Edirne 5°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Engelliden şok iddia - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Engelliden şok iddia 18.7.2019 - 09:28:37
Edirneli felçli engelli, hastane dönüşü ETUS minibüs şoförünün hakaretine uğradığını iddia etti. “Önce yolcuları alacağım sonra sizin gibileri alacağım” diyen şoföre “Biz yolcu değil miyiz?” diye sorduğunu belirten engelli vatandaş şoförün eşine ve kendisine “hayvan” dediğini iddia etti. Edirne Belediyesi’ne resmi şikayette bulunan engelli vatandan “Her seferinde şoföre kınama cezası verdiklerini bildiriyorlar. Bu da bir işe yaramıyor” dedi.Engelliden şok iddia

Felçli engelli vatandaş Mehmet Abdu, önceki gün Sultan Birinci Murat Devlet Hastanesi’nden çarşıya dönüş yapmak istediği sırada bindiği minibüsün şoförünün kendisine ve eşine hakaret ettiğini iddia etti.

Hastaneye gidişte sorun yok

Geçirdiği trafik kazası sonrasında omurilik felci olan kimya mühendisi Mehmet Abdu, önceki gün Edirne Sultan Birinci Murat Devlet Hastanesi’ne gitmek için, Zindanaltı mevkiindeki pazaryeri durağından eşi Neslihan Abdu ile birlikte 2B minibüsüne bindi ve sorun yaşamadan hastaneye ulaştı. Hastanedeki işlerini bitirip, dönüş için tekrar minibüs durağına gelen Abdu, durağa gelen ilk minibüse engelli rampası arızalı olduğu için binemedi. Bir sonraki minibüste ise şoförün hakarete varan tepkileriyle karşılaştı. Abdu, olayı şu şekilde anlattı: “Tahtakale’de oturuyorum, bugün (önceki gün) Sultan Birinci Murat Devlet Hastanesi’ne gitmek için Cuma pazarı durağından 2B minibüsüne bindim ve hastanede indim. Problemsiz bir şekilde hastaneye giderek işlerimi hallettim. Dönüşte merkeze dönmek için 2A minibüslerine binmek üzere hastane durağına gittim. Saat 10.00’da 22 M 0020 plakalı ETUS minibüsü geldi. Gelen yeni araç olmasına rağmen minibüs şoförü engelli rampasının açılmadığını gerekçe göstererek, (arkadan gelene binin) diyerek beni almadı. Ben ve eşim, herhangi bir tartışmaya meydan vermemek için şoförün söylediğine (tamam) diyerek sonraki minibüsü beklemeye başladık. Saat 10.10’da 22 M 0018 plakalı araç geldi. Ben arka kapı girişindeyken eşim ön kapıya giderek şoföre (engelli rampasını açabilir misiniz?) dediğinde araç şoförü; (önce yolcuları alacağım, sizin gibileri sonra alacağım) dedi. Rampayı açtıktan sonra şoföre (biz de yolcuyuz) dedim. Şoför yerine oturduktan sonra konuşmaya başladı. Bunun üzerine minibüsteki yolcular da şoförün konuşmasına tepki gösterdiler. Hatta yolculardan bazıları şoförün bize hakaretvari konuşmaları üzerine (sen ilk önce onu alacaksın sonra bizi alacaksın. İnşallah sen de ona benzersin, o zaman anlarsın onun ne düşündüğünü) dediler. Bunun üzerine şoför de (niye onları tutuyorsunuz) dedi. Eşim de (siz bana insan gibi konuşmadınız) deyince şoför de (ben hayvan mıyım, hayvan sizsiniz) dedi. Biz de Orduevi’nde inerek Edirne Belediyesi’ne gittik ve Belediye halkla ilişkilerine dilekçemizi vererek şikayet ettik. Sonra ETUS Başkanı Hakan Giyik’i aradım. Giyik de (şu an konuşamıyorum) diye mesaj attı. Gelen mesaja cevap olarak (sizin şoförlerin bir ‘hayvan’ demedikleri kalmıştı, şoförler onu da dedi) şeklinde yazdım.”

