Edirne 34°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Süreci avukatı anlattı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Süreci avukatı anlattı 19.8.2019 - 11:46:47
Bir aile yakını tarafından 9 yaşından itibaren cinsel istismara uğrayan ve sonra intihar eden Ahmet Emre Y.’ye istismarda bulunan ve bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan sanıkla ilgili itiraz ve tartışmalar sürüyor. Ahmet Emre Y. ile ilgili süreci, şikayetçi olan aile bireylerinin avukatı Merve Uçanok tarafından sosyal medyada anlattı.Süreci avukatı anlattı

Ahmet Emre Y.’nin bir aile yakını tarafından 9 yaşından itibaren cinsel istismara uğraması ve geçtiğimiz Nisan ayında intihar etmesi üzerine tutuklanan sanığın Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tahliye edilmesi tepki çekti. Ahmet Emre Y.’ye istismarda bulunan ve bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan sanıkla ilgili itiraz ve tartışmalar sürüyor. Ahmet Emre Y. ile ilgili süreci, şikayetçi olan aile bireylerinin avukatı Merve Uçanok tarafından sosyal medyada anlattı.

Uçanok sosyal medya sitesi twitter’da şu ifadeleri kullandı: “Merhaba. Son günlerde kamuoyunun da haklı olarak vicdanını yaralayan Emre Y.'nin çocuk yaşta bir akrabasının istismarına uğraması ve buna bağlı olarak intiharı ile ilgili süreci anlatıp herkesi bilgilendirmek ve ailenin sesini duyurmak istiyorum. Emre, Tekirdağ'da yaşayan 1993 doğumlu bir genç. 9 yaşında iken bir akrabaları üç yıl boyunca evlerinde kalıyor. Emre ile aynı odada yatıyor. Bu üç yıl içerisinde ve Emre reşit olana dek farklı tarihlerde V.T, Emre'ye karşı birçok kez cinsel istismar gerçekleştiriyor. Yıllar boyunca V.T, Emre'yi ailenin büyüğü olduğu, kendisine kimsenin inanmayacağı, kardeşlerine de kendisine yaptıklarını yapacağı şeklinde tehdit ediyor. Emre, hissettiği utanç ve çocukluk korkusu ile durumu kimseye anlatamıyor. Daha sonra üniversite için İstanbul'a geliyor. Emre, üniversite eğitimi süresince bilebildiğimiz kadarıyla bu olaya bağlı ruhsal problemler yaşamıyor. Eğitimini tamamladıktan sonra askere gidiyor. Şubat ayında bir asker şaka yollu kendisinin kalçasına vuruyor. Emre, yaşadıklarına artık dayanamıyor ve bir cinnet getiriyor. 14 Şubat 2019'da Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevk ediliyor. Ailesine haber veriliyor. Ailesi kendisini hastanede ziyaret ediyor. Emre, olayın ardından askere devam edecek durumda olmadığından terhis ediliyor ve 18 Şubat'ta evine dönüyor. Başta ailesine bir şey anlatamıyor, ancak daha sonra ısrarlarına dayanamıyor ve maruz kaldığı istismarı anlatıyor. Emre, cesaretini toplayıp kendisini istismar eden V.T ile yüzleşmek istiyor ve 21 Şubat'ta kendisi ile görüşmek istediğini söyleyerek ablalarıyla Edirne'ye gidiyor.

Emre, V.T ile görüşmesini ses kaydına alıyor. Görüşmede kendisine yönelen istismar fiillerinden sözü açıyor. Bu görüşmede V.T, hiçbir itiraz belirtmeden geçmişte yaptıklarını ikrar eden birçok ifade kullanıyor. Burada bunların detayına yer vermeyeceğimi söylemek isterim. V. T.'nin arabasında geçen konuşmayı ses kaydına alan Emre, konuşmanın ardından V. T.'nin evine gidiyor. Emre, burada da V. T.'nin kendisi ile birlikte olmak istemesi üzerine koşarak evi terk ediyor ve ablalarının yanına kaçıyor.

Ses kaydının alınması akabinde aile, kendisini şikayetçi olmak için ikna ediyor ve 6 Mart'ta Emre, avukatları aracılığıyla V.T hakkında suç duyurusunda bulunuyor. Ses kaydı da dilekçe ekinde bir flash bellekte sunuluyor. Savcılık makamı, suç duyurusundan 22 gün sonra Emre'nin ifadesinin alınması ve ses kaydının çözümlenmesi için kolluk birimlerine talimat veriyor. Ancak bir ay boyunca ne Emre'nin ifadesi alınıyor ne de ses kaydının çözümü yapılıyor. Yaşadıklarına ve suç duyurusunun ardından 52 gün boyunca ifadesinin dahi alınmayışına dayanamayan Emre, maalesef 29 Nisan'da kendisini yaşadığı apartmanın 15. katından aşağı bırakarak intihar ediyor. Ne acı ki, soruşturma ancak bu intihar ile hızlanıyor. Kolluk birimleri intihardan bir gün sonra Emre'nin ailesinin ifadesini alıyor, V. T.'nin gözaltına alınması için talimat veriliyor ve V. T.'nin Emre'yi istismar ettiğine ilişkin ikrarının bulunduğu ses kaydının çözümünü yapıyor. 1 Mayıs'ta V.T gözaltına alınıyor ve çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklanmasına karar veriliyor. Daha sonra, dosya yetkisizlik gerekçesiyle Edirne'ye gönderiliyor ve Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı, V.T hakkında çocuğun cinsel istismarı suçlaması ile dava açıyor. Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, tensip ile ve daha sonra tutukluluk incelemesinde sanık V. T.'nin tutukluluğunun devamına karar veriliyor. Ancak 8 Ağustos tarihli duruşmada sadece V. T.'nin tutuklu geçirdiği 4 aylık süre nazara alınarak tahliyesine karar veriliyor.” Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 1299 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 15 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İpsala’da kediler zehirlendi İpsala’da kediler zehirlendi 12.8.2020
Sınırda yangın söndürüldü Sınırda yangın söndürüldü 12.8.2020
Edirne’de sahte para vakası Edirne’de sahte para vakası 12.8.2020
Ayçiçek fiyatı 3,5-4 TL olmalı Ayçiçek fiyatı 3,5-4 TL olmalı 12.8.2020
Baytaroğlu yuvaya döndü Baytaroğlu yuvaya döndü 12.8.2020
İstanbul Sözleşmesi yaşatsın çabası İstanbul Sözleşmesi yaşatsın çabası 12.8.2020
Hedef her 2 ülke halkının refahı Hedef her 2 ülke halkının refahı 12.8.2020
AK Kadınlardan Dilipak’a suç duyurusu AK Kadınlardan Dilipak’a suç duyurusu 12.8.2020
Denetimde Atatürk vurgusu Denetimde Atatürk vurgusu 12.8.2020
Bal gibi hobisi gelire dönüştü Bal gibi hobisi gelire dönüştü 11.8.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 110
Facebook 121
Twitter 7
Instagram 5
Youtube 13


Ankete 325 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu memlekete turist gelir mi?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Mülteciler açlıktan köpek yiyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bunu Kişisel Algılama
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.