Edirne -4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Solo Türk Edirne’de uçacak - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Solo Türk Edirne’de uçacak 29.5.2019 - 10:20:29
Türk Hava Kuvvetleri’nin, kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2011 yılında Türk halkına armağanı olarak kurulan Solo Türk gösteri ekibi, Trakya Üniversitesi Havacılık ve Uzay Teknolojileri Topluluğu’nun ev sahipliğinde öğrencilerle buluştu. Söyleşide Hava Piyade Yüzbaşı Mustafa Bircan Biçer, Solo Türk gösteri ekibinin 25 Kasım 2019 tarihinde Edirne’de gösteri gerçekleştireceğini açıklarken; Hava Uçak Kıdemli Başçavuş Sonat Sarıkaya ise Solo Türk’ün İngiltere’de düzenlenen ve Havacılığın Şampiyonlar Ligi olarak adlandırılan yarışmada 400 bin izleyiciden 180 bininin oyunu olarak şampiyon olduğunu açıkladı.Solo Türk Edirne’de uçacak

Trakya Üniversitesi Havacılık ve Uzay Teknolojileri Topluluğu, Türk Hava Kuvvetleri’nin Solo Türk gösteri ekibi ile öğrencileri buluşturdu. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşiye Solo Türk gösteri ekibinden Hava Piyade Yüzbaşı Mustafa Bircan Biçer, Hava Uçak Kıdemli Başçavuş Sonat Sarıkaya, Topluluk Akademik Danışmanı Öğretim Üyesi Dr. Mukadder İğdi Şen, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Topluluğu Başkanı Nafiye Nur Işıkay, akademisyenler ve öğrenciler katıldılar.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan söyleşinin açılış konuşmasını Havacılık ve Uzay Teknolojileri Topluluğu Başkanı Nafiye Nur Işıkay yaptı. Işıkay, konuşmasında topluluğun, Atatürk ilkeleri doğrultusunda, öğrencilerin kültürel gelişimlerine yardım etmek, boş zamanlarını etkin ve verimli bir şekilde değerlendirmek, akademik ve kişisel gelişimlerine yardımcı olmak, havacılık ve uzay teknolojileri alanında gelişmelerini sağlamak amacıyla 2017 yılında kurulduğunu söyledi.

Işıkay’ın konuşmasının ardından konferansta bir konuşma da topluluk akademik danışmanı Öğretim Üyesi Dr. Mukadder İğdi Şen yaptı. Şen, konuşmasında Türk Hava Kuvvetleri tarafından kurulan Solo Türk Gösteri Timi’nin amacının; Türk pilotlarının yeteneklerini göstermek, gençleri havacılığa teşvik etmek, Türk Yıldızları’ndan farklı olarak tek olarak gösteri yapmak olduğunu açıkladı.

13 kişiden oluşuyor

Şen’in konuşmasının ardından söyleşide Havacılık ve Uzay Teknolojileri Topluluğu’nun önceki dönem kurul üyelerine teşekkür belgeleri takdim edildi. Söyleşi, Solo Türk gösteri ekibinden Hava Piyade Yüzbaşı Mustafa Bircan Biçer ve Hava Uçak Kıdemli Başçavuş Sonat Sarıkaya’nın sunumu ile devam etti. Biçer, sunumunda Solo Türk ekibi ve F-16 savaş uçağının tasarımı ile ilgili bilgi verdi. Biçer, Solo Türk gösteri ekibinin amaçlarını açıklayarak; “SOLOTÜRK, ülkemizin sahip olduğu kıt kaynakları en etkin şekilde nasıl kullandığını, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ne denli caydırıcı olduğunu, pilotlarımızın ülkemizin bekası için gözün göremediği, kulağın duyamadığı yerlerde neleri başarabildiğini, hava kuvvetlerimizin ister yer personeli, ister uçucu personeli olsun neleri başarabildiğini ve bu ülkenin hizmetinde olduğunu estetik bir biçimde sergileyen gösteri ekibidir” ifadelerine yer verdi. Sonat Sarıkaya ise Solo Türk gösteri ekibinin 13 kişiden oluştuğunu belirtirken; “2 adet gösteri pilotumuz var. 2 adet basın ve halkla ilişkiler personelimiz var. 9 adet de uçak bakım personelimiz var” dedi.

