Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tarihin iç acıtan görüntüsü - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tarihin iç acıtan görüntüsü 30.8.2019 - 10:01:31
Edirne’nin Kaleiçi semtinde 126 yıl önce inşa edilen ve günümüzde 1. Murat Anadolu Lisesi olarak kullanılan tarihi binanın zamana yenik düşen görüntüsü, semt sakinleri ile yerli ve yabancı turistlerin tepkisini çekiyor. Semt sakinleri, tarihi bina önünde gerçekleştirdikleri açıklama ile binanın onarılması için Edirne’deki tüm kurumlara çağrı yaparken, semt sakinlerinden Yaşar Varel; “Yılın 365 günü okulun bu görüntüsünü görmek içimizi acıtıyor. Edirne halkı olarak içimiz acıyor. Okulumuzun sıvası neden onarılamıyor?” dedi. Mithatpaşa Mahallesi Muhtarı Turgut Sarıbaşak da tarihi binaya bir an önce el atılması gerektiğini söyledi.Tarihin iç acıtan görüntüsü

Edirne’de, Polonya Azınlık Okulu olarak 1893 yılında inşa edilen ve günümüzde 1. Murat Anadolu Lisesi olarak kullanılan tarihi bina, zamana yenik düşen görüntüsüyle başta Edirne’nin Kaleiçi semtinde yaşayan vatandaşlar olmak üzere bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin tepkisini çekiyor. Kaleiçi semti sakinleri, 126 yıllık binada meydana gelen hasarların onarılması amacıyla açıklama yaparken; Edirne’deki tüm kurumları onarım için göreve davet ettiler.

Balkan Savaşı’nda (1912-1913) hastane, 1915-1918 yılları arasında Kız Öğretmen Okulu, 1918-1927 yılları arasında Azınlık ve Papaz Okulu, 1927-1958 yılları arasında da tütün deposu olarak kullanılan tarihi bina, 1958 yılında Maliye Bakanlığı tarafından satın alınarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilirken; aynı yıl Edirne Erkek Öğretmen Okulu olarak hizmet vermeye başlamıştı. 1958-1973 yılları arasında Edirne Erkek Öğretmen Okulu olarak hizmet veren tarihi bina, 1973-1974 eğitim öğretim yılında 1. Murat Ortaokulu, 1984-1985 eğitim öğretim yılından sonra da 1. Murat Lisesi oldu. Vatandaşlar, günümüzde 1. Murat Anadolu Lisesi olarak eğitim öğretime devam eden tarihi binada ortaya çıkan hasarların onarılmamasına tepki gösterdiler.

Tarihi bina önünde bir araya gelen Kaleiçi semti sakinleri, tarihi binanın dış cephesinde ortaya çıkan hasarlara dikkat çekerken; binadan dökülen parçaların da okulun etrafından geçen insanlar için de tehlike oluşturduğunu söylediler. Bir asırlık binanın onarımının gerçekleştirilmemesine tepki gösteren vatandaşlar; “Yetkililer sesimizi duysun ve okulumuz bir an önce onarılsın istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“İçimiz acıyor”

31 yıldır Kaleiçi semtinde hayatına devam eden Yaşar Varel, günümüzde 1. Murat Anadolu Lisesi olarak eğitim öğretime devam eden tarihi binanın 126 yıl önce Polak Okulu olarak eğitime başladığını belirtirken; “Tarihi değeri çok yüksek bir okuldur. Kaleiçi semti zaten tarihi eserler bakımıdan çok zengin bir semttir. Ama bu eserleri yeterince koruyamıyoruz. Buraya gelen yerli turistler ve halkımız, okulun sıvalarının döküldüğünü görüyorlar; ‘Bu okul neden onarılmıyor?’ diyorlar. Benim de evim, okulun hemen karşısında. Yılın 365 günü okulun bu görüntüsünü görmek içimizi acıtıyor. Edirne halkı olarak içimiz acıyor. Okulumuzun sıvası neden onarılamıyor?” dedi.

“Yetkililer sesimizi duysun”

Varel, bir asrı geçen tarihiyle okul binasının günümüzdeki hasarlı halini gören herkesin utandığını söylerken; “Yetkililer sesimizi duysun ve okulumuz bir an önce onarılsın istiyoruz. Tarihi okulumuz, binlerce öğretmen mezun etmiş. Okulumuz daha önce onarılmıştı ama onarımdan 3-4 yıl sonra sıvaları yine dökülmeye başladı. Sağlıklı bir onarım yapılamadı. Edirne Valiliği’nden ve tüm kurumlardan okulumuzun onarılmasını istiyoruz. Çünkü buraya sürekli yerli ve yabancı turist geliyor. Onlar da bu durumu kınadıklarını söylüyorlar” sözlerine yer verdi. Varel, Kaleiçi semtinde yaşayan tüm vatandaşların, turizm kenti olan Edirne’de tarihi binanın onarılmasını arzu ettiğini söyledi.

“Bir an önce el atılmalı”

Kaleiçi semtinin bulunduğu Mithatpaşa Mahallesi Muhtarı Turgut Sarıbaşak, Edirne’nin en eski ve kültürel bölgelerinden biri olan Kaleiçi semtinin, her gün yüzlerce turist ve vatandaşı ağırladığını söylerken; “Hemen her sokakta görebileceğiniz tarihi yapılardan birisi de 1. Murat Anadolu Lisesi binasıdır. Bu okul yaklaşık 126 yıllık bir geçmişe sahip ve her aileden mutlaka bir kişinin hatırasının olduğu bir okuldur. Fakat binanın bakımsız görüntüsü hepimizin için acıtıyor. Dış duvarlarındaki sıvaların dökülmüş olması, bazı taşların rastgele duvarlardan düşmesi herkesi üzdüğü gibi tehlike de yaratıyor. İsteğimiz, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün buraya bir an önce el atmasıdır. Okulun güzel bir görünüm kazanmasıyla hem öğrenci ve öğretmenler rahat edecek, hem de her gün bölgeden geçen yerli turiste karşı boynumuz bükük kalmamış olacağız” dedi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1253 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
3 ülkede Türkçe şöleni 3 ülkede Türkçe şöleni 15.11.2019
Sürücülere ihlalleri izletildi Sürücülere ihlalleri izletildi 15.11.2019
İlk eğitim büyüklere İlk eğitim büyüklere 15.11.2019
O DEAŞ’lı ABD’ye gönderiliyor O DEAŞ’lı ABD’ye gönderiliyor 15.11.2019
Hayaline doğum gününde ulaştı Hayaline doğum gününde ulaştı 15.11.2019
Edirne’nin şiir hikâyesi Edirne’nin şiir hikâyesi 15.11.2019
Oktar’ın tazminat isteğine ret Oktar’ın tazminat isteğine ret 15.11.2019
Şantaj operasyonu genişliyor Şantaj operasyonu genişliyor 15.11.2019
Hıdırlık Tabya başka bahara Hıdırlık Tabya başka bahara 15.11.2019
Gözünüzü kapatarak terörü bitiremezsiniz Gözünüzü kapatarak terörü bitiremezsiniz 14.11.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 106
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 269 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu olanlar bu kente yakışıyor mu?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Dışlanan Oyunlar: 2) Reis Bey
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.