Edirne 33°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
En sağlıklı mektup - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
En sağlıklı mektup 1.6.2019 - 12:37:00
Yeşilay Edirne Şubesi, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü etkinlikleri kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü desteğiyle tütünün insan sağlığına zararlarına dikkat çekmek amacıyla örnek bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlikte, Edirne merkezdeki Şehitasım İlkokulu, İnönü İlkokulu ve Yusufhoca İlkokulu’nun birinci sınıf öğrencileri, tütünün zararlarına dikkat çekmek amacıyla yazdıkları mektupları, Edirne protokolü, Türkiye’nin önde gelen idarecileri ve velilere gönderdiler.En sağlıklı mektup

Yeşilay Edirne Şubesi, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü etkinlikleri kapsamında tütünün insan sağlığı üzerindeki zararlarına dikkat çekmek amacıyla örnek bir etkinlik gerçekleştirdi. Edirne merkezdeki Şehitasım İlkokulu, İnönü İlkokulu ve Yusufhoca İlkokulu’nun birinci sınıf öğrencileriyle birlikte gerçekleştirilen etkinlikte; öğrenciler, tütünün zararlarına dikkat çekmek amacıyla yazdıkları mektupları, PPT Edirne Başmüdürlüğü’nden postaladılar.

Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı ve Yeşilay Edirne Şube Başkanı Sebahattin Bilgiç, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanı Selma Heves Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Müzekka Bayrak, Yeşilay Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, Yeşilay Edirne Danışmanlık Merkezi personelleri, okul öğretmenleri ve öğrencilerin katıldığı etkinlikte; öğrenciler Edirne protokolüne, Türkiye’nin önde gelen idarecilerine ve velilere mektup gönderdiler.

Etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan Sebahattin Bilgiç, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde sigaranın ekonomik, sosyal, fiziksel yıkıcı sonuçları olan ciddi bir bağımlılık olduğuna dikkat çekerek sigarayı bırakma çağrısında bulundu. Bilgiç, Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistiklerinde sigara bağımlılığının dünya çapında bir problem olarak tarif edildiğini ifade ederken; dünya genelinde her yıl yaklaşık 7 milyon insanın sigara nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

“Türkiye’de yılda 100 bin can alıyor”

Sigara bağımlılığının Türkiye’de her yıl 100 bin can aldığına dikkat çeken Bilgiç; “Dünyada her yıl sigaraya bağlı nedenlerden 7 milyon, pasif içicilikten nedeniyle de yaklaşık 1 milyon can kaybı yaşanıyor. Sigara kullanımının yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 100 bin kişinin hayatını kaybetmesi olarak kayda geçiyor. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle sigaranın zararları konusunda duyarlılığı arttırmak ve toplumsal farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Çocuklarımızı korumalıyız”

Bilgiç, dumansız hava sahalarının yaygınlaştırılmasının önemine dikkat çekerken; “Ülkemizdeki yasalar tütün kullanımının önüne geçecek derecede ancak maalesef denetimlerde zafiyetler yaşanabiliyor. Sigaranın zararlarından öncelikli olarak çocuklarımızı korumamız gerekiyor. Yasalar bunun için var. Yasaların uygulanmasını sağlamak hepimizin vatandaşlık görevidir. Dumansız hava sahasının başarılı olmasının yolu toplumsal sahiplenmeden geçiyor. Kapalı alanlarda sigara yasağı toplumsal açıdan çok önemli olan bir kazanımdır. Bunun toplum tarafından da savunulması ve takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“Sigarasız bir Türkiye için”