Yılda 35 gösteriye katılıyorlar

Biçer, Solo Türk’ün F-16 block 30 modelinde savaş uçağı kullandığını açıklarken; “Modernize görse de üzerine ekstradan hiçbir şey takılmamıştır. Ekstrası sadece üzerindeki boyasıdır. Şu anda herhangi bir savaş ya da terörle mücadele halinde bombalarımızı takarak, harekâta hazır bir F-16’dır” sözlerine yer verdi. Solo Türk’ün bir sene içinde 4 ülke ve Türkiye’de 20 şehirde gösteri düzenlediğini açıklayan Sarıkaya; “Yılda ortalama 35 gösteri hazırlıyoruz. Uçağımızın tasarımı ödüllüdür. Solo Türk, 2011 yılında Hava Kuvvetleri’mizin, halkımıza 100’üncü yıl armağanı olarak kuruldu. Tasarımımız, ilk yurt dışı gösterimiz olan Slovakya’da tasarım ödülü kazandı” dedi.

“25 Kasım’da Edirne’deyiz”

Biçer, söyleşide Solo Türk’ün 25 Kasım 2019 tarihinde Edirne’de yeni bir gösteri gerçekleştireceğini açıklarken; “1-2 Haziran’da da Tekirdağ’dayız. Yarın (bugün) da Kırklareli’ndeyiz” ifadelerine yer verdi. Dünyada Solo Türk’ün yapabildiği kalkışta ters tırmanış, Solo Türk yavaş uçuş, Solo Türk tonosu ve ard arda iniş takım tonosu olmak üzere toplam 4 hareketin bulunduğunu açıklayan Biçer; “Bu hareketlerden Solo Türk Tonosu, dünya literatürüne bu adla girdi. Bu hareketi sadece biz yapabiliriz. Diğer ülkeler sadece uçağı döndürürken, bizim pilotlarımız uçağı hem döndürüyor, hem de kendi ekseni etrafında çeviriyor” dedi.

Şampiyonlar Ligi şampiyonu

Sarıkaya, söyleşide İngiltere’de düzenlenen ve ‘Havacılığın Şampiyonlar Ligi’ olarak adlandırılan yarışmada Solo Türk’ün şampiyon olduğunu açıklayarak; “Bu gösteriye yaklaşık 35 ülke katıldı. En başarılı solo uçuş gösterisi olarak Solo Türk gösteri ekibini uygun gördüler. 400 bin seyirci vardı. Bu ödülü seyirciler veriyor ve 400 bin seyirci arasından 180 bin kişinin oyunu alarak birinciliğe layık görüldük” sözlerine yer verdi. Sarıkaya, Solo Türk’ün dünya genelinde birçok ödüle layık görüldüğünü ifade etti. Söyleşi, öğrencilerin sorularının yanıtlanması ve teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ile sona erdi. 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1366 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 2 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İnsanları uzun vadeli çekmeliyiz İnsanları uzun vadeli çekmeliyiz 24.1.2020
Ergene nehrinde bulundu Ergene nehrinde bulundu 24.1.2020
Bilirkişi çözecek Bilirkişi çözecek 24.1.2020
Kurye sevgili her şeyi anlattı Kurye sevgili her şeyi anlattı 24.1.2020
Bu kaza tepki çekti Bu kaza tepki çekti 24.1.2020
Kapıdaki kuraklık Kapıdaki kuraklık 24.1.2020
ADD’de görev dağılımı ADD’de görev dağılımı 23.1.2020
Toprak Dede’nin hatırası yaşayacak Toprak Dede’nin hatırası yaşayacak 23.1.2020
Yeni sözleşme üst rakamdan Yeni sözleşme üst rakamdan 23.1.2020
Havsa Kaymakamı yılın idarecisi Havsa Kaymakamı yılın idarecisi 23.1.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 93
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 281 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Demedi deme!
Murat Savaş

Recep Duymaz
Gece Gözlü Kız
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Toplu taşımada ilaçlama yapılıyor mu?
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.