Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Komşunun ayağına hizmet - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Komşunun ayağına hizmet 16.8.2019 - 10:10:51
Bulgar turistlerin Edirne’deki alışverişlerinde satın aldıkları ürünler arasına mobilya da girdi. Geçmiş yıllarda ikinci el mobilya satanlar iş yaparken levanın değerinin yükselmesi üzerine alışveriş “sıfır” mobilyaya yöneldi. Bulgar turistler arasında mobilya müşterisinin artmasında en önemli etken “ücretsiz nakliye ve montaj” oldu. Kaparo alan mağazalar mobilyayı Bulgaristan’a naklediyor. Birkaç gün sonra bir montaj elemanı giderek mobilyanın montajını yapıyor ve paranın kalan kısmını tahsil ediyor. “Alan memnun, satan memnun” kuralı en çok alanda işliyor.Komşunun ayağına hizmet

Edirne’de son yıllarda, komşu Yunanistan ve Bulgaristan ile ticari ilişkiler hızla gelişti. Para birimleri arasındaki kur farkının yarattığı avantaj sayesinde Yunan ve Bulgar turistler günübirlik alışveriş turlarıyla kentteki dükkanlara, pazarlara ve alışveriş merkezlerine akın ediyor. Özellikle Bulgaristan’dan alışveriş için gelenlerin satın aldığı ürünlerin skalası çok geniş. Baklavadan, tarım ilacına; konfeksiyondan inşaat malzemesine birçok ürünü tercih eden Bulgar turistler, artık evlerindeki mobilyayı da Edirne’den alıyor.

Ücretsiz nakliye ve montaj tercih sebebi

Taşınması, kurulumu ve gümrükleme nedeniyle yurtdışında yapılan bir alışverişte pek tercih edilmeyecek olan mobilya, Edirne’deki mobilyacıların Bulgaristan’a “ücretsiz nakliye ve montaj” hamlesiyle artık tercih ediliyor. Öyle ki Bulgar müşterilerin isteklerine göre özel tasarım mobilyalar bile üretiliyor.
Tüm Bulgaristan’a hizmet var

“Ücretsiz nakliyle ve montaj” hizmeti veren mobilyacılarda sistem şöyle işliyor; mağazada beğendiği mobilyayı seçen Bulgar müşteri, kaparosunu bıraktıktan adresini bildiriyor. Mobilya mağazaları genelde anlaşmalı oldukları Bulgar plakalı araçları kiralayarak, nakliyeyi tamamlıyor. Mobilyalar adrese ulaştıktan sonra ise mağazanın pasaport ve vize sorunu olmayan çalışanları bir-iki gün içinde adrese giderek, kurulumu tamamlıyor ve paranın geri kalanını alarak, geri dönüyor. Haskovo, Kırcaali gibi Edirne’ye yaklaşık 1 – 1,5 saatlik mesafelerde bulunan şehirlerin yanı sıra Karadeniz kıyısındaki Burgas’ın köylerine, başkent Sofya’ya kadar nakliye hizmeti veren mağazalar var.
Eskiden ikinci el, şimdi sıfır alıyorlar

Edirne’de yaklaşık 23 yıldır mobilya sektöründe görev yapan Modaser Mobilya sahibi Serkan Sert, Bulgar müşteri akınını bir furya olarak değerlendiriyor. Furyanın belki de 2-3 yıl devam edeceğini söyleyen Sert, ücretsiz nakliye ve montajın hareketlilik getirdiğini ifade ederek, “Önceki yıllarda kendileri gelip alıyorlardı, nakliyeyi kendileri buluyorlardı. Ama şimdi böyle yapınca daha hareket oldu. Eskiden ikinci elciler daha çok iş yapıyordu. Çünkü mobilya onlara daha pahalı geliyordu. Onların 1 Levası bizim 1 liramızdı. Şimdi bizim 3,5 liramız onların 1 Levası. Üçte bir fiyata, bedavaya mobilya alıyorlar bizden. Biz de oraya gittiğimizde mağazalarda görüyoruz. Çok iyi olmayan bir köşe takımına 2 bin Leva diyorlar. 2 bin Leva 7 bin lira demek Biz de 2 bin Levaya çok daha kaliteli şeyler alıyorlar” şeklinde konuşuyor.
Türkiye’de fiyat yarı yarıya

