Edirne 33°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Pascal’dan alıntıyla başladı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Pascal’dan alıntıyla başladı 23.7.2019 - 11:04:46
İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra stajını Av. Aysel Dinç’in yanında tamamlayan Irmak Alper, Edirne Barosu’nda düzenlenen tören ile yemin edip, cübbesini giyerek avukatlık mesleğine ilk adımını attı. Edirne Barosu Başkanı Av. Alper Pınar, Irmak Alper’i “yeni bir adalet savaşçısı” olarak nitelendirdi. Alper, konuşmasında Pascal’dan bir alıntıya yer verdi.Pascal’dan alıntıyla başladı

Edirne Barosu Konferans Salonu’nda Irmak Alper için düzenlenen törene, Baro Başkanı Av. Alper Pınar ve yönetim kurulu üyeleri ile Irmak Alper’in ailesi, arkadaşları ve meslektaşları katıldı.

“Yeni bir adalet savaşçısı”

Törende konuşan Baro Başkanı Alper Pınar, Irmak Alper’in Av. Aysel Dinç’in yanında tamamladığını anımsatarak, “Kendisinin mesleğini icra ederken göstermiş olduğu titizliği ve mükemmeliyetçiliği staj döneminde sevgili kardeşimize verdiğine eminiz. Bu nedenle çok verimli, başarılı bir staj dönemi geçirdiğine eminiz. Irmak Alper’i, yemin töreninden sonra Edirne Barosu’na yeni bir adalet savaşçısı kazandırmış olmamanın mutluluğu ve gururu içerisinde karşılayacağız. Mesleğini icra ederken her zaman onun yanında olacağız.  Hep söylediğimiz bir şey var; avukatlık mesleği çok özel ve önemli bir meslek. Ve bunu icra ederken avukatlık meslek ilke ve kurallarından, dürüstlükten doğruluktan ve etik değerlerden asla ayrılmayacağına olan inancımız tamdır” şeklinde konuştu. Alper’e meslek hayatında başarılar dileyen Pınar, “Ailesini kutluyorum. Bugün en büyük gurur onların” dedi.
Pascal’dan alıntı

Pınar konuşmasının ardından, Alper’e avukatlık yeminini ettirdi. Yeminin ardından Alper’e cübbesini Başkan Pınar ve Av. Aysel Dinç birlikte giydirdi. Cübbesini giyerek, avukatlık ruhsatını teslim alan Alper’i Edirne Barosu Yönetim Kurulu üyeleri tebrik etti. Alper, yeminin ardından konuşmasında  stajını yanında tamamladığı Av. Aysel Dinç’e, “hem arkadaşım hem öğretmenim” olarak nitelediği Av. Büşrahan Altun’a, ailesine, arkadaşlarına ve tüm katılımcılara teşekkür ederek, konuşmasını Fransız düşünür Blaise Pascal’ın “Adaletin kuvvetli, kuvvetlinin de adil olması gerekir” sözüyle tamamladı.  
“Virüs bulaştı”

Alper’in stajını yanında tamamladığı Av. Aysel Dinç de, Alper’in staj döneminde teorik bilgisini, pratikle pekiştirdiğini ifade ederek, Alper’in başarılı bir staj dönemi geçirdiğini ifade etti. Dinç, sözlerine şu şekilde devam etti; “Bizlerde (avukatlarda) özelikle bir virüs vardır. İçimize işlediğinde bırakamazsınız belki ölünceye kadar. Bu adliye koridorlarına sanki aşık olursunuz. Her şeyden önce işinizi düşünürsünüz. Sanıyorum bizimle koştururken bu virüs ona bulaştı. Herkese bulaşmıyor ama ona bulaştı. Ve ben çok mutluyum.”
“Hukuk savaşçıları”

Avukatları hukuk savaşçısı olarak niteleyen Av. Dinç, “Hukuk devletinin kuralını uygulamak ve taviz vermemek için biz avukatlar çalışmak zorundayız. Bu devletin, bir hukuk devleti olarak kalması için bize Irmak ve onlar gibi, havlu atmayan, düşünen, yorum yapan, talep edip, ısrarla bas bas bağırıp içtihatlar oluşturan, ‘Bu yanlıştır’ deyip düzeltecek avukatlar lazımdır. Saç ayağının sanki önemsiz bir kısmı görülen avukatlık mesleği aslında sırtında çok büyük bir yük taşımaktadır.  Bu devletin, hukuk devleti olarak kalması için üstlendiğimiz görev omuzlarımızda çok büyük bir yüktür. Ve bunu hakkıyla yerine getirecek insanları yetiştirmek zorundayız. Bunlara ben hukuk savaşçısı diyorum” dedi.
“Irmak da bir hukuk savaşçısı”

