Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
15 yıl daha devam ederim - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
15 yıl daha devam ederim 8.8.2019 - 10:39:29
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Seyfettin Selim, Edirneli basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda 10 yıldan bu yana devam ettiği Kırkpınar ağalığına iyi bir adayın çıkmaması halinde 10-15 yıl daha devam edeceğini söyledi. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da katıldığı toplantıda Selim’in 2020 yılında 659’uncusu düzenlenecek Kırkpınar’da 3’üncü altın kemer sahibi olacağı belirtilirken, Gürkan da; “Artık ağaların ağası unvanı Seyfettin Selim’e yetmemeye başladı. Üç altın kemer olunca ağaların ağasının ağası olarak söylenmeye başladı” dedi.15 yıl daha devam ederim

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Seyfettin Selim, bu yıl 658’incisi düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ardından Edirneli basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıya Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da katıldı. 2020 yılında 659’uncusu düzenlenecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde de 3’üncü altın kemerini alarak Kırkpınar ağalığına devam edecek Selim, 658’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Selim, 658’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin güzel geçtiğini söylerken; “Güzel güreşler oldu. Gelenler güzel ağırlandı. Edirne’yi de, Kırkpınar’ı da güzel temsil ettiğimizi umuyorum. Kırkpınar ile ilgili bir sıkıntımız yok. Yanlış giden bir şey yok. Kurallara uyuldu. Ben Kırkpınar’ı istediğim gibi ağa çıkmadığı zaman 10-15 sene daha götürürüm. Ağalığı veririm, Edirne’ye yakışmadığını düşünürsem geri alırım. Edirne’de Kırkpınar ağalığı yapacak kişinin bir siyasi beklentisi olmayacak, siyaset yapmayacak. Bunun için devletin kurumlarıyla bir işi olmayacak. Devletten beklentisi olmayacak. Başkasının parasıyla da ağa olmayacak. Kendi gücüyle, imkânlarıyla bunu yapacak” ifadelerine yer verdi.

10 yıldır Kırkpınar Ağalığı yaptığını ve tecrübeli olduğunu söyleyen Selim; “Burada bir şirketin, bankanın, kurumun müdürü ağalık yapamaz. Bunu bir şahıs yapacak. Kırkpınar, bizim vereceğimiz 500-600 bin TL ile dönmüyor, bu iş bir formalitedir. Ama Seyfettin Selim olarak nereye gidersem gideyim Kırkpınar ağalığının hakkını verdiğime inanıyorum. Kırkpınar’a karşı bir hatam olduğunu da düşünmüyorum, yapmayacağım da. Seneye de, ondan sonraki sene de yine adayım. Ama iyi bir aday çıkarsa veririm. Beğenmezsem de geri alırım. İyi ki Kırkpınar ağası olmuşum. Buraya verdiğim para helal olsun. Daha fazla olsa daha fazlasını veririm. Yeter ki Kırkpınar ata sporunu layıkıyla yapalım” dedi.

“Ekonomik durumla Kırkpınar ağalığı olmaz”

Selim’in konuşmasının ardından toplantıda bir konuşma da Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı. Gürkan, konuşmasına Selim’e teşekkür ederek başlarken; “Kırkpınar ağalığı, onurlanacak, gurur duyulacak bir makamdır. Ama siyasi, ekonomik ikbal için kullanılacak bir makam değildir. Kırkpınar ağası olanın ekonomik durumunun iyi olması elbette bir avantajdır. Ama sadece ekonomik durumla Kırkpınar ağalığı da yapılmaz. Yağlı güreşi sevmek, tarihi, değerini bilmek ve bunu temsil edebilmek önemlidir. Sevgili ağam Seyfettin Selim, bunu gerçekten 10 yıldır başarıyla yaptı, yapmaya da devam ediyor. 10 yıldır başarıyla yapmasa, Kırkpınar’ın 3 altın kemerli tek ağası olmazdı. Artık ağaların ağası unvanı Seyfettin Selim’e yetmemeye başladı. 3 altın kemer olunca ağaların ağasının ağası olarak söylenmeye başladı. Bu beni aslında zarara sokuyor çünkü 3 yılda bir altın kemerin ebedi sahibi oluyor. Biz kemeri yaptırıyoruz, aradan göz açıp kapayana kadar bizim kemer gidiyor, sonra yenisini yaptırıyoruz. Biraz ekonomik olarak zarardayız ama Seyfettin Selim, bunu hakkıyla yaptığı için gözümüz yok. Allah ona da yakışanı veriyor. İnşallah bundan sonra da öyle olur” sözlerine yer verdi.