Bulgarların mobilyada özellikle bir ürün çeşidi tercih etmediğini söyleyen Set, “A’dan Z’ye her şeyi alıyorlar. Çocuk odasından tutun da bahçe mobilyasına kadar her şeyi alıyorlar. Yatak odası, yemek odası. Çoğunlukla da evlenecek genç çiftler geliyor. Orada bir mobilya düzmeye kalksa minimum 20 bin Leva,  burada maksimum 10 bin Leva’ya bütün evi düzüyor” ifadelerini kullanıyor.
Kurulum elemanlarına pasaport ve vize çıkarttıklarını ifade eden Sert, nakliyenin daha çok Haskovo, Kırcaali, Plovdiv gibi yerlere olduğunu söylüyor. Sert, başkent Sofya dahil Bulgaristan’ın birçok şehrine gittiklerini aktarıyor.
Zengin de orta sınıf da geliyor

Daha önce de Bulgar müşterilerin geldiğini ifade eden Sert, döviz kurlarındaki fark açıldıkça artık sadece zenginlerin değil, orta halli kesimin de son birkaç yıldır Edirne’den mobilya alışverişine gelmeye başladığını ifade ediyor. Sert, “Mecburen müşterileri çekmek için de o tabelaları yazıyoruz” şeklinde konuşuyor.
Fiyatta müşteri ayrımı yok

Bulgar müşterilerden Türk müşterilere oranla daha fazla kar sağlamadıklarını ifade eden Sert, “Çünkü Türkiye’de neyse aynısı onlar için geçerli. Bir koltuk takımı 5 bin TL ise Türk müşteriye de 5 bin TL, Bulgar müşteriye de. Sonuçta onlar da parayı sokakta bulmuyor. Nakliye ilave etmiyoruz. Mobilyadan müşteriyi kazıklayarak kazanamazsınız” ifadelerini kullanıyor.
Önce nakliye, sonra montaj

Sert, son olarak Bulgar müşterinin mağazada beğendiği ürünü satın alıp, kaparosunu bırakmasının ardından işleyen süreci şöyle anlatıyor; “İlk önce aracı gönderiyoruz, eşyayı taşıyorlar. Bir veya iki gün sonra elemanları gönderiyoruz. Montajını yapıp, parasını alıyorlar. Taşıyan araç Bulgaristan aracı, biz kiralıyoruz. Ücretini biz veriyoruz. Götürüyorlar indiriyorlar bir veya iki gün sonra bizim personelimizden biri gidiyor montajını yapıp kuruyor. Parayı teslim alıp geliyor.”
Fiyat sınırı var

Edirne’de yaklaşık 35 yıldır ailenin 3. kuşağı olarak mobilyacılık sektöründe hizmet veren Sevser Mobilya’nın sahibi Murat Gökçe her alışveriş için “ücretsiz nakliyat” hizmeti vermediklerini söylüyor. Gökçe, 12 – 13 bin lira sınırındaki bir alışverişi Haskovo’ya kadar ücretsiz taşıdıklarını ekstra yerler içinse ücret aldıklarını ifade ediyor. Gökçe, montaj hizmeti istenmesi durumunda ise yerel tedarikçileriyle iletişime geçtiklerini söylüyor. Gökçe, ücretsiz nakliye hizmetine nasıl karar verdiklerini şöyle açıklıyor; “Müşterilere hizmet maliyetiyle alakalı hesaplama yaptık. Edirne’de bir müşteri 12- 13 bin liralık mal alsa, onu evine götürmemiz ve kurmamızın maliyetinin ne kadar olacağını ve bunun Bulgaristan’daki taşıyıcıların istediği nakliye bedelleriyle karşılaştırınca oranların birbirini yakaladığını gördük.”
Güven şart

