Edirne 23°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Bilimin Edirne laboratuvarı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Bilimin Edirne laboratuvarı 25.6.2019 - 11:23:54
Edirne Bilim ve Sanat Merkezi ile Başakşehir Bilim ve Sanat Merkezi işbirliğinde düzenlenen ‘Bilimin Gizemi Doğada Gizli’ STEM Art projesine katılan 25 üstün zekâlı öğrenci, kentin tarihi, turistik, sosyal ve kültürel mekânlarında disiplinler arası deneyler gerçekleştirecekler. Bilimle buluşarak Edirne’yi adeta laboratuvar gibi kullanacak geleceğin bilim insanları, kentin güzelliğini gerçekleştirecekleri etkinliklerde öğrenecekler. Dün başlayan projede 20’si İstanbul ve 5’i Edirne’den olmak üzere toplam 25 üstün zekâlı öğrenci ilk kez bir araya geldi.Bilimin Edirne laboratuvarı

Edirne Bilim ve Sanat Merkezi ile Başakşehir Bilim ve Sanat Merkezi işbirliğinde düzenlenen ‘Bilimin Gizemi Doğada Gizli’ STEM Art projesi başladı. 24-28 Haziran tarihleri arasında İstanbul’dan 20, Edirne’den de 5 üstün zekâlı öğrenciyi bir araya getirecek projede öğrenciler, Edirne’nin tarihi, turistik ve kültürel mekânlarında gerçekleştirecekleri deneyler ile hem kenti gezme şansı yakalayacak, hem de bilim ile buluşacaklar.

Trakya Üniversitesi, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Edirne Belediyesi, Başakşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da desteklenen ve TÜBİTAK hibesiyle ortaya çıkan TÜBİTAK 4004 projesi kapsamında öğrenciler, Trakya Üniversitesi ve İstanbul’daki çeşitli üniversitelerden gelen öğretim görevlileri ile düzenlenecek aktivitelere katılacaklar.

Proje kapsamında Başakşehir Bilim ve Sanat Merkezi’nden 20 öğrenci, Edirne Bilim ve Sanat Merkezi’ndeki öğrencilerle bir araya geldi. Proje Yürütücüsü Ayşegül İşlekeller Bozca, basın mensuplarına proje ile ilgili bilgi verirken, öğrencilerin mimarlıktan biyoloji, edebiyat, tarih, yaşam becerileri, spor aktiviteleri başta olmak üzere her alanın bilimle nasıl iç içe olduğunu konuşacağını açıkladı. Bozca, öğrencilerin gerçekleştireceği deneylerden örnekler açıklarken; “Örneğin; Selimiye Camii’nin mimarisi hakkında konuşacaklar ve daha sonra gölge boyunca minarelerin uzunluğunu hesaplayacaklar. Selimiye Camii’nin kubbelerinden havanın sıcaklığını ölçecekler. Bahçesindeki ağaçların yapraklarından, bir dalda kaç yaprak olabileceği olasılığından Edirne’deki ağaç popülasyonuna değinecekler. Kimyadaki sabunlaşma konusunu Edirne sabunu yaparak anlatacaklar. Aslında hayatımızda olan her şeyin bilimle iç içe olduğunu çocuklara bu programda anlatmaya çalışıyoruz. Program, 5 gün boyunca sürecek ve sabah 08.00’den akşam 22.00’ye kadar çocuklar programa katılacaklar” ifadelerine yer verdi.

“Her disiplin birbiriyle ilişkili”

‘Bilimin Gizemi Doğada Gizli’ projesinin, ‘STEM Art’ projesi olduğuna dikkat çeken Bozca; “STEM Art, dünyada son dönemde çok kullanılan bir eğitim modelidir. Bu sistem, her disiplinin birbiriyle ilişkisi olduğunu söylüyor. Biz, çocuklara bir şiir okutuyoruz ama o şiirin içinde hava durumunu anlatıyoruz. Dolayısıyla bu hava durumundan yola çıkarak çocuklara meteoroloji bilimini anlatabiliriz. Bu projede Edirne’nin tarihini anlatacağız, camilere gireceğiz ama fizik konusunu da anlatacağız. Fizik konusunu anlatırken bir anda matematiğe girip problemler çözdüreceğiz. Matematiği anlatırken de Edirne lalesini ile ilgili bilgiler vereceğiz. Hem doğa, hem insanı iç içe getirerek bu konuları fark ettirmeye çalışıyoruz.

“Edirne’nin güzelliğini soluyacaklar”

Kent Ormanı, Tunca Nehri, Selimiye Camii gibi Edirne’nin en önemli tarihi ve kültürel mekânlarında öğrencilere bilim anlatılacağını söyleyen Bozca; “Örneğin; Tunca Nehri kıyısına gideceğiz, debisini ölçeceğiz, uzunluğunu lazerlerle ölçecekler. Nehirden su alacaklar ve suyun içindeki bakterilere bakacaklar. Bir taraftan da oraya yazılmış eski şiirleri araştıracaklar. Çocukların bir arada olabildiğince her şeyi özümsemesini hedefledik. Bundan daha önemlisi de çocuklar burada bir hafta boyunca unutulmaz anlar yaşayacaklar. Edirne güzelliğini de solumuş olacaklar” sözlerine yer verdi. Proje, Perşembe günü düzenlenecek kapanış toplantısı ile tamamlanacak.

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 297 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi 18.10.2019
Nas’tan ilginç Edirne örneği Nas’tan ilginç Edirne örneği 18.10.2019
Harekâta katılmak istiyorlar Harekâta katılmak istiyorlar 18.10.2019
Camide mühimmat bulundu Camide mühimmat bulundu 18.10.2019
41 noktadan selamlı destek 41 noktadan selamlı destek 18.10.2019
Teknolojisiz şenlik Teknolojisiz şenlik 18.10.2019
Negro dünya basınında Negro dünya basınında 18.10.2019
Enstrümansız mehteRoman Enstrümansız mehteRoman 18.10.2019
Bir sokak insan başvurdu Bir sokak insan başvurdu 18.10.2019
Devren Kiralık Bedesten Devren Kiralık Bedesten 18.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 85
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 261 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Otogar(gara) – 2
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak – 3
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.