Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirneli yazardan imza günü - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirneli yazardan imza günü 8.8.2019 - 10:23:20
İstanbul’da Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulu’nun ortaokul kısmında Türkçe öğretmeni olarak mesleğine devam eden Edirne doğumlu yazar ve şair Ercan Ata, Edirne Halk Kütüphanesi’nde öğrencilik yıllarındaki okumalarıyla başlayan yazarlık serüveni sonucu yayınladığı Ten ve Gölge şiir kitabı ile Son Bisküvi öykü kitabını Edirneliler için imzalayacak. Ata, Ceren Kitabevi’nde bugün 15.00 ile 18.00 saatleri arasında düzenlenecek söyleşi ve imza gününe tüm hemşerilerini davet etti.Edirneli yazardan imza günü

İstanbul’da Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulu’nun ortaokul kısmında Türkçe öğretmeni olarak mesleğine devam eden Edirne doğumlu yazar ve şair Ercan Ata, Ceren Kitabevi’nde bugün söyleşi ve imza günü düzenleyecek. Ötüken Neşriyat’tan 2015 yılında Ten ve Gölge şiir kitabı ile 2016 yılında Son Bisküvi öykü kitabı yayınlanan Ata, 15.00 ile 18.00 saatleri arasında Edirneliler ile buluşacak. Ata, söyleşi ve imza günü öncesi GÜNDEM’i ziyaret ederek, Edirne’de başlayan yazarlık serüveninin dünü, bugünü ve yarını ile ilgili açıklamalarda bulundu. 1973 yılında Edirne’de doğduğunu söyleyen Ata; “Ortaokul ve liseyi Edirne’de okudum. Edirne Kız Öğretmen Lisesi’nden 1990 yılında mezun oldum. 1995 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldum. Uzun yıllardır şiir ve öykü ile ilgileniyorum. Evliyim, 2 çocuğum var. Öykülerim, İstanbul’daki çeşitli ulusal dergilerde yayınlandı. Türkiye çapında 3 tane ödülüm var. 1993 yılında Cahit Zarifoğlu şiir birinciliği, 1995’te Altın Koza Dadaloğlu özel ödülü ve 2017 yılında Hayal Bilgisi Dergisi’nin öykü ödülünü aldım. Çeşitli dergilerde yazdım ve yerel gazetelerde köşe yazarlığı da yaptım” ifadelerine yer verdi.

Ceren Kitabevi’nde bugün 15.00 ile 18.00 saatleri arasında bir imza günü ve söyleşi düzenleyeceğini söyleyerek Edirnelileri davet eden Ata; “Edirne’de söyleşi ve imza gününü ben istedim. Aslında şu anda Edirne merkez için ölü bir sezon. Ama 5 kişi de gelse önemlidir. Ceren Yayıncılık ile görüştüm ve kabul ettiler. Edirne memleketim ve seviyorum. Çocukluğum burada geçti. İki kitabım var. 2015 yılında Ten ve Gölge şiir kitabım, 2016’da da Son Bisküvi öykü kitabım yayınlandı. Son Bisküvi, belli bir oranda talep gördüğü için 2 baskı yaptı. Her iki kitabım da Ötüken Yayınları’ndan çıktı. Deneme türünde yeni bir kitap da hazırlıyorum. Bazen ülke genelinde söyleşilere de katılıyorum. İlk şiir kitabım Ten ve Gölge’de tema olarak aşk, sevgi, ayrılık, ölüm, güzellik gibi temalar yer alıyor. Tamamı dergilerde yer almış 25 şiirden oluşuyor. İkinci Yeni akımına yakın, modern tarzda yazılmış şiirler var. Kitapta yaşanmışlıklardan yola çıkarak yazılmış şiirlerim yer alıyor. Şiirlerin dili, otoriteler tarafından beğenildi. Şiir yazmaya lise yıllarında başladım. Edirne Halk Kütüphanesi’nde okumaya başladım. Çok yoğun okumalarım oldu. Daha çok sanatı önceledim. Edirne’deki okumalarım da sanatımı etkiledi” dedi.

“13 yıl ara vermiştim”

Ata, İstanbul’da ise yazmaya yaklaşık 13 yıl ara verdiğini açıklarken; “İstanbul’da 13 yıl kadar yazmaya ara vermiştim. Eşimin rahatsızlanmasıyla birlikte Ten ve Gölge kitabımı yayınlamaya karar verdim. Şiirlerim zaten hazırdı ve düzenlemesini yaptım. Daha sonra da Son Bisküvi kitabımı çıkardım. Çoğu bitmiş öyküler olmasına rağmen Son Bisküvi ile yaklaşık bir yıl uğraştım. İstanbul’da Yedi İklim Dergisi’nde şiirlerimi yayınlamaya başladığımda, şiirle kendimi ifade edemediğim yerlerde düzyazı ya da öyküye yakın, öykü-deneme arasında yazmaya da başlamış oldum” sözlerine yer verdi.

“Her yıl bir kitap çıkarmayı hedefliyorum”

Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulu’nun ortaokul kısmında Türkçe öğretmeni olarak mesleğine ettiğini söyleyen Ata; “Ama ileriye doğru yazarlığımı daha profesyonel bir alana ilerletmek istiyorum. Emekli olduğumda sadece yazmak istiyorum. Her yıl bir kitap çıkarmayı hedefliyorum” dedi. Ata, bugün düzenlenecek etkinlikte Edirneli okurları için kitaplarını imzalarken; gerçekleştireceği söyleşi ile de edebiyata bakış açısı ve yazarlık serüveni ile ilgili görüşlerini sunacak. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 332 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tasarımda yeni vizyon: 3D Tasarımda yeni vizyon: 3D 14.12.2019
Komşuluğun 2020 takvimi Komşuluğun 2020 takvimi 14.12.2019
Trakya Birlik farkı Trakya Birlik farkı 14.12.2019
TUYUB barış çağrısı yaptı TUYUB barış çağrısı yaptı 14.12.2019
Atlar başıboş, tedbir muamma Atlar başıboş, tedbir muamma 14.12.2019
Mobil oyunlu panel Mobil oyunlu panel 14.12.2019
Randevu vermedi iddiası Randevu vermedi iddiası 14.12.2019
Sağlık turizminde hedef zirve Sağlık turizminde hedef zirve 13.12.2019
Yunanistan'a afişli cevap Yunanistan'a afişli cevap 13.12.2019
Ya çözüm ya mücadele Ya çözüm ya mücadele 13.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 89
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 273 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dizayn
Murat Savaş

Recep Duymaz
Asıl tepki ne zaman?
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye Başkanlığı Kurumu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.