Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gürkan’ın erken seçim dileği - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gürkan’ın erken seçim dileği 25.6.2019 - 11:08:17
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 23 Haziran İBB Başkanlığı seçimi sürecinde CHP Edirne il ve ilçe örgütlerinin seçim çalışmalarına desteği, Ekrem İmamoğlu’nun Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne daveti ve İBB ile Edirne Belediyesi arasında ortak düzenlenecek projelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye gündemine gelen erken seçim iddiaları ile ilgili de açıklama yapan Gürkan, Türkiye’de 4 buçuk yıl seçimsiz bir dönemin beklendiğini söylerken; “Gezdiğimiz her yerde insanların seçimlerden yorulduğunu gördük. Siyasiler de seçimlerden çok yoruldu. Hepimizin işine bakması lazım” dedi.Gürkan’ın erken seçim dileği

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin ardından basın mensupları ile bir araya geldi. CHP Edirne İl Örgütü toplantı salonunda düzenlenen toplantıda Pekcanlı ve Gürkan, Millet İttifakı’nın İstanbul’daki seçim çalışmaları ve Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yeniden seçilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundular.

CHP Edirne il ve ilçe örgütlerinin de İstanbul’un çeşitli ilçelerinde düzenlenen seçim çalışmalarına katılmasının yanı sıra Edirne ve ilçelerinden seçim öncesi otobüslerin kaldırılarak vatandaşların oy verme işlemine destek verildiği hatırlatılan toplantıda, yerel seçimlerin ardından ortaya çıkan genel seçim söylentisi ile ilgili de açıklamalar gerçekleştirildi. İBB’ye yeniden başkan seçilen Ekrem İmamoğlu’nun, 1-7 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne davetiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Gürkan, Edirne’deki yerel seçimler ile İstanbul’daki yerel seçimlerdeki performansını değerlendirdi. Gürkan, açıklamalarında İmamoğlu ile arasındaki dostluğa da dikkat çekti. Toplantıda Pekcanlı ise CHP’nin İstanbul’daki başarısının nedenlerini açıkladı.

Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren Pekcanlı, Ekrem İmamoğlu’nun zaferiyle sonuçlanan İBB seçimlerinin bir buçuk aylık son periyodunu değerlendirirken; “Ciddi bir çalışmanın karşılığını da halkımız, verdikleri oylarla ve bunun coşkusunu yaşatarak 806 bin farkla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu’na tekrar verdi. 13 bin farkı kabul edemeyenler, bu kadar farkla ilgili ne açıklama yapacaklar, onların sorunudur. İstanbul’da sevgi ve hoşgörü kazandı. Kaybedenler sadece bir kişi değil. Ekrem İmamoğlu’nun zaferle çıkması tüm Türkiye’de coşkuyla karşılandı. Bu, siyaset ötesi bir şeydir. CHP veya İYİ Parti ile alakası olmayan insanlar, sadece yapılan haksızlığa dur demek için bu desteği verdi. Biz, CHP olarak bunun farkındayız ve çok mutluyuz” ifadelerine yer verdi.

“31 otobüs yolladık”

CHP Edirne İl Örgütü’nün İstanbul’daki seçim çalışmalarına tüm desteğini verdiğini söyleyen Pekcanlı; “Yaklaşık 31 otobüsü dolu dolu yolladık. Birçok minibüs ve belki de yüzlerce araç ile özellikle Saros bölgesindeki tatil beldelerimizden insanlarımızı sevk ettik. Hiçbir sorun yaşamadık ve bu yüzden çok keyifliyiz. Bu kadar emeğin sonucunda Edirne’den sonra İstanbul’u da almak ayrı bir keyiftir. Burada bizim de emeğimiz olduğu için bütün ilçe başkanlarıma, kadın kolları başkanlarıma, bölgede aktif olarak çalışan milletvekilimize, belediye başkanlarımıza teşekkür ederim. Çok keyifli bir çalışmaydı” dedi.

“120 bin hemşerimiz İstanbul’da yaşıyor”

Pekcanlı’nın açılış konuşmasının ardından toplantıda konuşma yapan Recep Gürkan, İstanbul seçimlerinin Türkiye için önemini vurgularken; “İstanbul demek, Türkiye demektir. Çünkü İstanbul nüfusuna kayıtlı yaklaşık 120 bin hemşerimiz yaşıyor. Diğer iller de aynı şekildedir. Bu seçimlerin demokrasimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Halkın, hiç kimsenin yanında sonsuza kadar kalmayacağını gösteren önemli bir seçim oldu. Halk, ne zaman, ne yapacağına bir kez daha kendisinin karar vereceğini gösterdi. Milletin iradesi tecelli etti. Bu seçimlerden bütün siyasilerin kendilerine dersler çıkarması gerektiğine inanıyorum. 13 bin farktan, 806 bin farka bir seçimlerin nasıl taşınabileceğini de dünya siyaset tarihinde ayrı bir yeri olacağına ve bununla ilgili sosyolojik çalışmalar da yapılacağına inanıyorum” sözlerine yer verdi.

