Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yılın babası - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yılın babası 17.6.2019 - 10:26:14
İstiklal Ortaokul Müdürü Yakup Öz, dün kutlanan Babalar Günü’nde, hayatının en anlamlı günlerinden birini yaşadı. Liseden üstün başarı belgesi ile mezun olan özel gereksinimli oğlu Kadir Berke Öz’ün Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ikinci bölümü olan Alan Yeterlilik Testine katılmasına eşlik eden Öz, oğlunun sınav heyecanını paylaştı. Oğul Öz, iki öğretmenin yardımıyla sınavda soruları çözerken; sınavın ardından Trakya Üniversitesi’nde eğitim öğretimine devam etmek istediğini açıkladı. Oğlunun eğitim öğretime devam etmesi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan Öz, Babalar Günü’nde örneği bir davranışa imza attı.Yılın babası

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ikinci bölümü olan Alan Yeterlilik Testi, Edirne’de örnek bir başarı hikâyesine sahne oldu. Babalar Günü’ne denk gelen sınavda İstiklal Ortaokulu Müdürü Yakup Öz, 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nden üstün başarı belgesi ile mezun olan özel gereksinimli oğlu Kadir Berke Öz’ün (19) eğitim öğretimine devam edebilmesi amacıyla örnek bir davranışa imza attı.

Yakup Öz, özel gereksinimli birçok bireyin, lise mezuniyetinin ardından eğitim öğretimine devam edemediği günümüzde, oğlu Kadir Berke Öz’ün üniversitede eğitim öğretimine devam edebilmesi için Babalar Günü’nde sınav heyecanını paylaştı. Öz, oğlunun eğitim öğretim hayatı boyunca ebeveynlik görevini layıkıyla yerine getirirken; Babalar Günü’nde de oğlunu Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesinde düzenlenen Alan Yeterlilik Testi’ne katılmasını sağladı. Aracıyla sınav yerine gelen baba-oğul, sınav heyecanını paylaşırken; oğul Öz, özel bir sınıfta okuyucu ve kodlayıcı öğretmenlerin yardımıyla sınavını başarıyla tamamladı.

Sınavın sona ermesinin ardından Babalar Günü’ndeki en anlamlı hediyelerden birini yaşayan Öz, basın mensuplarına oğlu ile açıklamalarda bulunurken; Kadir Berke Öz’ün hem ailesi, hem de Edirne için özel bir öğrenci olduğunu söyledi. Öz, oğlunun sınava girmesi ve sınav heyecanını yaşamasının her şeyden daha önemli olduğunu söylerken; “Lise eğitim öğretimini bitirdi. Hafta sonu da üniversite sınavına girdi ve hem bizim için, hem de Kadir Berke için bu süreç çok heyecanlı ve önemliydi. Cumartesi günü biraz heyecanı vardı. Çünkü ilk kez böyle bir ortama giriyordu. Ama bunu, okuldaki hem öğretmenler, hem de çalışanlar vasıtasıyla çabuk atlattı. Cumartesi günü sınavı iyi geçti, Pazar günü de iyi geçti. Bizim için Kadir Berke’nin bu sınava girmesi ve sınav heyecanını yaşaması her şeyden daha önemliydi” ifadelerine yer verdi.

İki öğretmen ile sınava katıldı

Öz, özel gereksinimli öğrencilerin, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na katılmadan önce ÖSYM’nin kentteki kurumundan Milli Eğitim Bakanlığı ile iletişime geçtiğini açıklarken; “Yazışmalardan sonra sistem üzerinde de bunu yapıyoruz. Kadir Berke’ye hem Bakanlığımız hem kodlayıcı, hem de okuyucu görevlendirdi. Bir odada, tek başına sınava girdi. Bir öğretmenimiz soruları okudu, diğer öğretmenimiz de kodladı. Kadir Berke de okunan sorulara cevapları verdi. Bakanlığımıza da bu konuda teşekkür ediyoruz” dedi.

Hedefi Trakya Üniversitesi

Kadir Berke Öz’ün, 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi Türkçe Matematik Bölümü’nden üstün başarı belgesiyle mezun olduğunu açıklayan Öz; “Oğlum, Trakya Üniversitesi’nde bir bölüme yazılmak istiyor. Amacımız da budur. Trakya Üniversitesi’nde kalmasını ve eğitim öğretimine devam etmesini amaçlıyoruz” sözlerine yer verdi. Kadir Berke Öz ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na katıldığı için mutlu olduğunu söylerken; sınavda matematik sorularında zorlandığını ifade etti. Baba - oğul, açıklamaların ardından araçlarıyla Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesinden ayrıldılar. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 405 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi 18.10.2019
Nas’tan ilginç Edirne örneği Nas’tan ilginç Edirne örneği 18.10.2019
Harekâta katılmak istiyorlar Harekâta katılmak istiyorlar 18.10.2019
Camide mühimmat bulundu Camide mühimmat bulundu 18.10.2019
41 noktadan selamlı destek 41 noktadan selamlı destek 18.10.2019
Teknolojisiz şenlik Teknolojisiz şenlik 18.10.2019
Negro dünya basınında Negro dünya basınında 18.10.2019
Enstrümansız mehteRoman Enstrümansız mehteRoman 18.10.2019
Bir sokak insan başvurdu Bir sokak insan başvurdu 18.10.2019
Devren Kiralık Bedesten Devren Kiralık Bedesten 18.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 85
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 261 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Otogar(gara) – 2
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak – 3
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.