Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Mor doğdu Kırmızı doğacak - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Mor doğdu Kırmızı doğacak 13.6.2019 - 10:26:59
Son Talika, Okyanusun Şarkısı ve Suyun Öteki Yakası kitaplarıyla başta Edirne olmak üzere tüm Türkiye’de geniş bir okuyucu kitlesi oluşturan yazar Sabriye Cemboluk, son kitabı Mordoğan Mor Mehmet’i, Ceren Yayıncılık’tan okurlarıyla buluşturdu. Ceren Kitabevi’nde yeni kitabını okurları için imzalayan Cemboluk, romanında yer alan Mor Mehmet’in yaşamını, kitabın yazım sürecini ve yeni yazacağı kitabını GÜNDEM’e açıkladı. Cemboluk, Mordoğan Mor Mehmet’in ardından 2020 yılında okurları ile Edirne Kırmızısı’nı buluşturmak istediğini açıkladı.Mor doğdu Kırmızı doğacak

Edirne’de Ceren Yayıncılık’tan Son Talika, Okyanusun Şarkısı ve Suyun Öteki Yakası kitaplarını okurlara sunan yazar Sabriye Cemboluk, yeni kitabı Mordoğan Mor Mehmet’i okuyucularıyla buluşturdu. Almanya’nın Karlsruhe şehrinde yaşamaya devam eden Cemboluk, 2019 yılında Ceren Yayıncılık tarafından basılan yeni kitabını, Ceren Kitabevi’nde düzenlenen imza günü ile okurlarına imzaladı. Cemboluk, imza gününün ardından yeni kitabı Mordoğan Mor Mehmet’i, GÜNDEM’e anlatırken; yeni kitap müjdesi de verdi. Mordoğan Mor Mehmet’in gerçek bir yaşamdan ortaya çıktığını açıklayan Cemboluk, Erzurum’dan başlayan ve sırasıyla Ankara ile İzmir’e ulaşan Mor Mehmet’in hikayesinin yazım süreci ile ilgili bilgiler verdi.

Her yıl yeni bir kitap ile Edirne’yi ziyaret eden Cemboluk, kitaplarını belirlediği bir programa göre yazdığını açıklarken; “Programım içinde bitirmeye çalışıyorum. Bu süreç içinde de hastalıklar, ameliyatlar oluyor. Bu yıl bir de trafik kazamız oldu. Her şeye rağmen düşündüğümüz zamanda, düşündüğümüz gibi yeni kitabımız Mordoğan Mor Mehmet de çıktı. Mordoğan Mor Mehmet’in yazım süreci birden bir çıktı. Hatice Gül Değirmenci isminde, İzmir’de oturan bir arkadaşım var. Aslen Mordoğanlı’dır. 2 sene önce bizi Mordoğan’a davet etti ve evinde kaldık. Son Talika’daki aile hikâyesinden bahsettikten sonra o da Mor Mehmet’in kısa birkaç hikâyesini anlattı. İkinci gün de Mordoğan ile ilgili biraz daha farklı bilgiler edindim. Bir kuşak daha büyük dedesinin başka bir hikâyesini daha anlattı. Mordoğan, 3 buçuk yıl Yunan işgali altında kalmış, Türk ve Yunan köyü. Karaburun da Yunanların, Mordoğan’dan en son denize döküldüğü noktadır. Geçmişi ve coğrafyasıyla birlikte çok önemli bir konumdadır. Bu coğrafyanın ve Mor Mehmet’in hikâyesinin yazılması gerektiğini düşündüm. Her gece Hatice Gül Değirmenci ile sosyal medyada mesajlaştık. Suyun Öteki Yakası kitabım çıktıktan sonra da Mordoğan Mor Mehmet’in yazımına başladım. Almanya ile Türkiye arasında sosyal medya üzerinden mesajlaşarak kitabı yazdık” ifadelerine yer verdi.

Atatürk’ün vasiyeti var

Mor Mehmet ile ilgili bilgiler veren Cemboluk; “Mor Mehmet, Erzurum’un Aşkale ilçesine bağlı Bıyık beldesi doğumludur. Babası, Ermeniler tarafından şehit ediliyor. 9 yaşındayken köyünü Ermeniler basıyor ve ailece kaçarken o yolda kayboluyorlar. Kaybolduktan sonra 9 yaşından itibaren ailesiz, zor bir dönem yaşıyor. Öğretmeni, Ankara’ya gönderiyor. Ankara’da, Çankaya’nın inşaatında çalışıyor. Çankaya’nın inşaatında çalışırken büyük bir Mustafa Kemal hayranlığı var. Çankaya’da çalışmayı da onu görmek için istiyor. Mustafa Kemal ile görüşmesi ve ona vasiyetiyle birlikte hikâyemizin ilk bölümü başlıyor. Çok güzel bir hikâyesi var, yazılmaya değer buldum ve yazdım. İnşallah okurlarım da okuyamaya değer bulurlar” dedi.

