Edirne 32°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gürkan’ın korteji neden duraksadı? - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gürkan’ın korteji neden duraksadı? 17.7.2019 - 10:25:47
Edirne Valiliği, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında törenler düzenledi. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, belediye personeli ve CHP-İYİ Parti İl Örgütlerinin katılımıyla belediye binasından Atatürk Anıtı’na düzenlediği yürüyüş ile katılırken; kortejin yürüyüşünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na eleştirileri duraksattı. Erdoğan’ın eleştirilerinin sona ermesi üzerine kortej, tören alanına giriş yaparken; Demokrasi ve Milli Birlik Günü, törenlerle kutlandı.Gürkan’ın korteji neden duraksadı?

Edirne Valiliği, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında törenler düzenledi. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen program müzik ve sinevizyon gösterimi ile başlarken; törene Edirne Valisi Ekrem Canalp ve eşi Dr. Ayten Canalp, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, siyasi parti il başkanları ve vatandaşlar katıldılar.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, törene Edirne Belediyesi personeli ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve parti üyeleri ile belediye binası önünden Atatürk Anıtı’na düzenledikleri yürüyüş ile katılırken; yürüyüş sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması, korteji duraksattı. Erdoğan’ın konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, “O gece burası iki anı tespit etti. Bunlardan bir tanesi saat 23.15 civarı ve tankların arasından Sayın Bay Kemal gelip Bakırköy’e geçti” ifadelerine yer vermesiyle birlikte kortej bir süre yürüyüşü duraksatırken; Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu ile ilgili eleştirilerinin son bulmasıyla birlikte yürüyüş devam etti.

Atatürk Anıtı’ndaki törenler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve Edirne Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törende Üç Şerefeli Camii İmam Hatibi Sefa Taşkesenlioğlu, Kur’an-ı Kerim tilaveti okudu. Törende, Edirne Belediye Bandosu da kahramanlık marşları çalarken; belediye bandosunun performansı sırasında sağanak yağmur yağışı oldu.

“Bu meydan, demokrasi meydanıdır”

Yağmur yağışının artması nedeniyle tören programında değişiklikler yapılırken; 15 Temmuz konulu video gösteriminin ardından Edirne Valisi Ekrem Canalp, konuşma yaptı. Canalp, 15 Temmuz 2016’da gökten yağan bombalar ve mermilerin, Türk milletini meydanlardan dağıtmaya yetmediğini belirtirken; “Bugün, 15 Temmuz 2019’da da gökten yağan sağanak yağmurun Edirnelileri bu meydanlardan dağıtmadığını görmekten dolayı büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. İçinde bulunduğumu bu meydan, demokrasi meydanıdır. Çünkü bundan 3 sene önce Edirneliler bu meydanda demokrasilerine sahip çıktılar. Bu meydan aynı zamanda milli birlik meydanıdır. Çünkü bundan 3 yıl önce Edirneliler, yine bu meydanda milli birliklerini, ruhlarını, duruşlarını ve heyecanlarını çok net biçimde gösterdiler” dedi.

“Çalışkan, disiplinli ve güçlü olmalıyız”

Canalp, konuşmasında dünya haritasına dikkat çekerken; “Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın, dünyanın kilit noktası olduğunu çok net bir şekilde görebiliyoruz. Memleketimiz Türkiye, kıtaların kesişme noktasıdır. Tarihin her döneminde bu memleket, coğrafi ve stratejik olarak dünyanın en önemli, kritik yeri olmuştur. Bugün de yine aynı şekilde bizim vatanımız, dünyanın coğrafi, jeopolitik olarak en önemli noktasıdır. Geçen 30 sene içinde uluslararası politikada dünyanın çatışma noktalarına şöyle bir bakalım. Çok net bir şekilde göreceğiz ki Türkiye’nin ve buluşmuş olduğu coğrafya, bütün sıcak çatışmaların neredeyse tamamının yaşandığı coğrafyadır. Yanıbaşımızda olan Balkanlar, diğer tarafımızda Kafkasya, güneyimizde Ortadoğu ülkeleri, Karadeniz’in kuzeyi, son 30 yıldan beri Türkiye’nin yaşamış olduğu coğrafyadaki çatışma noktaları olduğunu çok net biçimde ortaya koymaktadır. Böylesi sıcak çatışmaların olduğu bir coğrafyada yaşıyor olmak, milletimize her zaman için büyük bir sorumluluk yüklemektedir. Türk milleti, bundan dolayıdır ki her zaman için disiplinli bir millet olmak zorundadır. Türk milleti, her zaman için çalışkan bir millet olmak zorundadır. Türk milleti, her zaman için güçlü bir millet olmak zorundadır. Çünkü içinde yaşamış olduğumuz coğrafya, bizi buna mecbur kılmaktadır” sözlerine yer verdi.