Gökçe, satış yaptıkları Bulgar müşterilerin büyük çoğunluğunun ülkede yaşayan Türk soydaşlar değil, Bulgarlar olduğunu ifade ederek, ücretsiz nakliyat ve montaj nedeniyle Edirne’nin tercih edildiğini söylüyor. Ayrıca müşterilerde güven uyandırmanın da bu duruma fazlasıyla katkı olduğunu söyleyen Gökçe, “Bugün dünyanın her yerinden her şey alınabilir ama mobilya biraz zor bir şeydir. Büyük emtiadır. Kaparo verilecek. İnsanlar güvenmek istiyor. Paranın belli bir bölümünü alıyoruz, ‘Kalanını teslimatta verirsiniz’ deyince daha büyük bir güven telkin ediliyor. Ve o yönde tercih ediliyor” şeklinde konuşuyor.
“Bu pazarı önemsiyoruz”

Gökçe, aşağı yukarı her mağazanın “ücretsiz nakliye” hizmeti verdiğini ancak müşterilerin kendi zevklerine uygun koleksiyonların bulunduğu mağazaları tercih ettiklerini söylüyor. Gökçe, son olarak Bulgar müşterilere saygı duyduklarını söyleyerek, “Onlara gösterdiğimiz misafirperverlikten çok etkileniyorlar. Kandıralım paralarını alalım derdinde değiliz. Bize ekstra bir pazar olduğu için önemsiyoruz” ifadelerini kullanıyor.
“Vize büyük sıkıntı”

Bulgaristan’a “ücretsiz montaj” hizmeti veren Atak Mutfak’ın ortaklarından Murat Susamişleyen, “Bulgaristan için nakliyeye karışmıyoruz. Onların kendi nakliyecileri var. Onlar götürüyorlar ürünlerini. Sonra bizden sadece montaj desteği istiyorlar” diyor ve ekliyor “Ben ve ortağım montajlara gidiyoruz. Yunanistan’a da gittiğimiz oluyor. En çok sıkıntı yaşadığımız şey vize.  Ben en son Yunanistan’dan 6 aylık vize almıştım. Ortağım 45 günlük aldı. En büyük sıkıntımız buradan oraya geçebilmek” şeklinde konuşuyor.

Çoğunlukla Bulgaristan’a gittiklerini ifade eden Susamişleyen, “Mal gittikten sonra bir hafta 10 gün sonra da biz montaja gidiyoruz. Bulgarca bilen elemanımız var. Oraya beraber gidiyoruz. Müşteri ile diyalogu o sağlıyor, biz sadece işimizi yapıyoruz” şeklinde konuşuyor.

Susamişleyen son olarak Bulgar ve Yunan müşterilerin ekonomik krizde Edirne esnafını ayakta tuttuklarını söyleyerek, “Bizimle çalıştıklarında memnun kalıyorlar. İnşallah üzmeyiz onları. İşler daha da iyiye gider” diyor.
 
Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 1036 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019
Payitahtların çizeri Payitahtların çizeri 13.9.2019
O tabelalar kaldırıldı mı? O tabelalar kaldırıldı mı? 13.9.2019
Köprü altında define aramışlar Köprü altında define aramışlar 13.9.2019
Yapma ilaçta alkol sıkıntısı Yapma ilaçta alkol sıkıntısı 13.9.2019
Çetin’den tezgah iddiası Çetin’den tezgah iddiası 13.9.2019
Darbe sabahı Demirel’le görüştüm Darbe sabahı Demirel’le görüştüm 13.9.2019
İtfaiye numarası da 112 oldu İtfaiye numarası da 112 oldu 12.9.2019
Yolun ortasında devrildi Yolun ortasında devrildi 12.9.2019
Ağalık müessesesi zarar görür Ağalık müessesesi zarar görür 12.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 82
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 256 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorular cevaplarını arıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.