İhtar cezasıyla geçiştiriliyor

ETUS’ta benzeri sorunlarla birçok sefer karşılaştıklarını, şoförlerin engelli rampası açmaktan rahatsız olduklarını ifade eden Abdu, şoförlerin hakaretvari konuşmalar yaptıklarını, bunun üzerine Belediyeye şikayet dilekçesi yazdıklarında da olayların şoförlere ‘ihtar cezası’ ile geçiştirildiğini belirtti. Abdu, “Edirne Belediyesine de şikayetlerimi bildiriyorum, dilekçelerimi takip ediyorum, her seferinde encümen kararıyla şoförlere ihtar cezası veriliyor. Bu da bir işe yaramıyor, uğraştığımızla kalıyoruz” dedi.

“Gürkan’a ulaşamıyoruz”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a ulaşamadıklarını belirten Abdu; “Belediye Başkanımızla seçim öncesinde konuşup tokalaşıyorduk. Ama seçimlerden sonra ulaşılamayan kişi oldu. Kaç defa makamına gidip görüşmek istesek her seferinde sekreteri (başkanımız şuan şehir dışında, nereye gittiğini bilmiyoruz, ne zaman geleceğini bilmiyoruz) şeklinde standart cevaplar alıyoruz. Belediye Başkanımız gerçekten hep şehir dışına mı gidiyor, sekreteri gerçekten dönüş zamanını bilmiyor mu? Bunlara inanasımız gelmiyor. Ben vatandaşım, engelliyim ama cahil değilim. Ben kimya mühendisiyim, trafik kazasıyla bu duruma geldim. Şoförün dediğine göre biz acınacak, minibüse almaya değmeyecek ikinci sınıf vatandaş konumundayız. ETUS minibüslerini sadece hastaneye ulaşım için kullanıyorum. Hastaneye ulaşmamızı bile istemiyorlar. Gerekirse ücretini vereyim ama hakaret etmesinler” şeklinde konuştu.

“Devletin sağladığı yasal hak”

Mehmet Abdu; ücretsiz seyahatin, engellilere ve 65 yaş üzerindekilere devletin sağlamış olduğu bir hak olduğunu, bunun parasının zaten ETUS’a devletin kendileri adına ödediğini belirterek; “Recep Bey’in biz engellilere söylediği bir söz vardı; engelliler evden çıkacak, Edirne’yi engelli kenti yapacağım, herkes kendi işini kendi görüp herkes evine mutlu olarak dönecek diyordu. Şu anda öyle bir çalışma görmeyi bırakın, başta ETUS olmak üzere, daha çok bizi eve mahkum olmaya bırakıyorlar. Biz ayrıcalık istemiyoruz. Eğer ki bizi almak bedava diye düşünüyorlarsa, bu bize devletimizin verdiği bir hak. Devletin ETUS’a engelliler için ödediği, minibüs başına aylık ücretin bin liraya çıktığını da öğrendik. Devlet bizden alınmayan ücreti zaten ETUS’a bizim adımıza ödüyor” dedi.

Rampalara bakım yapılmalı

Abdu, şoförlerin her seferinde rampaları açarken surat astıklarını belirterek, ETUS minibüslerinin mekanik aksamı veya herhangi bir arızasının bakıma alındığı gibi, engelli rampalarının da bakım yapılarak çalışır duruma getirilmesi gerektiğini söyledi. Kaynak: Şener ŞENTÜRK 714 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 20 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Gala turizme açılıyor Gala turizme açılıyor 10.12.2019
CKD, Anadolu Kadınları’nın izinde CKD, Anadolu Kadınları’nın izinde 10.12.2019
Çıkarıldığı mekâna ateş etti Çıkarıldığı mekâna ateş etti 10.12.2019
Edirne’de FETÖ operasyonu Edirne’de FETÖ operasyonu 10.12.2019
Arı’nın cezası onandı Arı’nın cezası onandı 10.12.2019
Aksal: Çözüm peşindeyiz Aksal: Çözüm peşindeyiz 10.12.2019
Altyapıya ikinci kazma Altyapıya ikinci kazma 10.12.2019
Güneren’i istemiyoruz Güneren’i istemiyoruz 10.12.2019
Özyılmaz yeniden il başkanı Özyılmaz yeniden il başkanı 9.12.2019
Yerli tohumun önü açılmalı Yerli tohumun önü açılmalı 9.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 272 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sükut
Murat Savaş

Recep Duymaz
Hatıra Kitabından Hatıralar
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Gümrük; bir ülkenin önsözü
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.