Edirne 32°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Meriç’ten dört dörtlük kampüs - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Meriç’ten dört dörtlük kampüs 17.7.2019 - 10:18:12
Edirne’nin en eski özel okullarından Özel Meriç Okulları, 2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılında da iddialı. Bir okulun her yönüyle düşünülüp tasarlandığı kampüste ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri eğitim görecek. Kampüste normal derslerin yanı sıra, etüt, spor ve sosyal aktivitelerin yanı sıra sınavlara hazırlık çalışmaları da yapılacak.Meriç’ten dört dörtlük kampüs

Edirne’de 2004 yılında eğitim alanında hizmet vermeye başlayan Özel Meriç okulları, yeni eğitim öğretim yılında Eski TOKİ mevkiinde faaliyete geçecek yeni binasının kapılarını GÜNDEM’e açtı. Özel Meriç Okulları Edirne Şubesi Müdürü Nazif Çotuk ile okulun inşaatı tamamlanan yeni binasında GÜNDEM okurlarını bilgilendirmek üzere buluştuk.

Birinci kat ilkokul öğrencilerine

İnşaatın son sürat devam ettiği binanın genişliği ve ferahlığı gözümüze ilk çarpan özelliği oldu. Müdür Çotuk ile beraber tek tek tüm katları ve odaları gezdik. Okul binasının kapısından içeriği girdiğinizde, giriş katında velileri eğitim danışmanları karşılayacak. Eğitim danışmanları gelen velilerle ilgilenecek ve onları okul ve öğrenci hakkında ilk anda bilgilendirecek. Gerekli durumlarda velilerin yine aynı katta bulunan okul idarecileriyle görüşmeleri sağlanacak. İdarecilerin bulunduğu katı ayrıca ilkokul 1. sınıf öğrencilerine ayırdıklarını ifade eden Müdür Nazif Çotuk, “Miniklerimizi her zaman göz önünde bulundurmak ve onlara yardımcı olabilmek için giriş katına ilkokul 1. Sınıf öğrencilerini yerleştireceğiz. Böylece hem onlar okula rahatça girip çıkabilecek hem de bizim gözümüzün önünde olacaklar. Bu katta ayrıca ilkokul öğrencileri için satranç, akıl oyunları ve robotik kodlama etkinliklerini yapabilecekleri oyun alanı da yer alacak” şeklinde konuştu.
Öğrencilere göz kulak olacaklar

İkinci katta ise ortaokul öğrencilerinin yer alacağını söyleyen Çotuk, “Bu katı sekiz sınıf ve öğretmenler odası şeklinde planladık. Öğretmenler odamızın okulun ana bahçesine bakan bir terası da var. Böylece öğretmenlerimiz bahçedeki çocuklarımıza da rahatça göz kulak olup, olası bir durumda müdahale edebilecek. Öte yandan yine bu katta müzik sınıfı, resim atölyesi ve bilişim sınıfı da yer alacak” dedi.
Eğitim bursu da var

Üçüncü katın bu yıl ilk defa faaliyete geçecek “Anadolu Lisesi” bölümüne ayrıldığını ifade eden Çotuk, “Bu yıl ilk kez Anadolu Lisesi bölümüne kayıt alacağız. 9. – 10. – 11. ve 12. sınıflarımıza kayıt alıyoruz. Liseye Geçiş Sınavı’nda (LGS) yüzde 1-6’lık arası dilime giren öğrencilerimize yüzde 100 ‘eğitim bursu’ veriyoruz. Bu burs ile öğrencilerimiz sadece yemek, servis ve kitap masraflarını kendileri karşılıyor” ifadelerini kullandı.
“Takviyeye ihtiyaç duymasınlar”

Çotuk, ayrıca LGS’de yüzde 6.01-10 arası dilime girenlere yüzde 75, yüzde 10.01 – 15 arasına yüzde 50, yüzde 15.01 – 25 arasına yüzde 35, yüzde 25.01 ve üzerine ise yüzde 25 “Eğitim bursu” verdiklerini kaydetti. Çotuk, Edirne il genelinde ilk 30’a giren öğrencilere başarı bursu verdiklerini belirterek “Edirne il genelinde ilk 30’a giren öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Her zaman öğrencilerimizle gerek yöneticiler gerek öğretmenler olarak yakından ilgileniyoruz. Biz istiyoruz ki, öğrencilerimiz buraya geldiklerinde takviye kurumlara ve öğretmenlere ihtiyaç duymasınlar, bütün ihtiyaçlarını burada giderebilsinler” şeklinde konuştu.
Zemin katta spor salonu ve laboratuvar

Okul binasını birlikte gezmeye devam ettiğimiz Çotuk ile birlikte bu kez zemin kata iniyoruz. Burada yer alacak olan bölümleri şöyle açıklıyor Çotuk; “Konferans salonu, spor salonu, soyunma odaları, yemekhane ve bilişim laboratuarı.” Çotuk ayrıca burada ilkokul, ortaokul ve lise bölümlerinin etkinliklerinin farklı zamanlarda düzenleneceğini ifade etti.
Ekstra eğitim

Çotuk, okul binasının inşaatının son sürat devam ettiğine dikkat çekerek, “Yeni eğitim – öğretim yılında yeni binamızda hizmet vereceğiz. Bu bina ile var olan kalitemizi daha da arttırıyoruz. Okulumuzda öğrencilerimiz sadece akademik eğitim almıyor. Akademik kazanımların tamamının öğretilmesiyle birlikte hazırladığımız ekstra programlarla öğrencilerimizin sosyal, kişisel, ahlaki ve psikolojik gelişimlerini de bulunduruyoruz. Böylece öğrencilerimizin çok yönlü gelişimlerine katkıda bulunuyoruz” dedi.
Öğrenciye izleme sınavı