“Son 15 yılın en iyisiydi”

Kırkpınar ağalığının, sadece ekonomik ağalık olmadığını belirten Gürkan; “Çünkü Türk’ün ata sporu olan ve 658 yıldır Edirne’de devam eden bitmeyen güreşin devam eden efsanesi, Türk milleti var olduğu sürece de sürecek bir efsanedir. Dilerim bizlerden sonraki kuşaklara da Kırkpınar’ı ve yağlı güreşi, atalarımızdan aldığımızdan daha temiz bir şekilde emanet ederiz. Onlar da kendilerinden sonraki nesillere daha da güzel, temiz bir şekilde taşırlar ve bu geleneği sürdürürler. Kırkpınar’ın elbette birtakım yapısal sorunları var. Ama tüm otoritelerin bu yıl için birleştiği bir husus var. 658’inci Kırkpınar, son 15 yılın hem festival ziyaretçi sayısı, hem güreş seyircisi sayısı, hem pehlivan katılımı, hem de güreşlerin kalitesi açısından en iyi Kırkpınar’ı oldu. Bu, bütün güreşseverlerin ve otoritelerin ortak görüşüydü. Bu da şunu gösteriyor; Kırkpınar’ı düzenleyen kurum olarak Edirne Belediyesi’nin, Kırkpınar ağasının, Edirne Valiliği’nin, Güreş Federasyonu’nun ve diğer tüm paydaşların koordinasyon sürecinin artık sıkıntısız bir şekilde devam ettiğini, birbirimizi anlamanın ve birbirimizin güçlerinden elde ettiğimiz o sinerjinin yağlı güreşe ve Kırkpınar’a olumlu olarak yansıdığını gösteriyor” dedi.

“Doğru yolda gidiyoruz”

Son 30 yıldır Kırkpınar’ın her kademesinde görev yaptığını söyleyen Gürkan; “En son da Edirne Belediye Başkanı olarak organizasyon komitesi başkanlığını yapıyorum. Ben ilk kez bir Kırkpınar’da, Sarayiçi’nin Pazartesi akşamından ziyaretçiler tarafından dolu olduğunu gördüm. Bu çok önemli bir göstergedir. Edirneliler genelde pek Kırkpınar’a katılmaz ama bu yıl binlerce Edirneliyi Kırkpınar’da gördüm. Demek ki doğru yolda gidiyoruz. İnşallah seneye, ağam ile birlikte 659’uncu Kırkpınar’ı, onun 10’uncu ağalığını ve 3’üncü altın kemerini hep beraber yaşayacağız. Allah yolumuzu açık etsin. Önümüzdeki Pazar günü de Kurban Bayramı’mızı idrak edeceğiz. Başta Edirneli hemşerilerim olmak üzere bütün Türk milletinin ve bütün İslam âleminin de Kurban Bayramı’nı kutluyor, hepsine sağlıklar, huzurlar ve mutluluklar diliyorum” ifadelerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 373 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tasarımda yeni vizyon: 3D Tasarımda yeni vizyon: 3D 14.12.2019
Komşuluğun 2020 takvimi Komşuluğun 2020 takvimi 14.12.2019
Trakya Birlik farkı Trakya Birlik farkı 14.12.2019
TUYUB barış çağrısı yaptı TUYUB barış çağrısı yaptı 14.12.2019
Atlar başıboş, tedbir muamma Atlar başıboş, tedbir muamma 14.12.2019
Mobil oyunlu panel Mobil oyunlu panel 14.12.2019
Randevu vermedi iddiası Randevu vermedi iddiası 14.12.2019
Sağlık turizminde hedef zirve Sağlık turizminde hedef zirve 13.12.2019
Yunanistan'a afişli cevap Yunanistan'a afişli cevap 13.12.2019
Ya çözüm ya mücadele Ya çözüm ya mücadele 13.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 89
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 273 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dizayn
Murat Savaş

Recep Duymaz
Asıl tepki ne zaman?
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye Başkanlığı Kurumu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.