Edirne 33°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İşler bıçak gibi kesildi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İşler bıçak gibi kesildi 16.7.2019 - 10:34:36
Tarihi Tunca ve Meriç köprülerinin bakım ve onarım çalışmaları kapsamında trafiği kapatılan Tunca Köprüsü, “İki Köprü Arası” olarak bilinen mevkideki esnafa ciddi darbe vurdu. Kazançlarında ciddi oranda düşüş yaşadıklarını ifade eden esnaf, bölgeye gelenin azalması ve organizasyonlarda iptallerin olması nedeniyle zor durumda. Yani, deyim yerindeyse işler bıçak gibi kesildi. GÜNDEM Muhabirleri, durumu yerinde inceledi.İşler bıçak gibi kesildi

Edirne’de tarihi Tunca ve Meriç köprülerinin bakım ve onarımı çalışmaları kapsamında Tunca Köprüsü yaklaşık bir hafta önce trafiğe kapatıldı. Köprünün trafiğe kapanmasıyla, Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısına ve Karaağaç Mahallesine ulaşım Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü’nden, Bosnaköy yolundan ve set boyu üzerinden sağlanıyor. Meriç ve Tunca Köprüleri arasında bulunan ve “İki Köprü Arası” olarak adlandırılan mevkideki işletme sahipleri Tunca Köprüsünün kapatılması ile başlayan onarım sürecinin daha ilk haftada işletmelerini olumsuz yönde etkilediği konusunda hem fikir. Köprülerin bakım ve onarımı için yanlış bir zaman seçildiğini söyleyen bölge esnafı, işlemin sezona girmeden yapılması gerektiğini söylüyor. Bu yıl, Ramazan ayının bunun için uygun olduğunu söyleyen esnaf, “Çalışma Ramazan ayında ya da sezon başlamadan önce bir tarihte yapılsaydı bu kadar zarar görmezdik” görüşünde. Esnaf, aynı zamanda çalışmanın “iki” işçiyle yürütüldüğünü söylüyor. Az sayıda işçiyle yürütülen çalışmanın öngörülen süre olan üç ayda tamamlanmasının mümkün olmadığını da sözlerine ekliyorlar.

Zamanlama yanlış

Büfe işletmecisi Filiz Sucuoğlu, mevcut durumdan sadece kendisinin değil, işletmeye mal getiren toptancının da şikayetçi olduğunu söylüyor. Toptancıların bu kez mal getirebilmek için uzun bir yoldan gittiklerini ifade eden Sucuoğlu, “Geçen sene de köprüleri iptal ederek bizi mağdur ettiler bu sene de aynısı oldu. Ben 3 bin lira ciro yapıyordum, şimdi 200 lira ile dükkan kapatıyorum. Bu köprüler Ramazan’da bakım olmalıydı ya da Kasım ayında yapılabilirdi. Bizim şimdi tam sezonumuz. Kredilerimiz var, toptancıya ödemelerimiz var. Bizim zararımızı kim karşılayacak?” ifadelerini kullanıyor. Köprüde şimdilik iki işçinin çalıştığını söyleyen Sucuoğlu, “İki kişi ne kadar yetiştirebilir?” diye soruyor ve ekliyor; “İki köprü arasından set boyuna giden yolu da yapmadılar. Karanlık, ışıklandırma yok. Işıklandırma olmayınca gece iş çıkışı korkuyoruz.”

“Yine bozulacak”

Sırayla gezdiğimiz esnaftan biri, isminin açıklanmaması şartıyla köprünün bozulma sebebini açıklıyor. Köprülerin bozulma sebebinin kış aylarında yapılan tuzlama çalışmaları olduğunu, tuzların köprü taşlarını erittiği görüşünde olan işletmeci, “Bu köprüleri bugün yapıyorlar ama bir sene sonra tekrar bozulacak. Çünkü tuz atıyorlar, tuz taşları bozuyor. Köprülere tuz atıldıkça tekrar bu hale gelir. Tamir olacak dediler şimdi komple taşları söküyorlar. Keski ile yapmaya çalıştılar ama keski ile olmadı, şimdi tüm taşları söküyorlar” şeklinde konuşuyor.

İşlerin nasıl gittiğini sorduğumuzda ise etrafta bulunan tek tük insanları göstererek, “Müşteri kalmadı, bitti. Buraya gelenler de dışarıdan gelip merak edenler, görmeye gelenler” diyor.

“Siftahsız kapatıyoruz”

Bir başka büfe işletmecisi Kanisan Yerli ise durumun devam etmesiyle birçok esnafın ayakta kalabilmesinin zorlaşacağını söylüyor. “Köprüler kapandığından beri tabiri caizse siftah yapmadan kapatıyoruz. Bu böyle devam ederse bu köprüden Karaağaç’a kadar kaç tane esnaf ayakta kalır bilmiyorum. Köprüler kapalı olduğu müddetçe buralara kimse gelmiyor. Cumartesi akşamı ama burada hiçbir yerde düğün yok” şeklinde konuşan Yerli, çalışmanın 50 gün süreceğini söylediklerini aktararak, “Ben 50 güne razıyım. Çok daha uzun sürecek. Çünkü köprüde çalışan usta yok. İki kişi çalışıyor ama iki kişiyle bu iş yapılmaz” diyor.

