Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
'İnsani ihtiyaç' çığlığı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
'İnsani ihtiyaç' çığlığı 26.12.2017 - 12:12:23
Uluslararası TIR Sürücüleri Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Güneş, Kapıkule Gümrük Kapısı ve TIR Parkı’nda uzun süre kuyrukta bekleyen TIR şoförlerinin yaşadığı sıkıntılarla ilgili basın açıklaması yaparak; “TIR şoförü arkadaşlarımız, Kapıkule Gümrük Kapısı’nda gün geliyor 20 kilometre kuyruklarda 4-5 gün tuvalet ihtiyacını yol kenarına yapmak zorunda kalıyor. Böyle insani bir sorun var. İkinci sorun ise yeme, içme ve gıda. Kapıkule Gümrük Kapısı’nın bulunduğu alanda böyle geniş alanlar varken neden kullanılmıyor?” dedi.'İnsani ihtiyaç' çığlığı
Uluslararası TIR Sürücüleri Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Güneş, Kapıkule Gümrük Kapısı ve TIR Parkı’nda uzun süre kuyrukta bekleyen TIR şoförlerinin yaşadığı sıkıntılarla ilgili basın açıklaması yaptı. Güneş, açıklamasında TIR şoförlerinin Kapıkule Gümrük Kapısı’nda günlerce kuyruk beklediğine dikkat çekerek; “TIR şoförü arkadaşlarımız, Kapıkule Gümrük Kapısı’nda gün geliyor 20 kilometre kuyruklarda 4-5 gün tuvalet ihtiyacını yol kenarına yapmak zorunda kalıyor. Böyle insani bir sorun var. İkinci sorun ise yeme, içme ve gıda. Kapıkule Gümrük Kapısı’nın bulunduğu alanda böyle geniş alanlar varken neden kullanılmıyor? TIR Parkı var ama Edirne Valiliği’nin görevlendireceği bir görevli, bu araçları TIR Parkı’na düzenli olarak almalı. Maliyeti de kilosu başına 1 TL olmak şartıyla sıra numarası vererek TIR Parkı’na alınabilirler. Araçlar da TIR Parkı’ndan sıra numarasına göre giriş ve çıkış yaparlar. Bunu neden sağlayamıyoruz? TIR Parkı’nda bir bedel olsun. Bedel olsun ki düzen ve temizlik olsun” ifadelerine yer verdi.

“Sorumsuz davranıp sollayanlar var”
Güneş, sırada bekleyen şoförler arasında sorumlular olduğu gibi sorumsuz davrananların da bulunduğunu söyleyerek; “Sırada bekleyen sorumlu arkadaşlarımız gibi sırada beklemeyerek araya girmeye çalışan sorumsuz arkadaşlarımız da var. Büyük firmaların baskı yaptığı arkadaşlarımız da var. Bunlar da bir şekilde yan yollardan çok hızlı bir şekilde geçerek durdurulmalarını engelliyorlar. Sırasını bekleyen şoför arkadaşlarımız arasında sağlık sorunları olanlar da var. Şoför arkadaşlarımızın sürekli sollama yapması nedeniyle strese girerek kalp rahatsızlığı yaşayan hatta sıralarda ölen arkadaşlarımız var” dedi.

“Vali Özdemir’den destek bekliyoruz”
Kapıkule Gümrük Kapısı’nda soğuk kış aylarında şoförlerin ısınma sorunu da yaşadıklarını söyleyen Güneş; “Kış aylarında olduğumuz için hava çok soğuk. Şu anda araç ısıtıcısı arızalananlar da var. Sınırda gümrüksüz mazot var ve araçların yakıtları oraya yaklaşırken zaten azalıyor. Daha ucuz olduğu için gümrüksüz mazottan alıp devam ediyorlar. Firmalar da bunu öngörüyorlar. Dolayısıyla mazotu bitip üşüyen arkadaşlarımız oluyor. Aracına tüp takarak zehirlenenler bile oluyor. Herkesin TIR Parkı’na alınmasını talep ediyoruz. Sayın Edirne Valisi Günay Özdemir’den istediğim bir tek şey var; Polis olması önemli değil, yetkili bir arkadaş burası için görevlendirilirse herkes TIR Parkı’nda sırasına göre giriş ve çıkış yapabilirler” sözlerine yer verdi.

