Edirne 10°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Zabıtanın dediği oldu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Zabıtanın dediği oldu 12.6.2019 - 10:51:02
Edirne Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Sabuni Mahallesi Darüleytam Sokak üzerinde bulunan Mola Cafe işletmesinin dış cephesinde bulunan masa ve sandalyeleri kaldırdı. İşletme Sahibi Fevzi Adıgüzel, uygulamaya tepki gösterirken; sarı çizgi uygulamasını ihlal etmediği ve işletmenin bulunduğu sokağın kör bir sokak olduğunu iddia ederek, ambulans ve itfaiye geçişinin masa ve sandalyelerin kaldırılmasıyla da gerçekleşemeyeceğini söyledi. Adıgüzel, uygulamaya uymayan birçok işletmenin de bulunduğuna dikkat çekerek; “Benim gönlüm bu karardan yana değil. Kimseye de dokunmasınlar, bana da dokunmasınlar” dedi.Zabıtanın dediği oldu

Edirne merkez Sabuni Mahallesi Darüleytam Sokak üzerinde bulunan Mola Cafe işletmesinin dış cephesinde bulunan masa ve sandalyeleri, Edirne Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından kaldırıldı. Atatürk Anıtı yanında bulunan ara sokaktaki işletme, Edirneliler ve yurt dışından gelen misafirler tarafından tercih edilmesi ile dikkat çekerken; dün Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri ile işletmeye gelen zabıta personeli, işletmeye ait tente, masa ve sandalyeleri kaldırdı.

Zabıta Müdürlüğü personelinin çalışmasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Mola Cafe İşletme Sahibi Fevzi Adıgüzel, yaklaşık 5 yıl önce açılışını gerçekleştirdiği işletmesinin dış bölümünde her zaman masa ve sandalyeler bulunduğunu ve Edirne Belediyesi tarafından belirlenen sarı çizgi uygulamasını ihlal etmediğini iddia ederek; uygulamaya tepki gösterdi.

Edirne Belediyesi Zabıta ekiplerinin, daha önce de işletmesine konuyla ilgili geldiklerini açıklayan Adıgüzel; “Edirne Belediyesi zabıtaları, daha önce geldiler ve masaların olmayacağını söyleyerek tutanak tutacaklarını söylediler. Tutanak tutarken izin almadığımızı, izinsiz masa koyduğumuzu yazıyorlardı. Biz de izinsiz yazılmasına itiraz ettik. İzinsiz koymadığımızı, sarı çizgimizin kendileri tarafından çizildiğini söyledik. Her yıl geliyorlar ve bu uygulamayı bizimle birlikte tüm esnafa kendileri yapıyorlar. Tutanağı imzalamayacağımızı söyleyerek itiraz ettik. O sırada tartışma çıktı ve görüntüler sosyal medyada yer aldı. Gazetecilerin haber yapmasıyla birlikte de tepki topladı” ifadelerine yer verdi.

“Görüşmeye çalıştık, cevap alamadık”

Ramazan Bayramı’nın arife gününde 3 günlük masa kaldırma süresinin tanındığını kararının gelmesiyle birlikte karara yanıt verdiklerini söyleyen Adıgüzel; “Karara karşılık biz de kaldırmak istemediğimizi ve olayı çözeceğimizi söyledik. Kaldırılacaksa da itiraz etmeyeceğimizi ve alabileceklerini ifade ettik. Daha sonra da Belediye Başkanı Recep Gürkan ile görüşmeye çalıştık. Hiçbir cevap alamadık. Belediyede de görüşemedik. Hiçbir sonuç elde edemedik. Bundan önce de encümenden karar geçmişti. Encümenden kararı verdiler, imzaladık ve teslim aldık. Kendilerine itiraz da etmedik ve bugün geldiler. Masalarımız doluydu, müşterileri kaldırmaya çalıştılar. Kalkan müşterilerin masasını, yemek yiyen müşterinin yanından aldılar, oturmak isteyen müşteriyi oturtmadılar. Bugün bir grup Yunan misafirimiz vardı” dedi.

“Başarımız yüzünden şikayet edildik”

Mola Cafe işletmesinde her kesimden müşterilere hizmet vermeye devam ettiklerini söyleyen Adıgüzel; “Benim bu küçük işletmem, şehir dışından çok misafir ağırlıyor. Herkes de memnun. Burada bir rant meselesi var. Son 2-3 senede çok başarılı olduk ve özellikle sosyal medyada gündem yarattık. Başarımız yüzünden şikâyet edildik ve 2 gün sonra bu olay oldu. Başkanın da bu olaydan haberi olmadığına inanmak istiyorum. Umarım bu olaya çözüm getirir” sözlerine yer verdi.

“Burası kör bir sokak”

Adıgüzel, yaklaşık 5 yıl önce açılışını gerçekleştirdiği işletmesinin dış bölümünde her zaman masa ve sandalyeler bulunduğunu söylerken; “Edirne’de sokaklarda, kaldırımlarda yürüyemiyorsunuz. Ali Paşa Çarşısı’nın arka sokaklarını hiç ziyaret etmiyorlar mı? Oraya da ambulans ya da itfaiye giremez. Benim masalarımı kaldırma sebeplerini de tutanakta sabit masa, tente ve sandalyeler diye belirtmişler. Hiçbirisi sabit değildi. Ayrıca buraya zaten araç giremez. Benim masam olmasa da dönüşünü yapamaz. Benim masalarım engellemese, komşularım engelliyor. Kör bir sokak ve ambulans ile itfaiye geçişini benim masalarım engelliyorsa, şu anda komşularım kapatıyor. Edirne Belediyesi’ne yakışmadı. 3 günde acil bir encümen kararıyla benim işletmeme bu yapıldıysa, diğerlerine de bu karar acil bir şekilde alınmalı. Benim gönlüm bu karardan yana değil. Kimseye de dokunmasınlar, bana da dokunmasınlar. Benim de masalarımı getirsinler. Benim esnaflarla bir sorunum yok” dedi. Adıgüzel, açıklamalarında Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın, 31 Mart seçimleri öncesi televizyonda seçimi kazanması halinde işgaliye ücretlerini kaldıracağını, masalara dokunmayacağını, sarı çizgiyi geçenlere ise daha ağır cezalar vereceğini söylediğini de hatırlattı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1489 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İYİ Parti’den karantina çağrısı İYİ Parti’den karantina çağrısı 25.11.2020
Demir: Öğretmenler çözüm bekliyor Demir: Öğretmenler çözüm bekliyor 25.11.2020
Pandemide ilk öğretmenler günü Pandemide ilk öğretmenler günü 25.11.2020
Bulvarın adına SOL’dan itiraz var Bulvarın adına SOL’dan itiraz var 25.11.2020
Öğretmenden ders gibi açıklama Öğretmenden ders gibi açıklama 25.11.2020
Güneren’den özür diledi Güneren’den özür diledi 25.11.2020
Darp davasında ilk duruşma Darp davasında ilk duruşma 25.11.2020
Edirne’nin bütçesi 634 milyon TL Edirne’nin bütçesi 634 milyon TL 25.11.2020
"CAM ÇÖPLÜĞÜ"NE TEMİZLİK 25.11.2020
Edirne Saadet Abla’sını kaybetti Edirne Saadet Abla’sını kaybetti 24.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 76
Web Siteleri 120
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 348 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
O bulvar çok konuşulur
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Başa döndük
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.