Edirne 29°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Mahalle meclisi dönemi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Mahalle meclisi dönemi 27.5.2019 - 10:01:01
EKK, 28’inci olağan genel kurulunu gerçekleştirdi. Mevcut başkan Ziya Gökerküçük’ün oy birliğiyle yeniden Kent Konseyi Başkanlığı’na seçildiği genel kurulda, yürütme kurulu ve denetleme kurulu üyelikleri de kapalı oylama ile belirlendi. Genel kurulda seçimlerin yanı sıra mahalle meclislerinin kurulması önerisi de dikkat çekti. Öneri oy birliğiyle kabul edilirken; kent konseyinde kurulacak mahalle meclisleri çalışma grubu ile Edirne’nin 24 mahallesinde meclis oluşturulması için çalışmalar başlayacak.Mahalle meclisi dönemi

Edirne Kent Konseyi (EKK) 28’inci olağan genel kurulunu gerçekleştirdi. Edirne Belediyesi Kültür Merkezi Salonunda düzenlenen genel kurula Edirne Belediye Başkan Vekili Selçuk Çakır, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik, Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, yürütme kurulu üyeleri, denetleme kurulu üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve vatandaşlar katıldılar. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile açılışı gerçekleştirilen genel kurulda divan ve sandık kurulu seçimleri düzenlendi. Divan kuruluna Mustafa Aytekin, Cemile Özeker ve Sait Dayıoğlu; sandık kuruluna ise Ayhan Fırtına, Recep Tuna, Denizhan Kurt oy birliğiyle seçildiler. Genel kurulun açılış konuşmasını EKK Başkanı Ziya Gökerküçük yaptı. Gökerküçük, konuşmasında EKK’nin, 2004 yılında kentin ortak aklı ile oluşturulduğunu belirtirken; “EKK, kent ve doğa yaşamının birikmiş sorunlarının giderilmesine, demokratik, kamucu ve ekolojik temelde bir yerel yönetim anlayışı için çalışmalarına devam etmektedir. Bunun kent yaşamında hayata geçmesi ise biz kent yaşayanlarının yaşam alanlarına sahip çıkması ile olacaktır. Bu anlamda yasal mevzuatlardaki haklarımızı bilen ve geliştirilmesi için çalışan kentliler olmak durumundayız. Kent Konseylerinin görevleri arasında yer alan ancak kentlilerin sahiplenmesi ile hayat bulacak olan çalışmalar için bugünkü koşullar elverişlidir. Bu koşullar ülkenin gidişi ile ile ilintilidir. Çünkü demokrasinin beşiği olan yerel yönetimler merkezi iktidarların ve sermeyenin kıskacına alınmaktadır. Bunu aşmanın yolu yerellerden başlayacak olan demokratik katılımlı kentlerdir” ifadelerine yer verdi.

                Mahalli idarelerin de işini kolaylaştıracak katılımcılığın, kentin sorunlarının çözümünde gerekli olduğunu vurgulayan Gökerküçük; “Bu nedenle mahallemizden başlayan katılım, kentin mağdur kesimlerinin de meclisleşmesi ile büyütülmelidir. Bu nedenle biz kentliler olarak mevzuatlarımızda olan katılım hakkımızı bilmeliyiz. Önümüzdeki dönemde örgütlenme çalışmaları devam edecektir. Delegelerimizin temsil etikleri kurumların da kent yönetimlerine katılımı önemlidir. 31 Mart seçimlerinde hemen hemen tüm adaylar ve siyasi partilerin ortak söylemi katılım, meclisler, birlikte yönetim ve şeffaflık idi. Bu durum kentin sivil örgütlenmeleri için olumlu bir durumdur. Kent Konseyimiz de her seçim öncesi hazırladığı seçmen bildirgesinde bu talepleri ve kazanan yöneticinin vaatlerini izlemektedir. Olumlu olanları desteklemekte eksik görülenlerde de uyarıcı açıklamalar yapmaktadır” dedi.

“Gelecek için tek model”

Gökerküçük, konuşmasında günümüzde politik varsayımların bazılarının sorgulanmasını gerektiren bir geçiş aşaması yaşandığını söylerken; “İktidarı nasıl alacağımızı değil, ne tür bir iktidar istediğimizi ve belki de daha önemlisi neye dönüşmek istediğimizi de sormak durumundayız. Herkesin söyleminde olan ancak tabandan gelen değişim ile hayata geçecek olan katılımcı demokrasi iktidarlardan bağımsız olarak geleceğimizin kurulmasını sağlayacak tek modeldir. Bu model ülkemizde ve dünyada dayatılan tekliğin de tek alternatifidir. Bunun için de demokratik bir toplum yaratmak ve en önemlisi yeni ilişkiler kurabilmek için kendimizi yeniden tanımlamakla yükümlüyüz. Ve bunu acilen yapamadığımızda birçok varlığımız gibi kentlerde elimizden gidecektir. Biliyoruz ki kentleşmeyi iki döneme ayırır bilim insanları. Birinci dönem; ortaçağ sonrası kendi doğal kuralları içinde oluşan kentlerdir. İkinci dönem ise dünya sermayesinin kentleri yeniden keşfederek vahşi kentleşmeyi dayattığı dönemdir. İkinci dönem 1950'lerden sonra sermaye krizleri sonrasında dayatılan kentler” sözlerine yer verdi.