“İstanbul’un haritası kırmızılaştı”

CHP Genel Merkezi tarafından Edirne İl Örgütü’nün İstanbul seçimi çalışmalarında görevlendirilmesinin ardından Edirne Belediyesi’nden izin alarak çalışmalara katıldığını söyleyen Gürkan; “Bayramdan sonraki sürenin neredeyse tamamını İstanbul’da geçirdik. Hemşerilerimizin daha yoğunlukta olduğu bölgelerde görevlendirmelerle çalıştık. Hemşerilerimizin çoğunu ve dernekleri ziyaret ettik. İstanbul’da yaşayan bütün Edirneli hemşerilerimize bir kez daha çok teşekkür ediyorum. İstanbul’un haritasına baktığınızda neredeyse birçok bölgesi kırmızılaştı. İlginç sonuçlar var. Örneğin; Fatih ilçesi AK Parti’nin kalesi olarak bilinir ama az bir farkla da olsa Ekrem İmamoğlu önde çıktı. Farkı çok yükselten yerler var. Her şey çok güzel olacak diyorduk ve her şey çok güzel oldu” dedi.

“İnsanlar seçimlerden yoruldu”

23 Haziran İBB başkanlığı seçimlerinin sona ermesiyle birlikte Türkiye gündeminde konuşulmaya başlayan genel seçimlerle ilgili de açıklamalarda bulunan Gürkan; “Bundan sonra herkes kendi önüne bakacak. Artık Türkiye’de yaklaşık 4 buçuk yıl seçimsiz bir dönem bekleniyor. Çünkü gezdiğimiz her yerde insanların seçimlerden yorulduğunu gördük. Biz siyasiler de seçimlerden çok yorulduk. Artık hepimizin işine bakması lazım. Hepimizin, milletimiz için proje üretme zamanıdır. Hiç kimseyi dışlamadan, vatandaşın bize hizmet için görev verdiğinin bilincinde olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Hizmeti, bir parti hizmeti olarak görmüyoruz. Elbette partiler bundan yararlanıyordur ama vatandaşa hizmetinizi sağlıklı bir şekilde ilettiğinizde bu vatandaşın değerlendirmesidir. Artık CHP, İYİ Parti, AK Parti, MHP demeden vatandaşa hizmet zamanıdır” ifadelerine yer verdi.

“Edirne’ye hizmet borcumuz var”

Gürkan, 31 Mart tarihinde başlayan ve 23 Haziran ile birlikte sona eren yerel seçim sürecinin ardından Edirne’deki siyasi partileri ziyaret etmeye başlayacağını da açıklarken; “Hepimizin Edirne’ye hizmet borcu var. Bu hizmet borcunu yerine getirmek için güçlerimizi, kaynaklarımızı, projelerimizi bir araya getirerek ortaya bir sinerji çıkarmak, ortaya çıkan enerjiden milletimizin refahı için yaralanmasını sağlamak hepimizin görevi olmalıdır. Belediye başkanları seçilene kadar partilidir ama seçildikten sonra partili kimliğinin dışında görev yapar. Hizmetlerimizi bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“İmamoğlu’nu Kırkpınar’a davet edeceğim”

İBB başkanlığına yeniden seçilen Ekrem İmamoğlu’nun 1-7 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne davetiyle ilgili soru sorulması üzerine cevap veren Gürkan; “Hem İstanbul seçimlerinin olması, hem de zamanın çok az olması nedeniyle Kırkpınar davetlerimizi İstanbul’a gitmeden yaptık. Telefonlarla da görüşmeye devam edeceğiz. Kırkpınar’a son 3 yıldır CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu gelemedi. Her yıl bir şey çıktı. Sayın Cumhurbaşkanımız gelemedi. Diğer bakanlardan gelen veya gelemeyenler oldu. Bu durumun Kırkpınar’a gelip gelmeme ile bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. En son Cuma günü Ekrem İmamoğlu ile beraberdik. Seçimle ilgili değerlendirmeler yaptık ama o ortamda Kırkpınar konusunu açmanın doğru olmayacağını düşündüğüm için konuyu açmadım. Ama Balkanlar ile ilgili çalışmamız olacak. Kendisini de telefon ile Kırkpınar’a davet edeceğim” dedi.

