Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
'İnsani ihtiyaç' çığlığı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
'İnsani ihtiyaç' çığlığı 26.12.2017 - 12:12:23
Uluslararası TIR Sürücüleri Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Güneş, Kapıkule Gümrük Kapısı ve TIR Parkı’nda uzun süre kuyrukta bekleyen TIR şoförlerinin yaşadığı sıkıntılarla ilgili basın açıklaması yaparak; “TIR şoförü arkadaşlarımız, Kapıkule Gümrük Kapısı’nda gün geliyor 20 kilometre kuyruklarda 4-5 gün tuvalet ihtiyacını yol kenarına yapmak zorunda kalıyor. Böyle insani bir sorun var. İkinci sorun ise yeme, içme ve gıda. Kapıkule Gümrük Kapısı’nın bulunduğu alanda böyle geniş alanlar varken neden kullanılmıyor?” dedi.



'İnsani ihtiyaç' çığlığı
Uluslararası TIR Sürücüleri Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Güneş, Kapıkule Gümrük Kapısı ve TIR Parkı’nda uzun süre kuyrukta bekleyen TIR şoförlerinin yaşadığı sıkıntılarla ilgili basın açıklaması yaptı. Güneş, açıklamasında TIR şoförlerinin Kapıkule Gümrük Kapısı’nda günlerce kuyruk beklediğine dikkat çekerek; “TIR şoförü arkadaşlarımız, Kapıkule Gümrük Kapısı’nda gün geliyor 20 kilometre kuyruklarda 4-5 gün tuvalet ihtiyacını yol kenarına yapmak zorunda kalıyor. Böyle insani bir sorun var. İkinci sorun ise yeme, içme ve gıda. Kapıkule Gümrük Kapısı’nın bulunduğu alanda böyle geniş alanlar varken neden kullanılmıyor? TIR Parkı var ama Edirne Valiliği’nin görevlendireceği bir görevli, bu araçları TIR Parkı’na düzenli olarak almalı. Maliyeti de kilosu başına 1 TL olmak şartıyla sıra numarası vererek TIR Parkı’na alınabilirler. Araçlar da TIR Parkı’ndan sıra numarasına göre giriş ve çıkış yaparlar. Bunu neden sağlayamıyoruz? TIR Parkı’nda bir bedel olsun. Bedel olsun ki düzen ve temizlik olsun” ifadelerine yer verdi.

“Sorumsuz davranıp sollayanlar var”
Güneş, sırada bekleyen şoförler arasında sorumlular olduğu gibi sorumsuz davrananların da bulunduğunu söyleyerek; “Sırada bekleyen sorumlu arkadaşlarımız gibi sırada beklemeyerek araya girmeye çalışan sorumsuz arkadaşlarımız da var. Büyük firmaların baskı yaptığı arkadaşlarımız da var. Bunlar da bir şekilde yan yollardan çok hızlı bir şekilde geçerek durdurulmalarını engelliyorlar. Sırasını bekleyen şoför arkadaşlarımız arasında sağlık sorunları olanlar da var. Şoför arkadaşlarımızın sürekli sollama yapması nedeniyle strese girerek kalp rahatsızlığı yaşayan hatta sıralarda ölen arkadaşlarımız var” dedi.

“Vali Özdemir’den destek bekliyoruz”
Kapıkule Gümrük Kapısı’nda soğuk kış aylarında şoförlerin ısınma sorunu da yaşadıklarını söyleyen Güneş; “Kış aylarında olduğumuz için hava çok soğuk. Şu anda araç ısıtıcısı arızalananlar da var. Sınırda gümrüksüz mazot var ve araçların yakıtları oraya yaklaşırken zaten azalıyor. Daha ucuz olduğu için gümrüksüz mazottan alıp devam ediyorlar. Firmalar da bunu öngörüyorlar. Dolayısıyla mazotu bitip üşüyen arkadaşlarımız oluyor. Aracına tüp takarak zehirlenenler bile oluyor. Herkesin TIR Parkı’na alınmasını talep ediyoruz. Sayın Edirne Valisi Günay Özdemir’den istediğim bir tek şey var; Polis olması önemli değil, yetkili bir arkadaş burası için görevlendirilirse herkes TIR Parkı’nda sırasına göre giriş ve çıkış yapabilirler” sözlerine yer verdi.

