Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Selde top DSİ’de - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Selde top DSİ’de 7.8.2019 - 10:44:35
Edirne İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Erdoğan Gümülcineli, su baskınlarında zarar gören Oğulpaşa, Abalar ve Orhaniye köylerindeki yapılan çalışmalar hakkındaki raporunda 28 Kasım 2018 tarihinde Oğulpaşa, Abalar ve Orhaniye köylerinde yaşanan su baskınlarının tekrarlanmaması için yapılması gereken çalışmaları açıkladı. Gümülcineli, çalışmaların DSİ 11’inci Bölge Müdürlüğü programına alınması gerektiğini söylerken; Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş de çalışma yapılması gereken alanların, DSİ’nin görev alanında bulunduğuna dikkat çekti.Selde top DSİ’de

Edirne İl Genel Meclisi, Ağustos ayı dördüncü birleşiminde 28 Kasım 2018 tarihinde Oğulpaşa, Abalar ve Orhaniye köylerinde yaşanan su baskınlarını gündeme getirdi. Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun su baskınlarında zarar gören Oğulpaşa, Abalar ve Orhaniye köylerindeki yapılan çalışmalar hakkındaki raporu, Komisyon Başkanı Erdoğan Gümülcineli sundu.

Gümülcineli, raporda Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun, su baskınlarında zarar gören Oğulpaşa, Abalar, Orhaniye köylerindeki mevcut durumu incelediğini açıklarken; “28 Kasım 2018 tarihinde Oğulpaşa, Abalar ve Orhaniye köylerinde su baskını yaşanmıştır. Oğulpaşa köyünde evler, yollar, kanalizasyon zarar görmüş, can ve mal kaybı yaşanmıştır. Valiliğimiz ve Havsa Kaymakamlığımız, belediyenin çalışması sonucunda acil önlemler alınmış; evleri zarar gören vatandaşlara ayni ve nakdi yardımlar yapılmıştır. Dere açılmış, tamiratlar yapılmış fakat selden bir ay sonra normal yağmurda evleri su basmıştır. Özel idare olarak araçlar gönderilerek felaket önlenmiştir” ifadelerine yer verdi.

Komisyon incelemesinin sonuçlarını açıklayan Gümülcineli; “Önerge doğrultusunda yapmış olduğumuz incelemede; dere ıslahının daha düzenli ve kapsamlı bir şekilde yapılması, dereye gelen yollarda su tahliyesinin yapılarak, rögarların daha randımanlı çalışması için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Taşkında acil olarak çıkarılan hafriyat ve çöpler, köyün çıkışındaki mera ve çatağa dökülmüş ve gerekli düzenleme yapılmamıştır. Bölge ıslah edilerek, doğa ile uyum sağlar hale getirilmelidir” dedi.

“DSİ programına alınmalı”

Abalar köyünde yapılması gereken çalışmaları açıklayan Gümülcineli; “Abalar köyünde dereye giden kanalizasyon açılmalı, köy içinde yapılan tahliye kanalı tamir edilerek suyun geriye tepmesi önlenerek, yağışlarda selin, su baskınının oluşmaması sağlanmalıdır. Oğulpaşa, Abalar, Karakasım, Doyran köylerindeki dere yataklarının DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından programa alınarak bir an önce gerekli ıslah çalışmalarının yapılması, oluşabilecek sel baskınlarını önleyecektir” sözlerine yer verdi.

“Dere yatağına set oluşturulmalı”

Gümülcineli, Orhaniye köyünde yapılması gereken çalışmalara da dikkat çekerken; “Orhaniye köyünün batısındaki dere yatağı, 500-600 metre açılarak set oluşturulmasıyla dereye yakın evlerin selde zarar görmesi engellenmelidir. Son yıllarda dünyada, ülkemizde ve bölgemizde küresel iklim değişikliklerinden dolayı olumsuzluklar yaşanmaktadır. Bundan dolayı sel ve taşkınlarda zarar görebilecek durumdaki yerleşim alanları, ilgili kurumlarca tespit edilerek, sel taşkınlarında etkilenebilecek yerlerin ıslahının önceden yapılması, can ve mal kaybının önlenmesinde faydalı olacağı komisyonumuzca tespit edilmiştir” dedi.

“DSİ’nin görev alanında”

Gümülcineli’nin rapor sunumunun ardından toplantıda konuşma yapan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ise bölgedeki birinci hafriyatın temizlendiğini açıklarken; “İkinci hafriyat meranın iç kısımlarında devam ediyor. DSİ Bölge Müdürlüğü ile de görüşmek gerekir. O bölgenin tamamen programa alınması, en önemlisi de Oğulpaşa köyündeki setin ortaya çıkarılarak evlere su taşkınının önlenmesi gerekir” ifadelerine yer verdi. Geçmiş, bölgede düzenlenmesi gereken alanların, DSİ görev alanında bulunduğunu söyledi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 114 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tuvalette kumar oynatmışlar Tuvalette kumar oynatmışlar 16.8.2019
Birbirlerini suçladılar Birbirlerini suçladılar 16.8.2019
Çeltik Festivaline ünlü yağacak Çeltik Festivaline ünlü yağacak 16.8.2019
Sütte tehlikeli düşüş Sütte tehlikeli düşüş 16.8.2019
Komşunun ayağına hizmet Komşunun ayağına hizmet 16.8.2019
Avarız’ın Alman gelini Avarız’ın Alman gelini 15.8.2019
Park, kuyrukları yok edecek Park, kuyrukları yok edecek 15.8.2019
Vali Yücel unutulmadı Vali Yücel unutulmadı 15.8.2019
Bu gelenek asırlardır var Bu gelenek asırlardır var 15.8.2019
“500 bin Roman işsiz kalabilir” “500 bin Roman işsiz kalabilir” 15.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Politika da ısınıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.