Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Uyuşturucuya ceza yağdı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Uyuşturucuya ceza yağdı 21.6.2019 - 10:41:34
Yurtdışından temin ettikleri 20 kg skunk maddesini İpsala Sınır Kapısı’ndan yurda sokup dağıtımını üstlendikleri iddiasıyla haklarında dava açılan 2’si tutuklu 5 kişi hakkında karar verildi. Sanıklara “Uyuşturucu madde ithal etme” ve “Uyuşturucu madde nakletme” suçlarından 10 yıl ile 27,5 yıl arasında değişen hapis ile 41 bin 660 TL’den 100 bin TL arasında değişen adli para cezaları verildi.Uyuşturucuya ceza yağdı

Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşmaya tutuklu sanıklar O. D. ve E. Ç., başka suçtan tutuklu sanık Ş.Ö ile sanık avukatları katıldı.

Esas hakkındaki görüşünü yineledi

Duruşmada ilk olarak duruşma savcısı geçen celse bildirdiği esas hakkındaki görüşünü yineledi. Savcı, esas hakkındaki görüşünde sanıklar O. D., E. Ç., Ş. Ö., S. Ö ve S. K.’nin “Uyuşturucu madde ithal etme” suçundan cezalandırılmasını, suçun üç veya daha fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi nedeniyle verilecek cezanın yarı oranında arttırılmasını talep etti. Savcı ayrıca tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını, tutuksuz yargılanan 3 sanığın da hükümle birlikte tutuklanmalarını talep etti.
“Kesinlikle yapmadım”

Tutuklu yargılanan sanık O. D. esas hakkındaki mütalaasında; bir yıldır tutuklu olduğunu ifade ederek, “Yapmayı bırakın, hiçbir şekilde görmediğim bir şey yüzünden bir yıldır buradayım. Bu olayda mağdurum. Maddi ve manevi yıkım yaşıyorum. Yapmış olsam inanın söyleyeceğim. İşlemediğim bir suç için nasıl bir savunma yapacağımı da bilmiyorum. Ben bu işi kesinlikle yapmadım” dedi.
“Paraya tamah ettim”

Tutuklu sanık E. C. ise istemeyerek bir suça bulaştığını söyleyerek, “Bir yıldır tutukluyum. İlk mahkemeden beri bu malı kimden aldığımı ayrıntılı söyledim. Bu işi tek başıma yaptım. Paraya tamah ettim. En azından tahliye olmak istiyorum. Cezamı çekmeye razıyım” şeklinde savunma yaptı. Başka suçtan tutuklu sanık Ş. Ö. uyuşturucu maddeden haberinin olmadığını savunarak, uyuşturucu maddenin taşınması sırasında öncülük ya da artçılık yaptığını söyledi.
Etkin pişmanlık uygulandı

Sanık avukatlarının savunmalarının ardından mahkeme heyeti, kararını açıklamak üzere ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan heyet; sanıklar E. C., S. K. ve S. Ö.’nün fikir ve eylem birliği içerisinde  “Uyuşturucu madde ithal etme” suçunu işlediklerini sabit bularak sanıkları ayrı ayrı 33 yıl hapis ve 6 bin gün adli para cezası ile cezalandırdı. Heyet; sanık E. C. ve S. K.’nin cezalarında “etkin pişmanlık hükümleri” ve “takdiri indirim nedenleri” uygulayarak, E. C.’nin 13 yıl 9 ay hapis ve 50 bin TL hapis; S. K.’nin ise 18 yıl 4 ay hapis ve 66 bin 660 TL para cezası ile cezalandırılmalarına hükmetti. Heyet, sanık S. Ö.’nün cezasında ise sadece “takdiri indirim nedenleri” uygulanmasına karar vererek, cezayı 27 yıl 6 ay hapis ve 100 bin TL adli para cezası olarak kararlaştırdı.
Nakletme suçundan ceza

Heyet, sanıklar O. D. ve Ş. Ö.’nün ise “Yurt içinde uyuşturucu madde nakletme” suçundan 10 yıl hapis ve 41 bin 660 TL adli para cezası ile cezalandırılmalarına hükmetti. Heyet, ayrıca tutuklu sanıklar O. D. ve E. C.’nin hükmen tutukluluk hallerinin devamına; başka suçtan tutuklu sanık Ş. Ö.’nün hükmen tutuklanmasına; duruşmaya katılmayan sanıklar S. K. ve S. Ö. hakkında ise tutuklamaya yönelik yakalama emri çıkartılmasına hükmetti.
Muhalefet şerhi

Heyet, sanık Ş. Ö. yönünden alınan karar dışındaki kararlarını oybirliği ile alırken, üye hakim sanık Ş. Ö. yönünden alınan karara muhalefet şerhi düştü. Üye hakim şerhte, “Sanık Ş. Ö.’nün cezalandırılmasına yeterli her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından sanığın beraat etmesi gerektiği görüşünde olduğumdan mevcut delil durumu nazara alınarak sanığın cezalandırılması ve tutuklanmasına ilişkin sayın çoğunluğun görüşüne katılmıyorum” ifadelerini kullandı.     
Olay

Geçen yıl Haziran ayında, İpsala Sınır Kapısı’ndan yurda soktukları uyuşturucu maddenin dağıtımını üstlendikleri şüphesiyle başlatılan teknik ve fiziki takip sonucunda, İstanbul’da bir eve Edirne Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından bir operasyon düzenlendi. Evde bulunan iki çanta içerisinde 10 paket halinde 20 kilo 600 gram skunk maddesi ele geçirilirken olayla ilgili gözaltına alınan 5 kişi tutuklanarak haklarında “Uyuşturucu madde ticareti yapma” suçundan dava açıldı. Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 552 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi 18.10.2019
Nas’tan ilginç Edirne örneği Nas’tan ilginç Edirne örneği 18.10.2019
Harekâta katılmak istiyorlar Harekâta katılmak istiyorlar 18.10.2019
Camide mühimmat bulundu Camide mühimmat bulundu 18.10.2019
41 noktadan selamlı destek 41 noktadan selamlı destek 18.10.2019
Teknolojisiz şenlik Teknolojisiz şenlik 18.10.2019
Negro dünya basınında Negro dünya basınında 18.10.2019
Enstrümansız mehteRoman Enstrümansız mehteRoman 18.10.2019
Bir sokak insan başvurdu Bir sokak insan başvurdu 18.10.2019
Devren Kiralık Bedesten Devren Kiralık Bedesten 18.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 85
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 261 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Otogar(gara) – 2
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak – 3
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.