Edirne 10°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İlyas Akmeşe bombaladı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İlyas Akmeşe bombaladı 1.8.2019 - 10:29:00
Plan ve Bütçe Komisyonu’nun ETUS için aldığı yüzde 18 zam kararını değerlendiren AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, “Hem biz hem de belediye hatlarla ilgili birer çalışma yaptık. Hatta komisyon kurduk. Ama sonuç hep zam oldu. Bir yıl içinde 3 kez zam yapıldı” diye konuştu. Kapıkule’ye kurulan çadır için ise ‘Çadırkondu’ oldu dedi.İlyas Akmeşe bombaladı

                Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’nin (ETUS), Edirne Belediyesi’ne zam talebiyle başvurması ve Plan ve Bütçe Komisyonu’nun yüzde 18 civarında zam kararı almasına tepkiler sürerken bir açıklamada AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe’den geldi.

                Meclis üyeleri eşliğinde il binasından gündemdeki konuları değerlendiren Akmeşe, “Haziran ayı belediye meclis toplantısında AK Parti grubu olarak meclise bir önerge vermiştik. ETUS konusunda özellikle öğrencilerle ilgili indirim yapılması için bir önerge vermiştik. O gün de mutlu olmuştuk. Hep belediye başkanının hem de belediye meclis üyelerinin kararı ile konunun görüşülmesi için komisyona sevk edilmesine karar verilmişti. Hem arkadaşlarım ve ben hem de Edirneliler olarak bu karara sevinmiştik. Edirne Belediyesi inşallah ulaşımla ilgili doğru bir karar verecek diye. Maalesef beklentimiz boş çıktı. Bugün yapılacak olan meclis toplantısında komisyonda alınan zam kararı meclisin gündeminde olacak. Ben şunu istiyorum. Her partiden meclis üyesi olabilirsiniz. Ama burada önemli olan Edirne Halkı ve menfaatleri. Dün indirim kararı komisyonda görüşülsün diye karar veren meclis üyeleri, bugün yapılacak olan mecliste bu zam kararının onaylanmasına evet diyeceklerini sanmıyorum. Eğer evet derlerse bu zamma kendi kendilerine ikilem içinde kalmış olurlar. Lütfen Edirnelilerin sesine kulak versinler” dedi.

“En pahalı hizmet Edirne’de”

Edirne ulaşımda en pahalı hizmeti aldığını ifade eden Akmeşe, “Bu zam kararının ardından sosyal medya yıkılıyor. Şuan öğrenciler yok. Öğrenciler geldiğinde de bunun tepkisi daha da artacağını düşünüyorum. Bizim talebimiz şuydu. Biliyorsunuz öğrenci ücreti 1.81 lira. Biz bunun 1.25 olarak düşürülmesi yönündeydi. Ama maalesef son komisyonda alınan kararla 2.54’ten 3 lira. Nakitte de 3 liradan 3.5 liraya çıkıyor. Bu Edirne Halkına zulümdür. Bunu meclis üyelerinin tekrar gözden geçirmesi lazım” diye konuştu.

“1 yılda 3 kez zam”

Edirne’de ulaşım ETUS’un tekeline girdiğini belirten Akmeşe, “2 aydan beri ne oldu döviz mi arttı? Faizler mi arttı ki yüzde 18 zam istiyorsunuz. Hem döviz, hem faiz hem de enflasyon düştü. Bakın burada yapılan bir yanlışlık var. Geçen seneden beri ETUS’a yapılan üçüncü zam. Bir sene içinde 3 kere zaman yapıldı. Servis araçları da aynı hizmeti yapıyor. Onlara senede bir kere, ETUS’a senede 3 kere zam yapamazsın. Birine analık birine babalık yapamazsın. ETUS batmıştır. Edirne’nin üzerinde bir kamburdur. ETUS’u kurtarmak için senede 3 kere zam yapamazsın. Bu para Edirnelilerin cebinden çıkacak. Edirneliler zamma çok tepkili. ETUS’a binen hangi vatandaşımız hizmetten memnun. 1 ay önce engelli bir vatandaşımızı dövdüler. Hizmetini böyle yapıyorlar. Edirneliler bunu hak etmiyor” şeklinde konuştu.

“CHP hayır desin”

                CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın da zamma karşı olduğunun hatırlatılması üzerine cevap veren Akmeşe, “Biliyorsunuz ETUS’un başkanı Recep Gürkan. Bunu kendi ağzı ile söyledi. (ETUS’un aynı zamanda başkanıyım) dedi. Bu iş Edirne Belediyesi’nin de sorumluluğundan bir yere kaçamaz. Burada bir zarar varsa bu işin üzerine Recep Gürkan’ın gitmesi lazım. Her şirketin iyi yönetilememesinin acısını Edirnelilerden çıkaracaksanız, vay Edirnelilerin haline. ETUS’un battığını sokaktaki insanda biliyor. İyi yönetilmediğini de biliyor. Ne minibüs sahipleri ne de binen yolcular memnun. Buna belediyenin bir çözüm bulması lazım. CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı da zamma karşıysa toplayacak meclis üyelerini diyecek ki (Edirneliler bunun hak etmiyor. Bugünkü mecliste zamma hayır deyin) demesi gerek. O grubun başkanı sayın Fevzi Bey. Kendisi il başkanı karar noktası onlarda. Onlar hayır derse zaten karar o şekilde çıkar” diye konuştu.