“Kent konseyleri bütünleştirmeli”

1980 ve 1990’lı yılların, dünyada kapitalist ilişkilerin kentlere dayatıldığı yıllar olduğunu belirten Gökerküçük; “Reagan, Teacher ve bizde Özallı yıllar bu ilişkilerin kurulmasını sağlamıştır. Yeni kentleşme uygulamalarına vahşi kentleşme der bazı bilim insanları. Merkezi güç, yerellere nakit aktarmayı azaltır ve belediyeler rekabetçi düzene girerek kentleri şirket gibi yönetmeye zorlanır. Belediye Meclisleri şirket yönetim kurullarına benzer, hizmetler dışarıdan alınır, kamu hizmet sözleşmeleri ihalelerle yapılır ve genelde en düşük ücreti veren kazanır. Böylece kendi yağıyla geçinmeye çalışan kent yerel idaresi kentliden çok şirketlerin faaliyetleri ile ilgilenmek zorunda bırakılır. Merkezler tarafından zorda bırakılan yerel idarelere en anlamlı destek kentlilerden gelmelidir. Kent Konseyleri de bu kentlileri örgütleyecek önemli güç olabilir. Böylece kent dışındaki ideolojiler tarafından dayatılan sömürü temelli bir şehircilikten, insan türüne uygun bir şehirciliğe giden yolu çizmek, akılcı ideolojinin, kentli ideolojisinin görevi olabilir. Bunun için de Kent Konseyleri vahşi kentleşmeye uyum sağlamak veya tepkisel güç olmaktan ziyade üretimin bir aracı, aktif bir bütünleştirme görevini yüklenmelidir” dedi.

“Kentler çevresiyle sahiplenilmeli”

Gökerküçük, konuşmasında kentlilerin sorumluluklarına da dikkat çekerken; “Kentliler olarak şu soruyu kendimize sormalıyız; biz kentlerimizi çevresiyle birlikte yaşam alanı olarak görüp sahiplenecek miyiz yoksa seçimden seçime oy kullanarak görevini yapmış yurttaş rahatlığına mı ereceğiz? Yanıt elbette kentleri çevresiyle birlikte sahiplenmek olmalıdır. Çünkü bizler kentleri yaşam alanı, özgürleşme meydanları olarak algılarken, bizlerin kentlere yığılmasını isteyenler yani kentleşmeyi teşvik edenler; kentleri tuğla ve harç, çok katlı binalar ve otobanlar olarak düşünüp krizlerine kaynak olarak algılıyorlar. İnşaatı bir sanayi olarak görenler spekülatif ilişkilerle toprakları ranta çevirmektedirler. Bunu kabul ettirmek içinde ideoloji üretiyorlar. Dayatılan ideoloji; düzene uyun, yaşananlar doğaldır, başka seçenek yoktur, zamanın ruhuna uyun. Ortaklaştığımız bir söz vardır; başka bir dünya mümkün, evet başka bir dünya da, başka bir kent de, başka bir kırsal alan da mümkündür. Bizler dayatılana değil kendi düşüncelerimize göre eylemleri gerçekleştirdiğimizde güzel günler gelecektir. Bu mücadelede birlikte olabiliyor ve haklarımızı savunabiliyor isek Kent Konseylerine anlam yüklemiş oluruz” ifadelerine yer verdi.

“Dayanışma içinde olmalıyız”

Kent Konseyi delegelerinin, tüm kentliler gibi kente karşı görevlerini yerine getirmesi gerektiğini söyleyen Gökerküçük; “Bunun içinde kentlilik bilincini geliştirici, kentin doğal ve kültürel zenginliklerini koruma mücadelesinde birlikte olmalıyız. Her gün yoksullaşan yurttaşlar olarak kentlerimizin demokratik yönetimi sonucunda birbirimizle dayanışma içinde olmalıyız. Bunun içinde kent içi ve çevresinde üretenler ile tüketenlerin birlikteliğini, dayanışmasını sağlamak gerekmektedir. Bunu başarmanın yolu; bağımsız olmak, demokratik ilişkiler kurmak, kentimizi sahiplenmek ve gönüllü olmaktır. Yeni dönemde daha güzel çalışmaların birlikte yapılması için hiç bir engel yoktur. Yeter ki isteyelim. Siz delegelerin de bu heyecanı taşıdığını düşünüyorum” dedi.

