki sebep bu kulüp geçmiş zamanda ulusal ve uluslararası turnuvada birçok başarı gösterdi. Ayrıca milli takımada sporcu gönderdi. Kulübümüze katılmak isteyenler ve satranca gönül verenler katılabilirler. Kimseden bir beklentimiz yok. Kazanırsa çocuklarımız kazanacak, kazanacaksa ülkemiz kazanacak” diye konuştu. 

 

 

 

 

 Kaynak: Umut POYRAZ 901 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Sanatla tarihi buluşturan konser Sanatla tarihi buluşturan konser 18.1.2020
Edirne Belediyesi’ne 2 ödül birden Edirne Belediyesi’ne 2 ödül birden 18.1.2020
Dosta destek senfonisi Dosta destek senfonisi 18.1.2020
Güme avcılığı masaya yatırıldı Güme avcılığı masaya yatırıldı 18.1.2020
19 ilde 19 kutlama 19 ilde 19 kutlama 18.1.2020
Başarının takdiri Başarının takdiri 18.1.2020
Gazi için karar; YIKILACAK Gazi için karar; YIKILACAK 18.1.2020
Bu köye korkmaya geliyorlar Bu köye korkmaya geliyorlar 17.1.2020
Okulda davul evde bidon çalıyor Okulda davul evde bidon çalıyor 17.1.2020
Güngörmedi mazbatasını aldı Güngörmedi mazbatasını aldı 17.1.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 92
Facebook 111
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 279 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu maç döner mi?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Karanlıkta Yürümek
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.