“Çadırkondu oldu”

Kapıkule’ye kurulan çadır hakkında da konuşan Akmeşe, “Kapıkule’ye bir çadır kuruluyor. İş insanı böyle bir eksiklik görüyor. Tabi biz Edirneliler uyuyoruz. Hem ticaret odası hem esnaf odaları hem de bu işe izin veren belediye. Uyuyoruz arkadaşlar. Edirne esnafı eğer buradan bir para kazanacaksa ticaret odasının haberi olacak. Gerekirse bu çadırı ticaret odası kuracak. Ya da belediye koyacak. Bunu dışardaki iş insanı görüyor da buranın esnafı işadamı niye görmüyor? Belediye niye çadır kurmuyor ya da ticaret odasına neden haber vermiyor, uyarıda bulunmuyor? Recep Gürkan Pazartesi günkü toplantısında dedi ki (oradaki bütün esnaf Edirneli olacak.) Ya gitmedi ya da yanlış bilgi verildi Gürkan’a. Ben gittim. Edirneli tek bir esnaf görmedim. Bir tek çıkarken Edirneli bir bayanı gördüm o da çorap satıyormuş orada. Hepsi dışarıdan gelmiş. Adamlar diyor ki (bizi davet ettiler.) Bu çadır gecekondu gibi bir defada kurulmadı. Bu izni belediyeden aldı. Belediye başkanı bunları bilmesine rağmen (benim haberim yoktu) demesi abesle iştigal. Adamlar bir aydan beri burada çalışıyorlar” şeklinde konuştu

“Gündem dışı konu olmasın”

Edirne Belediye Meclisi’nde görüşülecek gündem dışı konuların olmaması gerektiğini, bunların gündeme dahil edilmesi gerektiğini dile getiren Akmeşe, “Mecliste görüşülecek 5 tane konu var. Biz gelen gündem bu. Bunu inceledik arkadaşlarla gereken kararları aldık. Ama daha sonra öğrendik ki 10 küsur tane daha gündem dışı madde gelecekmiş. Bizim grubumuz bunu ne zaman inceleyecek. Niye bunu Edirnelilerle paylaşmıyorlar. Nite tüm meclis üyeleriyle bunları paylaşmıyorlar. Bu aceleciliğin anlamı ne onu anlamış değilim. Geçen toplantıda arkadaşlarımız söylemişti. Gündem dışı konulara kabul oyu vermeyeceğiz diye. Çünkü alelacele ne olduğunu anlayamıyorsunuz. O gün giriyorsunuz meclise bakıyorsunuz önünde gündem dışı 10 tane madde. Belki de orada vatandaşların haklı istekleri de var. Ama biz bunu tartışamıyoruz ki. Öyle bir zamanımız yok. Bunu en az 3 gün önce gündemle birlikte ele alarak duyurulmalı.  Kimse ne olduğunu anlamadan oylama yapacaklar. Elleri kaldır indir. Böyle yönetim tarzı olmaz. Edirnelilerin bundan haberi olması lazım. Madem şeffaf belediyecilik yapacaksak Edirneli vatandaşların her konudan haberi olması lazım. Belediye başkanımızdan ricamızdır. Edirnelilerin her konuyu bilme hakkı vardır. Bunu siz yapamazsanız biz yaparız. Gündem dışı konular meclise getirmekten vazgeçelim. Bunları gündem olarak getirelim. Yangından mal kaçırır gibi gündem dışı konular gelecek meclise. Çünkü en önemli konular gündem dışı geliyor. Tartışmaya zamanımız kalmıyor” dedi. 

 

 Kaynak: Umut POYRAZ 1065 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kırklarelispor’un rakibi Fenerbahçe Kırklarelispor’un rakibi Fenerbahçe 25.1.2020
‘Baba Parası’ oyuncuları Edirne'de ‘Baba Parası’ oyuncuları Edirne'de 25.1.2020
Selimiye’de yağmur duası Selimiye’de yağmur duası 25.1.2020
Edirne’de virüs yok Edirne’de virüs yok 25.1.2020
Hastalık ellerden başlar Hastalık ellerden başlar 25.1.2020
Mumcu anısına heykel Mumcu anısına heykel 25.1.2020
Oltayla balık turizmi Oltayla balık turizmi 25.1.2020
Balkan’daki köpekleri topladılar Balkan’daki köpekleri topladılar 25.1.2020
İnsanları uzun vadeli çekmeliyiz İnsanları uzun vadeli çekmeliyiz 24.1.2020
Ergene nehrinde bulundu Ergene nehrinde bulundu 24.1.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 93
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 281 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Demedi deme!
Murat Savaş

Recep Duymaz
Gece Gözlü Kız
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Toplu taşımada ilaçlama yapılıyor mu?
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.