Edirne 5°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tribünde tarihi birlik - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tribünde tarihi birlik 19.7.2019 - 10:46:09
Edirnespor’un tarihi boyunca adlarından en çok söz ettiren taraftar grupları Serhat Çocukları, Genç 22’liler ve Batı Kale bir araya gelerek Edirne Lacivert Beyaz Derneği’ni kurdu. Kulüp renklerinin lacivert beyaz olarak değiştirilmesini isteyen gruplar, 9 Mayıs 1966 tarihinde kurulan Edirnespor’un renklerinin lacivert beyaz olduğuna dikkat çekerken, TFF’den gelen bir telefon ile kulüp renklerinin sarı kırmızı olarak değiştirildiğini açıkladılar. Dernek kurucu üyeleri, Edirnespor’un kimyası ile oynandığını söylerken; “Edirnespor’un öz kimliğinin geri gelmesini istiyoruz” dediler.Tribünde tarihi birlik

Edirnespor’un tarihi boyunca adlarından en çok söz ettiren taraftar grupları Serhat Çocukları, Genç 22’liler ve Batı Kale bir araya gelerek Edirne Lacivert Beyaz Derneği’ni kurdu. Dün kuruluşu tamamlanan derneğin kurucu üyeliklerinde Melih Bilbaşar, Serdar Acar, Mustafa Özdemir, Osman İnanç Haseki, Ferruh Ertoz ve Ahmet Koşgit yer aldılar. Kurucu üyeler, Margi Otel toplantı salonunda Edirneli basın mensupları ile bir araya geldiler. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Edirne Lacivert Beyaz Derneği kurucu üyesi Serdar Acar, 9 Mayıs 1966 tarihinde kurulan Edirnespor’un renklerinin lacivert beyaz olduğunu açıklarken; “Derneğimizi bugün kurduk. Edirne’nin şu andaki renkleri kırmızı, beyaz ve sarı oldu. 3-4 senedir kırmızı ve beyaz, daha öncesinde sarı ve kırmızıydı. Ama bunun öncesinde 9 Mayıs 1966’da Edirnespor, kuruluş renkleri lacivert ve beyaz olarak kuruldu. Derneğimizin ismi de buradan geliyor. Edirnespor, o dönemde lacivert beyaz renkleriyle 3-4 tane hazırlık maçı da oynuyor. Fakat Federasyon’dan renklerin sarı kırmızı olmasının istendiği bir yazı geliyor. Oysa Edirnespor’u 9 Mayıs 1966’da kuran insanlar, bu takımın renklerini lacivert beyaz olarak belirliyorlar. Biz de tarihsel olarak Edirnespor’un lacivert beyaz olan öz rengine dönmesi için bu derneği kurduk. Edirnespor’un renklerini, pankart boyayarak, yazı yazarak, sosyal medyayı kullanarak Edirne kamuoyuna anlatacağız. Gereken ne varsa halkı, tribünleri bu konuda bilinçlendirmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

                Futbol Federasyonu’nun renk değişikliği isteğinin Edirnespor’a gelmesinin ardından kabul edilme süreciyle ilgili bilgi bulunmadığını söyleyen Acar; “Ama biz bunu kabul etmiyoruz. Bunu değiştirmek için elimizden gelen ne varsa yapacağız. Sadece Edirnespor ile de alakalı değil. Trakya’nın bir diğer takımı Çorluspor da renklerini siyah beyaz olarak kuruyor. Onların da renkleri aynı şekilde sarı kırmızı yapılıyor. Biz artık Edirne’nin kendine özgü, bir formayı giydiğinde gerçekten Edirnesporlu diyebileceğimiz renklerine kavuşmasını istiyoruz. Kimse kendini kandırmasın, Edirnespor sarı kırmızı değildir. Hem tarihsel olarak bir haklılığımız var, hem de gelişen olayların bir haklılığı var. Edirnespor’un kimyası ile oynanmış. Bu kimyayı, lacivert beyazla tamamlayacağımızı düşünüyoruz” dedi.

“Kimyasıyla oynanmış”

Edirnespor’un 2003 yılından bugüne amatör ligde olduğuna dikkat çeken Acar; “Aynı şekilde Çorluspor da Süper Amatör Lig’tedir. Çünkü onun da kimyasıyla oynanmış. Bunu anlatmak çok zor olacak, çok büyük tartışmalar da çıkacaktır. Ama biz sabırlı olacağız, insanlara anlatacağız. Bizim derdimiz budur. Edirne’yi, Edirnespor’u seven insanlarız. Bu dernek, taraftarların kurduğu bir dernektir. Bu bir taraftar grubu değildir” sözlerine yer verdi.