Nargile ve elektronik sigaranın da insan sağlığına zararlı olduğunu belirten Bilgiç; “Yeşilay ve T.C. Sağlık Bakanlığı öncülüğünde yapılan Vizyon 2023 Sigarasız Türkiye Çalıştayı bildirisinde hedeflenen çalışmaların şehrimizde hayata geçirilmesi için Genç Yeşilay’ımız ve gönüllülerimizle katkı sunmaya devam edeceğiz. Hedefimiz, adım adım sigaranın yanı sıra, nargile ve elektronik sigara gibi tütün mamulleri kullanımının şehrimizde azaltılmasını sağlamak olacak. Böylece el birliği ve topyekûn bir mücadeleyle sigarasız bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

“Tütünle mücadele vazgeçilmezdir”

Bilgiç, sigara içmenin yalnızca insan sağlığına değil, aynı zamanda Türkiye’ye de zarar verdiğini söylerken; “Tütün endüstrisinin bilhassa gençlere yönelik politikalarını engellemek, toplumu endüstrinin kirli oyunlarından uzak tutmak elimizdedir. Yeşilay olarak toplumu tehdit eden bu büyük felakete karşı uygulanan ve uygulanacak olan güçlü ve kararlı politikaları sonuna kadar destekliyoruz. Gelin kendinize, çocuklarınıza ve sevdiklerinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın. Tütün bağımlılığı ile mücadele, Yeşilay’ın vazgeçilmez önceliğidir. Çok uluslu sigara şirketleri her yıl 700 milyar dolar kazanırken, dünyada 7 milyar insan ölüyor, onlar kazanırken biz kaybediyoruz. Tüm toplumumuzu Yeşilay’a destek olmaya çağırıyorum” dedi.

Yeşilay’ın çalışmalarını açıkladı

Yeşilay’ın tütün bağımlılığı ile mücadele çalışmalarına da dikkat çeken Bilgiç; “İlk olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte hayata geçirilen ve Bilim Kurulu danışmanlığında hazırlanan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı her yıl 10 milyon öğrenci, 2 milyon yetişkine ulaşıyor. Programın çok çeşitli ve nitelikli içeriğine ‘tbm.org.tr’ web sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. Yine Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı ile de zararlı madde ile temas etmiş gençlerin eğitim sistemi dışına itilmeden kazanılması ve bağımlılıkla birlikte gelişen psikososyal sorunlarına kalıcı çözüm bulunması hedeflenmektedir. Ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen yarışmalarla bağımlılıklarla ilgili farkındalık çalışmaları yapılmakta, ‘birakabilirsin.org’ web sitesi ile de sigarayı bırakmak isteyen kişilere adım adım yol gösterilmektedir. Yeşilay ve Sağlık Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü ‘Yeşil Dedektör’ mobil uygulaması ise, kapalı alanlarda sigara içme yasağı ihlallerinin tek tuşla bildirimini sağlayarak vatandaşların dumansız hava haklarını korumalarını kolaylaştırmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Bilgiç’in açıklamalarının ardından öğrenciler, tütünün zararlarına dikkat çekmek amacıyla yazdıkları mektupları, PPT Edirne Başmüdürlüğü’nden Edirne protokolüne, Türkiye’nin önde gelen idarecilerine ve velilere postaladılar. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 578 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadınlar kaygılı Kadınlar kaygılı 6.7.2020
İtiraz edenin faturası incelenecek İtiraz edenin faturası incelenecek 6.7.2020
Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı 6.7.2020
ETSO’da organik tarım eğitimi ETSO’da organik tarım eğitimi 6.7.2020
İba’dan Özel İdare’ye ziyaret İba’dan Özel İdare’ye ziyaret 6.7.2020
Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi 6.7.2020
Bilirkişi heyeti Kavacık’a OSB olmaz dedi Bilirkişi heyeti Kavacık’a OSB olmaz dedi 6.7.2020
Esnafın elektrik isyanı Esnafın elektrik isyanı 6.7.2020
Plajlarda Kovid-19 tedbirleri Plajlarda Kovid-19 tedbirleri 6.7.2020
Kırkpınar Eylül’de yapılabilir Kırkpınar Eylül’de yapılabilir 6.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.