Edirne 4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Lavantada hedef 30 bin ziyaretçi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Lavantada hedef 30 bin ziyaretçi 11.6.2019 - 10:19:19
Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği işbirliğinde, PEREJA katkılarıyla bu yıl 2’ncisi düzenlenen Edirne Lavanta Tarla Günleri’nin açılışı gerçekleştirildi. İlkokul ve ana okullarda okuyan yaklaşık 500 öğrencinin gün boyunca ziyaret ettiği lavanta tarlalarında rengârenk görüntüler ortaya çıkarken; lavantaya çocukların yanı sıra büyükler de yoğun ilgi gösterdiler. Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu, 7 gün sürecek etkinliklere 30 bin katılımcı hedeflediklerini açıkladı.Lavantada hedef 30 bin ziyaretçi

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği işbirliğinde 10-16 Haziran 2019 tarihleri arasında 2’ncisi düzenlenen Edirne Lavanta Tarla Günleri, çocuklar için düzenlenen etkinliklerle başladı. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü lavanta tarlasında başlayan etkinliklere Edirne merkezdeki ilkokul ve ana okullardan yaklaşık 500 öğrenci katıldı.

Edirne’de tarımsal çeşitliliği arttırmak, ekonomik, tarımsal girdilere katkı sağlamak, verimsiz arazileri değerlendirmek ve tarım odaklı kültürel - gastronomi turizmine destek amacıyla, PEREJA katkılarıyla düzenlenen Lavanta Tarla Günleri’ne katılan çocuklar, E-5 karayolu üzerinde bulunan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün lavanta tarlasını ziyaret ettiler.

Lavanta tarlasında bol bol fotoğraf çektiren öğrenciler, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü görevlilerinden de lavanta ile ilgili bilgi aldılar. Öğrenciler ayrıca kumaş boyama atölyesi, tohum tanıtımı, yağlı boya resim atölyelerine de katılırken; lavantadan hazırlanan hediyelik ürünlerin bulunduğu stantlara da ilgi gösterdiler. Lavanta Tarla Günleri’nin başlamasıyla birlikte vatandaşlar da ilk günden itibaren lavanta tarlalarına özellikle fotoğraf çekimleri ve hediyelik eşya satın almak amacıyla akın etmeye başladılar. Mor renginin en özel tonunu sunan tarlalarda doyasıya fotoğraf çektiren vatandaşlar, lavantadan hazırlanan kozmetik ürünlerin yanı sıra lokumu da deneme fırsatı yakaladılar.

İlk gün çocukların

Edirne 2’nci Lavanta Tarla Günleri’nin ilk gününde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu, etkinlik programının ilk gününü çocuklarla gerçekleştirdiklerini belirtirken; “2 yıldan beri Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün deneme tarlaları üzerinde lavanta turizmi üzerine çalışmalar yapıyoruz. Buna agro turizm faaliyeti de diyebiliriz. Geçen seneki yaptığımız etkinliklerin çok ilgi görmesi, binlerce insanın tarlaları ziyaret etmesi ve herkesin pozitif bir enerjiyle tarladan ayrılmasıyla biraz daha özenle, dolu dolu programlar hazırladığımız günler düzenleyeceğiz. 7 gün sürecek etkinliklerimizde lavanta tarlası konserleri, uzman kişilerin konuşmaları, resim atölyesi, çocuk atölyeleri, lavanta gastronomileri üzerine denemeler, el sanatları ürünlerinin tanıtılması ve satışı ve benzeri etkinlikler var” ifadelerine yer verdi.

“500 çocuğu lavantayla buluşturacağız”

Yaklaşık 500 çocuğu lavanta tarlasıyla buluşturacaklarını söyleyen Bacıoğlu; “Konunun uzmanları bugün onlara faaliyetler hakkında bilgiler veriyorlar, diğer tohumları ve ürünleri tanıtmaya çalışıyorlar ve lavanta tarlasında çocukların hoşça vakit geçirmelerini sağlayıcı resim, müzik ve benzeri etkinlikler düzenliyoruz. Çeşitli lavanta ürünleri ürettik ve bunları çocuklara tattırıyoruz. Fotoğraflara daha güzel hatıra değeri olması açısından çeşitli objeler yaptık. Fotoğraf çekimlerini özellikle sosyal medya paylaşımları açısından önemli buluyoruz” dedi.

