Edirne 2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Saros’a Sırp turist dopingi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Saros’a Sırp turist dopingi 6.8.2019 - 10:33:08
Edirne’de Sırbistan'ın Fahri Konsolosluğu'nun açılışı gerçekleştiren Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İvica Daciç, konsolosluk binasının yanında bulunan bir restoranın tava ciğer ikramını da geri çevirmeyerek tadına baktı. Kırmızı kurdeleyi kesen Daciç, konsolosluğun Sırbistan ve Türkiye arasında bir dostluk simgesi olduğunu söyledi. Fahri Konsolos olarak atanan Salih Akgül ise, Sırp turistlerin Ege ve Akdeniz bölgesine gitmek yerine Saros Körfezi’ne çekilmesi durumunda bölgenin turizm gelirinin artacağını kaydetti.Saros’a Sırp turist dopingi

Edirne’de Sırbistan'ın Fahri Konsolosluğu'nun açılışı gerçekleştirildi. Kıyık semtinde düzenlenen açılış törenine Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İvica Daciç, Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Sırbistan’ın Türkiye Büyükelçisi Zoran Markoviç, Sırbistan’ın Edirne Fahri Konsolosu Salih Akgül, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve iş insanları katıldılar.

Törenin açılış konuşmasını Sırbistan’ın Edirne Fahri Konsolosu Salih Akgül yaptı. Akgül, konuşmasında tüm katılımcıları selamlarken; “Biz eski baba topraklarından göç etmiş kişiler olarak buraya geldiğimizde, burayı anavatan olarak gördük. Ama geldiğimiz yerlerden hiç kopmadık, orasını hep baba toprağı olarak gördük ve orayı da sahiplenmeye çalıştık. Oradan gelenlerle her zaman kucak açtık. Oraya gittiğimizde bizi en iyi şekilde karşıladılar. Buraya da Sırbistan’dan, Makedonya’dan, Bosna Hersek’ten gelenleri de kendi vatanlarında gibi herkes saygı ve sevgiyle karşılıyor. 1 ay önce kadar Ege kıyılarındaydım. Orada yüzlerce Sırp vatandaşı tatil yapıyor. Bizler de Sırbistan’a gittiğimizde, doğduğumuz topraklarda, Sancak bölgesine gittiğimiz zaman orada da en iyi şekilde ağırlanıyoruz, kendimizi aynı Türkiye’deymiş gibi hissediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin Sırbistan ile gerçekleştirdiği dostluk anlaşmalarına dikkat çeken Akgül; “Refaha kavuşmaları için elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Biz, Salcano firması olarak Sırbistan Bisiklet Federasyonu’na senelerdir sponsorluk yapıyoruz. Aynı anda Türkiye Bisiklet Federasyonu’na da sponsorluk yapıyoruz. Bisiklet sporuyla 4-5 ülkeyi yakınlaştırmaya çalıştık. Şu anda Sırbistan ile Türkiye arasında en yüksek düzeyde dostluk anlaşmaları yapılıyor. Türkiye’deki denizleri, Sırbistan’dan binlerce kişi ziyaret ediyor. İnşallah Sırbistan’dan ve Balkan ülkelerinden gelecek olan kişilerin, Alanya, Antalya, Bodrum ya da Kuşadası’na gitmelerine gerek kalmadan burada Saros Körfezi’ne gelmeleri için ne yapabiliriz? Bir Fahri Konsolos olarak sizlerden bu konuda yardım bekliyorum” dedi.

“İlişkilerimiz en üst düzeyde”

Akgül’ün konuşmasının ardından törende bir konuşma da Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İvica Daciç yaptı. Daciç, konuşmasında Edirne’de bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu belirtirken; “Edirne tarihi ve kadim bir şehirdir. Ben, Sayın Akgül’ü, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Vuçiç’e ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’a bisiklet armağan ettiği zaman tanıma fırsatı buldum. O bisikletleri kullanıyorlar mı, bilmiyorum. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerimiz en üst düzeyde, sıcak ve dostane şekilde devam ediyor. Bunun kanıtını olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın Sırbistan’a gerçekleştireceği ziyaretiyle ilgili ön çalışmalar başlamak üzere. İkili ilişkilere önem vermekle beraber gerek siyasi, gerek ekonomik, gerekse de diplomatik anlamda çalışmalarımız önem arz ediyor” sözlerine yer verdi.