“Aynı ruhla yaşıyoruz”

Türkiye’nin 3 yıl önce devlet içinde çöreklenen FET֒cü bir çetenin darbe teşebbüsüne maruz kaldığını söyleyen Canalp; “Meydanlarımızda, insanlarımızın üzerine, gökten bomba yağdırdılar. Ankara’da hedef aldıkları yerlere şöyle bir bakmamız, darbecilerin amaçlarının ne olduğunu çok net bir şekilde ortaya koyuyordu. Darbeciler, bu devletin temsil makamı olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni bombaladılar, bu milletin iradesinin temsil makamı olan TBMM’yi bombaladılar, bu milletin can evlatları olan Özel Harekât Daire Başkanlığı’nın karargâhını bombaladılar. Bunların amaçları, bu milletin varlığıydı, bu milletin varlığını yıkmaktı, bu devletin birliğini bozmaktı, bu milletin dirliğini bozmaktı. Ama darbecilerin hesaba katmadıkları bir şey vardı; o da Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla birlikte bu camileri, sokakları, meydanları dolduran milletimizin ruhuydu. Darbecilerin hesaplayamadıkları şey, asil bir ruhla ve cesaretler yoğrulmuş olan etin ve kemiğin, çeliği ve demiri ezeceği gerçeğiydi. Darbecilerin hesaplayamadıkları şey, bu milletin çelikten iradesiydi, yiğitliğiydi, cesaretiydi. Darbecilerin hesaplayamadığı şey, 1071’de bu milletin ruhu ne ise bugün de bu milletin aynı ruhla yaşıyor olduğu gerçeğiydi. 1453’te, 1923’te bu milletin yaşıyor olduğu ruh ne ise bugün de milletimiz aynı ruhla yaşamaya devam ediyor” dedi.

“Türk milleti vatanını terk etmez”

Canalp, darbecilerin ve uluslararası uzantılarının darbe girişimlerinin olumsuz sonuçlanmasının nedenlerini açıklarken; “Darbeciler ve onların uluslararası uzantıları şu gerçeği kaçırdılar; Türk milleti vatanını terk etmez. Bu millet vatanını savunur. Bu millet, vatanı söz konusu olduğunda, gerektiğinde seve seve canını verir. Şunu her zaman hatırlamak zorundayız; bizim dirliğimiz kaynağı birliğimizdir. Biz, bir olduğumuz zaman çokuz. Çok olduğumuz zaman güçlüyüz ve güçlü olduğumuz zaman özgürüz. Cenab-ı Allah, miletimizi hiçbir zaman özgürlüğünden mahrum bırakmasın. Bu milleti her zaman için dirlik, bütünlük ve güç içinde bıraksın. FET֒cü hainler, bizim ordumuz içerisinde çeteleşmiş bir grup, bir darbe girişiminde bulundu. Ama bizim ordumuzun subayları her zaman ayrıdır. Onların giymiş oldukları o üniforma, onları bu ordunun bir mensubu yapmıyor ve milletimiz de o FET֒cü hainleri, bizim diğer subaylarımızdan ayırmasını her zaman çok iyi bilmiştir. Bizler, içtenlikle inanıyor ve biliyoruz ki bu darbe girişimini önleyen, milletimizin basireti ve cesareti kadar ordumuzun içerisindeki kahraman subaylarımızdır. Milletimiz ile beraber demokrasiyi benimsemiş olan subaylarımızdır. O subaylarımızı da saygıyla selamlıyorum. Bu milletin varlığı, bu devletin bekası, milletin geleceği ve istikbali için canlarını seve seve feda eden bütün aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla yad ediyorum. Bütün gazilerimizi şükranla anıyorum. Bu meydanlardan yağmura rağmen ayrılmayan bütün Edirnelileri de saygıyla selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.

33 gaziye Milli Mücadele Madalyası

Canalp, konuşmasının ardından törene katılan 33 gaziye, Milli Mücadele Madalyası takdim etti. Madalya töreninin ardından Devlet Türk Müziği Topluluğu tarafından Tasavvuf ve Kahramanlık Konseri verilirken; törenler; 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi, camilerden salaların okunması ve şehitler için dua edilmesi ile sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 837 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yeni normalleşmenin ilk fuarı Yeni normalleşmenin ilk fuarı 2.7.2020
Gürkan’dan biçerdöverli hasat Gürkan’dan biçerdöverli hasat 2.7.2020
Tarla yangınında korkunç şüphe Tarla yangınında korkunç şüphe 2.7.2020
MHP teşkilatı Bahçeli’nin yanında MHP teşkilatı Bahçeli’nin yanında 1.7.2020
Kurbanlıklar da zamlandı Kurbanlıklar da zamlandı 1.7.2020
Meclis’i 2’ye bölen öneri geri çekildi Meclis’i 2’ye bölen öneri geri çekildi 1.7.2020
Kırkpınar’ın en iyi karesi Kırkpınar’ın en iyi karesi 1.7.2020
Gaytancıoğlu’ndan hayvancılık raporu  Gaytancıoğlu’ndan hayvancılık raporu 1.7.2020
JİLETLİ TEL ÇEKMESEYDİN İYİYDİ JİLETLİ TEL ÇEKMESEYDİN İYİYDİ 1.7.2020
İhracat azaldı, ithalat arttı İhracat azaldı, ithalat arttı 1.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 319 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.