Lavanta köyü kazandıracak

Bacıoğlu, Lavanta Tarla Günleri ile Edirne’nin tanıtım ve turizmine 2 yıldan bu yana farklı bir kapı aralandığını söylerken; “Bu açıdan da Edirne olarak harcadığımız emeğin karşılığını aldığımızı düşünüyoruz. Lavantaya çok sahip çıktık. Asıl amacımız; bir veya birkaç lavanta köyü yaratarak üreticilerin hem agro-turizmden hem de lavantadan kazanmasını sağlamak. Trakya Tarım Araştırma Enstitüsü'nün asıl amacı da lavanta tarımını özellikle verimsiz arazilerde yoğunlaştırarak çiftçinin ekstra bir gelir elde etmesini sağlamak olduğunu söyleyebiliriz” sözlerine yer verdi.

“30 bin ziyaretçi bekliyoruz”

2018 yılında ilki düzenlenen ve 4 gün süren Edirne Lavanta Tarla Günleri’nin hedefinin 4-5 bin katılımcı olduğunu hatırlatan Bacıoğlu; “Fakat 15-20 bin kişi tarlalara gelmişti. Sosyal medya ve haberlerle de yaklaşık 15 milyon kişiye ulaşım sağlanmıştı. Bunun sonucunda Bulgaristan’dan da bu konuda tepkiler aldık. Çünkü Bulgaristan, lavantada dünya sıralamasında olan bir ülkedir. Yarın (bugün) düzenleyeceğimiz resmi açılışa da Bulgaristan’daki bütün lavanta üreticileri gelecek. Onlar da buradaki renkli etkinliklere dâhil olmak istiyorlar. Bu yıl 30 bin kişinin toplam 7 gün boyunca ziyaret etmesini bekliyoruz. Sosyal medya ve basının sayesinde ulusal ve uluslararası basında 10 milyon üstü kişiye lavanta ve Edirne sözcükleriyle algı oluşturacağımızı düşünüyorum” dedi.

Ciğerin hediyesi lavanta

Edirne’de 2’ncisi düzenlenen Lavanta Tarla Günleri’ne bir destek de ciğerci esnafından geldi. Etkinliğe katılan Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, ciğer yemek amacıyla Edirne dışından gelen misafirlerine lavanta hediye ettiğini açıkladı. Dinar, Edirne’de lavanta turizminin 2 yıldan bu yana gelişerek devam ettiğini söylerken; “Mor turizmi, 2 yıldan bu yana sabırsızlıkla bekliyoruz. 2 yıldan bu yana üst üste ekleyerek geliyor ve bu yıl bence hedefine ulaştı. Bundan sonraki yıllarda Edirne’de lavanta kokulu günler ile her yer lavanta kokacak. İnsanlar Edirne’ye lavanta koklamak için gelecekler. Biz de ciğerci esnafı olarak Edirne dışından gelen misafirlerimize ciğerin yanında lavanta ikram ediyoruz. İnsanlar alışılmışın dışında bir ürün ile karşılaşıyorlar ve çok iyi tepkiler alıyoruz. Mis kokulu lavantayı ciğerin yanında hediye ediyoruz” sözlerine yer verdi.

Pazar günü sona erecek

Gün boyunca devam eden etkinliklerle Edirne Lavanta Tarla Günleri, bugün de çeşitli programlarla devam edecek. Edirne Valiliği tarafından gerçekleştirilecek resmi açılış töreniyle devam edecek etkinliklerde bir hafta boyunca E-5 karayolu üzerinde ve Karaağaç Mahallesi Lozan Caddesi üzerinde bulunan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne ait lavanta tarlalarında rengârenk etkinlikler düzenlenecek. Sabah yogasından konserlere, fotoğraf çekimlerinden konferanslara, gastronomi atölyesinden el emeği ürünler atölyesine kadar birçok etkinliğin düzenleneceği Lavanta Tarla Günleri, 16 Haziran Pazar günü sona erecek. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 397 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yusuf Güney Edirne’den duyurdu Yusuf Güney Edirne’den duyurdu 21.2.2020
Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı 21.2.2020
Yapmadıklarını bırakmadılar Yapmadıklarını bırakmadılar 21.2.2020
Amatör spora mali destek Amatör spora mali destek 21.2.2020
Akşener’e Edirne Kırmızısı şal Akşener’e Edirne Kırmızısı şal 21.2.2020
Ergene’de yüzsünler Ergene’de yüzsünler 21.2.2020
Giyik: İddialar asılsız Giyik: İddialar asılsız 21.2.2020
İşte o rapor! İşte o rapor! 21.2.2020
Osmanlı eseri kavşağa hapsoldu Osmanlı eseri kavşağa hapsoldu 20.2.2020
Edirne’ye Anne Dostu Hastane Edirne’ye Anne Dostu Hastane 20.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.