Edirne 16°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Milletvekili kardeşine şirket görevi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Milletvekili kardeşine şirket görevi 2.8.2019 - 10:45:36
Edirne Belediyesi’nin Ağustos ayı Meclis toplantısının gündem dışı maddelerinde Edirne Belediyesi Personel AŞ yönetimine atamalar yapıldı. CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın kardeşi şirket yönetimine atandı. Ayrıca Kıymet Teyze Parkı olarak bilinen arsanın takas yoluyla park alanına dönüştürülmesi kararı oybirliğiyle kabul edildi. Karara göre; Edirne Belediyesi, hak sahibi olan ilgili kişilerle uzlaşırken, Edirne Barosu yanında belediyeye ait olan aynı ölçekteki belediyeye ait emsal yerler takasta kullanılacak.Milletvekili kardeşine şirket görevi

Edirne Belediyesi’nin Ağustos ayı Meclis toplantısının gündem dışı maddelerinde Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonu’nun Hüsnü Kırcı ve Cumhur Deniz Uysal’ın isimlerinin yaşatılması kararı, mülkiyeti belediyeye ait olan umumi tuvaletlerin 10 yıl süreyle kiraya verilmesi, İmar Komisyonu’nun Kıymet Teyze Parkı olarak bilinen arsanın takas yoluyla park alanına dönüştürülmesi, Edirne Belediye Personel AŞ’den Hakan İşcan’ın yetkilerinden istifa etmesi üzerine belediye temsilcilerinin seçilmesi ile Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili sözlerine tepkisi dikkat çekti. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında düzenlenen meclis toplantının gündem dışı maddelerinde Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonu’nun, Edirne Belediyesi’ne yapılan talepleri incelemesiyle ortaya çıkan bazı sokak isimlerinin değiştirilmesi kararı görüşüldü. 2016 yılında vefat eden ve Edirne Belediyesi’nde 1984 yılından vefatına kadar görev yapan Hüsnü Kırcı ile 2019 yılında vefat eden Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Cumhur Deniz Uysal’ın yaşatılması amacıyla isimlerinin Edirne’de sokaklara verilmesi kararı oybirliğiyle kabul edildi.

Tuvaletler kiraya verilecek

Toplantıda, mülkiyeti Edirne Belediyesi’ne ait olan umumi tuvaletlerin 10 yıl süreyle kiraya verilmesi kararı da görüşüldü. Kararla ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin son yıllarda turizm kenti kimliğiyle öne çıktığını belirtirken; “Turizmle ilgili en büyük sıkıntılarımızdan birisi de umumi tuvaletlerdir. Tuvaletlerin yeterli sayıda, istenilen yerlerde olmaması ya da mevcut tuvaletlerin durumları hep konuşuldu ve konuşulmaya devam ediyor. Belediyemizin mülkiyetinde ya da işletmesi belediyemize ait olan toplam 11 tane tuvaletimiz var. Bunlardan bir kısmı vakıflara ait, büyük bir kısmının mülkiyeti bize aittir. Özellikle turizmi etkileyen, kent merkezinde 5 tane tuvaletimiz var. İlhan Koman Parkı’nın karşısında bir tane, Tamburacılar Camii’nde, Eski Cami karşısında yeraltı tuvaletleri, Eski Cami’nin karşısında belediye dükkânlarının tuvaletleri ve Selimiye Camii’nin dışında otoparkın olduğu yerdeki tuvaletler. Öncelikle kent merkezimizde bulunan 5 tuvaletten başlayarak bu tuvaletlerin boşaltılmasını sağladık. Çünkü birinin işletmesindeyken bizim belediye bütçesinden hukuki olarak oraya para harcamamız mümkün değil. Şu anda bir tanesinin restorasyonu, onarımı tamamen bitti. Diğerlerinin devam ediyor. Bayrama kadar onlar da bitecek. İlk etapta 5 tuvaleti, daha sonra 6 tuvaleti belediye meclisinin yetkisiyle belediye encümenince 10 yıl süreyle, açık ihale ile ihaleye çıkarıp kiracılarına vermeyi düşünüyoruz” dedi. Gürkan, konuşmasının ardından kararı Meclis’in oyuna sunarken; karar oybirliğiyle kabul edildi.

Kıymet Teyze Parkı’na takas yöntemi

Edirne'de, ‘Kıymet teyze’ olarak bilinen Kıymet Peker’in, kepçenin önünde oturarak inşaatını engellediği alanla ilgili hukuk sürecinin belediye aleyhine sona ermesinin ardından, alanla ilgili yeni bir karar Meclis’in gündemine geldi. Karara göre; alanda Kıymet Teyze Parkı oluşturulması amacıyla Edirne Barosu’nun yanında belediyeye ait bir alan ile takası gerçekleştirilecek. Karar öncesi toplantıda konuşma yapan AK Partili meclis üyesi Mehmet Çapoğlu, RYS Otel’in yanında bulunan alanın 2014 yılında Kıymet Peker’in kepçenin önünde oturarak inşaatı engellemesiyle gündeme geldiğini söylerken; “Bu yere karşılık belediyemiz, bir öneri ile geldi. Baro’nun yanındaki belediye hizmet alanından aynı miktarda yeri arsaya döndürerek, karşılığında bu bahsettiğimiz nam-ı diğer Kıymet Teyze Parkı’nı da park alanına döndürmek ve bir de onun 100 metre ilerisinde olan ve yine belediyeye ait bir yer vardı. Orasını da yeşil alan olarak tescilleyip, yine aynı orandaki arsayı Baro’nun yanında arsaya döndürmek. Böyle bir plan gerçekleştirdik” dedi.

