Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Saraçlar’da Gagavuz halayı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Saraçlar’da Gagavuz halayı 23.7.2019 - 10:43:48
Rumeli Akademisi Eğitim ve Kültür Derneği tarafından Edirne Valiliği himayelerinde ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ortaklığında bu yıl 5’incisi düzenlenen Akademi Rumeli’ye 12 ülkeden katılan öğrenciler, Edirne Valisi Ekrem Canalp’i ziyaret ettiler. Ziyaretin ardından valilik bahçesinde oluşturulan kortej, törenlerin düzenleneceği Edirne Halk Eğitim Merkezi’ne yürürken; Gagavuz Yeri’nden Edirne’ye gelen öğrenciler, Saraçlar Caddesi’nde mini bir halay gösterisi gerçekleştirdiler. Proje, 26 Temmuz Cuma günü sona erecek.Saraçlar’da Gagavuz halayı

Rumeli Akademisi Eğitim ve Kültür Derneği tarafından Edirne Valiliği himayelerinde ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ortaklığında bu yıl 5’incisi düzenlenen Akademi Rumeli ile Rumeli Akademisi Eğitim ve Kültür Derneği tarafından Edirne Valiliği himayelerinde İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü işbirliğinde ve fon desteğinde ilk kez gerçekleştirilecek olan Rumeli Kariyer Akademisi’nin öğrencileri, Edirne Valisi Ekrem Canalp’i ziyaret etti.

Edebiyattan görsel sanatlara, tiyatrodan sinemaya, kültürden medya iletişime, gastronomiden müziğe çeşitli atölyelerde Balkanlardaki genç nüfusu yazar, yönetmen, sanatçılarla buluşmalarını sağlayan Akademi Rumeli’ye katılan öğrenciler, açılış töreni öncesi Edirne Valiliği’nin bahçesinde ülke bayrakları ve yöresel kıyafetleri ile bir araya geldiler. Soydaş ve akraba gençlerin Türkçelerinin gelişmesine yardımcı olmanın yanı sıra ufuk ve vizyonlarının genişlemesini ve sanat yönlerinin ve bakış açılarının ilerlemesi amacını taşıyan Akademi Rumeli; Türkiye, Yunanistan, Romanya Kırım, Gagavuz Yeri, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Arnavutluk, Sırbistan ve Ukrayna’dan toplam 168 genci buluşturdu. Öğrenciler, 12 ülkeden seçilen temsilciler aracılığıyla Vali Canalp’i makamında ziyaret ettiler.

Canalp, öğrenci temsilcilerini makamına kabul ederken; öğrenciler de Canalp’e çiçek takdim ettiler. Canalp, ziyarette yaptığı konuşmada Edirne’nin Akademi Rumeli’ye ev sahipliği yapmasından mutluluk ve onur duyduğunu söylerken; “Burada coğrafyalar, ülkeler çok farklı ama herkesin konuştuğu dil aynı. Dolayısıyla da hiçbir iletişim problemimiz yok. Herkesin çok kolaylıkla anlaşabileceği ve iyi dostlukların kurulabileceği bir 10 gün sizleri bekliyor. Buradaki akademi, her yapılan işin mutlaka rahatlıkla, kolaylıkla, zevkle yapılarak öğrenildiği bir akademidir. Bu akademi, sadece bilimsel bilginin aktarıldığı bir akademi değildir. Bu akademi, aynı zamanda kaynaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin de beraberce olmasını arzu ettiğimiz bir akademidir. Dolayısıyla da bu 10 gün içerisinde bittiği ve sizler de Edirne’den ayrıldığınız zaman aslında buradan fiziki olarak ayrılmış olacaksınız ama gönlünüz Türkiye ve Edirne’de kalacak. Aranızda kurmuş olduğunuz diyalog ve ilişkiler de hep beraber devam edecek. Edirne’yi ve bizleri de her zaman hatırlayacaksınız” dedi.

Gagavuz halayı ilgi çekti

Ziyaretin ardından Akademi Rumeli’ye katılan öğrencilerden oluşturulan kortej, Edirne Valisi Ekrem Canalp’in de katılımıyla Edirne Valiliği’nden Saraçlar Caddesi’ne, Saraçlar Caddesi’nden de Çilingirler Caddesi üzerinden Edirne Halk Eğitim Merkezi’ne yürüyüş gerçekleştirdi. Öğrenciler, Saraçlar Caddesi’nde ise mini bir gösteri gerçekleştirdiler. Akademi Rumeli’ye Gagavuz Yeri’nden katılan öğrenciler, halk oyunları gösterisi sunarken; Saraçlar Caddesi’ndeki vatandaşlar gösteriye yoğun ilgi gösterdi.

26 Temmuz’da sona erecek

Gösterinin ardından kortej, Çilingirler Caddesi üzerinden Edirne Halk Eğitim Merkezi’ne yürüyüş gerçekleştirerek, Akademi Rumeli’nin açılış törenine katıldı. Akademi Rumeli projesi kapsamında öğrencilere çeşitli konferanslar verilirken; Edirne ve Çanakkale gezileri de organize edilecek. Türkiye, Yunanistan, Romanya Kırım, Gagavuz Yeri, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Arnavutluk, Sırbistan ve Ukrayna kültür gecelerinin de düzenleneceği proje, 26 Temmuz Cuma günü sona erecek.

Kariyer Akademisi 30 Temmuz’a kadar sürecek

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan Rumeli Kariyer Akademisi’ne ise 5 Balkan ülkesinden 50 genç katılacak. Projede kurulacak olan sivil toplum ve kamu işbirliği ağı ile Balkanlardaki farklı ülkelerde ve Edirne’de yaşayan gençlerin etkin kariyer planlamalarına çağın gereklerine uygun olarak rehberlik ederek toplumsal gelişmeye katkı sağlamak hedefleniyor. Rumeli Kariyer Akademisi Projesi ise 30 Temmuz’a kadar devam edecek.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 259 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tuvalette kumar oynatmışlar Tuvalette kumar oynatmışlar 16.8.2019
Birbirlerini suçladılar Birbirlerini suçladılar 16.8.2019
Çeltik Festivaline ünlü yağacak Çeltik Festivaline ünlü yağacak 16.8.2019
Sütte tehlikeli düşüş Sütte tehlikeli düşüş 16.8.2019
Komşunun ayağına hizmet Komşunun ayağına hizmet 16.8.2019
Avarız’ın Alman gelini Avarız’ın Alman gelini 15.8.2019
Park, kuyrukları yok edecek Park, kuyrukları yok edecek 15.8.2019
Vali Yücel unutulmadı Vali Yücel unutulmadı 15.8.2019
Bu gelenek asırlardır var Bu gelenek asırlardır var 15.8.2019
“500 bin Roman işsiz kalabilir” “500 bin Roman işsiz kalabilir” 15.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Politika da ısınıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.