Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sütte tehlikeli düşüş - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sütte tehlikeli düşüş 16.8.2019 - 10:13:11
Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, süt üreticilerinin sorunları hakkında açıklamalarda bulundu. Suiçmez, 2018 yılı Haziran ayına göre 2019’un aynı ayında 7 ton civarı bir düşüş olduğunu, bunun çok ciddi bir tehli-keolduğunu ifade etti.Sütte tehlikeli düşüş

Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, süt fiyatları ve süt üreticilerinin sorunları hakkında açıklamalarda bulundu. Mevcut girdi maliyetlerinin yüksek miktarda artışta olduğunu belirten Suiçmez, üç ay önce süt fiyatlarının belirlendiğini, Ulusal Süt Konseyinin yeni fiyat belirleme toplantısının Aralık ayında olacağını, fakat üreticilerin mevcut fiyatlarla Aralık ayına kadar dayanamayacağını söyledi.

Suiçmez, süt fiyatlarının 3 lira, tüketiciyi de düşünerek beklentilerinin en az 2 buçuk lira olması gerektiğini ifade etti. Eylül ayında yeni süt fiyatlarının belirlenmesi gerektiğini belirten Suiçmez, “Bundan üç ay önce Ulusal Süt Konseyi, süt fiyatı belirledi. 2009 yılından beri de bu fiyatları Ulusal Süt Konseyi belirliyor. Üç ay önce belirlenen fiyatlar sene sonuna kadar diye belirlendi. Biz daha o zaman, sene sonunda çok uzun olur, çünkü maliyet girdileri ciddi anlamda artıyor ve bunun uygun olmayacağını söylemiştik. Hep sabrettik, toplanmalarını bekledik ama gözlemlediğimiz kadarıyla Ulusal Süt Konseyinde herhangi bir toplanma belirtisi yok. Biz, merkez birliği aracılığıyla, büyük sanayiciler aracılığıyla, konseyde bulunan seçilmiş arkadaşlar aracılığıyla bunları dile getiriyoruz ama geldiğimiz nokta gerçekten süt üretiminde ciddi anlamda çanların çaldığı belirtilerini veriyor. Çünkü ciddi anlamda süt üretiminde düşüş var” dedi.

“Üretimden çekilme ciddi boyutta”

2018 Haziran ayı verilerine göre bu yıl Haziran ayında 7 ton düşüş olduğunu, bunun da yüzde 19,5’e denk geldiğini belirten Suiçmez, “Edirne merkez köyleri ve Süloğlu ilçesi ve köylerinde süt kayıtlarını biz tutuyoruz. Bizim elimizde Ulusal Süt Konseyine girdiğimiz resmi kayıtlar var. 2018 yılı Haziran ayında günlük, Edirne Süt Üreticileri Birliği’nden piyasaya arz ettiğimiz süt günlük 36 ton. 2019 yılı Haziran ayı verilerinde 29 ton. Yani geçen yılın Haziran ayıyla, bu yılın aynı ayında 7 ton bir düşüş var. Bu da yaklaşık olarak yüzde 19,5 gibi. Bu düşüşte sıcaklar etkili ama geçen yıl da bu sıcaklar vardı. Yüzde 6-7 sıcaklığın etkili olduğunu düşünürsek, yüzde 12-13 gibi süt üretiminden çekilme var. Ben kendim de üretici olduğumdan devamlı sahadayım. Köylerde ciddi anlamda işletmelerin kapandığını görüyoruz. Bu çok büyük bir tehlike. Üretimden çekilme devam ederse üç-dört yıl hissetmeyiz ama belki on yıl sonra bu üretimden çekilmenin çok büyük acılarını yaşayabiliriz. Tarımın her alanı stratejik ama özellikle hayvancılık alanında üretimden çekilme bir gerçek. Önümde bir bardak kahve, çay ve süt var. Bu kahveyi nerede içerseniz için beş liradan aşağı fiyat yok, çayın fiyatı köy kahvelerinde dahi 1,5 lira, ama bir bardak süt 19 kuruşa geliyor. Mevcut şartlarda üretici çekilir” dedi.

“En az iki buçuk lira olmalı”

Yem fiyatları ciddi anlamda arttığını söyleyen Suiçmez, “Sütün fiyatı 3 lira civarında olması lazım. Tüketiciyi de düşünürsek en az 2,5 lira olmalı. Çok geç kalınıyor. Eylül ayı girmeden bu süt fiyatlarının değişmesini bekliyoruz. Aralık ayını beklemez bu olay. Çok ciddi oranda kan kaybediyoruz. Gelecek için çok büyük bir tehlike. Süt üreticisine şevk verelim. Süt hayvancılığı daha iyi yerlere geldiğinde bizim et sorunumuz da kalkacak. Kestiğimiz dananın bir anası var, bu da süt ineği. Bu açık büyürse sorun daha da artacak, kapatamayacak boyutlara varacak. Üretici tam anlamıyla küstürülüp üretimden çekilirse kıtlık olur. Büyük çiftlikler kuruluyor deniyor, onların kurulması Türkiye’nin hayvancılık geleceğini teşkil etmez. Onlar zarar ettiğini gördüğünde bir kerede çekilir. Bizim esas hayvancılığımızın ve tarımın bel kemiği aile işletmeleri. Bizim esas üretimimiz köylerde yapılan, beş-on inekle yapılan üretim. Onlara güvenebiliriz çünkü onalar üretimi bırakmaz. Yerelde bulunan orta ölçekli sanayicilerimizi de büyük tehlike bekliyor. Yerel mandıracılarımız ayrıca en kaliteli peyniri, yoğurdu üretenlerdir. Şimdiden tedbir almazsan on sene sonra alacak tedbirimiz de kalmaz. Bir yılda giden yüzde 12 yüzde 13’ten bahsediyorum, ciddi bir tehlike. Biz 2,5 lirayı tüketiciyi de düşünerek söylüyoruz. Bunun tüketici ayağı da önemli” ifadelerine yer verdi. 

 Kaynak: Şener ŞENTÜRK 474 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kırklarelispor’un rakibi Fenerbahçe Kırklarelispor’un rakibi Fenerbahçe 25.1.2020
‘Baba Parası’ oyuncuları Edirne'de ‘Baba Parası’ oyuncuları Edirne'de 25.1.2020
Selimiye’de yağmur duası Selimiye’de yağmur duası 25.1.2020
Edirne’de virüs yok Edirne’de virüs yok 25.1.2020
Hastalık ellerden başlar Hastalık ellerden başlar 25.1.2020
Mumcu anısına heykel Mumcu anısına heykel 25.1.2020
Oltayla balık turizmi Oltayla balık turizmi 25.1.2020
Balkan’daki köpekleri topladılar Balkan’daki köpekleri topladılar 25.1.2020
İnsanları uzun vadeli çekmeliyiz İnsanları uzun vadeli çekmeliyiz 24.1.2020
Ergene nehrinde bulundu Ergene nehrinde bulundu 24.1.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 93
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 281 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Demedi deme!
Murat Savaş

Recep Duymaz
Gece Gözlü Kız
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Toplu taşımada ilaçlama yapılıyor mu?
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.