Edirne 29°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kadının engelsiz gündemi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kadının engelsiz gündemi 27.5.2019 - 10:11:20
EKHA, engelli kadınların kendi medyalarını yaratmaları ve engelli toplumunun gündemine toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısıyla bakılması amacıyla Türkiye’nin çeşitli kentlerinde başlattığı eğitimler kapsamında Edirne’de de eğitim gerçekleştirdi. Engelliler alanında çalışma yapan sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı eğitimde haber yazımında dikkat edilmesi gereken unsurlar ve natif kelimelere örnekler verilirken; Edirne’de engelsiz kadın haber ağı oluşturuldu. Haber ağında kadınlar, muhabir ve editör olarak görev alacaklar.Kadının engelsiz gündemi

Engelsiz Kadın Haber Ağı (EKHA), toplumsal cinsiyet bakış açısıyla engellilerin yerel gündemini izleyerek haberleştirme, engelli kadınlar arasında hak temelli medya okuryazarlığını geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla Edirne’de eğitim gerçekleştirdi. Edirne Barosu Konferans Salonu’nda düzenlenen eğitime Engelliler Konfederasyonu Temsilcisi Selen Doğan, Trakya Roman ve Engelliler Derneği Temsilcisi Gizem Arı ve Senem Tütüncü, Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği Temsilcileri Serpil Erkenciler, Ecem Erkenciler ve Mübessel Yolalmaz, Edirne Engelli Meclisi Temsilcisi Nilüfer Sivrikaya, Edirne Çocuk Hakları Derneği Temsilcisi Av. Nebahat Çavuş katıldılar.

Eskişehir, Gaziantep, Isparta, Adıyaman, Edirne, Samsun, Denizli ve Ordu’da başlatılan eğitimlerle engelli kadınların kendi medyalarını yaratmaları ve engelli toplumunun gündemine toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısıyla bakılması amaçlanıyor. Edirne’de ilk kez gerçekleştirilen eğitimde Engelliler Konfederasyonu Temsilcisi Selen Doğan, ‘Toplumsal cinsiyet bakış açısıyla habercilik ne işimize yarar?’, ‘Medyada engelli kadınların temsili’, ‘Engelli kadınlar ve kız çocukları için haber ağı örneği’ konularında sunum gerçekleştirdi. Doğan, eğitimde ayrıca Engelsiz Kadın Haber Ağı hakkında da bilgilendirmelerde bulundu.

Doğan, Engelsiz Kadın Haber Ağının, Altı Nokta Körler Derneği Genel Merkezi’nde, Kadın Meclisi’nden kadınlarla birlikte geliştirilen bir haber ağı olduğunu açıklarken; “Bu ağın iki temel amacı var. Birincisi; farklı engel gruplarından kadınları medya okuryazarı olarak geliştirmek, bu gelişimlerine katkıda bulunmak, o kadınların muhabir ve editör olarak kendi medyalarını yaratmalarını sağlamaktır. İkincisi ise engelli toplumunun gündemine, toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısıyla bakmaktır. Hak temelli bir medya yaratmayı amaçlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Ortak bir yöntem belirliyoruz”

Eğitimlerin Eskişehir, Gaziantep, Isparta, Adıyaman, Edirne, Samsun, Denizli ve Ordu gibi çeşitli şehirlerde yürütüldüğünü açıklayan Doğan; “Öncelikle Eskişehir ve Gaziantep’te başladık. Bu şehirlere giderek, Edirne’de yaptığımız gibi engelli örgütlerinde olan veya bağımsız engelli aktivist olan engelli yakınları ya da akademisyenler, meslek profesyonellerini davet ettiğimiz eğitimlerle toplantılar düzenliyoruz. Bu toplantılarda habere ve engellilerin gündemine nasıl bakacağımız ile ilgili bir akıl yürütüyoruz. Hem biz, onlardan öğreniyoruz, hem de ortak bir yöntem belirliyoruz” dedi.