“Liyakata önem verdik”

Toplantıda CHP’nin İstanbul’daki başarısının nedenleri sorulması üzerine cevap veren Pekcanlı ise en büyük başarının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ait olduğunu söylerken; “Genel Başkanımız, liyakata değer veren bir insandır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, daha önce Seferihisar Belediye Başkanıydı. Ankara’da Mansur Yavaş, daha önce Beypazarı Belediye Başkanıydı. Adana’da Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanıydı. Antalya’da Muhittin Böcek, Konyaaltı Belediye Başkanıydı ve Beylikdüzü Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu, şu anda da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanımızdır. Demek ki öncesinde hepsinin bir yaşam hikâyesi ve başarısı var. Bu yüzden Ekrem İmamoğlu veya CHP başarılı oldu. Biz, liyakata önem verdik; onlar isimlere önem verdiler” ifadelerine yer verdi.

“İstanbul’da daha fazla çalıştık”

Yerel seçimlerde Edirne’deki seçim çalışmaları ile İstanbul’daki seçim çalışmaları arasındaki farkın sorulması üzerine cevap veren Gürkan ise İstanbul’da kısa bir zaman içerisinde yoğun bir çalışma gerçekleştirilmesi gerektiğini söylerken; “İstanbul’un zaten kendisi insanı yoruyor. Bu anlamda fiziksel olarak yorulduk. Edirne seçimleri ile bir kıyaslama yaparsak; biz Edirne’de de yoğun çalıştık ama İstanbul’da kısa sürede çok daha yoğun çalışmamız gerekti. Biz Edirne’yi tanıyor olmanın avantajlarını kullandık. Edirne seçim kampanyasında ortaya koyduğumuz performanstan daha fazla bir performansı ortaya koyduk. Ama bu dönemi hayırlısı ile bitirelim, vaatlerimizi yerine getirelim, kendi hayatımla ilgili de planlarım, kararlarım var. Ankara ya da bir başka şehir de gündemimde yok” dedi.

“Olumsuz etkileyecek”

İstanbul seçimleri nedeniyle Edirne’de etkisini yitiren turist yoğunluğuna karşı alınacak önlemlerin sorulması üzerine cevap veren Gürkan, turist sayısının azalmasında hem seçimlerin, hem de genel ekonomik durumun payı olduğunu belirtirken; “Kırkpınar ile seçimlerin arasının çok az olması bizi olumsuz etkileyecek. İnsanlar seçimlerden yeni çıktılar. Seçimlerde harcamalar yapılıyor. O yüzden ne yapabiliriz bilmiyorum. Biz yine de Edirne’mize daha çok turistin gelmesi için bütün çabalarımızı sürdüreceğiz. Ama sonuç ne olur bilemiyoruz. Kırkpınar’da bu yıl, geçen yıl kadar ziyaretçi alıp almayacağımızı hep beraber göreceğiz. Kırkpınar’a bir hafta var. Ama orta ve uzun vadede mutlaka programları yapmaya çalışacağız” sözlerine yer verdi.

“Biz proje insanıyız”

Gürkan, 23 Haziran seçimlerinden önce katıldığı çalışmalarda Ekrem İmamoğlu ile sosyal medyaya yansıyan dostluk fotoğraflarının sorulması üzerine de cevap verirken; İmamoğlu ile bireysel dostluğunun bulunduğunu söyledi. Gürkan; “Ama hiçbir belediye ile ilgili hizmet gelmesi konusunda bir bakış açım olmadı. ‘Bize bir greyder verin’ gibi bir şey yapmam. Kendime de, Edirne’ye de yakıştıramam. Biz proje insanıyız. Elbette hem İstanbul, hem Ankara, hem de İzmir ile ortak projeler yapacağız” dedi. Konuşmaların ardından toplantı sona erdi.

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 302 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi 18.10.2019
Nas’tan ilginç Edirne örneği Nas’tan ilginç Edirne örneği 18.10.2019
Harekâta katılmak istiyorlar Harekâta katılmak istiyorlar 18.10.2019
Camide mühimmat bulundu Camide mühimmat bulundu 18.10.2019
41 noktadan selamlı destek 41 noktadan selamlı destek 18.10.2019
Teknolojisiz şenlik Teknolojisiz şenlik 18.10.2019
Negro dünya basınında Negro dünya basınında 18.10.2019
Enstrümansız mehteRoman Enstrümansız mehteRoman 18.10.2019
Bir sokak insan başvurdu Bir sokak insan başvurdu 18.10.2019
Devren Kiralık Bedesten Devren Kiralık Bedesten 18.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 85
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 261 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Otogar(gara) – 2
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak – 3
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.