“Biz komşuyuz”

Sırbistan Fahri Konsolosu Salih Akgül’ün her iki ülkenin de dostu olduğunu söyleyen Daciç; “Tarih boyunca çatışmalar da oldu, maalesef savaşlar da oldu. Ama artık hepsini geride bıraktık, ileriye dönük tek odaklanmamız gereken barıştır. İşbirliğiyle, siyasal, ekonomik, spor, kültürel yani hangi anlamda olursa olsun geleceğe yönelik bakmamız gerekiyor. Biz komşuyuz. Komşu olmamızla beraber ortak düşmanlarımız da var. Bizim başkonsolosluğumuzla beraber Antalya ve İzmir’de fahri konsolosluklarımız var. İleriki hedeflerimizde Bursa’da da fahri konsolosluk açmak var. Bu, Sırbistan ve Türkiye Cumhuriyeti arasında bir dostluk simgesidir” dedi.

“Kıvançlı ve mutluyum”

Daciç’in konuşmasının ardından törende bir konuşma da Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı. Gürkan, konuşmasında Edirne’nin, insanlığın ve tarihin kadim şehirlerinden biri olduğunu söylerken; “Çok uzun yıllardır tanıdığım, bir kardeşi ve dostu olmakla da övünç duyduğum, değerli iş insanı ağabeyim, dostum Sayın Salih Akgül’ün bugün Edirne’de, Sırbistan Cumhuriyeti’nin Fahri Başkonsolosu olarak görevlendirilmiş olması ve bu kadim şehir Edirne’de dost ve kardeş Sırbistan Cumhuriyeti’nin Fahri Konsolosluğu’nu açıyor olmaktan da Edirne Belediye Başkanı olarak kıvançlı ve mutluyum” ifadelerine yer verdi.

Açılışta tava ciğer yedi

Türkiye ile Sırbistan arasındaki dostluk ilişkilerine dikkat çeken Gürkan; “Değerli büyüğümüz Sayın Salih Akgül’ün bu göreve getirilmiş olması, inanıyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımızın 2 yıl önce dost ve kardeş ülke Sırbistan ziyaretiyle başlayan iyi komşuluk ilişkileri ve ekonomik ilişkilerdeki gelişmeler, Edirne ayağının da eklenmesiyle hız kazanarak yükselecektir. Bu ilişkileri, Türkiye’nin İstanbul ve Antalya’dan sonra en çok turist çeken 3’üncü şehri olarak, yine tüm dünyada en çok turist çeken 100 şehir arasında 68’inci şehir olan Edirne açısından da önemli ve değerli buluyoruz. Sırbistan Cumhuriyeti ile olan ilişkiler, dostluk, kardeşlik ve elbette ekonomik ilişkiler tarafımızdan desteklenecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Anadolu’nun giriş kapısı olan Edirne şehri, tüm dünya insanlarına olduğu gibi Sırp kardeşlerimize de her zaman şehir kapılarını ve gönül kapılarını açmaya hazırdır” dedi.

Gürkan’ın konuşmasının ardından tören protokolü, Sırbistan Edirne Fahri Konsolosluğu’nu, açılış kurdelesini keserek açtılar. Kurdele kesim töreni öncesi Daciç, konsolosluk binasının yanında bulunan bir restoranın tava ciğer ikramını da kabul etti. Esnaf ile sohbet eden Daciç, ikramı geri çevirmeyerek tava ciğerin tadına baktı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 655 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tasarımda yeni vizyon: 3D Tasarımda yeni vizyon: 3D 14.12.2019
Komşuluğun 2020 takvimi Komşuluğun 2020 takvimi 14.12.2019
Trakya Birlik farkı Trakya Birlik farkı 14.12.2019
TUYUB barış çağrısı yaptı TUYUB barış çağrısı yaptı 14.12.2019
Atlar başıboş, tedbir muamma Atlar başıboş, tedbir muamma 14.12.2019
Mobil oyunlu panel Mobil oyunlu panel 14.12.2019
Randevu vermedi iddiası Randevu vermedi iddiası 14.12.2019
Sağlık turizminde hedef zirve Sağlık turizminde hedef zirve 13.12.2019
Yunanistan'a afişli cevap Yunanistan'a afişli cevap 13.12.2019
Ya çözüm ya mücadele Ya çözüm ya mücadele 13.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 89
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 273 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dizayn
Murat Savaş

Recep Duymaz
Asıl tepki ne zaman?
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye Başkanlığı Kurumu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.