Yerli, durumun sadece iki köprü arası ile sınırlı olmadığını ifade ederek, “Sadece biz değil. Karaağaç’ta her yer boş. Oraya da giden yok. Yeni köprüyü kimse kullanmak istemiyor” şeklinde düşüncelerini ifade ediyor.

Düğünler iptal edilmiş

İki köprü arasındaki düğün salonlarına da uğramak istiyoruz ama hafta sonu ve akşam üzeri olmasına rağmen düğün salonlarının kapıları kilitli. Nerede olduklarını sorduklarımızda ise düğünlerin ulaşım gerekçesiyle iptal edildiğini öğreniyoruz.

Meriç Köprüsü de boş

Bunun üzerine Meriç Köprüsü’nü de geçerek, Emirgan Çay Bahçesi’ne gitmeye karar veriyoruz. Köprü boş değil, trafiğe kapanmasını fırsat bilenler rahatça fotoğraf çektiriyor ve yürüyor. Köprüden tek tük de olsa Bosaköy yolundan veya Karaağaç Merkez istikametinden gelen otomobiller geçiyor. Kimisi iki köprü arasında kalan set boyuna çıkan yolu kullanarak yoluna devam ediyor kimisi ise Tunca Köprüsünün trafiğe kapatıldığının farkında değil. Köprüye kadar gidip, işaretleri görünce “U dönüşü” yaparak geldiği yoldan geri gidiyor. Meriç Köprüsü’nün iki yanında bulunan askeri gazino ve çay bahçesi ise boş değil ama o hafta sonunun alışkın olduğumuz kalabalığı yok.

“Hepimiz zor durumdayız”

Emirgan Çay Bahçesi de aynı durumda. Diğer uçta bulunan Protokol Evi’nin tersine burası pek dolu değil. Dediğimiz gibi hafta sonu nehir kenarında masa bulmanın mümkün olmadığı Emirgan Çay Bahçesi’nde kenardaki masalarda yer bulmak bu kez mümkün. Çay bahçesinin ve düğün salonunun işletmecisi Yalçın Söz de aynı duruma dikkat çekerek, “Hafta sonu olmasına rağmen bomboş, müşteri yok” diyor.

Düğün salonunda iptal olan düğünlerin olduğunu söyleyen Söz, bir düğünün köprülerin tadilatına başlanacağı haberi üzerine yaklaşık 1,5 ay önceden iptal edildiğini ifade ediyor. Söz, “Sadece biz değil tüm esnaf zor durumda. Bol bol tatil yapacağız. Zaten iki ay sezonumuz var o da heba oldu” şeklinde konuştu.

“Dört ayda bitmez”

Emirgan Çay Bahçesi’nin yanındaki Villa restorana uğruyoruz bu kez. Köprü bakımının Ramazan ayında yapılması gerektiğini ve Ramazan ayında yeterli personel ile çok rahat biteceğini belirten Villa’nın işletmecisi Şaban Alabaş, “Şu an yapılan işlem bence dört ayda bitmez. İki tane işçi çalışıyor. İki kişi ne yapabilir ki” diyor.

“Bugün cumartesi dolu olmamız gerekmesine rağmen müşteri yok. İki tane düğünüm iptal oldu. Köprülerin kapalı olmasını bahane ederek iptal ettiler. Bizim işimiz Eylül’e kadar. Eylül’den sonra işimiz bitiyor zaten” şeklinde konuşan Alabaş, onarım için yanlış bir zaman seçildiğini vurguluyor.

Köprü üzerindeki çalışmaları fotoğrafladığımız sırada, kepçe ile taşların kırılmasına başlanmış ve köprü üzerinde 4 kişinin çalıştığı görülüyordu.Kaynak: İlkyaz SAVAŞ / Şener ŞENTÜRK 960 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yeni normalleşmenin ilk fuarı Yeni normalleşmenin ilk fuarı 2.7.2020
Gürkan’dan biçerdöverli hasat Gürkan’dan biçerdöverli hasat 2.7.2020
Tarla yangınında korkunç şüphe Tarla yangınında korkunç şüphe 2.7.2020
MHP teşkilatı Bahçeli’nin yanında MHP teşkilatı Bahçeli’nin yanında 1.7.2020
Kurbanlıklar da zamlandı Kurbanlıklar da zamlandı 1.7.2020
Meclis’i 2’ye bölen öneri geri çekildi Meclis’i 2’ye bölen öneri geri çekildi 1.7.2020
Kırkpınar’ın en iyi karesi Kırkpınar’ın en iyi karesi 1.7.2020
Gaytancıoğlu’ndan hayvancılık raporu  Gaytancıoğlu’ndan hayvancılık raporu 1.7.2020
JİLETLİ TEL ÇEKMESEYDİN İYİYDİ JİLETLİ TEL ÇEKMESEYDİN İYİYDİ 1.7.2020
İhracat azaldı, ithalat arttı İhracat azaldı, ithalat arttı 1.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 319 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.