“Avrupa’da var mı?”
TIR şoförleri arasında gençlerin de yaşlıların da bulunduğunu söyleyen Güneş; “TIR Parkı’na giren herkes en azından tuvalet ihtiyacını karşılar. Ayrıca oraya açılacak bir market veya araç yıkama ve bakımı gibi alanlar da verimli olur. TIR Parkı’nda muayene kontrolleri bile yapılabilir. O kadar büyük bir alanda şoförlerin yol üstünde beklemesi gerçekten olumsuz bir görüntü yaratıyor. Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olan Kapıkule Gümrük Kapısı’nda şoför arkadaşlarımızın sırada beklerken yol kenarına tuvaletlerini yapmak zorunda kalması gelen turistler için olumsuz bir görüntü yaratıyor. Avrupa’da böyle bir şey var mı? Dünyanın herhangi bir tarafında bile yok. Bulgaristan tarafı ile Türkiye tarafında var” dedi.

“Personelde de eksiklik var”
Açıklamalarında sadece TIR şoförlerinin sorunlarından bahsettiğini, Kapıkule Gümrük Kapısı’ndaki personelin çalışmalarında da eksiklikler olduğunu söyleyen Güneş; “Bu sorunlarla ilgili şoför arkadaşlarımızın isteği üzerine yönetimimizden Edirne Valiliği’ne gidenler oldu. Birkaç defa Valilik basına yazıldı. Ulusal basın da ilgilenmediği için en son çare yerel basına açıklama yapmak istedik” ifadelerine yer verdi.

“Neden Edirne kazanmasın?”
Edirne’den çıkış yapan araçlardaki şoförlerin gider ve ihtiyaçlarını TIP Parkı’nda karşılamalarının Edirne ekonomisine büyük katkı sağlayacağını söyleyen Güneş; “Hepsi 1 dolar harcasa çok ciddi bir girdi yaratır. Arkadaşlarımız yemek dolaplarını Türkiye’den dolduruyorlar. Yurtdışında domuz eti kullanımı nedeniyle çok fazla lokantalarda yemek yemezler. Yemek dolaplarını Türkiye’den hazırlarlar ve yurtdışına o şekilde çıkar. Burada neden Edirne kazanmasın? Neden böyle değerlendirmeyelim? Edirne’nin herhangi bir iş adamı ya da esnafı TIR Parkı’nda işletme açması amacıyla desteklenemez mi? Bunu böyle değerlendirirsek ekonomiye de katkı olur. O insanların Bulgar tarafından yapacağı alışverişi Türkiye’ye döndürdüğünüz zaman çok güzel olacak. Edirne ekonomisi kazanacak. Amacımız insani ihtiyaçların giderilmesidir” dedi.

“Üniversite mezunlarımız var”
Şoförlerin arasında üniversite okuduğu halde atanamayan şoförlerin de olduğuna dikkat çeken Güneş; “Hepsi yabancı dil biliyorlar. Türkiye’yi yurtdışında yabancı dil ile temsil ediyorlar. İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca konuşan şoför arkadaşlarımız var. Bizim derdimiz en azından insani ihtiyaçlarımızı karşılamak, bir de sollamaların önüne geçmektir” sözlerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3127 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 9 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Köfteci Osman ‘göz’e girdi Köfteci Osman ‘göz’e girdi 20.10.2018
Art arda ‘Andımız’ açıklaması Art arda ‘Andımız’ açıklaması 20.10.2018
Turizmde büyük başarı Turizmde büyük başarı 20.10.2018
Muhtarlara Erdoğan sürprizi Muhtarlara Erdoğan sürprizi 20.10.2018
Bulun bu sahtekârları! Bulun bu sahtekârları! 20.10.2018
DİSK’ten 4 acil talep DİSK’ten 4 acil talep 19.10.2018
İlaçlar cep depolarda İlaçlar cep depolarda 19.10.2018
Kirliliğin ulusal sembolü Kirliliğin ulusal sembolü 19.10.2018
Babasının koltuğuna talip Babasının koltuğuna talip 19.10.2018
62 yıl önce Edirne’de fotoğraf çekmiş 62 yıl önce Edirne’de fotoğraf çekmiş 19.10.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BİR KEZ DAHA ORTAYA KARIŞIK
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi..
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.