“Avrupa’da var mı?”
TIR şoförleri arasında gençlerin de yaşlıların da bulunduğunu söyleyen Güneş; “TIR Parkı’na giren herkes en azından tuvalet ihtiyacını karşılar. Ayrıca oraya açılacak bir market veya araç yıkama ve bakımı gibi alanlar da verimli olur. TIR Parkı’nda muayene kontrolleri bile yapılabilir. O kadar büyük bir alanda şoförlerin yol üstünde beklemesi gerçekten olumsuz bir görüntü yaratıyor. Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olan Kapıkule Gümrük Kapısı’nda şoför arkadaşlarımızın sırada beklerken yol kenarına tuvaletlerini yapmak zorunda kalması gelen turistler için olumsuz bir görüntü yaratıyor. Avrupa’da böyle bir şey var mı? Dünyanın herhangi bir tarafında bile yok. Bulgaristan tarafı ile Türkiye tarafında var” dedi.

“Personelde de eksiklik var”
Açıklamalarında sadece TIR şoförlerinin sorunlarından bahsettiğini, Kapıkule Gümrük Kapısı’ndaki personelin çalışmalarında da eksiklikler olduğunu söyleyen Güneş; “Bu sorunlarla ilgili şoför arkadaşlarımızın isteği üzerine yönetimimizden Edirne Valiliği’ne gidenler oldu. Birkaç defa Valilik basına yazıldı. Ulusal basın da ilgilenmediği için en son çare yerel basına açıklama yapmak istedik” ifadelerine yer verdi.

“Neden Edirne kazanmasın?”
Edirne’den çıkış yapan araçlardaki şoförlerin gider ve ihtiyaçlarını TIP Parkı’nda karşılamalarının Edirne ekonomisine büyük katkı sağlayacağını söyleyen Güneş; “Hepsi 1 dolar harcasa çok ciddi bir girdi yaratır. Arkadaşlarımız yemek dolaplarını Türkiye’den dolduruyorlar. Yurtdışında domuz eti kullanımı nedeniyle çok fazla lokantalarda yemek yemezler. Yemek dolaplarını Türkiye’den hazırlarlar ve yurtdışına o şekilde çıkar. Burada neden Edirne kazanmasın? Neden böyle değerlendirmeyelim? Edirne’nin herhangi bir iş adamı ya da esnafı TIR Parkı’nda işletme açması amacıyla desteklenemez mi? Bunu böyle değerlendirirsek ekonomiye de katkı olur. O insanların Bulgar tarafından yapacağı alışverişi Türkiye’ye döndürdüğünüz zaman çok güzel olacak. Edirne ekonomisi kazanacak. Amacımız insani ihtiyaçların giderilmesidir” dedi.

“Üniversite mezunlarımız var”
Şoförlerin arasında üniversite okuduğu halde atanamayan şoförlerin de olduğuna dikkat çeken Güneş; “Hepsi yabancı dil biliyorlar. Türkiye’yi yurtdışında yabancı dil ile temsil ediyorlar. İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca konuşan şoför arkadaşlarımız var. Bizim derdimiz en azından insani ihtiyaçlarımızı karşılamak, bir de sollamaların önüne geçmektir” sözlerine yer verdi. 



Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3007 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 9 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
"Zaman" davası sürüyor 18.7.2018
Evlâd-ı Fâtihân’ın torunları Edirne’de Evlâd-ı Fâtihân’ın torunları Edirne’de 18.7.2018
Bozkurt’tan ‘değişim’ çağrısı Bozkurt’tan ‘değişim’ çağrısı 18.7.2018
Yunan askerlerine tahliye yok Yunan askerlerine tahliye yok 18.7.2018
Okulu, ‘Başpehlivanlar Diyarı’nda Okulu, ‘Başpehlivanlar Diyarı’nda 17.7.2018
Çevreyi kim koruyacak? Çevreyi kim koruyacak? 17.7.2018
Çakırlar komisyona seçildi Çakırlar komisyona seçildi 17.7.2018
15 Temmuz’a ‘özel’ gündem 15 Temmuz’a ‘özel’ gündem 17.7.2018
Düğümü 'ses analizi' çözecek Düğümü 'ses analizi' çözecek 17.7.2018
Kazaya davetiye gibi yol Kazaya davetiye gibi yol 17.7.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 30
Web Siteleri 36
Facebook 63
Twitter 4
Instagram 1
Youtube 3


Ankete 137 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BEN KAZANDIM, CHP KAYBETTİ
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK…
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
BUNUN AŞKLA BİR İLGİSİ VAR
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor




Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.