“Edirnespor’un kimyasını tamamlayacağız”

Kulüp renklerinin değişiminin kongrelerde gerçekleştirildiğini söyleyen Acar; “O insanlara belirli bir şeyi kabul ettirebilmek için ilk önce o insanları bilinçlendirmek gerekiyor. Biz yıllardır Edirnespor tribünlerindeyiz. Biz, insanlara anlatacağız. Mutlaka tepkiler de olacak ama bu tepkilere hazırlıklıyız. Bu biraz da başarıyla alakalıdır. Takım, 2003 ile 2011 yılları arasında hiçbir şey yapmadı. O yıllarda biz, 50 kişi maça gidiyorduk. Bu insanlar o zamanlar neredeydi? Sarı kırmızı atkılarımızı, formamızı takıp deplasmana giderken; ‘Galatasaray’ın maçı kiminle?’ diye soran olunca insanın modu düşüyor. Biz, bu işleri sürekli cebimizden para harcayarak yaptık. Elimizden geldiği kadar her şeyi yapmaya çalıştık. Bunun artık değişmesi gerekiyor. Eğer bunu değiştirebilirsek Edirnespor’un gerçek kimyasının tamamlanacağını hissediyoruz. Çorbayı yapmışlar ama tuzunu eksik koymuşlar” dedi.

“Edirnelinin kararına kim karşı gelebilir?”

Acar’ın konuşmasının ardından toplantıda söz alan Edirne Lacivert Beyaz Derneği kurucu üyesi Melih Bilbaşar ise Edirnespor’un öz kimliğinin geri gelmesini istediklerini belirtirken; “Bu kulübü kuran, rahmetli olan atalarımızın bize emanetini yaşatmak istiyoruz. Bu kulüp, lacivert beyaz kurulmuş. Federasyon başkanı bunu değiştiriyor ve sarı kırmızı yapıyor. Böyle bir şey var mı? Edirneli’nin kararına kim karşı gelebilir?” ifadelerine yer verdi.

“Yapmak istediğimiz önemli bir devrimdir”

Bilbaşar’ın konuşmasının ardından toplantıda söz alan Edirne Lacivert Beyaz Derneği kurucu üyesi Osman İnanç Haseki de Edirnespor’un son 5-10 yılda önemli hale gelmesine rağmen bir adım öteye gidemediğini söylerken; “200 bin nüfuslu bir şehrimiz var. 5-10 yıldır Edirnespor önemli hale geldi. Daha önce bu önemde değildi. Fakat bir adım öne gidemediğimizi görüyoruz. Doğru projeler yok. Doğru projeler ve doğru kişilerle bu işleri daha iyi yere götürebiliriz. 200 bin nüfusumuza rağmen Bölgesel Amatör Ligdeyiz. 600 bin nüfuslu Çorlu, Süper Amatör Ligde. 70 bin nüfuslu Kırklareli ise 2. Ligde. Niye? Çünkü kendilerine özgü yeşil beyaz renkleri var. Az ama birlikteler, 2. Lig’e çıkacak kadar birlikteler. Çorlu’da 600 bin nüfus var, 10 trilyonu 10 dakikada toplarlar ama başarı yok. Çünkü genleriyle oynanmış: Takımın renkleri siyah beyaz iken bir telefonla sarı kırmızıya döndürürsen bunları yaşıyorsun. Edirne’nin gerçeği de budur. İnsanlara tek tek anlatacağız. Kolay bir iş değil. Yapmak istediğimiz önemli bir devrimdir. Edirnelilerin de buna sahip çıkacağına inanıyorum” dedi. Toplantıda tüm kurucu üyeler, Edirnespor’un renklerinin lacivert beyaz olarak değiştirilmesini istediler. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 625 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Gala turizme açılıyor Gala turizme açılıyor 10.12.2019
CKD, Anadolu Kadınları’nın izinde CKD, Anadolu Kadınları’nın izinde 10.12.2019
Çıkarıldığı mekâna ateş etti Çıkarıldığı mekâna ateş etti 10.12.2019
Edirne’de FETÖ operasyonu Edirne’de FETÖ operasyonu 10.12.2019
Arı’nın cezası onandı Arı’nın cezası onandı 10.12.2019
Aksal: Çözüm peşindeyiz Aksal: Çözüm peşindeyiz 10.12.2019
Altyapıya ikinci kazma Altyapıya ikinci kazma 10.12.2019
Güneren’i istemiyoruz Güneren’i istemiyoruz 10.12.2019
Özyılmaz yeniden il başkanı Özyılmaz yeniden il başkanı 9.12.2019
Yerli tohumun önü açılmalı Yerli tohumun önü açılmalı 9.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 272 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sükut
Murat Savaş

Recep Duymaz
Hatıra Kitabından Hatıralar
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Gümrük; bir ülkenin önsözü
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.