Edirne 31°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hayvan pazarına 2 milyon TL - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Hayvan pazarına 2 milyon TL 12.6.2019 - 10:56:01
Edirne İl Genel Meclisi’nin Haziran ayı toplantılarının ikinci birleşiminde hızlı tren çalışmaları, Etnografya Müzesi’nin yerinin belirlenmesi, Edirne’de yapılacak yeni anaokulunu için bağış kabul edilmesi, Uzunköprü ve Meriç ilçelerinin İnsan Hakları Kurulları Üyeliklerinin seçimleri, 500 baş ve üzeri hayvancılık tesisi yapı ruhsatları müracaatları ve Havsa ilçesinde bulunan Hayvan Pazaryeri için hazırlanan proje dikkat çekti. Trakya bölgesinde bulunan tek hayvan pazaryeri olma özelliği taşıyan Havsa Hayvan Pazarı’nın 2 milyon TL’lik proje ile geliştirilmesi çalışmaları oybirliğiyle kabul edildi.Hayvan pazarına 2 milyon TL

Edirne İl Genel Meclisi’nin Haziran ayı toplantılarının ikinci birleşimi, Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yönetiminde gerçekleştirildi. Yoklama ve bir önceki toplantıya ait tutanakların okunması ile başlayan toplantıda hızlı tren çalışmaları, Etnografya Müzesi’nin yerinin belirlenmesi, Edirne’de yapılacak yeni anaokulunu için bağış kabul edilmesi, Uzunköprü ve Meriç ilçelerinin İnsan Hakları Kurulları Üyeliklerinin seçimleri, 500 baş ve üzeri hayvancılık tesisi yapı ruhsatları müracaatları ve Havsa ilçesinde bulunan Hayvan Pazaryeri için hazırlanan proje görüşüldü.

                Toplantının ilk gündem maddesinde Edirne Valiliği tarafından gönderilen ve hızlı tren çalışmalarıyla ilgili talep görüşüldü. Hızlı tren raylarında düzenleme çalışmasıyla ilgili talep yazısında, Pehlivanköy-Kırcasalih istasyonları arasında bulunan demiryolu köprüsünün altındaki stabilize yolun, demiryolu deformasyonunu hızlandırdığı belirtilirken; söz konusu yolun kaldırılarak farklı bir güzergâhtan geçirilmesi talebi görüşüldü. Talep, Araştırma ve İnceleme Komisyonu’na oybirliğiyle havale edildi.

                Toplantıda; Edirne Valiliği’nin, mülkiyeti Trakya Kalkınma Ajansı’na ait, Edirne merkez Alipaşa Mahalllesi’ndeki Necmi İğe Evi olarak bilinen taşınmazın müze olarak kullanılmak üzere İl Özel İdaresi’ne 49 yıllığına kiralanması talebi görüşüldü. Talep, oybirliğiyle kabul edilirken; Edirne’de 9’uncu müze olacak Etnografya Müzesi’nin yeri belli oldu.

Sasa ve Sunter seçildi

                Toplantıda Uzunköprü İlçe İnsan Hakları Kurulu Üyesi ve Meriç İlçe İnsan Hakları Kurulu Üyeliği seçimleri gerçekleştirildi. Uzunköprü İlçe İnsan Hakları Kurulu Üyeliği’ne CHP grubundan Yaşar Sasa, AK Parti grubundan Nedret Akbulut’un önerildiği seçimlerde, 17 oy alan Yaşar Sasa, Uzunköprü İlçe İnsan Hakları Kurulu Üyeliği’ne seçildi. Akbulut ise 11 oy aldı. Meriç İlçe İnsan Hakları Kurulu Üyeliği’ne ise CHP grubundan Zafer Sunter, AK Parti grubundan ise İbrahim Dalkıran önerildi. Seçimlerin sonucunda 17 oy alan Zafer Sunter, Meriç İlçe İnsan Hakları Kurulu Üyeliği’ne seçildi.

Edirne’ye yeni anaokulu

                Seçimlerin ardından toplantıda Edirne merkezde bulunan mülkiyeti maliye hazinesine ait Hacılarezanı mevkiinde bulunan ile mülkiyeti Edirne Belediyesi’ne ait taşınmazların, 2018 yılı temel eğitim kurumları yapımı programında yer alan 8 derslik anaokulunun yapımı için Meliha Cankaflı tarafından taahhüt edilen 1 milyon 750 bin TL’lik ödeneğin, 2019 yılı mali gelir bütçesinin kişilerden alınan şartlı bağış gelir gider bütçesi harcama kalemine eklenmesi görüşüldü. 1 milyon 750 bin TL’lik bağış, oybirliğiyle bütçeye kabul edildi. Anaokulunun, İl Özel İdaresi tarafından yapımı tamamlanmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredileceği açıklandı.

