Edirne 33°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Beni kurban seçtiler - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Beni kurban seçtiler 17.7.2019 - 10:02:18
Edirne Belediyesi’nin kiracısı olan tuvaletçi Recep Yanık, 25 yıldır işletmecisi olduğu işyerinden tahliye ediliyor. Kiracı olarak tüm yükümlülüklerine yerine getirdiğini belirten Yanık, “Belediye 82 kiracısından hiçbiri tahliye etmiyor. Beni ise kurban seçtiler. Tuvaletleri kime vereceklerini göreceğiz” dedi. Bu tahliye, diğer kiracılar için emsal oluşturdu. Uygulama diğer kiracılar arasında “sıra kimde?” söylentisine neden oldu.Beni kurban seçtiler

Recep Yanık, 25 yıldan bu yana Edirne merkezdeki İlhan Koman Parkı yakınındaki tuvaletleri işletiyor. Bugüne kadar hiçbir borcu ve kira sözleşmesini ortadan kaldıracak davranışı olmamasına rağmen Edirne Belediyesi tarafından tahliye edilmesine isyan ediyor. “Bizim mahkemenin sonuçlanmasını beklemesi gerekiyor kanunen. Bir yürütmeyi durdurma verdi, sonra kaldırdı. Bizim mahkememiz belediyeyle halen devam ediyor. Benim bildiğim kanunen mahkeme kararının beklenmesi gerekiyor. Mahkeme kararını beklemeden Valilik İl İdare Kurulu tahliye kararı alıyor” diyen Yanık, belediyenin 82 kiracı arasında bir tek kendisini tahliye ettiğini belirtiyor. 

Yazarkasası bile var

Kiracı olarak bütün yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirten Recep Yanık “Belediyeye ait ne kadar kiracı varsa ben de onların arasındayım. 25 seneden beri oradayım. Elektrik, su, telefon, kira hepsi benim üzerime. Yazarkasa bile var. Vergi mükellefiyim. Hiçbir tuvalette yazarkasa yoktur. Ama bende var. Ben vergimi veriyorum, sigortalı işçi çalışıyor, oğlum çalışıyor orada. Belediyeye kirayı ödemeye gittiğimde yılbaşına kadar aldılar ondan sonra ‘almayacağız’ dediler” şeklinde konuştu.

“Kurban seçildim”

Bugüne kadar hiçbir problem yaşamadığını belirten Recep Yanık “25 yıldır buradayım. Hiçbir problem yaşamadım. Etraftakilerle de yaşamadım. Oradaki esnaf arkadaşlar bana dediler ki ‘İmza toplayalım’ çünkü adam orada günde 5- 6 kere geliyor. Taksiciler geliyor. Esnafla da aile olduk. Kendi görüşüm beni diğer kiracıların içinden kurban seçtiler” dedi.

“Usulsüzlük var”

İşlemde usulsüzlük olduğunu belirten Yanık sözlerine şöyle devam etti: “Ben orayı, 8 Ağustos 1995’te Encümen kararıyla açık ihaleden aldım. Beni tahliye etmeleri için Encümen kararı gerekiyor. Burada da bir usulsüzlük var. Durup dururken, başkalarına peşkeş çekmek için beni kurban seçtiler. Kime vereceklerini zaman gösterir. Hiçbir suçum yok, hiçbir cezam yok hakkımda herhangi bir şikayet de yok. Bana yapılan çok büyük bir haksızlık bu. Olmaması gerekiyordu ama oldu. Belediyeye ait 82 tane iş yeri var. Onları neden tahliye etmediler de beni ediyorlar?”
“Kendi cebimden harcadım”

Cebinden harcama yaparak değişiklikler yaptığını belirten Yanık “Burayı kullanışlı hale getirdim. Çok para harcadım. Belediyeden ilk aldığım zaman kapılar demirdi. İki tane erkeklere, iki tane kadınlara tuvalet vardı. Kendi paramla kullanışlı hale getirdim. Kapıları, fayansları değiştirdim. Turnike koydum. Yazıhane koydum. Görünümünü değiştirdim çünkü orası göz önünde bir yer. Bunları hep kendi paramla yaptım, belediyeden bir lira para almadım. Belediyenin malına kendi cebimden para harcadım” ifadelerini kullandı.
“İhale yapılması gerekir”

Tuvaletin işletmesiyle ilgili ihale yapılmadığını belirten Recep Yanık “Aslında ihale yapılması ve kim kazanırsa onun alması gerekiyor. İhale de yok. İhale olsun o zaman benim vicdanım da rahat eder ‘İhale oldu. Arkadaş aldı. Ben derim ki arkadaşa buradan bir şey almıyorum. Bu turnikeler de yazıhane de senin olsun. Ceketimi alır çıkar giderim. Hakkıyla olsun. Böyle bir şey de yok. Yaptıkları kanuna aykırı. İl İdare Kurulu’nun da mahkemenin sonuçlanmasını beklemesi gerekiyor. İl İdare Kurulu’na da itiraz da bulunduk” diye konuştu.
“Tuvaleti 7/24 açık tuttum”

Yanık son olarak “Göz önünde olduğum, çok işlediği için göze battık. Kimse açık tutmadı ben bu Kırkpınar’da 24 saat açık tuttum.  Adam sıkışınca nereye gidecek? Hiçbir yere gidemez ki. Her Kırkpınar’da açığım. Öyle zamanlar oldu ki gece o saatte açık tuvalet bulanlar bir sonraki sene bize hediye bile getirdi. Bu tuvaletten başka bir kazancım yok” dedi.

Diğer tuvaletlere tahliye yok

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yerel basına, belediye mülkiyetinde olan 11 tuvaletteki işletmecileri tahliye edecekleri açıklaması yapmıştı. Ancak edinilen bilgiye göre şu ana kadar Recep Yanık dışında tahliye edilen yok. Edirne Valiliği, bugün Yanık’ı işletmecisi olduğu tuvaletten tahliye edecek.

Sıra kimde?

Edirne Belediye Başkanı Gürkan tuvalet işletmecileri için “Kiracı vasıfları yok” açıklamasında bulunmuştu. Tuvalet işletmecilerinin yanı sıra “ecri misil” yoluyla belediyeye para yatıran 71 belediye kiracısının da “kiracı” vasıfları tartışmalı hale geldi. Belediye, bu uygulamayla istediği her kiracısını tahliye edebilecek. Kaynak: İlkyaz SAVAŞ/Şener ŞENTÜRK 1295 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 7 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yeni normalleşmenin ilk fuarı Yeni normalleşmenin ilk fuarı 2.7.2020
Gürkan’dan biçerdöverli hasat Gürkan’dan biçerdöverli hasat 2.7.2020
Tarla yangınında korkunç şüphe Tarla yangınında korkunç şüphe 2.7.2020
MHP teşkilatı Bahçeli’nin yanında MHP teşkilatı Bahçeli’nin yanında 1.7.2020
Kurbanlıklar da zamlandı Kurbanlıklar da zamlandı 1.7.2020
Meclis’i 2’ye bölen öneri geri çekildi Meclis’i 2’ye bölen öneri geri çekildi 1.7.2020
Kırkpınar’ın en iyi karesi Kırkpınar’ın en iyi karesi 1.7.2020
Gaytancıoğlu’ndan hayvancılık raporu  Gaytancıoğlu’ndan hayvancılık raporu 1.7.2020
JİLETLİ TEL ÇEKMESEYDİN İYİYDİ JİLETLİ TEL ÇEKMESEYDİN İYİYDİ 1.7.2020
İhracat azaldı, ithalat arttı İhracat azaldı, ithalat arttı 1.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 319 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.