Kırmızı tabelalara dikkat çekti

Gökerküçük’ün konuşmasının ardından genel kurulda bir konuşma da Belediye Başkan Vekili Selçuk Çakır yaptı. Çakır, konuşmasında Tunca nehri köprüsü, Edirne Belediyesi Kültür Merkezi ile Selimiye Camii meydanına Edirne Belediyesi tarafından asılan kırmızı renkteki tabelalara dikkat çekti. Çakır, konuşmasında kırmızı renkli tabelalardaki açıklamalara Kent Konseyi’nin ve Edirnelilerin dikkat etmesi gerektiğini belirtirken; Kültür Merkezi’nde Koruma Kurulu tarafından iptal edilen nikâh kıyılaması ile Selimiye Meydanı Yemişkapanı Hanı projesinee Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün itirazı sonucu projenin durdurulmasının nedenlerini açıkladı. Çakır, kırmızı tabelalarda itiraz süreçlerinin yer aldığını ifade ederken; tabelaların Edirne’de karşılık bulmamasına rağmen Ankara’daki genel müdürlüklerde ses getirdiğini söyledi. Çakır, Kent Konseyi’nin kırmızı tabelaların üzerinde durması gerektiğini ifade etti.

Mahalle Meclisleri önerildi

Çakır’ın konuşmasının ardından genel kurulda faaliyet raporu ve denetleme kurulu raporu, Arif Kuday ve Özer Demir tarafından okundu. Raporların okunmasının ardından genel kurul katılımcıları ve delegeler tarafından konuşmalar yapılırken; öneriler sunuldu. Öneriler bölümünde Kent Konseyi Mahalle Meclisleri kurulması amacıyla çalışma grubu kurulması sunulurken; çalışma grubunda seçilecek bir mahallede örnek olması amacıyla mahalle meclisi kurulması oy birliğiyle kararlaştırıldı. Öneriler bölümünün ardından genel kurulda kent konseyi başkanlığı, yürütme kurulu üyeliği ve denetleme kurulu üyeliği seçimleri gerçekleştirildi. Kent Konseyi başkanlığı seçimine mevcut başkan Ziya Gökerküçük dışında aday çıkmaması nedeniyle seçim, açık oylama ile gerçekleştirildi. Gökerküçük, oy birliğiyle yeniden Edirne Kent Konseyi Başkanlığı’na seçildi.

2 yıl görev yapacaklar

Yürütme kurulu üyeliği ve denetleme kurulu üyeliği seçimleri ise adayların belirlenmesinin ardından delegelerin kapalı zarf oylaması ile düzenlendi. 7 yürütme kurulu ve 3 denetleme kurulu üyeliğinin belirlendiği seçimlerde yürütme kurulu üyeliğine Serpil Tütüncü, Gönül Sayın, Nihat Çolak, İsmail Demiray, Turan Şallı, Mehtap Kodaman, Murat Bulut, Nihal Özocak, Ahmet Tabakoğlu, Ahmet Budak ve Önder Akdağ aday oldular. Denetleme kurulu üyeliklerine ise Özer Demir, Firdevs Selvili ve Erdin Gürer adaylıkları açıklandı. 144 kayıtlı delegenin olduğu seçimlerde 57 delege oy kullanırken; Serpil Tütüncü 48 oy, Gönül Sayın 47 oy, Nihat Çolak 42 oy, İsmail Demiray 43 oy, Turan Şallı 39 oy, Mehtap Kodaman 34 oy ve Murat Bulut 34 oy alarak yürütme kurulu asil üyeliğine seçildiler. Yürütme kurulu yedek üyelikleri ise 17 oy alan Nihal Özocak, 13 oy alan Ahmet Tabakoğlu, 13 oy alan Ahmet Budak ve 9 oy alan Önder Akdağ’dan oluştu. Denetleme kurulu üyeliklerinin seçimlerinde ise 53 oy alan Özer Demir ile 52 oy alan Firdevs Selvili ve Erdin Gürer, denetleme kurulu asil üyeliklerine seçildiler. Genel kurulda Kent Konseyi Başkanlığı’na yeniden seçilen Ziya Gökerküçük, yaptığı açıklamada, Kent Konseyi genel kurulunun, yeni yönetime görevlerini verdiğini söylerken; “Görevlerimiz vardı ve bunların sağlanması, yapılması için bütün sivil toplum örgütleri ve duyarlı yurttaşlarla beraber 2 yıl içinde bir şeyler yapmaya devam edeceğiz” sözlerine yer verdi. 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 269 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Cem Evi’nde aşure etkinliği Cem Evi’nde aşure etkinliği 16.9.2019
Tܒde nöbet değişimi Tܒde nöbet değişimi 16.9.2019
Türkiye Yunanistan’a fark attı Türkiye Yunanistan’a fark attı 16.9.2019
Fransa’dan Edirne’ye kaynak Fransa’dan Edirne’ye kaynak 16.9.2019
Gırnatalı bağ bozumu Gırnatalı bağ bozumu 16.9.2019
Artist değil amele Artist değil amele 16.9.2019
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019
Payitahtların çizeri Payitahtların çizeri 13.9.2019
O tabelalar kaldırıldı mı? O tabelalar kaldırıldı mı? 13.9.2019
Köprü altında define aramışlar Köprü altında define aramışlar 13.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 82
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 256 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorular cevaplarını arıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.