Çotuk, bize sadece binayı gezdirmekle kalmıyor aynı zamanda okulun halihazırda devam eden işleyişi hakkında da bir çok bilgi veriyor. Okulda rutin yazılı sınavları dışında öğrencilere “İzleme Sınavları” uyguladıklarını ifade eden Çotuk, “Bu sınavlar ile öğrencimizin o ay gördüğü bilgilerin öğrenim durumlarını kontrol ediyoruz. Bu sınavdan çıkan sonuca göre ise öğrencilerimize eksiklikleri doğrultusunda bireysel çalışmalar yaparak eksikliklerinin tamamlanmasını sağlıyoruz. Ayrıca belirli periyotlarla öğrencilerimizin o güne kadarki işlemiş olduğu konuların tamamından sorumlu tutulduğu ‘Deneme Sınavları’ uygulayarak, öğrencilerimizin ‘Ortak Sınav’ provasıyla sınav maratonunda bir adım önde olmalarını sağlıyoruz” dedi.
Etüt imkanı

Öğrencilere tam gün eğitim verildiğini söyleyen Çotuk, “Günlük yedi ders üzerinden verilen eğitimimiz alınan izinler sayesinde ders bitiminde öğrencilerimizin bir saat daha kalmasını sağlayarak sekiz derse çıkarılmaktadır. Bu ekstra iki saatte öğrencilerimize ödevleri yaptırılıyor ve işledikleri konular tekrar ediliyor. Böylece öğrencilerimiz okuldan çıktıktan sonra kendilerine daha fazla zaman ayırabiliyorlar. Ayrıca hafta sonları sınav grubu öğrencilerimizde sabit, diğer sınıflarımızda ise isteğe bağlı olarak beş ders daha veriliyor. Bununla da öğrencilerimizin konu bazında da eksiklerini kapatmış oluyoruz” şeklinde konuştu.
Okul – aile bütünlüğü sağlanıyor

Alınanda uzman rehber öğretmenlerin kadrolarında bulunduğunu vurgulayan Çotuk, rehber öğretmenlerle birlikte her sınıfın ayrı danışman öğretmeni bulunuyor. Rehber öğretmenimiz öğrencilerle yaptığı çalışmalarda onların kaygılarını azaltmak, eğitim imkanlarını artırmak ve başarı veya başarısızlık nedenleri üzerinde çalışmak noktasında yön gösteriyor. Her sınıfın sorumlu danışman öğretmeni de düzenli aralıklarla velileri arayarak öğrencinin genel durumu hakkında bilgi veriyor ve veliyle bilgi alışverişinde bulunuyor. Bu sayede okul - aile iş birliğini de sağlamış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Spor ve sosyal aktiviteler de var

Öğrencilerin ilgi ve alakaları doğrultusunda sosyal ve sportif faaliyetlere yönlendirildiğini açıklayan Çotuk, “Masa tenisi, badminton, duvar tenisi, pas çalışması gibi aktiviteler mevcut. Okulda bireysel ve takım sporları yapılıyor. Bu bağlamda minikler ve yıldızlar kategorisinde çeşitli branşlarda kurulan takımlarımız müsabakalarda okulumuzu temsil ediyor” dedi.

Spor aktivitelerinin yanında öğrencilerin sosyal ve kişisel becerilerini geliştirmeleri için tiyatro, dans, İngilizce skeçler, resim çalışmaları, solo ve koro halinde konser etkinlikleri düzenlendiğini ifade eden Çotuk, “Yine bu çalışmalar ve etkinlikler sayesinde öğrencilerimizin hem sıkılmalarını engellemiş olup hem de kitle karşısında kendilerini ifade etme yeteneklerini geliştiriyoruz. Ayrıca öğrencilerimizin bu etkinliklerin hazırlık, planlama ve uygulama bölümlerinin tamamında yer alması onların organizasyon kurma ve topluluğu yönetme konusunda da başarılı olmasını sağlıyor” şeklinde konuştu. 

 

 

 Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 783 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yeni normalleşmenin ilk fuarı Yeni normalleşmenin ilk fuarı 2.7.2020
Gürkan’dan biçerdöverli hasat Gürkan’dan biçerdöverli hasat 2.7.2020
Tarla yangınında korkunç şüphe Tarla yangınında korkunç şüphe 2.7.2020
MHP teşkilatı Bahçeli’nin yanında MHP teşkilatı Bahçeli’nin yanında 1.7.2020
Kurbanlıklar da zamlandı Kurbanlıklar da zamlandı 1.7.2020
Meclis’i 2’ye bölen öneri geri çekildi Meclis’i 2’ye bölen öneri geri çekildi 1.7.2020
Kırkpınar’ın en iyi karesi Kırkpınar’ın en iyi karesi 1.7.2020
Gaytancıoğlu’ndan hayvancılık raporu  Gaytancıoğlu’ndan hayvancılık raporu 1.7.2020
JİLETLİ TEL ÇEKMESEYDİN İYİYDİ JİLETLİ TEL ÇEKMESEYDİN İYİYDİ 1.7.2020
İhracat azaldı, ithalat arttı İhracat azaldı, ithalat arttı 1.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 319 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.