“Ege’nin Son Talika’sı olmasını istedim”

Cemboluk, açıklamalarında Mordoğan Mor Mehmet’in “Ege’nin Son Talika’sı” gibi olmasını istediğini söylerken; “Ama tabi Mordoğan’daki iletişim ve enformasyon alışverişi farklı ve ben oralı değilim. Son Talika’daki gibi içeriden anlatamadım ama mümkün olduğunca anlatmaya çalıştım. Bu kitap da bir tarihi dönem hikâyesidir ve içinde de Ermeni mezaliminden, Atatürk’ün Çankaya’daki hayatından, iki partili döneme geçişten, Demokrat Parti ve Halk Parti konflikti, 27 Mayıs ihtilaline kadar süreçleri, Son Talika’daki gibi tarihe paralel yazdım. Bunlarla birlikte Mordoğan ile Karaburun arasında Börklüce diye bir yer var. Orası da Börklüce Mustafa’nın yeridir. Şeyh Bedrettin, Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal’in hikâyesine girdim. Oralarda hâlâ Börklüce Mustafa’nın yaşadıkları, efsane gibi anlatılıyor. Onu da yazmasam olmazdı. Bölgesel olarak da çok güzel bir yer Mordoğan; nergislerin en güzel açtığı yerdir. Çünkü ‘Narkissos’ orada hayatını kaybetmiş. Bunlarla birlikte ‘Narkissos’ hikâyesini de aldım. Mitolojisiyle, tarihiyle, coğrafyasıyla, yakın tarihiyle yazılmaya bir yerdi. Mor Mehmet de yazılmaya değer bir hayattı. Elimden geldiği kadar yazmaya çalıştım. Ruhu şâd olsun” sözlerine yer verdi.

CHP İzmir Milletvekili Bayır’ın dedesi

Mordoğan Mor Mehmet’in 400 sayfadan oluştuğunu belirten Cemboluk; “Kocaman bir hayat, çok geniş bir zaman içinde yaşanıyor. Mor Mehmet’in mezarı, Mordoğan’dadır. Sevgili eşi Hatice’nin mezarı da hemen yanındadır. Bu kitabın anlatıcısı da anneannesi ile aynı adı taşıyan Mor Mehmet’in torunu Hatice Gül Değirmenci’ye güzel aktarımından dolayı çok teşekkür ederim. Benimle zorlu bir süreç yaşadı. Zorlu ama güzel bir maratondu. Başarıyla bitirdik ve onu da tebrik ederim. Ayrıca Mor Mehmet’in Güler isimli kızından olan erkek torunu CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’dır. Kitapta onun doğumu ve sünnetine de yer verdim. Mor Mehmet, onun dedesidir. Sevgili Şeref Kurtiş, her sene büyük bir özveri ile kitaplarımı basıyor. Çok büyük iş, risk ve yatırım. Bütün okuyucularımın, benim kadar ona da borcu var. Bu zamanda kitap basmak çok zor. Çok takdir ve teşekkür ediyorum” dedi.

“6 ayda biten romanım yok”

Cemboluk, kitaplarında geniş coğrafyaları ve uzun zamanları baz aldığına dikkat çekerken; “O da benim tercihim değil de üslubum oldu. Benim kitaplarımda 6 ayda biten roman yok. Romanlarımı gerçekle temellendirmeyi seviyorum. Bütün ayakları tamamıyla kurgu yapılabilir ama bana sanki masanın dördüncü ayağı sallanıyormuş gibi gelir. Bir yerden sonra o kitapları da tanıyorsunuz. Bir yazar olarak ben fark ediyorum. Yaşanan, birebir gözlemlenen kısımlar yazıda kendini belli eder” ifadelerine yer verdi.

Edirne Kırmızısı’nı yazacak

Açıklamalarında yeni bir kitap müjdesi de veren Cemboluk; “Bundan sonraki kitapta mutlaka Edirne’ye geleceğim. Çünkü yeni kitap, Edirne Kırmızısı olacak. Son Talika’nın kardeşi ancak Edirne Kırmızısı olur. Edirne’ye küçük bir borcum kaldıysa ödemek istiyorum. Çok keyifli bir yazım dönemi olacağına inanıyorum. Çünkü yazarken benim de keyif almam çok önemli. O yüzden Edirne Kırmızısı’nı çok keyifle yazacağıma inanıyorum. Edirne’den hiç gitmedim. Ama kendimi tekrarlamayı da sevmiyorum. Son Talika da Edirne kitabı ama Edirne Kırmızısı’nın, Son Talika ile uzaktan yakından ilgisi olmayacak. Başka bir dönemin hikâyesi olacak. Ama yine yüzde 100 Edirne kitabı olacak” dedi. 

 

 

 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 546 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi 18.10.2019
Nas’tan ilginç Edirne örneği Nas’tan ilginç Edirne örneği 18.10.2019
Harekâta katılmak istiyorlar Harekâta katılmak istiyorlar 18.10.2019
Camide mühimmat bulundu Camide mühimmat bulundu 18.10.2019
41 noktadan selamlı destek 41 noktadan selamlı destek 18.10.2019
Teknolojisiz şenlik Teknolojisiz şenlik 18.10.2019
Negro dünya basınında Negro dünya basınında 18.10.2019
Enstrümansız mehteRoman Enstrümansız mehteRoman 18.10.2019
Bir sokak insan başvurdu Bir sokak insan başvurdu 18.10.2019
Devren Kiralık Bedesten Devren Kiralık Bedesten 18.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 85
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 261 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Otogar(gara) – 2
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak – 3
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.