2018 başvurularını açıkladı

                Toplantıda İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun 500 baş ve üzeri hayvancılık tesisi yapı ruhsatları hakkındaki raporu, komisyon başkanı Yaşar Sasa okudu. Sasa, raporda 2018 yılı içerisinde Edirne merkez, Süloğlu ve Lalapaşa ilçelerinde 500 baş ve üzeri hayvancılık tesisi kurmak amacıyla İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü tarafından verilen yapı ruhsatlarını açıkladı. Sasa, Edirne merkeze bağlı Orhaniye Köyü’nde Arzu Suiçmez’in işletmesinde 950 küçükbaş hayvan ağılı, Edirne merkez Değirmenyeni Köyü’nde Fevzi Dirik’in işletmesinde 500 küçükbaş hayvan ağılı, Süloğlu ilçesine bağlı Tatarlar Köyü’nde Ali Haydar Koçak’ın işletmesinde 300 metrekare 2 blok ahırın yapı ruhsatlarının kabul edildiğini açıklarken; tesislerden sadece Arzu Suiçmez’e ait yapı kullanma ruhsatlı 950 küçükbaş hayvan ağılının kullanım amacıyla yapıldığına dikkat çekti.

“Talep çok, işletme yok”

                Raporun açıklanmasının ardından toplantıda konuşma yapan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, İl Genel Meclisi’nin yapı ruhsatı talep eden işletmelere kamu yararı nedeniyle ruhsat verdiğine, fakat müracaat edenlerin yapıları kullanıma başlatmamasına tepki gösterdi. Geçmiş; “Ruhsatları alarak ne elde etmek istiyorlar? Rant mı elde etmek istiyorlar? Bu ruhsatı bizden aldıktan sonra 1-2 yıl içerisinde işletme ruhsatını alır, hayvancılığın ileri gitmesi için katkı verir. Bunun planlamasını yaparak gelmeleri lazım. Bundan sonra İl Genel Meclisi olarak biraz daha ince eleyip, sık dokuyacağız. Bu gibi işletmeleri açanların işletmelerini ciddi anlamda araştıracağız, belki de şartlı vereceğiz. Elimizde ruhsatla ilgili birçok talep var ama açılan işletme yok” dedi. Geçmiş, konuşmasında Arzu Suiçmez’e ise işletme açması nedeniyle teşekkür etti. Toplantıda AK Parti ve CHP gruplarından meclis üyeleri de söz alarak, hayvancılık işletmelerini oluşturmayan müracaatçıların araştırılması gerektiğini ifade ettiler.

Hayvan pazarına 2 milyonluk proje

                Toplantının son gündem maddesinde ise Havsa ilçesinde bulunan Hayvan Pazaryeri için hazırlanan proje görüşüldü. Edirne Valiliği tarafından gönderilen talep dilekçesinde Havsa Belediyesi, Edirne Turizm Endüstri A.Ş. ve İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirileceği açıklanan projenin maliyetinin 2 milyon TL olduğu açıklanırken; proje kapsamında Havsa Hayvan Pazaryeri’nin düzenlenerek üzerinin kapatılacağı belirtildi. Proje maliyetinin 1 milyon 400 bin TL’sinin İl Özel İdaresi, 600 bin TL’sinin ise ETUR tarafından karşılanacağı ifade edilirken; Havsa Hayvan Pazarı’nın, Trakya bölgesindeki tek hayvan pazarı olması nedeniyle önemi vurgulandı. Trakya bölgesinde hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla projenin önemi belirtilirken; proje Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’na oybirliğiyle havale edildi. Gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından toplantı sona erdi. 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 455 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadınlar kaygılı Kadınlar kaygılı 6.7.2020
İtiraz edenin faturası incelenecek İtiraz edenin faturası incelenecek 6.7.2020
Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı 6.7.2020
ETSO’da organik tarım eğitimi ETSO’da organik tarım eğitimi 6.7.2020
İba’dan Özel İdare’ye ziyaret İba’dan Özel İdare’ye ziyaret 6.7.2020
Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi 6.7.2020
Bilirkişi heyeti Kavacık’a OSB olmaz dedi Bilirkişi heyeti Kavacık’a OSB olmaz dedi 6.7.2020
Esnafın elektrik isyanı Esnafın elektrik isyanı 6.7.2020
Plajlarda Kovid-19 tedbirleri Plajlarda Kovid-19 tedbirleri 6.7.2020
Kırkpınar Eylül’de yapılabilir Kırkpınar Eylül’de yapılabilir 6.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.