“Mücadeleleri doğru sonuca ulaştı”

Çapoğlu’nun konuşmasının ardından toplantıda bir konuşma da Başkan Gürkan yaptı. Gürkan, konuşmasında 30 Mart 2014 tarihinde düzenlenen yerel yönetim seçimlerinden bir gün sonra 31 Mart 2014 tarihinde Edirne’de bir Kıymet Teyze Parkı vakası yaşadığını hatırlatırken; “Benim de seçildiğim ilk gündü ve 12 saatlik bir belediye başkanıydım. Birden bu olayı kucağımızda bulduk. Kepçeler ve basın oradaydı, gittik ve müdahale ettik. Olayı anladık. Belediyenin geçmiş yıllarda yapması gereken görevi, tam olarak yapmamasından kaynaklanan bir eksikti. Ben o gün, henüz mazbatasını almamış belediye başkanı sıfatıyla oradaki inşaatın başlamasını durdurdum. Ardından bir hukuk süreci başlattık. Bu hukuk süreci, neredeyse 5 yılı geçen bir zaman yayıldı. Çeşitli aşamalardaki yüksek yargıya kadar giden bir mahkeme süreci oldu. Ama sonuç itibariyle mahkeme kararlarına her zaman saygı duymak ve kabul etmek zorundayız. Biz de aleyhimize oluşan mahkeme kararlarına saygı duyduk. Ama halka, çocuklara ve Kıymet Teyze’ye verdiğimiz, ‘Burası Kıymet Teyze Parkı olacak ve buraya tabelasını dikeceğiz’ diye bir söz vardı. Orada kanunen hak sahibi olan ilgili kişilerle uzlaşıldı. Aynı ölçekte olmak kaydıyla emsal yerler arandı ve bulundu. Önceki dönem meclisinden bu konuda yetki alındı. Hukuki bütün altyapısı hazırlandı. Bugün de tahsis ettiğimiz yerde yapılmış olan Baro binasının yanındaki boşlukta hem Kıymet Teyze Parkı için, hem de Ticaret ve Sanayi Odası’nın az ilerisinde üçgen bir yeşil alan vardır ve aslında orası da arsadır. Vatandaşın çok uzun zamandır yeşil alan olarak kullandığı bir yerin bu saatten sonra arsaya dönüştürülüp inşaat yaptırma durumumuz söz konusu olamaz. Hem Kıymet Teyze Parkı’nın olduğu alanı, hem de bahsettiğimiz alana güzel bir çocuk parkı yapacağız. İkisine de Baro’nun yanındaki belediye hizmet alanının plan tadilatlarını yapıp takas ederek, parka dönüştürüyoruz. Buradan bir kez daha sevgili Kıymet Teyze’nin ellerinden öpüyorum. Geç de işlese adalet, adalettir. 5 yıl sonra da olsa Kıymet Teyze ve oradaki çocukların mücadelesi doğru sonuca ulaşmıştır” sözlerine yer verdi. Gürkan, konuşmasının ardından kararı Meclis’in oyuna sunarken; karar oybirliğiyle kabul edildi.

Muhalefetten ret oyu

Toplantıda Edirne Belediyesi Meclis kararı ile Edirne Belediyesi’nin yüzde 100 hisse ile kurucu ortak üye olarak iştirak ettirilerek kurulan Edirne Belediye Personel AŞ’ye, belediye temsilcileri seçildi. Belediye Başkan Yardımcısı Hakan İşcan’ın yetkilerinden istifa etmesi üzerine gerçekleştirilen seçimlerde, Edirne Belediye Personel AŞ’ye Oğuz Tekin, Ramazan Tanal ve Refik Şahin seçildiler. Karar, CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edilirken; AK Parti ve MHP’li üyeler ise ret oyu kullandılar.

Gürkan’dan Aktaş’a tepki

Gündem dışı maddelerin karara bağlanmasının ardından toplantıda konuşma yapan Gürkan, 10 Ağustos’ta başlayacak Kurban Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladı. Gürkan; “Ayın 10’unda Kurban Bayramımız başlıyor. Öncelikle Edirneli hemşerilerimiz başta olmak üzere bütün hemşerilerimizin, Türkiye’nin ve İslam âleminin Kurban Bayramı’nı kutluyorum. 17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle yâd ediyorum” dedi. Gürkan, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama konuşmasında ise Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili sözlerine tepki gösterirken; “30 Ağustos Zafer Bayramı, her ne kadar birileri; ’30 Ağustos herkesi ilgilendirmez’ dese de bu ülkedeki 82 milyonun hepsini ilgilendirir. Çünkü 30 Ağustos olmasaydı, o birileri Türk, Müslüman olmaz; Alex, Yorgo olurdu. O yüzden onları ilgilendirmeyebilir ama Türk milletinin bir ferdi olarak bizleri çok ilgilendiren bir bayramdır. 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız bir kez daha kutlu olsun. 30 Ağustos’u Türk milletine armağan eden başta Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi bir kez daha yâd ediyorum” ifadelerine yer verdi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1396 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 1 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu 3.7.2020
Polisten MASTİKA operasyonu Polisten MASTİKA operasyonu 3.7.2020
Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek 3.7.2020
BES’ten revize talebi BES’ten revize talebi 3.7.2020
Belediyeden küpler çöktü açıklaması Belediyeden küpler çöktü açıklaması 3.7.2020
Su tüketimine dikkat edin Su tüketimine dikkat edin 3.7.2020
Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci 3.7.2020
Kıbrıs Gazisine büyük ayıp Kıbrıs Gazisine büyük ayıp 3.7.2020
Çiftçiyi faize ezdirmeyin Çiftçiyi faize ezdirmeyin 3.7.2020
Mor yufkanın kilosu 15 TL Mor yufkanın kilosu 15 TL 3.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 320 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.