Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Ayçiçeğinde kara tablo - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Ayçiçeğinde kara tablo 24.6.2019 - 10:22:50
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Edirne bölgesinde toplam 170 bin dönüm tarladaki ekimin bozulmasına neden olan köse hastalığı ve yeni ekimlerle birlikte ortaya çıkan bozkurt sorunu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Arabacı, ilaçların yetersizliğine dikkat çekerken; sorunun çözümü için Tarım ve Orman Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne dilekçe sunduklarını açıkladı. Arabacı, yeni dönemde ekilmek zorunda kalan ayçiçeğinde, erken dönemde ekilene göre verim kaybının yüzde 50’yi bulabileceğini açıkladı.Ayçiçeğinde kara tablo

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Edirne bölgesindeki çiftçilerin karabasanı haline gelen köse hastalığı ve bozkurt sorunu hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Ayçiçeği üreticilerinin defalarca tarla bozmasına neden olan hastalıklara karşı çözüm yolu aranmaya devam ederken; Arabacı, Yunanistan’dan Edirne’ye çare bulmak amacıyla getirilen bazı ilaçlar ve üretimde meydana gelebilecek verim kayıpları ile ilgili konuştu.

Köse hastalığının, yıllar geçtikçe kendi kendini yenileyebilen bir hastalık olduğunu açıklayan Arabacı; “Firmalar köseye dayanıklı çeşitler geliştiriyor fakat 3-4 yıl verimli oluyor. Daha sonra kösenin farklı ırkı çıkıyor daha dayanıklı çeşitler çıkıyor. İlacı atıp bu hastalığı önleme gibi bir şansımız yok. Köse hastalığının olmaması için hava şartları çok önemlidir. Toprak ısısı yükselmediği sürece ekiliş yapmayalım. Erken ekim bu hastalığın çoğalmasını sağlıyor. Çiftçi olarak toprak ısısının uygun olduğu dönemde ekim yapmalıyız. Hava şartları gece çok soğuk, gündüz çok sıcak olursa ve toprak ısısının yeterli bir seviyeye gelmediği dönemde yaparsak bu hastalığın her yıl olma olasılığı yüksektir” ifadelerine yer verdi.

                Arabacı, 2018-2019 sezonunda hava şartlarının uygun olmasına rağmen köse hastalığı nedeniyle 170 bin dönüm arazide ekilen ürünün bozulduğuna dikkat çekerken; “Bozup ektikten sonra da ayçiçeğini kesen kurtlar türedi. Buna ilaç atsak da çok etkili olamadık. Bundan dolayı 2-3 defa tarlasını tekrar bozanlar oldu. Sadece 170 bin dönüm normal hastalıktan dolayı bozuldu. Fakat bu nedenlerden dolayı da ciddi alan bozuldu. Firma yetkilisi arkadaşlara, ‘Köseye toleranslı çeşitleri piyasaya sürmeyelim. Daha dayanıklı çeşitler yetiştirelim, çiftçiyi mağdur etmeyelim’ dedim. Maliyetinin hepsi olmasa da bir kısmını karşılaması için ricada bulundum. Firma yetkilileri ise bunun sadece firma ile alakalı olmadığını, hava şartlarından kaynaklandığını söyleyip kabul etmediler. TARSİM Bölge Müdürümüz ile de görüştüm. Hastalık olduğunu söyleyerek, sigorta kapsamına alınmasını, çiftçinin mağduriyetinin giderilmesini talep ettim. Şu anda kapsamda değil ama önümüzdeki dönemlerde olabileceğini söyledi” dedi.

“Cumhurbaşkanlığı bilgi aldı”

Edirne merkez başta olmak üzere ilçe ziraat odaları başkanları ile birlikte hastalıklar konusunda dilekçe hazırladıklarını açıklayan Arabacı; “Dilekçeyi Tarım Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanlığı’na, Türkiye Ziraat Odası üst birliğimize gönderdik. Toleranslı çeşitlerin piyasaya sürülmemesi, bakanlığımızın dayanıklı çeşitlerin piyasaya sürülmesini kendilerinden talep ettik. Zirai araştırmadaki arkadaşlarımızla görüştük. Cumhurbaşkanlığı’nın bu konuyla ilgili geri dönüş yaptığını, onlardan bilgi aldığını söylediler. Önümüzdeki dönemde hem bakanlığımızın, hem de tohum yetiştirici firmalarımızın daha dikkatli olup özen göstermesini, daha dayanıklı çeşitleri piyasaya sürmelerini bekliyoruz” sözlerine yer verdi.

“Kurtları elimizdeki ilaçla öldüremiyoruz”

Başta Yunanistan olmak üzere yurt dışından hastalıklara karşı kullanılmak üzere getirilen ilaçlarla ilgili açıklamalarda bulunan Arabacı; “Şu anda bize, ‘Yurt dışından geldi şu ilacı attığımızda bu hastalık geçecek’ diye net bir bilgi gelmedi. Bu ilacı kullanan hiçbir arkadaşımızı duymadım. Bu ilaç ne kadar faydalı ya da değil araştırmak gerekir. Çok iyi bilmediğimiz konuda yorum yapmak yanlış olur. Araştırma Enstitümüzde inceledikten sonra bu ilacı yönlendirmek gerekir. Şu anda kurtlara karşı attığımız ilaçlar da sadece toprağın üzerine çıkan kurtları öldürebiliyoruz. Toprağın altındakileri öldüremiyoruz. O yüzden de kurtlar genelde akşam hava karardıktan sonra toprağın üzerine çıktığı için gece ilaçlaması yapıyoruz. Fakat kurtların hepsi toprağın üzerine çıkmıyor ve doğal olarak hepsini öldüremiyoruz. O yüzden de net bir çözüm olmuyor. Eskiden kurtlarla ilgili etkili ilaçlar vardı fakat Tarım ve Orman Bakanlığı’mız yasakladı. Yasakladığı için de hiçbirimiz bu ilaça ulaşamıyoruz” dedi.

“Yarı yarına kayıp olasılığı yüksek”

Erken dönemde ekilen ayçiçeklerinin çiçek açmaya başladığını söyleyen Arabacı; “İyi de yağış aldılar. Onlarda bu yıl iyi bir verim olacağını düşünüyoruz. Şu anda çok güzel görünüyorlar. Köse ve kurt hastalığından dolayı yeni ekilişler yapanlar var. Bu dönemden sonra ekilen ayçiçeğinin döllenme süreci ise yoğun sıcaklara denk gelecektir. En iyi hava şartlarına denk gelse bile kesinlikle yüzde 20 verim kaybı olacaktır. Bu oran da minimumdur. Yüzde 40-50 de olabilir. Yarı yarıya verim kaybı olma olasılığı çok yüksektir” ifadelerine yer verdi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 264 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi 18.10.2019
Nas’tan ilginç Edirne örneği Nas’tan ilginç Edirne örneği 18.10.2019
Harekâta katılmak istiyorlar Harekâta katılmak istiyorlar 18.10.2019
Camide mühimmat bulundu Camide mühimmat bulundu 18.10.2019
41 noktadan selamlı destek 41 noktadan selamlı destek 18.10.2019
Teknolojisiz şenlik Teknolojisiz şenlik 18.10.2019
Negro dünya basınında Negro dünya basınında 18.10.2019
Enstrümansız mehteRoman Enstrümansız mehteRoman 18.10.2019
Bir sokak insan başvurdu Bir sokak insan başvurdu 18.10.2019
Devren Kiralık Bedesten Devren Kiralık Bedesten 18.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 85
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 261 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Otogar(gara) – 2
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak – 3
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.