“Türkiye’de yaklaşık kişi var”

Edirne’de düzenlenen eğitimin ardından katılımcılarda kentteki engellilerin ve engelli kadınların sorunlarını, taleplerini, önceliklerini, çalışmalarını ve işlerini haberleştirmelerini beklediklerini belirten Doğan; “Bunu kendimiz için değil; buradaki kadınlar için istiyoruz. Onların verdiği emek, ulusal çapta da görünür olsun. Onların buradaki mücadelesi, ulusal alana da etki etsin istiyoruz. Bugün buradaki kitle ve belki daha sonra katılacak olan kişiler de Edirne’deki Engelsiz Kadın Haber Ağı örgütlenmesinin bir parçası olacaklar. Şu anda Edirne’de yaklaşık 10-15 kişi var. Türkiye genelinde ise yaklaşık 200 kişi var. Ayrıca daha da eklenecek kişiler var. Bu ağ, tamamen gönüllü yürüyor ve katılımcıların tamamı gönüllülük esasına göre emek veriyorlar. Kendi zamanlarından ayırıyorlar, bir emek katıyorlar ve her yaştan, her eğitim düzeyinden kadınlara açıktır. Burada herkes bir arada ve en önemli özelliğimiz de budur” sözlerine yer verdi.

Alternatif kavramları açıkladı

Doğan, medyada yer alan haberlerden örnek verirken; cinsiyetçi kavramlara alternatifler yaratılması gerektiğine dikkat çekti. Doğan, yaygın olarak kullanılan cinsiyetçi kavramlara, alternatifler sunarak; “Bayan yerine kadın, adam yerine kişi veya insan, adam gibi yerine düzgün veya doğru, insanoğlu yerine insanlık veya insan, devlet adamı yerine devlet yöneticisi, kızlık soyadı yerine evlenmeden önceki soyadı, dul yerine boşanmış veya eşini kaybetmiş, ev kadını yerine ücretli bir işte çalışmayan kadın, dayak yemek yerine dayağa maruz kalmak, özürlü yerine engelli, kameraman yerine kamera tutan, sözünün eri yerine sözünde duran, bilim adamı yerine bilim insanı ve iş adamı yerine iş insanı gibi kavramları kullanabiliriz” dedi.

Cinsiyetçiliğe örnek verdi

Erkek egemenliği sorunun birlikte mücadele ederek eşitsizliğin giderilebileceğini söyleyen Doğan; “Niçin kadınları hep sunucu olarak görüyoruz? Sunucu olarak görmekle de kalmıyoruz, hep belli bir kalıptaki kadınları televizyonda haber sunarken görüyoruz. Siz hiç kilolu, şiveli bir kadının haber sunduğunu gördünüz mü? Ama erkeklerin her zaman şansı var. Erkeklerin bu konuda hiçbir ayrımcılığı söz konusu değilken, ekranlarda 35 yaşın altında kadın sunucu göremezsiniz. Belli bir kiloda, boyda, bakımlılıktalar. Bu tamamen vitrine yatırım yapmaktır ve cinsiyetçilik buradan ürüyor” ifadelerine yer verdi. Sunumun ardından Doğan ve katılımcılar, haber örnekleriyle birlikte uygulama gerçekleştirdiler. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 259 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Cem Evi’nde aşure etkinliği Cem Evi’nde aşure etkinliği 16.9.2019
Tܒde nöbet değişimi Tܒde nöbet değişimi 16.9.2019
Türkiye Yunanistan’a fark attı Türkiye Yunanistan’a fark attı 16.9.2019
Fransa’dan Edirne’ye kaynak Fransa’dan Edirne’ye kaynak 16.9.2019
Gırnatalı bağ bozumu Gırnatalı bağ bozumu 16.9.2019
Artist değil amele Artist değil amele 16.9.2019
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019
Payitahtların çizeri Payitahtların çizeri 13.9.2019
O tabelalar kaldırıldı mı? O tabelalar kaldırıldı mı? 13.9.2019
Köprü altında define aramışlar Köprü altında define aramışlar 13.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 82
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 256 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorular cevaplarını arıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.