Edirne 3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Aksal’dan hızlı tren temennisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Aksal’dan hızlı tren temennisi 6.8.2019 - 10:53:36
AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, İl Genel Meclisi ziyaretinde gerçekleştirdiği konuşmada ayçiçeği fiyatlarının birkaç güne açıklanacağını söylerken; ayçiçeği ödemelerinin de kalan bölümünün bugünden itibaren yatırılacağını açıkladı. Aksal, Edirne ve Trakya’nın sulu tarıma geçmesi gerektiğini ifade ederken; Çakmak ve Hamzadere barajlarının sulama kanallarını tamamlanması için çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Aksal, Edirne’deki en önemli projenin ise hızlı tren olduğunu söylerken; “Hızlı tren projesine en çok ihtiyacı olanlardan biri de benim. 10.30’daki grup toplantısına yetişmem için 05.00’te evden çıkmam gerekiyor” dedi.Aksal’dan hızlı tren temennisi

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne İl Genel Meclisi’ni ziyaret etti. Aksal, ziyarette toplantı öncesi meclise konuşma yaptı. Aksal, konuşmasında Edirne ve Trakya bölgesindeki ayçiçeği verimi ve fiyatları, ayçiçeği desteklemeleri, Edirne’deki sulama projeleri ve hızlı tren projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Aksal, buğday hasadının tamamlandığını söylerken; “Dört gözle ayçiçeği hasadını bekliyoruz. Bu yıl Trakya’da buğday verimi çok iyiydi. Gezdiğimizde, konuştuğumuzda üreticimizin memnun olduğunu gördük. Fiyat çok önemli ama verim olmadıktan sonra da hiçbir şeye yaramıyor. Maalesef tarım hâlâ çok büyük ölçüde hava şartlarına bağlı. Verim olmadıktan sonra fiyat bir anlam ifade etmiyor. Fiyat ile verim bir arada olunca iyi oluyor. Bu yıl buğday verimi çok iyiydi. Ayçiçeğinde de çok yüksek verim bekliyoruz. İnşallah çok verimli olur. Ayçiçeği çok önemli ve haklı olarak üreticimiz ayçiçeği fiyatları merak ediyor. İnşallah birkaç güne kadar ayçiçeği fiyatlarını açıklayacağız” ifadelerine yer verdi.

Ayçiçeği desteklemelerinde bugün itibariyle ödemelerin yapılacağını açıklayan Aksal; “Ayçiçeği desteklemelerinin de yarın itibariyle geri kalan yüzde 30 ayçiçeği destek ödemeleri de hesaplara yatacak. Hayırlı olmasını diliyorum. Üreticilerimize şimdiden hayırlı bayramlar diliyorum. 8-9 Ağustos gibi de emeklilerimize, bayram için verdiğimiz bin TL’ler yatacak. Süt desteklemeleri de yattı. Meclis de çok yoğundu. Bu yıl 2 tane seçim geçirdik. Çok mücadele ediyoruz. Edirne için tarım ve turizm çok önemli. Bu nedenle Tarım Komisyonu’nda olmam gerektiğini düşündüm. Önümüzdeki süreçte bir tarım şurası var. Bölgeyi ziyaret edeceğim ve bütün köylerimizi gezmeyi istiyorum. Tarım şurasında konuşulmasını istediğimiz konuları oraya taşırız” dedi.

“Sulu tarıma geçmemiş lazım”

Trakya bölgesinde çok önemli sulama projelerinin gerçekleştirildiğini belirten Aksal; “Çakmak barajını, Hamzadere barajını bitirdik ama halen sulama kanallarını tamamlayamadık. Oraya kocaman bir baraj yapmışsınız ama sulayıp üretime başlamadığınız sürece anlam ifade etmiyor. Yapılması gereken yaptırımın belki de yüzde 90’ı yapıldı ama yüzde 10’u yapmadıktan sonra hiçbir işe yaramıyor. Son günlerde Çömlekköy barajı da gündeme geldi. İnşallah oraya da bir baraj yapılır. Çok ciddi derecede ihtiyaç var. Sayın Bakanımız da sulu tarıma çok değer veriyor. Sulu tarıma geçmemiş lazım. Trakya’da sulu tarım için korkunç bir potansiyel var. Tarımı da en iyi şekilde yapmamız lazım. Çeltiğin yüzde 44’ünü, dünya standartlarında üretiyoruz. Buğdayda, ayçiçeğinde biraz daha gerilerdeyiz ama inşallah onları da en üst sıralara taşırız. Bir an önce barajlarımızın, göletlerimizin faaliyete geçmesini arzu ediyorum. Benim birinci önceliğim kanalların tamamlanmasıdır” sözlerine yer verdi.

“Hızlı trene en çok ihtiyacı olanlardanım”

Edirne için en önemli projelerden birinin de hızlı tren projesi olduğunu söyleyen Aksal; “Hızlı tren projesine en çok ihtiyacı olanlardan biri de benim. Ankara gerçekten uzak bir mesafe ve ulaşımı en zor olan illerden bir tanesi. Çünkü havaalanı yok. Gaziantep vekilimiz sabah 09.00 uçağına binmiş, 10.30’daki grup toplantısına gelmiş. Ben 10.30’daki grup toplantısına yetişmem için sabah 05.00’te evden çıkmam gerekiyor. İnşallah en kısa zamanda hızlı tren gelir. Çalışmalar zaten başladı. Temel atma planı biraz ertelendi ama bu durum, projenin ertelendiği anlamına kesinlikle gelmiyor. Havsa’da şantiye kuruldu. En hızlı şekilde yapılacak, en kısa zamanda temel atma törenini de gerçekleştireceğiz. Edirne için çok önemli projelerden bir tanesi de hızlı trendir. Hızlı treni yaptığımızda insanlar İstanbul’da yaşamak zorunda kalmayacaklar. Bölgemiz için güzel işler yapılıyor ama bunları biraz daha takip etmek gerekiyor. Gecemizi gündüzümüze katarak hep beraber inşallah Edirne için güzel işler yaparız” dedi.

Aksal, konuşmasının ardından İl Genel Meclisi Üyeleri ile selamlaşırken, toplantıdan ayrıldı.            

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 387 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tasarımda yeni vizyon: 3D Tasarımda yeni vizyon: 3D 14.12.2019
Komşuluğun 2020 takvimi Komşuluğun 2020 takvimi 14.12.2019
Trakya Birlik farkı Trakya Birlik farkı 14.12.2019
TUYUB barış çağrısı yaptı TUYUB barış çağrısı yaptı 14.12.2019
Atlar başıboş, tedbir muamma Atlar başıboş, tedbir muamma 14.12.2019
Mobil oyunlu panel Mobil oyunlu panel 14.12.2019
Randevu vermedi iddiası Randevu vermedi iddiası 14.12.2019
Sağlık turizminde hedef zirve Sağlık turizminde hedef zirve 13.12.2019
Yunanistan'a afişli cevap Yunanistan'a afişli cevap 13.12.2019
Ya çözüm ya mücadele Ya çözüm ya mücadele 13.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 89
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 273 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dizayn
Murat Savaş

Recep Duymaz
Asıl tepki ne zaman?
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye Başkanlığı Kurumu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.