Avukatların elindeki kalemin Zülfikar olduğunu söyleyen Dinç, “Eğer mücadele edersek, ütopik de olsa en iyi şekilde ulaşabileceğimiz hukuk devletine; en iyi şekilde yetiştirdiğimiz, bundan sonra yetiştireceğimiz, kalemini Zülfikar gibi kullanacak hukuk savaşçılarıyla bunu başarmak zorundayız. Son zamanlar da bunu savunacak olan sanırım avukatlardan başka grup kalmamıştır. O yüzden ben Irmak’ın hak ve hukuk alanında öyle bir savaşçı olacağını düşünüyorum. Çünkü ne kadar eksiği olursa olsun vazgeçmedi. Demek ki oldu. Üzgünüm, bu virüsü sanırım bulaştırdık. Artık ölünceye kadar iyileşmeyecek. Bir hukuk savaşçısı verdiğimiz için çok mutluyum. Yolu da bahtı da hak ve adalet yolunda açık olsun” ifadelerini kullandı.

“Adaleti gerçekleştirmek için savaşırız”

Dinç’in ardından Başkan Pınar’ın daveti üzerine konuşma yapan Av. İbrahim Karakoç da Irmak Alper’i ve ailesini kutladığını ifade ederek, şunları kaydetti: “Biz adalet için savaşırız. Adaletin olmadığı yerde biz bunu gerçekleştirmek için mücadele ederiz. İnanın avukat olmasa bana göre hiçbir yerde adalet olmaz. Devletin memuru hakim savcı, görevini yapar ama devlet memurudur. Biz devlet memuru değiliz. Avukat kimsenin önünde cübbesini ilikleyemez. İstese de yoktur. Cebi de yoktur. Bunun bir anlamı var. Bizim amirimiz, patronumuz yok. Bize işveren de yoktur. Böyle bir meslek dünyada çok azdır. Bunun onurunu ve gururunun da bilmek lazım. Meslek, onur ve gurur mesleğidir.”
“Avukat asla eğilmez”

Sözlerine “Avukat 1 rakamı gibi dik olur. Asla eğilmez” ifadeleriyle devam eden Av. Karakoç, “Asla ‘C’ harfi gibi olamaz, mümkün değildir. Çünkü avukatı eğdirecek hiç bir güç yoktur. Öyle bir şey ki bu meslek; evet, virüs diyelim artık kabul edelim içine işledikten sonra bu meslekten kurtuluş yok. Sorumluluk çok önemlidir, avukatlıkta. Avukatlık meraklı insan işidir. Avukatın da en büyük tutkusu meraktır. Kanunları öğrenir, uygulamaları bilir hep daima çalışır. İnanın, rahatını huzurunu düşünmez; davasını, adaleti düşünür. İşte böyle bir meslektir, avukatlık” şeklinde konuştu.

Törenin ardından avukat Irmak Alper’i tebrik eden ailesi, arkadaşları ve meslektaşları Alper ile birer hatıra fotoğrafı çektirdi.Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 661 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yeni normalleşmenin ilk fuarı Yeni normalleşmenin ilk fuarı 2.7.2020
Gürkan’dan biçerdöverli hasat Gürkan’dan biçerdöverli hasat 2.7.2020
Tarla yangınında korkunç şüphe Tarla yangınında korkunç şüphe 2.7.2020
MHP teşkilatı Bahçeli’nin yanında MHP teşkilatı Bahçeli’nin yanında 1.7.2020
Kurbanlıklar da zamlandı Kurbanlıklar da zamlandı 1.7.2020
Meclis’i 2’ye bölen öneri geri çekildi Meclis’i 2’ye bölen öneri geri çekildi 1.7.2020
Kırkpınar’ın en iyi karesi Kırkpınar’ın en iyi karesi 1.7.2020
Gaytancıoğlu’ndan hayvancılık raporu  Gaytancıoğlu’ndan hayvancılık raporu 1.7.2020
JİLETLİ TEL ÇEKMESEYDİN İYİYDİ JİLETLİ TEL ÇEKMESEYDİN İYİYDİ 1.7.2020
İhracat azaldı, ithalat arttı İhracat azaldı, ithalat arttı 1.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 319 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.