Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirneli pehlivanlar iddialı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirneli pehlivanlar iddialı 18.6.2019 - 09:56:22
Edirne Belediye Başkanlığı’nın organizasyonuyla bu yıl 01-07 Temmuz 2019 tarihleri arasında 658’incisi gerçekleştirilecek Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’ne 2 hafta kala Edirneli pehlivanlar antrenmanlarına devam ediyor. Edirne Şahi Spor Kulübü’nün pehlivanları, 25 Kasım Stadı’nda gerçekleştirdikleri teknik antrenmanlarla hazırlıklarına devam ederken; Kulüp Başkanı Şamil Doğu Delen, 45 pehlivan ile katılacakları Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde hedeflerinin madalya almak olduğunu açıkladı.Edirneli pehlivanlar iddialı

Edirne Şahi Spor Kulübü pehlivanları, Edirne Belediye Başkanlığı’nın organizasyonuyla bu yıl 01-07 Temmuz 2019 tarihleri arasında 658’incisi gerçekleştirilecek Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’ne hazırlanıyorlar. Şahi Spor Kulübü Başkanı Şamil Doğu Delen’in gözetiminde 25 Kasım Stadı’nda teknik çalışmalarını gerçekleştiren pehlivanlar, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde kürsü yapabilmek için ter döküyorlar.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne 2 hafta kala büyük orta boyuna kadar çeşitli boylardan 45 pehlivan, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin tarihine adlarını yazdırabilmek amacıyla haftanın 3 gününü teknik çalışmalarla geçiriyor. Haftanın 4 gününde ise kondisyon ve ağırlık çalışmaları yapan pehlivanlar, Edirne’yi en iyi şekilde temsil edebilmek amacıyla yaz aylarının sıcak günlerinde ter dökmeye devam ediyorlar.

Pehlivanların antrenmanlarıyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Şahi Spor Kulübü Başkanı Şamil Doğu Delen, Edirne Şahi Spor Kulübü’nün, kurulduğu günden bugüne Edirne’yi, Kırkpınar’da madalyasız bırakmadığını söylerken; “Bizim en mutlu olduğumuz nokta budur. Çünkü bugün sokağa çıktığınızda Edirne’den pehlivan çıkmadığı söyleniyor. Biz bu algıyı yıktık. Son 4 yıldır Edirne madalyasız bırakmıyoruz. Her yıl dereceler yapıyoruz. İnşallah bu yıl da hedefimiz, bu geleneği bozmamaktır. Hem Edirne’yi, hem de kulübümüzü onurlandırmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“45 pehlivan ile Kırkpınar’a katılacağız”

Şahi Spor Kulübü’nün başarısının ekip çalışmaları sayesinde ortaya çıktığını söyleyen Delen; “Kulübümüzün yönetimine, teknik ekibine teşekkür ediyorum. Kurumsal anlamda Edirne Belediye Başkanımızın desteği var. Daha da iyi olmasını temenni ederiz ama desteklerini de esirgemiyorlar. Bu konuda teşekkür ediyoruz. Kırkpınar’da, Edirne’yi büyük orta boyuna kadar yaklaşık 45 pehlivanlarımızla temsil edeceğiz. Her boyda sporcumuz var. Pehlivanımız Atakan Makas boy atladı. Geçen sene Kırkpınar’da 3’üncü, Elmalı Güreşleri’nde final yaptı ve 2’nci oldu. Daha 18 yaşında olmasına rağmen Elmalı’da da boy atlayarak küçük orta büyük boya yükseldi. İnşallah bu sene Kırkpınar’da tekrar bir dereceyle taçlandırarak genç yaşta büyük ortaya çıkarmak istiyoruz. Edirnelilerden manevi anlamda destek istiyoruz. Bizi yalnız bırakmasınlar. Kırkpınar bizimdir. Kırkpınar alanında biz misafir olmak istemiyoruz. Seyircinin burada da etkisi büyüktür” dedi.

“Edirneli pehlivanlar olarak iddialıyız”

Şahi Spor Kulübü pehlivanlarının haftada 3 gün teknik çalışma yaptığını açıklayan Delen; “Yağlı güreş diğer oyunlara benzemez. İster büyük olsun, ister küçük olsun kispetle güreşirler. Kispet oyunları çok önemlidir. Ağırlıklı olarak altyapıda olan çocuklara eğitim veriyoruz. Onun için teknik çok önemli. Kispet oyunlarını öğretiyoruz. Diğer günlerde de kondisyon ve ağırlık çalışmaları yapıyoruz. Tüm güreş branşlarının güç çalışmaları birbirinden farklıdır. Biz de yağlı güreşe yönelik yaklaşık 1,5 aydır çalışmalar yapıyoruz. Çalışmalar son haftaya kadar sürecek. Bazı günlerde çift antrenman yapıyoruz. Şu anda Kırkpınar’a yaklaşık 20 gün var. Biz onu çift antrenmanlarla 40 günmüş gibi yüklüyoruz. Son hafta biraz daha hafif geçecektir. Pehlivanlarımız dinlenecekler, mental olarak hazırlanacaklar. İnşallah bu sene de Kırkpınar’da Edirne’ye madalya getireceğiz. Edirneli pehlivanlar olarak iddialıyız” sözlerine yer verdi.

“Hepimiz Edirne için çalışıyoruz”

Edirne Şahi Spor Kulübü’nün kentteki diğer spor kulüplerine de çatı görevi yaptığını açıklayan Delen; “Birçok arkadaşımız, bizim çatımız altına gelerek kardeşçe, sevgiyle çalışıyorlar. Yağlı güreşte zaten usta çırak ilişkisinin manevi bir boyutu da var. Birçoğuyla beraber antrenman yapıyoruz. Edirne Belediyesi’nin ve diğer kulüplerimizin de çok önemli pehlivanları var. Hepimiz Edirne için çalışıyoruz. Bizler birbirimizin paydaşıyız. Herkese kapımız açık. Birçok kulüpten arkadaşımız, antrenmanlarımıza katılıyor. Biz de onların misafiri oluyoruz. Kardeşlik çerçevesi içerisinde hepimiz Edirne için çalışıyoruz. Diğer kulüplere de başarıla diliyorum” dedi. Delen, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri antrenmanlarının hafta boyunca devam edeceğini söyledi.  Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 357 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi 18.10.2019
Nas’tan ilginç Edirne örneği Nas’tan ilginç Edirne örneği 18.10.2019
Harekâta katılmak istiyorlar Harekâta katılmak istiyorlar 18.10.2019
Camide mühimmat bulundu Camide mühimmat bulundu 18.10.2019
41 noktadan selamlı destek 41 noktadan selamlı destek 18.10.2019
Teknolojisiz şenlik Teknolojisiz şenlik 18.10.2019
Negro dünya basınında Negro dünya basınında 18.10.2019
Enstrümansız mehteRoman Enstrümansız mehteRoman 18.10.2019
Bir sokak insan başvurdu Bir sokak insan başvurdu 18.10.2019
Devren Kiralık Bedesten Devren Kiralık Bedesten 18.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 85
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 261 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Otogar(gara) – 2
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak – 3
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.